Mieszkańcy Frywałdu domagają się powołania komisji do zbadania oddziaływania kopalni porfiru w Zalasiu na środowisko.
Nie wiemy jakie są plany zakładu na następne lata i obawiając się o nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie zwracamy się z prośbą o powołanie komisji do zbadania oddziaływania kamieniołomu na środowisko – piszą w piśmie skierowanym do Rady Miejskiej.
Unoszący się w powietrzu dym postrzałowy, silne wstrząsy powstające podczas robót strzałowych powodujące pękanie ścian i stropów, osuwająca się z niezabezpieczonej hałdy ziemia, stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia, oraz wpływają na spadek wartości nieruchomości – twierdzą mieszkańcy Frywałdu mieszkający w bezpośrednim sąsiedztwie z kopalnią porfiru.
Przedstawiciele Kopalni Porfiru i Diabazu zapewniają, że wszystkie prace prowadzone na terenie kopalni są zgodne z przepisami. Jednak żaden z nich, pomimo wielokrotnych próśb mieszkańców, nie pojawił się na organizowanych zebraniach wiejskich, dotyczących oddziaływania kopalni na środowisko.
Pod pismem do urzędu podpisało się 63 mieszkańców Frywałdu. Rada Miejska ma zająć się ich problemem na styczniowej sesji.
Na zdjęciu – osuwająca się ziemia i kamienie z hałdy.
źródło: inf. wł.
Z niezabezpieczonej hałdy osuwa się ziemia – zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
kłoda
12/01/2009 o 12:01
Bardzo dobrze, że rośnie świadomość mieszkańców naszej gminy,bo tylko zjednoczeni mogą coś skutecznie zmienić i o coś walczyć. Widzę tu duży wpływ pozytywnie przez mieszkańców Tenczynka załatwionej sprawy Sztrabagu. Jest wiele takich spraw w różnych wsiach i całej gminie. Władza z jakichś powodów nie ma zamiaru interweniować i pomóc mieszkańcom.
Nawet lokalne media, zajmują się często głupotami zamiast na własną rękę drążyć tematy po zasygnalizowaniu przez mieszkańców.Wolą nikomu się nie narażać. Gdzie ich dziennikarska misja i pasja, lubią za to umizgiwać się do władzy. Czyżby, aż tak bardzo smakowały im ciasteczka na radach gminy, że potem lizusostwo i wazelina spływa ze stron.
Nowy
12/01/2009 o 18:36
Nie wiem o co tym ludziom chodzi, przecież przez kilku mieszkańców nie zamkną kopalni, która płaci podatki, daje zatrudnienie.
Co im da pismo do Rady Miejskiej, powołanie komisji? Nic! Tak samo mogą protestować i domagać się powołania komisji mieszkańcy Czatkowic, tez mieszkają koło kamieniołomu i zapewne również odczuwają negatywne skutki jego oddziaływania.
Jedynym wyjściem dla was jest przeprowadzka.
widzę
12/01/2009 o 20:11
że akcja przesiedleńcza dotknie wielu mieszkańców naszej gminy.
lokalny
12/01/2009 o 20:42
wszystko można załatwić drogą negocjacji tylko potrzebna jest dobra wola obydwóch stron. Co do mediów lokalnych to jest jedna sprawa Dziennikarska misja?!?!” proszę nie rozśmieszać, lokalne media są finansowane z budżetu gminy więc nie będą podcinać gałęzi pod pracodawcom.
do Nowego
12/01/2009 o 20:44
Łatwo powiedzieć przeprowadż się, zostaw ojcowiznę, kup sobie nową ziemię, wybuduj dom i dorabiaj sie przez kolejne lata a kamieniołomy niech nadal uskuteczniają grabieżczą działalność.
Pytam w imię czego i za co, bo wzbogacić się na dochodach z tych kopalń nie można.
Masz słuszność w sprawie podobnej sytuacji z Kopalnią Czatkowice. I tam z czasem ludzie zaczną protestować bo huk i zapylenie środowiska jest ogromne.
Muminek
12/01/2009 o 20:45
Nie wszystkie lokalne media 🙂 patrz „Przełom” tu liczą się reklamodawcy
lokalny
12/01/2009 o 20:53
jest tylko ta różnica z Czatkowicami że ta kopalnia odsuwa się z wyrobiskiem od zabudowań a nie zbliża się
Muminku!
12/01/2009 o 21:47
nie bądz naiwny z Przełou strasznie cieknie wazeliną szczególnie wobec Taty i synka
kłoda
13/01/2009 o 11:02
Do Muminka
Właśnie tym z „Przełomu” ciasteczka smakują najbardziej i tu jest najwięcej wazeliny.
miresa
13/01/2009 o 17:48
Mam nie chodzi o zamknięcie kamieniołomu. Ta firma płaci podatki i jest potrzebna. Mam chodzi jedynie o zabezpieczenie hałdy oraz oddziaływania kopalni na nas.
Mamy siedzieć spokojnie i czekać aż dojdzie do jakiejś tragedii? kamieniołom powstał w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, a nasze domy stały wcześniej!
Jeżeli nie będziemy nic robić to będzie tak jak do tej pory, czyli „cisza i spokój po prostu nic się nie stało”.
Jak zawali się jakiś dom lub obsunie się ziemia na domy to wtedy będzie tragedia i wszyscy będą mieć pretensje, że nic się nie robi. Hałda do tej pory była porośnięta drzewkami, a od pół roku jest na nowo sypana ziemią z odkrywki. Gliną zmieszaną z wapieniem.
Odnośnie wypowiedzi Nowego my tu mieszkamy dłużej niż jest kamieniołom i nie będziemy się wyprowadzać z Frywałdu. Większość mieszkańców pracuje w innych firmach i czy kamieniołom będzie istniał, czy nie – nie ma dla nas większego znaczenia, a nawet lepiej żeby go nie było. Ludzie protestują jak ktoś wybuduje w sąsiedztwie za wysoki budynek, a mam
sypią z jednej strony nową górę, a z drugiej zasypują kamieniami ze strzałów! I my mamy milczeć!? Niby dlaczego?
komentator
13/01/2009 o 17:49
Redaktorka Magazynu Krzeszowickiego niechaj dalej cukruje samorządowcom, niech punktuje jak może ,ale Przełom, to teraz cienizna, redaktorka utraciła posiadanego kiedyś pazura dziennikarskiego a poza tym tylko wpada i wypada.
Zeby tylko nie wypadła z naszego rynku.
Nowy
13/01/2009 o 17:59
Ok, bedzie komisja, okaże się, ze kopalnia ma nagatywny wpływ na srodowisko i na wasze domy. Co dalej? Bedziecie walczyć o odszkodowania?
Muminek
13/01/2009 o 18:06
Nie wypadnie z rynku, bo nie ma alternatywy. Dodatki lokalne do gazet ogólnopolskich to za mało, internet? większość czytelników lokalnych gazet to ludzie starsi, młodych ludzi nie interesuje to, co dzieje się wokół nich.
do muminka
13/01/2009 o 18:52
Skoro tak, to proponuję zrób gazetkę lokalną np. Fakty Krzeszowickie, a z bieżącymi informacjami dla ciebie poradzimy sobie, widzisz ile ciekawych tematów w gminie, a te w Magazynie i Przełomie powstają za biurkiem i na telefon.
Ale by się działo??????
miresa
13/01/2009 o 18:58
Przyznam szczerze, że nie wiem czy wszyscy będą żądać odszkodowań. Część mieszkańców pewnie tak.
Muminek
13/01/2009 o 19:07
zrób gazetę, łatwo powiedzieć, moi znajomi już próbowali i szybko zakończyli działalność, przyszłość to internet 🙂
do muminka
13/01/2009 o 19:41
Kamery w Krzeszowicach już są, tylko podsłuch w gabinetach zrobić i będzie jak we Wilkowyjach, nawet burmistrz Bartl z Jagiełłą sie pogodzą.
Ben
14/01/2009 o 09:22
Nie przesądzając dzisiaj, czy kopalnia rzeczywiście ma szkodliwy wpływ na otoczenie czy nie, komu szkodzi powołanie komisji, żeby sprawę zbadała? Jeśli mieszkańcy czują się zagrożeni, to bardzo dobrze, że występują z wnioskiem o zbadanie sprawy. W wypadku, kiedy komisja nie potwierdzi racji mieszkańców, to Ci powinni rozstrzygnięcie komisji uznać,
a nie działać w myśl zasady: „sąd sądem, a sprawiedliwość musi byc po naszej stronie”.
Temat
20/01/2009 o 18:13
rewitalizacji miasta krzeszowickich bosów zdominował wyrażnie sprawy urokliwego Frywałdu.
Czy zdominuje również styczniową sesję?
Za tematem kopalni porfiru czai się temat kopalni w Czatkowicach.
Miś Koralgol
20/01/2009 o 18:46
Jak znam życie to właśnie tak będzie. Sprawie ukręci się łeb, bo kopalnia zatrudnia ponad 200 osób. Władze pewnie umyją ręce, w końcu nie mają w tym żadnego interesu. Powiedzą: radźcie sobie sami.
kibic
20/01/2009 o 19:01
mieszkańcy Frywałdu powinni przyjść na sesję. jeśli chcą się wypowiadać, muszą zapisać się dogłosu w biurze rady.
Temat
20/01/2009 o 21:38
do działania dla sołtysa,. aby prawidłowo zorganizował mieszkanców a szczególnie wprawnych obrońców sprawy, którą rozpoczęli.
Trzymamy za was kciuki.
anonim
31/01/2009 o 19:26
Dyrektor OUG i Burmistrz Gminy Krzeszowice zatwierdzili pozytywnie prowadzenie robót strzałowych i zwałowanie mas skalnych nie wiedząc jakie są rzeczywiste realia wykonywanych prac i jak one negatywnie wpływają na mieszkańców Frywałdu. Ekspertyza wykazała że drgania nie obejmują budynków mieszkalnych, a przecież najbliższe znajdują sie 100 metrów
od zakładu więc to jest chyba jakaś kpina!! A na dymy postrzałowe i z kominów to chyba jedyne wyjście inwestycja w maski gazowe! aha i jeszcze szkło powiększające, żeby dojrzeć jakiekolwiek życie w rzece koło zakładu!
do anonima
02/02/2009 o 12:11
byliście na sesji? jeśli nie, to cóż – nieobecni nie mają racji…