Kultura

Zobacz jak ruiny zamieniają się w zamek

Od przyznania gminie Krzeszowice pierwszej dotacji na prace zabezpieczające zamek Tenczyn mijają już ponad dwa lata. Co udało się w tym czasie zrobić? W sieci jest już dostępny wstępny raport z robót budowlanych przeprowadzonych na zamku.

Przeglądając zdjęcie sprzed ponad trzech lat, trudno uwierzyć, że sypiące się ruiny udało się chociaż w części odbudować. Droga do odnowy Tenczyna, była stroma jak schody prowadzące na basztę widokową zamku.

Kiedy w marcu 2010 roku zabytek otrzymał pierwszą dotację na prace budowlane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gmina chciała zrzec się prawa do użytkowania nieruchomości. Później sytuacja się ustabilizowała, a na prace budowlane spłynęły kolejne dwie dotacje – w sumie około 2 mln złotych.

Po trzecim etapie prac zabezpieczających na zamek trafią pierwsi turyści. Wydane pieniądze to jednak ciągle kropla w morzu potrzeb dlatego na przełomie listopada i grudnia gmina Krzeszowice planuje złożyć kolejny wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

raport1-456x338

Obraz 1 z 16

Zamek Tenczyn. Mury bastei wjazdowej. Fot Maciej Stępowski

Przeczytaj wstępny raport z prac budowlanych na Zamku Tenczyn

 

33 komentarze

33 Komentarzy

 1. Z najwyższym uznaniem dla grupy "ratuj Tenczyn"

  20/11/2012 o 05:34

  Odzyskujemy z ruin świetność wspaniałego zabytku, jakim jest ZAMEK TENCZYŃSKI , rośnie z ruin, cieszy oko, przyciąga turystów,gratulujemy twórcom tego pomysłu, gratulujemy im za trud, za wytrwałość w walce o dotacje, musieli długo przekonywać władze Krzeszowic, warto było, dzisiaj widać ogromne zmiany ich ogromną pracę i zaangażowanie , ten Zamek ożyje i będziemy z niego dumni. Władze Krzeszowic i Powiatu, spójrzcie na to wspaniałe dzieło i poprawcie infrastrukturę drogową, aby mieszkańcy i turyści mogli tam bezpiecznie dojechać, wykonajcie ścieżkę rowerową i chodnik od Chrzanowskiej w Tenczynku po sam Zamek w Rudnie, aby stworzyć wspaniały trakt spacerowy, uroczą i zdrową leśną aleją, doceńmy wszyscy walory tego wspaniałego miejsca,

  • Pigal

   21/11/2012 o 06:00

   Gratulacje dla Referatu Strategii i Planowania Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach za skuteczne aplikowania o środki z Ministerstwa Kultury.
   Gdyby nie praca i upór Tego Referatu nawet setki różnych Stowarzyszeń byłby bezsilne jakimkolwiek działaniu rzeczowym.
   Sukces ma wielu ojców, jak mawiał klasyk.
   Pozdrawiam Wszystkich trzymających kciuki za kolejne składane wnioski na dalsze etapy zabezpieczenia ruin zamku w Rudnie.

   • y

    21/11/2012 o 08:07

    Chyba kpisz i żartujesz z tymi gratulacjami. To jest ich obowiązek aby składać dobre wnioski bo za to biorą nasze pieniądze. Żadna łaska. A bez presji społecznej trudniej byłoby coś dostać. Pamiętam ja burmistrzostwo zapewniało nie tak dawno w mediach że nie chcą nic robić dla Rudna i oddawali go do lasów Państwowych.

    • Pigal

     21/11/2012 o 17:51

     Nie kpię i nie żartuję.
     Gdyby nie profesjonalizm i nastawienie na sukces Referatu Strategii i Planowania Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach stan zamku w Rudnie byłby taki jak w roku 2008, a właściwie gorszy bo upłynęłyby 4 kolejnie lata dewastacji ruin.
     Oczywiście powstałoby w tym czasie kilkanaście rycin elementów zamku, kilka artykułów tym czy innym medium wzorem lat poprzednich.

     • Muminek

      21/11/2012 o 22:57

      Oj Pigal, kto by się spodziewał, że z Ciebie taki tytan pracy, jak to się stało, że tak krótko zagrzałeś miejsce w referacie ds. inwestycji?

      Zgadzam się z przedmówcami. Wiesz doskonale, że gmina wcale nie miała ochoty remontować ruin. Wszystko zaczęło się od zadymy w mediach.

      Nie wydaje mi się, że Ratuj Tenczyn się do czegoś „przykleja” – zawsze informują na swojej stronie, że pieniądze pozyskała gmina.

      Trzeba tym ludziom oddać sprawiedliwość. Pracownicy urzędu mają określone cele – pozyskać jak najwięcej kasy dla gminy i za to się im płaci. Ludzie ze stowarzyszenia działają z sentymentu dla zabytku, poświęcając swój czas po godzinach pracy i mają z tego satysfakcję. Przyznaj się pigal czy pisałbyś wniosek wiedząc, że będziesz miał z tego tylko satysfakcję? Czytając twoje wpisy i patrząc na oświadczenie majątkowe, nie wydaje mi się.

   • NO

    21/11/2012 o 10:15

    największym ojcem sukcesu będzie sam burmistrz i będzie zapewne pierwszym do przecięcia wstęgi po remoncie, którego był zdecydowanym przeciwnikiem.

   • Do Pigalaka

    21/11/2012 o 16:30

    A niby kto Twoim zdaniem miał składać wnioski skoro Gmina Krzeszowice jest władającym obiektem ? Z mocy prawa żadna organizacja NIE MOZE składać żadnych wniosków bo po prostu nie ma prawa własności do obiektu. Tak, Referat Strategii i Planowania pisze dobre wnioski ale zanim się do tego zabrał ktoś musiał go do tego przekonać (żeby nie powiedziec że zmusić).

    • Pigal

     21/11/2012 o 17:55

     Referat Strategii zmuszać do roboty?
     Człowieku chyba nie wiesz o czym piszesz. To najlepszy i najskuteczniejszy zespół piszący wnioski w Polsce.
     O której gminie piszesz, bo na pewno nie o Krzeszowicach 🙂

     • NIE

      22/11/2012 o 11:27

      piernicz i przyznaj się lojalnie, że wszystkie wnioski o dotacje, zwłaszcza unijne, są pisane na zlecenie urzędu przez inne Firmy, często rodzinne i to za niemałe pieniądze.

     • Pigal

      23/11/2012 o 20:30

      Nie ma nic za darmo.
      Fachowcy od milionowych projektów unijnych nie bedą przecież pracować jako wolontariusze 🙂

  • Przecież

   21/11/2012 o 16:14

   nie Stowarzyszenie pozyskało dotacje,ale sie przykleiło??

   • Przecież

    21/11/2012 o 16:35

    możesz sobie sprawdzić co było pierwsze: stowarzyszenie czy remont zamku. Wtedy się przekonasz czy ktoś się do remontu przylepił czy może ktoś ten remont wymusił. Na szczęście są jeszcze takie osoby którym się chce działać pomimo że na końcu chołota i tak ich będzie pomawiać.

   • buzu

    22/11/2012 o 15:17

    Jak dziś pamiętam, że to Stowarzyszenie naciskało na remont ruin. Miłościwie panujący wił się jak piskorz, ale – o zgrozo – pieniądze dostaliśmy i tak się to zaczęło.

 2. nikt

  20/11/2012 o 06:30

  Dobra robota! Tak trzymać, choć nostalgiczna łezka w oku się kręci. Pamiętam te chaszcze, zarośla, dzikie ścieżki, atmosferę tajemnicy i odkryć, dzikie noclegi w komnatach, pierwsze w życiu piwo wypite właśnie w tych ruinach, ogniska na dziedzińcu. Ale dobrze, że przyszły zmiany, niech zamek powstanie z gruzów, a młodzież – niech odkryje go na nowo na swój sposób. Jeszcze raz: Dobra robota!

 3. TAK

  20/11/2012 o 12:55

  Bardzo gratuluję GRUPIE RATUJ TENCZYN za ratowanie pamiątek naszej kultury, chyba każdy ze starszych mieszkańców naszej gminy kojarzy te ruiny z wycieczkami szkolnymi i spacerami w te strony Rudna. Dobrze, że burmistrz Bartl oraz część radnych w końcu obudzili się i dostrzegli potrzebę dofinansowania remontu zamku, bo wcześniej oficjalnie wypowiadali się „po co nam te ruiny”.
  Kiedy ukaże się książka zapowiadana książka Pani Teresy Małkowskiej-Holcerowej?

 4. Anonim

  20/11/2012 o 13:03

  Zwiezałam dwa lata temu ruiny tego zamku. Różnica kolosalna tak trzymać. Napewno jeszcze odwiedzę Rudno. Życzę powodzenia , aż miło patrzeć i podziwiać jak zamek zaczyna ,, żyć na nowo”.

 5. Nu

  20/11/2012 o 13:34

  Gratuluje i mocno trzymam kciuki za dalszą tak owocną działalność!

 6. Ratuj Tenczyn

  20/11/2012 o 17:21

 7. nyzcneT jutaR

  21/11/2012 o 00:40

  Bez sensu. Szkoda kasy na jakies ruiny. Kogo to tak na prawde obchodzi?

  • Aga

   21/11/2012 o 11:58

   No jasne. Najlepiej niech się niszczy i zniknie.

   Dla mnie super! Aż się wierzyć nie chce że tak można zmienić nasze ruiny. Lubię zamek w Rudnie i aż zal było patrzeć jak znika.

 8. Cumulus

  21/11/2012 o 12:40

  Dla mnie „przepowiada pogodę” ;-). Jeżeli jest super widoczny (mieszkam około 8 km od niego) na drugi dzień pogoda murowana. Niech się „regeneruje” mój obiekt meteorologiczny. Od pokoleń „przepowiadał ” nam pogodę:-).

 9. Pigal

  21/11/2012 o 18:04

  Gmina przygotowała kolejny wniosek na kolejny etap zabezpieczenia ruin.
  Więcej o tym w najbliższym kurierze samorządowym.
  Idę o zakład że w ciągu 1-2 miesięcy na pewnej stronie pewnego stowarzyszenia będzie info o „przyklejeniu” się do kolejnego projektu.
  Ale co tam, sukces ma wielu ojców i niech tak zostanie 🙂

  • Ben

   23/11/2012 o 09:33

   Pigal,
   przedstawię Ci mój punkt widzenia.
   Otóż uważam, że wszelkiego rodzaju dofinansowania nie są celem działalności gminy. Celem ma być – bardzo ogólnie rzecz ujmując – poprawa standardu życia mieszkańców. Czyli – dofinansowanie jest drogą lub sposobem do osiągnięcia założonego celu, a nie celem samym w sobie. Niestety w naszej gminie sukces jest odtrąbiany w momencie otrzymania dofinansowania. Skutkiem tego jest realizowanie części inwestycji w bardzo chaotyczny sposób, i co znamienne – niekoniecznie zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Rynek trzeba było zrewitalizować, bo przecież gmina dostała dofinansowanie. I zamiast rynku mamy kamienną pustynię. Buduje się kanalizację, której znaczną część pokrywa dofinansowanie, tylko że podczas prac zniszczono drogi, które nie są przywracane do stanu pierwotnego i stały się zmorą dla mieszkańców. Podczas prac rewitalizacyjnych zniszczono znaczną część zieleni w rynku – usprawiedliwieniem jest rewitalizacja, na którą gmina ma dofinansowanie.

   Podsumowując moja wypowiedź – dla mnie jako mieszkańca liczy się efekt końcowy – nie sam fakt, że „coś się robi”. Zaryzykuję twierdzenie, że brak dofinansowań w Krzeszowicach spowodowałby, iż wszelkie inwestycje byłyby planowane i realizowane po głębokim przemyśleniu. Dofinansowanie jest czymś bardzo dobrym, ale dla gmin które wiedzą, jak je dobrze wykorzystać. Czy taką gminą są Krzeszowice? Odpowiedz sobie sam na to pytanie.

   • TO

    23/11/2012 o 11:04

    są święte słowa, a doskonałym przykładem jest droga przez Czerną, porządna nawierzchnia zniszczona przez kanalizację i poczekamy jak długo będzie trwać naprawa. Jakaś opaczna ta gospodarka, dobry gospodarz z reguły coś burzy, żeby było ładniej czy funkcjonalniej, tutaj wyszło na gorzej.

 10. Pawcio

  21/11/2012 o 18:40

  A niby w jaki to sposób „pewne” stowarzyszenie przykleiło się do sukcesu ? Na ich stronie w raporcie przeprowadzonych prac nie znalazłem ani jednego słowa sugerującego że to oni są ojcami tego sukcesu. Jest natomiast rzeczowa informacja pokazujący w sposób bardzo obrazowy zakres przeprowadzonych prac. Informacji takiej zabrakło w innych mediach, na stronie UM również. Czy więc fakt że przedstawiają konkretną informację, której powtarzam zabrakło gdzie indziej, jest powodem żeby mieć do nich pretensje – moim zdaniem absolutnie nie.

 11. Tu jest wszystko

  22/11/2012 o 17:16

  Proponuję sobie pooglądać od najstarszego nagrania. Wtedy pamięć nawet i Pigalakowi wróci hi hi

  http://www.ratujtenczyn.org.pl/media.html

 12. Nu

  22/11/2012 o 18:13

  Cóż, z komentarzy wynika, że sukces ma (jak zwykle) wielu ojców 😉

 13. Zamki, ruiny i legendy

  26/11/2012 o 22:01

  W pełni zasłużone uznanie za detrminację i obronę tego niezwykłego zamku przed zagładą ! Bardzo Wam kibicuję i trzymam kciuki za powodzenie kolejnych dotacji.
  Bywający pod tymi ruinami z równie głębokiego sentymentu
  – pasjonat 🙂

 14. gość

  28/11/2012 o 00:37

  Piszcie co chcecie ale warto docenić ludzi, którzy przyczynili się do odbudowy zamku – bo już na tym etapie robi wrażenie.

 15. from NY

  11/12/2012 o 00:52

  Niesamowite nie wierzyłem że to się uda, teraz postawcie na turystykę, to czysty przemysł, nuff said.

 16. CZYJA TO ZASŁUGA ?

  11/12/2012 o 06:41

  OCZYWIŚCIE , DZIĘKI DETERMINACJI I ZDECYDOWANYM STARANIOM STOWARZYSZENIA „RATUJ TENCZYN” ,PRZEWODNICZĄCEGO I JEGO NAJBLIŻSZYCH WSPÓŁPRACOWNIKÓW , DZIĘKI OGROMNYM WYSIŁKOM, ZAANGAŻOWANIU I WRĘCZ WALCE, UDAŁO SIĘ PRZEBIĆ W GMATWANINIE URZĘDOWEJ I „BYLEJAKOŚCI PRACY TUTEJSZYCH URZĘDNIKÓW , UDAŁO SIĘ PRZEKONAĆ BY WAŻNY HISTORYCZNIE ZABYTEK ODNOWIĆ, TO TYLKO ICH ZASŁUGA, INNI SĄ Z RACJI PIASTOWANIA STANOWISK TYLKO PRZYCZYNKIEM DO REALIZACJI TEGO TRUDNEGO ZADANIA,NIECH SOBIE TEGO NIE PRZYPISUJE BURMISTRZ KRZESZOWIC, BO TEN NAWET NIE ZADBAŁ O INFRASTRUKTURĘ DROGOWĄ KIEDY BYŁ BUDOWANY : SZLAK KRUSZYWOWY”, I NAWET NIE SPRAWDZIŁ I NIE POMYŚLAŁ, ŻE WŁAŚNIE NA TEN ZAMEK , BĘDĄ ZJEŻDŻAĆ I PRZYCHODZIĆ TURYŚCI, OD DAWNA TEN REJON CIESZY SIĘ POPULARNOŚCIĄ , JUŻ TERAZ, KIEDY ZAMEK JEST JESZCZE W REMONCIE TŁUMY WYCIECZKOWICZÓW TAM ZDĄŻAJĄ, , IDĄ CAŁĄ JEZDNIĄ , BO WŁAŚNIE BURMISTRZ NIE POWIEDZIAŁ ANI SŁOWA JAK WAŻNY BĘDZIE TO SZLAK TURYSTYCZNY , BY UWZGLĘDNIĆ BEZPIECZEŃSTWO TURYSTOM, KRÓTKOWZROCZNOŚĆ NIE POPŁACA, TRZEBA PRZEMYŚLEŃ NAD KAŻDYM ZADANIEM JAKIE SIĘ PLANUJE, WYTĘŻYĆ UMYSŁ !

  • Bulla

   11/12/2012 o 10:20

   Co to za bełkot? Czytać się tego nie da.

 17. Ciekawy

  04/12/2013 o 20:09

  Czym w ogóle się jaracie i tak to będzie własność Potockich.
  Może będzie robota przy kopaniu i tyle. Jeśli jednak unia za to płaci to może być.
  Gmina jeśli chce to lepiej jakby wybudowała sobie nowy zameczek było by taniej i łatwiej go utrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę