Kultura

Tenczyn – są pieniądze na drugi etap prac

We wrześniu ruszy kolejny etap prac zabezpieczających ruiny zamku Tenczyn w Rudnie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało gminie dotacje na ten cel.

300 tys. złotych pozwoli m.in. na remont Bastei Wjazdowej, Przedbramia i Wieży Bramnej. Prace powinny zakończyć się w listopadzie bieżącego roku.

Ile gmina będzie musiała dopłacić do remontu zabytku? – Jeśli po przetargu umowa będzie na 300 tys. i ministerstwo klepnie przetarg dopłacamy – 0 zł, gdy kwota będzie wyższa – dokładamy nadwyżkę – mówi kierownik Referatu Strategii i Planowania Łukasz Wróblewski.

Z otrzymania dotacji cieszy się stowarzyszenia Ratuj Tenczyn. – To bardzo dobra wiadomość dla zamku Tenczyn. Decyzja MKiDN o przyznaniu dotacji w wysokości 300 tys.  na 100% kosztów kwalifikowanych oznacza, że ministerialni decydenci wreszcie zaczęli dostrzegać znaczenie Tenczyna dla historii i kultury Polski. Decyzja ta jest także krokiem w dobrą stronę jeśli chodzi o  rozwiązanie patowej jak do tej pory sytuacji w kwestii finansowania prac zabezpieczających tego cennego zabytku. Otwiera to realne szanse na dalsze finansowanie prac z ministerialnych pieniędzy w przyszłych latach, pod warunkiem że Gmina Krzeszowice będzie o nie intensywnie zabiegać – komentuje Grzegorz Stępowski.

Kolejny wniosek na zabezpieczenia ruin zamku gmina planuje złożyć na przełomie listopada i grudnia 2011 roku.

 

60 komentarzy

60 Komentarzy

 1. Anonim

  19/07/2011 o 21:14

  Wytyczenie trasy zwiedzania w ruinach Tenczyna za 300 tysięcy złotych? To jakieś kolejne kuriozum w wykonaniu gminy! A może Minister Kultury po prostu rozdaje publiczne pieniądze lekką ręką i nie sprawdza, na co będą wydane? To by nawet pasowało do tego typowo polskiego rozdawnictwa. Może warto się tym zainteresować.

 2. babajaga

  19/07/2011 o 21:56

  Szkoda, że Anonima nie stać na własny tekst i musi się podszywać pod cudze myśli.Choć tyle dobrze, że zaczął od zacytowania moich wątpliwości pod wpływem lektury informacji z Przełomu i nie będę się już musiała powtarzać.

 3. Smerfetka

  19/07/2011 o 22:48

  Nie ma dotacji jest źle. Jest dotacja jest źle. Chyba niektórym faktycznie zaczyna odbijać.
  Na marginesie to gratulacje dla ludzi, którym w tej gminie chce sie walczyć o dotacje na tego typu zadania.
  Pozdrawiam,
  SM

 4. Robert

  19/07/2011 o 22:55

  No tego jeszcze nie było – Gmina Krzeszowice dostała 100% finansowanie a ludziska niezadowolone. No bo pewnie lepiej żeby minister kolejny raz dofinansował kopalnię soli w Wieliczce czy nową kostkę na rynku w Krakowie – w takim przypadku było by ok. Kiedy jednak nam dają to larum się podnosi.

 5. babajaga

  20/07/2011 o 01:16

  Ani Smerfetka, ani Robert chyba nie zrozumieli, o co idzie. Podano informację, że te 300 tysięcy od Ministra Kultury burmistrz przeznaczy na wytyczenie trasy zwiedzania w ruinach Tenczyna. Gdyby tak było na prawdę, to rzeczywiście trudno pojąć, na czym polegają te dotacje z publicznej kasy. Widocznie nie macie na tyle wyobraźni, żeby sobie uświadomić, że to chyba „trochę za dużo” – jak na taki cel. No chyba, że ktoś się w Przełomie pomylił i nie sprostował.
  To, że gmina dostała dotację z centralnego budżetu, to chyba dobrze, ale jeśli ta nie mała forsa rzeczywiście miałaby być przeznaczona na wytyczanie tras turystycznych w ruinach Tenczyna, to znacznie gorzej, bo to już by zakrawało na marnotrawstwo. Jeśli się mylę, to mnie poprawcie, ale wolałabym usłyszeć coś konkretnego zamiast ogólników.

 6. Anonim

  20/07/2011 o 07:46

  Faktycznie skopiowałem wpis babajagi, sorki 🙂 nie chciało mi sie tracić czasu na pisanie tekstu, a babajaga ujęła w swoim dokładnie to co sam chciałem powiedzieć. Tu link do artykułu w przełomie
  http://www.przelom.pl/przelom-online/6653/KRZESZOWICE-Dostali-pieniadze-na-Tenczyn/
  Wynika z niego dokładnie to co napisała babajaga. Niestety nasze pieniądze widać są marnotrawione przez urzędasów gminnych. Bo jak określić wydatkowanie całej niemałej sumy 300 tys zł. na wytyczanie trasy tyrystycznej w ruinach zamku? no cóż można i tak ważne żeby się pochwalić że gmina kasę zdobyła, a to jak ją wydatkuje to już inna sprawa…

 7. Muminek

  20/07/2011 o 08:38

  Wytycznie trasy będzie konsekwencją przeprowadzonych prac zabezpieczających, a nie zakresem prac. Przełom zacytował jakiś fragment wypowiedzi Wróblewskiego i opisał go jako zakres prac. Jeśli nie wierzycie temu co napisaliśmy – 300 tys. złotych pozwoli m.in. na remont Bastei Wjazdowej, Przedbramia i Wieży Bramnej – to jest info z urzędu.
  To zerknijcie jeszcze tutaj http://krzeszowice.naszemiasto.pl/artykul/998765,trzysta-tysiecy-na-remont-zamku-tenczyn-w-rudnie,id,t.html#fb5dd675d8803609,1,3,1

  Czasami warto sięgnąć do kilku źródeł, zanim wyciągnie się błędne wnioski.

 8. Paweł

  20/07/2011 o 08:48

  W powyższym artykule jest wyraźnie napisane:

  „300 tys. złotych pozwoli m.in. na remont Bastei Wjazdowej, Przedbramia i Wieży Bramnej. Prace powinny zakończyć się w listopadzie bieżącego roku”

  Z jakiego więc powodu wypisywać brednie że pieniądze wydane zostanę na wytyczenie trasy ? Ludzie może warto z uwagą przeczytać tekst informacji zanim palnie się bzdurny komentarz ? A jeśli informacja o tym że pieniądze zostaną w całości wydane na wyznaczenie trasy pojawiła się na stronie Przełomu to tam wypisujcie komentarze na ten temat.

  Prawda jest taka że są pieniądze i będą kontynuowane rozpoczęte w tamtym roku prace zabezpieczające/budowlane. Jest to bardzo dobra wiadomość bo oznacza to że nasza gmina zasilona zostanie dodatkowym zastrzykiem pieniędzy. Ministerstwo słusznie przeznaczyło pieniądze na zabytek który pilnie potrzebuje finansowania, a nie jak to często bywało w przeszłości na obiekt który potrzebuje jedynie świeższej farby na fasadzie. Liczę na to że dzięki ministerialnym pieniądzą Tenczyn za kilka lat stanie się perełką wśród małopolskich zabytków, a wszystko to za pieniądze z ministerstwa.

 9. ?!

  20/07/2011 o 10:53

  http://grafik.rp.pl/grafika2/697107
  Doprawdy, gratulujemy władzom Krzeszowic w rankingu Rzeczpospolitej gmin wiejsko-miejskich 2011 jesteśmy na zaszczytnym 235 miejscu na 250 gmin.
  Oby tak dalej a koniec bliski.

 10. Anonim

  20/07/2011 o 13:38

  co to za ranking? możesz podać odnośnik www gdzie tego szukac?

 11. babajaga

  20/07/2011 o 16:14

  Pawle, zanim na przyszłość wyciągniesz pochopne wnioski na temat cudzych komentarzy, sam się zastanów, którą wersję informacyjną sam byś wybrał i dlaczego? Tę z Przełomu, czy tę z Krakowskiej? Czy Przełom dla ciebie jest mniej wiarygodny od Gazety Krakowskiej? Na jakiej podstawie? Najpierw pomyśl, zanim sam ocenisz innych. Ktoś jednak zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku podał te sprzeczne informacje do prasy i jak dotąd nikt kompetentny ich nie zdementował. Jeśli wybrałeś tę właściwą, chwała twej intuicji, chyba, że jesteś całkiem blisko gminnego lub ministerialnego źródła informacji. A to już całkiem coś innego. I jeszcze coś na koniec: skąd wiesz, że to co ty napisałeś – to nie są brednie? Podziel się z nami swoją wiedzą, ale konkretnie, a nie tylko na podstawie tego co wyczytałeś w gazecie.

 12. y

  20/07/2011 o 17:50

  W dzisiejszym papierowym Przełomie jednoznacznie piszą o trasie wśród ruin.

 13. Anonim

  20/07/2011 o 20:20

  No i tak będzie..Gmina zrobi teoretycznie przetarg, wygra go znajomy królika, wytyczy trasę wśród ruin, weźmie za to 300 stówy, a praktycznie taka robota będzie warta co najwyżej połowę z tego. Gmina dumna z siebie, że kasę zdobyła (i dobrze), szkoda tylko, że z wydawaniem może być różnie. Wiadomo każdy chce zarobić, zwłaszcza że są pieniądze i to nie małe.

 14. pigal

  20/07/2011 o 20:31

  Anonim startuj więc w przetargu. Łatwa kasa do wzięcia . Walcz 🙂

 15. emil

  20/07/2011 o 22:09

  hmm… nie stawiajmy Polski na piedestale za to tylko, że wspólnie z Ukrainą – Euro 2012 będzie organizować – oceńmy w trakcie lub po organizacji. To samo się tyczy pozyskanych funduszy – to że Kraków, Wieliczka czy Krzeszowice pozyskały jakąś kwotę lub udało im się pozyskać – o niczym jeszcze nie świadczy! Ważne jak pozyskane pieniądze zostały wykorzystane – tak więc po zrealizowaniu inwestycji spójrzmy może na kosztorys po wykonawczy, zerknijmy w terenie co rzeczywiście zostało zrobione – I WYCIĄGNIJMY WNIOSKI:)
  Pozyskanie funduszy to nie wszystko – trzeba jeszcze wiedzieć co z tymi pieniędzmi zrobić i jak. Bezsensownie wydać kasę każdy umie. Ale tak jak pisałem, oceńmy po zakończeniu inwestycji.

 16. papa

  20/07/2011 o 23:07

  emil, a myslisz, że kosztorys powykonawczy będzie ogónodostępny? jakoś nie bardzo na to liczę….

 17. XL-ka

  20/07/2011 o 23:55

  Zamiast zastanawiać się, czy forsa przyznana na te ruiny zostanie wydana z sensem czy bez sensu, lepiej patrzyć nieustannie na ręce niejakiej Marysi. Jej zapobiegliwość jest zdumiewająca. Idę o zakład, że robota trafi do jej kumpli, tak jak już kiedyś bywało, a kuzyn skutecznie w tym dopomoże. Nie bądźmy naiwni. W końcu nie jest wcale ważne, ile za tę forsę gmina zrobi, ale kto ją „efektownie” przerobi. I chyba tu jest pies pogrzebany.

 18. emil

  21/07/2011 o 09:58

  do papa
  to są publiczne pieniądze i publiczne zadanie – nie ma prawa nikt odmówić wglądu do dokumentacji, w tym kosztorysu po wykonawczego.
  Pamiętajmy, że jak szybko i łatwo można fundusze pozyskać w taki sam sposób szybki można dotacje stracić – jakiekolwiek odstępstwo od założeń czy niegospodarność może przyczynić się do cofnięcia dotacji. Więc komuś tu powinno zależeć na rzetelnym wykonawstwie i nadzorze.

 19. tere fere

  21/07/2011 o 15:57

  kuku… w Krzeszowicach? najlepszej gminie w swiecie?????????

 20. ktoś

  21/07/2011 o 17:22

  Piszącym o drugim etapie osobiście złoży zyczenia bur-mistrz z okazji 22 Lipca.

 21. Premier

  24/07/2011 o 11:13

  Kaczyński – czas na odważne decyzje. Boże ratuj nas bo aż strach się bać jeśli tak ma się stać!

  • he he he

   24/07/2011 o 12:20

   najodważniejszą decyzją – głosowanie na przewodnią siłę wszystkich POstęPOwych obywateli 😀

 22. loki

  24/07/2011 o 17:43

  a nie jest odwagą wielką dopuszczenie do władzy (bezwzględnej gdyż taka ich interesuje najbardziej) PISiorów?

  • he he he

   24/07/2011 o 19:42

   a PO interesuje władza względna 😀

  • To

   28/07/2011 o 07:59

   nie odwaga wielka jeno głupota wielka, która do zatracenia kraj wiedzie!

 23. XL-ka

  24/07/2011 o 22:32

  I tak mamy w całym kraju. PIS pała nienawiścią do PO i niestety vice versa. Od polityków ta „zaraza” przeszła stopniowo na zwykłych ludzi i rozprzestrzeniła się jak epidemia. Kompletna paranoja. I co to ma wspólnego z ruinami w Tenczynie?

 24. Olo

  25/07/2011 o 09:30

  No niestety ma to wiele wspólnego z Tenczynem. Bo na jego przykładzie widać że naród zamiast brać się do roboty to wypala swoją energię na obrzucaniu się błotem.

 25. ktoś do XL-ka

  25/07/2011 o 09:30

  co ma wspólnego ruina życia.A wg Ciebie politycy to niezwykli ludzie i tylko z nich zaraza przechodzi.A wiadomo że tylko męty idą do polityki ,czas spuścić wodę w Polsce.

 26. XL-ka

  25/07/2011 o 10:55

  To można też tak ująć. Mówiąc o zwykłych ludziach mam na myśli wszystkich tych, którzy nie są bezpośrednio zaangażowani w politykę, a tylko „bawią się” nią na co dzień w domu, w kolejkach w towarzystwie i emocjonują się byle czym. Mam na myśli także tych, którzy na co dzień trzymają się z dala od tego wszystkiego, ale niestety im też się udzielają te chore emocje, bo nie sposób uniknąć kontaktu z mediami. Trzeba jednak pamiętać, że tę zarazę przenoszą na resztę ludzi właśnie politycy, mający nieograniczony dostęp do mediów, a wielu ludzi to „kupuje” bez zastanowienia. Szkoda, że na takich niskich emocjach jest budowana sympatia do tych dwóch ujadających bez przerwy na siebie ugrupowań politycznych.

 27. lokalny

  25/07/2011 o 12:09

  politycy walczą nie o dobro narodu tylko posmakowało życie polityka gdzie pensyjkę ustala się samemu, kasy nie braknie na to w kieszeni podatnika więc nie ważne w jakim ugrupowaniu byle na pierwszych miejscach na listach wyborczych. Efekt widoczny – wybory się zbliżają wiec skaczą z partii do partii. Nawet największy wróg danego ugrupowania wstępuje do niego gdy w swoim nie ma szansy a inne obiecuje mu czołówkę list wyborczych. ot byle gdzie byle przy korycie

 28. luki

  27/07/2011 o 15:45

  wiadomość jeszczegorąca z sekretariatu burmistrza – podpisał wypowiedzenie pracy naczelnikowi ochrony środowiska!! dziwne , nie? ciekawe czy bedzie nabór i czy w bipie będzie bo jak narazie znikły nabory a ludzi do pracy przyjmują?

  • doprecyzuj

   27/07/2011 o 22:27

   kto komu wypowiedział? czy pani nie chce już współpracować, czy z panią nie chcą? bo to zasadnicza różnica.

   • to

    08/08/2011 o 17:59

    pewnie za te kary za usuniecie drzew

 29. Jarek

  27/07/2011 o 22:41

  To może dla odmiany coś na temat zamku Tenczyn z Interii
  http://www.swiatseriali.pl/news/news-czarne-chmury-nad-polska,nId,351788

 30. Zbulwersowany

  27/07/2011 o 22:48

  Ludzie, czy wiecie cos więcej na temat pożaru na Nowej Wsi?Palił się domek .Czy to prawda,że straż nie mogła gasić, bo Misjonarze w czasie remontu terenu rozmontowali hydrant??!! Strazacy jeżdzili po wodę do Krzeszówki??Czy w tym kraju już nikt nad niczym nie panuje?

  • p:awlak

   29/07/2011 o 13:55

   Ludzie gadają takie głupoty a potem powstają plotki dobrze że woda nie była brana z Wisły. W pierwszy poniedziałek miesiąca są zebrania w OSP Krzeszowice o godzinie 19. każdy może się zapisać i pokazać na co go stać. A każdy z tych ochotników poświecą własny prywatny czas który mógł by spędzić np. z własną rodzina. A potem tak jak tu niektórzy tylko ich krytykują.

  • lok

   29/07/2011 o 23:21

   oj ładny mi domek ponad 2oo metrów kw

 31. lokalny

  28/07/2011 o 07:22

  1 hydrant nie był rozmontowany a jest troszkę zmęczony życiem ale był używany podczas pożaru, drugi hydrant w pełni sprawny i też było Konstante z niego jest na zakręcie przy posesji p. Gertnera. Pompowanie z Krzeszówki byłoby durnotą gdyż dużo szybciej tankuje się wóz strażacki z hydrantu gdzie jest ciśnienie wody niż pompowanie z rzeki. Jazdy po wodę było troszkę gdyż zbiornik wody na samochodzie STAR ma pojemność tyko 2500 litrów, to przy normalnej pracy autopompy wystarcza na ok 1,5 minuty. Błędem było późne wezwanie większej ilości wozów strażackich ale to już sprawa straży w Krakowie bo ona decyduje skąd i kiedy wysyłać

  • brali

   28/07/2011 o 09:18

   wodę z hydrantu na Wyki 😛

   • loki

    01/08/2011 o 09:42

    mniejsze auta jeździły do dalszych hydrantów gdy te pobliskie były zajęte przez inne auta

   • to nie wytyk

    01/08/2011 o 11:32

    a informacja – dobrze, że wreszcie pojawiły się w mieście nowe hydranty. oby nie były potrzebne.

 32. Oj

  28/07/2011 o 09:09

  tam, oj tam! Kraków kieruje akcją, a może prezes Pawlak? A gdzież byli lokalni decydenci strażaccy, którzy tak licznie poddają się odznaczeniom. Ostatnio dołączył do strażackiej kadry nawet sam burmistrz Bartel, jak zapodał samo uwielbiający się Kurier.

  • lokalny

   28/07/2011 o 18:32

   proponuję Ci wstąpić do OSP, w poniedziałek będzie zebranie to się dowiesz gdzie są dysydenci (jak ich nazwałeś?aś) lokalni.
   Gdybyś troszkę znał przepisów to wiedziałbyś że:
   1. ustanowiono centrum ratunkowe które powiadamia wszelkie służby ratunkowe tak jak uważa za stosowne.
   2. w momencie przyjazdu jednostki zawodowej to ona ustawowo przejmuje dowództwo akcji ratunkowej

 33. Oj

  28/07/2011 o 09:38

  tam, oj tam! Zatem są korzyści z rewitalizacji miasta, bo w tej okolicy hydrantów jest nawet pod dostatkiem.

  • hmmmmmm

   28/07/2011 o 11:22

   oby nie jedyne 😉

 34. Oj

  28/07/2011 o 21:00

  tam, oj tam! Lokalny – nie da się ukryć, tak czy siak – dali ciała krzeszowickie strażaki na czele z nowym druhem Bartelem.

 35. lokalny

  28/07/2011 o 21:06

  zgodzę się z Tobą Oj że dali cała jeśli mi wyjaśnisz w którym momencie gdyż akcja była przeprowadzana regulaminowo a moim zdaniem to cała wina organizacji jest po stronie dyżurnego który z tego co się dowiedziałem to wysłał tylko jedną jednostkę gdyż nie wiedział konkretnie co się pali i czy faktycznie się pali. Krzeszowicką jednostkę wysłał na rekonesans i dopiero po przyjeździe na miejsce z wozu poszło żądanie wsparcia okolicznych jednostek a minuty uciekają

 36. Oj

  29/07/2011 o 14:32

  tam. Oj tam! Nikt nie ma pretensji do strażaków ochotników, ale do władzy która ostatnio ma manię samo uwielbiania i odznaczania się, a jak przyjdzie do czynu, to ich nie ma i wtedy całą winę zwalają na straż państwową w Krakowie, bo koordynacji działań nie ma, wręcz takowa nie istnieje.

 37. lokalny

  29/07/2011 o 23:33

  kolego oj, możesz mi wyjaśnić co ma władza lokalna do koordynacji akcji gaśniczej ? władza lokalna jak sama nazwa wskazuje zarządza lokalnie natomiast służbami ratunkowymi kieruje zupełnie inna komórka zupełnie nie mająca nic wspólnego z władza lokalną a wręcz działająca poza lokalnym terenem. Jeśli nie możesz tego pojąć proponuję zadzwonić na numer 998 lub 112 tam udzielą Ci konkretnych odpowiedzi

 38. Oj

  30/07/2011 o 08:45

  tam. Oj tam! Nie opowiadaj głupot Lokalny. Będzie się paliło pod nosem np. Prezesowi Straży a on będzie dzwonił do Krakowa, a nie podejmie działań na miejscu? A żeby było śmieszniej, to dzwoniąc na 112 można się dodzwonić do Katowic lub Wrocławia.
  Zatem działania ratownicze powinny być zgrane, a tu nazjeżdżało się straży i brak wody.

  • lokalny

   31/07/2011 o 19:33

   widzę że bardzo mało wiesz na temat służb ratunkowych a jeszcze mniej na temat kierowania tymi służbami. Czy to będzie komendant straży, burmistrz sekretarz czy zwykły zjadacz chleba chcąc wyjechać do akcji musi być zgłoszenie do centrali w Krakowie. Poza tym gdyby nawet sam komendant kierował akcją gaśniczą (jak ty to twierdzisz) w momencie przyjazdu straży państwowej, komendant musi im przekazać dowództwo.
   Natomiast co do łączenia z numerem 112 też jesteś w błędzie gdyż możesz się połączyć z innym miastem ale to jest spowodowane tym że nie wiesz do którego przekaźnika telefonii GSM jesteś podłączony w momencie dzwonienia, więc do Katowic czy Wrocławia jak to twierdzisz nie połączysz się tylko ewentualnie Trzebinia, Olkusz lub Kraków. Dla tego właśnie wymagane jest podanie dokładne informacji skąd się dzwoni aby można było szybko przekazać połączenie do odpowiednich służb terytorialnie.

 39. pigal

  30/07/2011 o 10:22

 40. Luk

  31/07/2011 o 18:48

  Dajcie spokoj burmistrz ma was w glebokim powazaniu obecnie przebywa w szkocji a w przyszly weekend zabiera dwudziestu urzednikow i wyjezdza do austrí. tak sie bawia wielcy.z krzeszowic za nasza kase

 41. niech się bawią

  31/07/2011 o 19:27

  póki mogą. ich czas upływa nieubłaganie… 😀

 42. urząd nierządem stanie ?????????

  31/07/2011 o 19:34

  Z powodu wyjazdu służbowego w dniu 2 sierpnia 2011r.
  (wtorek) Burmistrz Gminy Krzeszowice i Zastępca Burmistrza Pani Jolanta Tryczyńska – Celarek nie będą przyjmować stron.

 43. Tych

  31/07/2011 o 20:25

  wyjazdów, uznawanych na służbowe, było już parę, między innymi Włochy, Francja, Niemcy. Bądźcie zatem wyrozumiali. Kolejna wycieczka krajoznawcza-wypoczynkowa naszej władzy to za trud i rzetelną pracę na rzecz mieszkańców miasta i gminy. Cieszmy się, że nasza pseudo władza nie wybrała kosztownej Ameryki.

  A że takie wyjazdy nie przynoszą wymiernych korzyści, kończyć się będą ewentualnie rewizytą , przykładem jest współpraca z węgierską gminą Kispest, gdzie aktualizacja stanęła na dacie 3 lipca 2009r.

 44. babajaga

  31/07/2011 o 22:23

  Czyżby burmistrz zapatrzył się na dobrodzieja z plebanii i otwiera biuro podróży CB Travel? Pytania do Rady Miejskiej: czyżby w ramach kompetencji i wypełniania podstawowych obowiązków burmistrza gminy zadłużonej po pachy, w dodatku z ponad półmilionowymi karami do zapłaty, radni uchwalili dodatkowy budżet na kosztowne podróże turystyczno-krajoznawcze fundowane z portfela podatników? Czy burmistrz będąc za granicą komunikuje się swobodnie w jakichś językach obcych, czy też za każdym razem zabiera ze sobą tłumacza na koszt podatników?

 45. Tych

  01/08/2011 o 11:29

  nowych radnych takie wycieczki interesują, bo się na nie zakwalifikowali. Pozostali radni siedzą cicho, bo chcą jak najwięcej „ugrać” dla swojego sołectwa. Niestety trwa nadal taka zależność.
  Opozycja ? – takowej już nie ma!!! więc hulaj dusza za podatników pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę