Kultura

Ministerialne pieniądze na zamek. Pałac przepadł

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „rozdziela” pieniądze na ochronę zabytków. Już po raz czwarty dofinansowanie popłynie na trwający w Rudnie remont zamku.

Miało być 1.8 mln złotych, będzie 800 tysięcy. Gminie Krzeszowice nie udało się zdobyć pełnej kwoty dotacji, o którą ubiegała się we wniosku na czwarty już etap zabezpieczenia zamku Tenczyn w Rudnie.

Dofinansowania, pomimo pozytywnej oceny, nie uzyskał wniosek prac konserwatorskich Pałacu Potockich. Gmina wnioskowała o ponad 637 tysięcy na remont dachu wschodniego skrzydła.

Pieniędzy, na remont elewacji cmentarnej kaplicy generała Chłopickiego, nie otrzymała też krzeszowicka parafia. Jej wniosek również przeszedł pozytywnie ocenę formalną.

Pełny ranking znajdziecie na stronie MKiDN

 

37 komentarzy

37 Komentarzy

 1. Roman

  02/02/2013 o 19:20

  I trzeba się cieszyć że jest chociaż te 800 tysięcy – w dobie kryzysu i oszczędnościach ministerstwa na czym tylko się da nie ma co wybrzydzać. Widać też sens organizowania turniejów rycerskich, odtwarzania obrazów i proporców przez pewne stowarzyszenie – bez takich działań kto wie czy te pieniądze trafiły bu do naszej gminy

 2. ktoś

  02/02/2013 o 19:22

  No i następny rok wirtualne zwiedzanie,

  • loki

   03/02/2013 o 21:52

   lepiej kolejny rok zwiedzać wirtualnie a później cieszyć się widokiem zabezpieczonego zabytku niż teraz zwiedzać jeszcze przez kilka lat a później widzieć tylko wielką górę gduzu wapiennego i ceglanego

 3. targ

  02/02/2013 o 21:37

  i dobrze ze nie na palac po co maja pieniadze isc w bloto a jak wyremontuja to Potocki sie upomni i nawet nie wejdziecie do parku nie mowiac o reszcie a zamek przynajmniej zabezpiecza i bedzie sluzyl kolejnym pokoleniom !

 4. Miglanc

  02/02/2013 o 21:49

  Brawo urzędnicy. Brawo piszący wnioski

  • y

   02/02/2013 o 22:53

   to mówię ja Jarząbek.

 5. Ratuj Tenczyn brawooo !!!

  03/02/2013 o 09:51

  Wielki szacun i uznanie dla Was !!!

 6. Anonim

  03/02/2013 o 10:27

  analizował sobie ktoś tą listę rankingową? jakieś 90% to parafie i zakony

  • to

   03/02/2013 o 13:36

   dobrze o nich świadczy. dbają o nasze wspólne dziedzictwo.

   • Carlos53

    04/02/2013 o 19:39

    Chyba swoje

    • dziadek

     09/02/2013 o 11:23

     Kolego jak nie rozumiesz podstawowych pojęć takich jak dziedzictwo czy tradycja to siedź cich i tacy jak ty też niech patrzą raczej w kufel.

 7. ty

  03/02/2013 o 17:48

  Moze zbiorka?

 8. Ratuj Tenczyn

  03/02/2013 o 17:56

  Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył że ocalenie Tenczyna jest możliwe.
  Zamek został spisany na straty, wszyscy się z tym pogodzili. Dziś dzięki wysiłkom Gminy Krzeszowice która składa naprawdę bardzo dobre wnioski oraz pracom stowarzyszenia Ratuj Tenczyn które nagłaśnia temat, realizuje projekty edukacyjne, gromadzi eksponaty,organizuje imprezy plenerowe Tenczyn powoli podnosi się z ruin.
  Tylko wspólna praca może przynieść takie efekty.
  Dla wszystkich mieszkańców naszej Gminy płynie z tego nauka że można dokonywać wielkich rzeczy pod warunkiem chęci współpracy.
  Każdy mieszkaniec może też dołożyć swoją cegiełkę na zamek oddając 1 % podatku na Ratuj Tenczyn. Na wszystkie adresy Gminy Krzeszowice rozesłane zostały ulotki z informacją na ten temat a więc wszyscy są świadomi że mogą to zrobić.
  Korzystając więc z okazji po raz kolejny apelujemy: Przekażcie 1 % swoich podatków na ratowanie Tenczyna, pozwólcie by ta wartościowa inicjatywa nadal się rozwijała, wspomóżcie unikalny projekt mający na celu ocalenie najcenniejszego zabytku ziemi krzeszowickiej.

  http://www.ratujtenczyn.org.pl/jeden_procent.html

  Maciej Stępowski

 9. MMM

  04/02/2013 o 19:10

  POWINNO SIE TO DAWNO ZAWALIĆ

 10. Wierny czytelnik

  04/02/2013 o 21:06

  Drodzy, większość z nas jest chyba zgodna co do tego faktu, że stowarzyszenie Ratuj Tenczyn zrobiło i robi wiele, na rzecz ratowania zamku.

  Co wy na to żebyśmy razem zgłosili ich do tegorocznego źródła sukcesu? Wystarczy 10 osób 🙂
  kategoria – szczególne zasługi dla gminy Krzeszowice, chyba, że ich działalność można zakwalifikować do jakiejś innej kategorii.

  Jesteście za?

  • y

   04/02/2013 o 21:09

   Należy się im !

 11. ech...

  04/02/2013 o 21:33

  zobaczymy o co chodziło, jak wszystko będzie gotowe 😀 może chcą zostać kasztelanami ? 😉

 12. ty

  05/02/2013 o 11:47

  Niech gmina zrobi infre turystyczna wiaty jakies i basen

 13. Przemyśl, zanim coś zrobisz !

  06/02/2013 o 14:31

  UMiG Krzeszowice nie ma pomysłów na turystykę i ekologię w naszej Gminie, nie mają też pomysłu, jak uatrakcyjnić życie mieszkańcom, z czego to się bierze?… z niewiedzy i marnej kompetencji ! Zobaczcie, jak wszędzie brudno, brakuje koszy na śmieci, żadnej estetyki w centrum ,zwłaszcza wiosek,jak wyglądają wiaty na przystankach, nie ma żadnych informacji o rozkładach jazdy, jaka marna i nieuporządkowana komunikacja z małymi miejscowościami tej Gminy, nie ma nawet kina w mieście, mało imprez, dla seniorów brakuje rozrywki, powinni wziąć przykład z innych krajów np. Włoch ! Kilka razy w roku jest sprzątanie świata, ale żadnej organizacji ze strony dyrektorów szkół, nauczyciele pokręcą się z dziećmi tam gdzie najmniej brudno, czyli koło szkoły i akcja zakończona ! Straszny nieład i brak przemyślanej organizacji panuje wszędzie !!!

  • Bulla

   07/02/2013 o 09:01

   „Zobaczcie, jak wszędzie brudno, brakuje koszy na śmieci” – czy to jest powód by śmiecić, jak gęsto mają być porozstawiane kosze na śmieci? Brud i śmieci „wszędzie” bardziej świadczą o mieszkańcach niż o władzy samorządowej (którą zresztą ci mieszkańcy sami wybrali).

   „nie ma nawet kina w mieście” – dlaczego nie ma? Bo nie ma takiego zapotrzebowania.

   „dla seniorów brakuje rozrywki” – nie jestem seniorem, więc nie rozumiem jakie co masz na myśli pisząc „rozrywki dla seniorów”.

   „powinni wziąć przykład z innych krajów np. Włoch” – też się z tym zgadzam – ale nie od razu Rzym zbudowano.

   „Kilka razy w roku jest sprzątanie świata, ale żadnej organizacji ze strony dyrektorów szkół, nauczyciele pokręcą się z dziećmi tam gdzie najmniej brudno, czyli koło szkoły i akcja zakończona !” – dlaczego dzieci mają sprzątać po brudasach? Jak mieszkańcy lubią śmiecić to niech sobie mieszkają w chlewie. Jak chcą mieć porządek to niech nie śmiecą a nie wyręczają cię dziećmi.

 14. Nu

  06/02/2013 o 15:28

  Niestety sam karzełkowaty Gladiator i wiecznie nieczynna turystów do Krzeszowic nie ściągną. Ruiny zamku Tenczyn i Turniej jako jaskółki – warte uwagi – wiosny raczej nie czynią. Oglądać jest co, ale infrastruktura turystyczna marniutka. Może by tak zacząć od aktualizacji planów miasta i okolic na tablicach i … toalet? 😉

 15. Przecież

  06/02/2013 o 17:06

  w urzędzie jest wyodrębnione stanowisko :promocji gminy: i nawiązując do powyższych spostrzeżeń, byłoby wskazane aby na którejś ze sesji ta osoba przedstawiła sprawozdanie ze swojej pracy, że nie wspomnę o jakichś projektach. Chyba takiego sprawozdania w historii urzędu nie było.
  Toczą się rozpędzone od lat jałowe imprezy typu prezentacja przetworów Tenczynka, ups, nawet takowych już nie ma i co poza tym? Wszelkie imprezy przejął Ośrodek Kultury a stanowisko promocji…………..kicha.!!!!
  Siedzi się cichutko, ogonek burmistrzowi się chwali, pensyjka leci. żyć nie umierać.

 16. Słuszne spostrzeżenia !

  06/02/2013 o 19:26

  To przerażające, jak nudno w tym mieście ! Wyjeżdżając poza miasto wszędzie widać , jakby nie było władzy, a przecież została wybrana, tylko na tym się skończyło, bo nie mają żadnych pomysłów, żadnych planów ani wizji zagospodarowania , nie potrafią zaskoczyć mieszkańców jakimś ciekawym pomysłem, nawet nie potrafią dyskutować , sugerować swoim podwładnym jakiś plan, to najgorsza Gmina w powiecie krakowskim, Ci radni z terenu Gminy nic nie potrafią, w powiecie także nic , a nawet trudno stwierdzić, czy cokolwiek tam mówią ! KATASTROFA, jakich mamy radnych !

  • aaa

   06/02/2013 o 19:40

   ja już wolę, żeby władza mnie nie zaskakiwała swoimi pomysłami 😉

 17. Malkontenci

  06/02/2013 o 19:36

  Wszystko źle, wszystko do kitu… A ja siedze przed monitorem i zmieniam świat na lepszy swoimi światłymi komentarzami,

 18. E

  06/02/2013 o 20:02

  Może władza wychodzi z założenia, że w niedalekim Krakowie są wszelkie rozrywki, więc w Krzeszowicach dodatkowe atrakcje nie są potrzebne? 🙂

  • Przecież

   07/02/2013 o 11:54

   masz w zupełności rację. Zawsze mówili po co remontować zamek w Rudnie, skoro w sąsiedztwie są podobne do zwiedzania, po co budować basen, skoro basen jest w Krakowie, Chrzanowie, kino, też nie będzie miało racji bytu, bo kto będzie do niego chodził, po co rabaty kwiatowe w mieście i tak przecież pokradną itd
   Jedynie udał się pomysł z lodowiskiem i orlikami, ale chyba dlatego, że sami organizatorzy wiedzieli, że oni i ich dzieci będą mieć rozrywkę na miejscu.

 19. obserwator z boku

  07/02/2013 o 00:22

  jeśli miałyby być jakieś głupkowate rozrywki inspirowane przez drętwych urzędników, to naprawdę się obejdzie!
  trudniej pojąć, że w XXI wieku w europejskim kraju może jeszcze gdzieś istnieć gmina tak brudna, zaniedbana, zacofana i zaściankowa w swoim powszednim wyglądzie! wystarczy się przejechać do wiosek i spróbować ustalić, gdzie jest jakieś centrum wsi, to najważniejsze miejsce nie tylko dla mieszkańców, ale i przyjezdnych, przyjrzeć się na tę ogólną szarość, brud, bylejakość brak ładu i poczucia estetyki. Przecież urzędnicy gminni nie mieli dotąd i nie mają żadnego planu odnośnie zadbania w elementarny sposób o wizerunek tych miejscowości. Zresztą, o czym tu mówić , skoro w samych Krzeszowicach zaściankowy wygląd wielu zaniedbanych ulic odstrasza od dawna, chociażby dla przykładu: zabudowa przy Legionów Polskich, groteskowa „scenografia” Szkolnej (jakieś budy, walące się stodoły, odstraszająca stara rzeźnia, zaniedbane ogrody) , peryferyjny charakter Żbickiej w pobliżu budowy kościoła, jakość Krakowskiej od strony wjazdu do miasta (przypadkowa zabudowa, chodniki – zgroza!).
  Pan burmistrz ze swoim dworem albo ma przepaskę na oczach, albo – jeśli jej nie ma – to znaczy, że ….tak już ma. Już nie długo zakończy się druga kadencja tej niemocy i bylejakości!

 20. Nigdy więcej takich urzędników !

  07/02/2013 o 01:01

  przerażająca tępota , zastój umysłowy, „być ,aby być” ! – tj. marnowanie publicznych pieniędzy !

 21. Nu

  07/02/2013 o 08:22

  Oj, oj, oj. Narzekacze. Rynek zmodernizowany jest? Jest. „Boshejakapiekna” kopia Gladiatora jest? Jest? Nowa ulica do przedszkola jest? Jest. Dworzec wyremontowany? Wyremontowany. Nowy supermarket będzie? Będzie. Fontanna działa? Nie działa. Ale może zadziała. Czego jeszcze ludu nasz chcecie? Rozrywek? Władza ma zapewnić rozrywki????? W głowach się ludziom przewraca… 😀 😀 😀

  • Grupa Krassusa

   07/02/2013 o 11:27

   Panem et circenses!

   (populum Romanum duabus praecipue rebus, annona et spectaculis, teneri)

 22. E

  07/02/2013 o 09:41

  Trudno się z „Bulla” nie zgodzić.

 23. Katz

  07/02/2013 o 09:59

  Byłem w Italii tam dopiero ‚syf’. 50 lat w UE a nie ma u nich takich rygorów na zbiórkę śmieci i segregacje. Dalej trudno mi zrozumieć , czy nie aby nie jesteśmy bardziej papiescy od Papięża, lub mamy wiejskie kompleksy , które nabyliśmy w bogatych krajach jak Niemcy czy Holandia.

 24. Katz

  07/02/2013 o 10:06

  W brudnym Paryżu i we Włoszech turyści pchają się ” drzwiami i oknami” a u nas nic.

 25. momo

  07/02/2013 o 18:18

  A tak z innej beczki: czyżby ktoś Czesławowi zarzucił, że mieszka w innej gminie i tam płaci podatki? Wszędzie na płotach się z tego tłumaczy.

 26. tybeeiusz facjusz pomponik

  07/02/2013 o 21:52

  W tym nudnym miescie czekanie na smierc..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę