Wydarzenia

Fala zwolnień dotknie też gminę Krzeszowice

Opublikowane

Prawie 7 tysięcy nauczycieli straci w tym roku pracę – poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zwolnienia są efektem pogłębiającego się niżu demograficznego i oszczędności jakie na samorządach wymusza Ministerstwo Finansów. Zwolnienia dotknę również nauczycieli z gminy Krzeszowice.

Z pracą w szkole ma rozstać się w tym roku 6.8 tysiąca nauczycieli z 400 tysięcy zatrudnionych w krajowej oświacie. To i tak o około 200 osób mniej niż w ubiegłym roku. Powodem zwolnień jest przede wszystkim niż. Od roku szkolnego 2004/2005 liczba uczniów skurczyła się o ponad 1.5 mln, ale liczba nauczycieli nie zmniejszyła się wprost proporcjonalnie do zmian w demografii.

Dokładne dane dotyczące zwolnień wśród nauczycieli mają być znane do 30 września. Już jednak wiadomo, że krajowe statystyki powiększy liczba zwolnionych pracujący w szkołach na terenie naszej gminy. W tym roku pracę straciło pięciu nauczycieli ze szkół podlegających krzeszowickiemu samorządowi. Zwolnienia wręczono w krzeszowickiej podstawówce i gimnazjum oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Woli Filipowskiej.

Zmiany nie ominą szkół ponadgimnazjalnych. W placówkach prowadzonych przez Powiat Krakowski prace straci dwóch nauczycieli. Jeden z nich to osoba pracująca do tej pory w krzeszowickim ogólniaku.

Za zwolnieniami w oświacie mają też iść pieniądze na aktywizacje bezrobotnych. MEN poinformowało, że przekaże 100 mln. złotych ze środków unijnych na staże, szkolenia, studia podyplomowe czy warsztaty aktywnego poszukiwania pracy dla zwolnionych nauczycieli.

Niestety, kolejne lata, najprawdopodobniej przyniosą następne zwolnienie, bo dzieci wciąż rodzi się coraz mnie. W 2012 roku w gminie Krzeszowice przyszło na świat 339 dzieci, to o 18 więcej niż w 2011 roku, ale wciąż za mało by mogły przetrwać wszystkie szkoły podstawowe. Najwięcej dzieci urodziło się w zeszłym roku w Zalasie – 34 i Krzeszowicach 114, najmniej w Dębniku – 0, Żarach – 1, Dubiu – 3, Paczółtowicach – 4. O ile w trzech pierwszych miejscowościach nie ma szkół, o tyle placówka w Paczółtowicach może mieć za kilka lat spore problemy. Liczba urodzin drastycznie spadła w Nowej Górze – 12 urodzin w 2012 roku, 21 urodzin  w 2011; Tenczynku – 29 w 2012 roku, 42 w 2011 roku; Woli Filipowskiej – 25 urodzin w 2012 roku, 41 w 2011.

17 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version