60 lat Technikum Przemysłu Drzewnego

W tym roku przypada 60. rocznica założenia Technikum Przemysłu Drzewnego w Krzeszowicach. Absolwenci szkoły zorganizowali w Krzeszowicach rocznicowy zjazd.

Placówka funkcjonowała przez pół wieku, do 1997 r. Najpierw jako Państwowe Gimnazjum Przemysłu Drzewnego, które założył Stanisław Górecki, kierownik Stolarni Mechanicznej w Tenczynku. Pierwszą siedzibą szkoły były dworskie stajnie, które przystosowano do potrzeb uczniów: zbudowano piece, doprowadzono wodę i prąd. Wiele prac, m.in. malowanie ścian, wykonali sami uczniowie.

źródło: www.dziennik.krakow.pl


W pierwszym roku w PGPD naukę podjęły 24 osoby, głównie wychowankowie Państwowego Domu Młodzieży. Dyrektor Górecki zaangażował się w rozwój szkoły i jej wyposażenie. Udało mu się sprowadzić różne maszyny i tak zareklamować szkołę, że trzy lata później uczęszczało do niej prawie 100 uczniów (w tym 9 dziewcząt). Także jego zasługą była budowa nowego obiektu, który do użytku oddany został w 1954 r. Po roku działalności szkoła została przekształcona w Państwowe Liceum Przemysłu Drzewnego, a w następnym roku w Technikum Przemysłu Drzewnego. Takie placówki w Polsce były jeszcze tylko w Bydgoszczy i Łomży. Ze względu na duże zainteresowanie nauką, także młodzieży z odległych miejscowości, dyrektor Górecki podjął działania związane z budową internatu, który powstał w 1964 r. Absolwenci krzeszowickiego TPD cieszyli się dużym uznaniem i firmy z tej branży zabiegały o ich zatrudnienie.

W 1972 r. na emeryturę przeszedł założyciel szkoły. Do 1996 r., kiedy kierownictwo placówki objął Marek Kulka, dyrektorzy zmieniali się sześciokrotnie. W tym czasie zmieniała się też jej nazwa. Funkcjonowała m.in. jako Zespół Szkół Budowlanych, a obecnie jest tu Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

– W czasie 50-letniej działalności szkołę TPD ukończyło 1347 uczniów. Mieszkają w całej Polsce, m.in. w Sopocie, Łodzi, Przemyślu, Zielnej Górze – mówi dyrektor Kulka, który wraz z uczniami ZSP zaangażował się w pomoc w organizacji rocznicowego spotkania.

Na zjazd przyjechało ponad 180 absolwentów. – Na bieżąco kontaktujemy się i spotykamy w małym gronie z różnych okazji – informuje przewodniczący komitetu organizacyjnego Władysław Płaczek z Krzeszowic, absolwent z 1961 r.

Z okazji 60. rocznicy założenia szkoły absolwenci ufundowali tablicę pamiątkową, która wmurowana została w holu ZSP. Niedawno podobną tablicę umieszczono z okazji zjazdu absolwentów nieistniejącego już Liceum Pedagogicznego, mieszczącego się w budynku ZSP.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. do admina

    09/10/2007 o 19:21

    Cieszę sie, że udało się uzyskać zgodę na korzysztanie z herbu naszej gminy. Tak myslałem , że nasz Burmistrz nie bedzie miał nic przeciwko takiej inicjatywie:)Bardzo sie cieszę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę