Wydarzenia

Budżet 2014. 9 milionów na administrację, 6.6 na inwestycje

Odyseja kosmiczna z Czesławem Bartlem w roli sternika powoli dobija do końca drugiej kadencji. Ostatnią prostą ma charakteryzować budżet inwestycyjnej posuchy. W 2014 roku popłyną za to pieniądze na nagrody jubileuszowe dla urzędników, podwyżki ich pensji i dodatkowe etaty w Wydziale Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego oraz do obsługi strefy płatnego parkowania.

Tu mieszkam, tu płacę podatki i tu gminni urzędnicy przypominają mi, że właśnie wielkimi krokami zbliża się coroczne rozliczenie PIT. Moje pieniądze, które częściowo wracają do budżetu gminy Krzeszowice, zostaną podzielone na najważniejsze potrzeby mieszkańców. Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej mogę już sprawdzić jakie w tym roku, według burmistrza Bartla, będę mieć potrzeby, moje potrzeby zostały też w grudniu zatwierdzone przez krzeszowickich radnych. Patrząc na tegoroczny budżet zastanawiam się, czyje potrzeby zostały zaspokojone bardziej. Moje? Czy urzędników?

krzeszowice_budzet_2014

Najwięcej, tradycyjnie, będzie kosztowała nas w tym roku oświata – 33.6 miliony złotych (20 mln subwencja oświatowa), z których prawie 16 milionów pochłoną wciąż pustoszejące podstawówki. Czy za grubymi milionami stoi również wysoki poziom? Na jednej z sesji przewodniczący gminnej komisji edukacji stwierdził, że dziś nauczyciel gra tak, jak pozwala uczeń. Niestety, patrząc na wyniki testów po szkole podstawowej uczniom grać się nie chce. Od kilku lat średnią w gminie zaniża szkoła w Czernej i Ostrężnicy. Obie placówki, jak oświadczył na jednej z sesji burmistrz, czeka program naprawczy. Ja tymczasem czekam na ewaluację gminnych projektów w infrastrukturę szkolną, bo po latach inwestycji w budynki, wciąż nie wiem ile gmina zaoszczędziła termomodernizują szkoły, zakładając na dachach solary czy wymieniając kotły grzewcze.

Kolejną zaspokojoną potrzebą będzie pomoc społeczna i tu zaskoczenie. W tym roku gmina wyda na nią o około 330 tysięcy złotych mniej. Dlaczego? Bo jak czytamy w uzasadnieniu zmniejsza się kwota dotacji na zadania zlecone związane z wypłatą świadczeń rodzinnych. To jednak nie koniec, mniej dostaną domy pomocy społecznej.

Są jednak pozycje w budżetowej tabelce, w których praktycznie z roku na rok kwoty wzrastają. Znakiem firmowym rządów Czesława Bartla są nie tylko inwestycje przeprowadzone podczas trwania pierwszej kadencji, ale też systematyczny wzrost wydatków na administrację publiczną. W 2014 roku będzie to 9.2 mln złotych z czego 7.6 miliona popłynie na ulicę Grunwaldzką 4. Wzrost o ponad 600 tysięcy w stosunku do ubiegłego roku to efekt zaplanowanych 16 nagród jubileuszowych, odpraw rentowych i emerytalnych (4), zwiększenia zatrudniania w Wydziale Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego oraz do obsługi płatnej strefy parkowania. Większe wydatki to także efekt podwyżek pensji w 2013 roku i kolejnych zaplanowanych na styczeń 2014 roku (o 1.5%). Podsumowując, krzeszowicki urzędnik też ma swoje potrzeby, które burmistrz i Rada Miejska systematycznie zaspokajają. Niestety, potrzeby krzeszowickiej administracji są w tym roku większe niż potrzeby inwestycyjne wymienione w budżecie.

Gdzie w tym roku gmina będzie lokować prawie 6.6 miliona złotych, które zamierza przeznaczyć na inwestycje? Około 1.5 miliona zaleje asfaltem na drogach gminnych. Których? Trudno powiedzieć, bo nie zostały rozpisane w budżecie. Prawie milionem spłyną drogi powiatowe. Kolejny przeznaczy na dwuetapową modernizację kompleksu sportowego w Nawojowej Górze. 590 tysięcy pójdzie w tym roku na zakup gruntów, 430 na modernizację dachów w ZSP w Woli Filipowskiej i SP w Nawojowej Górze. W tym roku, za 269 tysięcy zostanie przebudowana sołtysówka w Dubiu, 159 tysięcy pójdzie na zagospodarowanie centrum Tenczynka, a 121 tysięcy na boisko w Ostrężnicy. Burmistrz, w związku z decyzją NSA w sprawie majątku Potockich, planuje w tym roku wydać 130 tysięcy na modernizacje pomieszczeń w budynku przy Grunwaldzkiej, gdzie docelowo ma trafić część urzędników, którzy dziś pracują przy Ogrodowej. W tegorocznych planach znalazły się też pieniądze na modernizację placu zabaw – 102 tysiące i zagospodarowanie centrum Filipowic (80 tysięcy).

Rok skończyliśmy ponad 40 milionowym długiem, jego obsługa kosztowała krzeszowickich podatników ponad 2 miliony złotych. Na koniec 2014 roku wskaźnik zadłużenia ma wzrosnąć do 50.96%, dług publiczny wyniesie 40.9 mln złotych, jego obsługa ma wynieść prawie 2 mln złotych.

Sprawdź co piszczy w tegorocznym budżecie, poznaj uzasadnienie RIO

36 komentarzy

36 Komentarzy

 1. ha

  12/01/2014 o 22:15

  Krzeszowice idą w przepaść, za kilka lat skończą sie pieniądze z Unii, zostanie dług i wiocha. Gratulacje Czesławie.

 2. Kibicek

  12/01/2014 o 22:43

  Słuchajcie, nie jest tak źle. Urzędnicy dostana podwyżki, żeby lepiej pracować na rzecz kolejnej kadencji Pana Burmistrza, wydadzą te pieniądze w naszej gminie, zapłacą za nie podatki w naszej gminie. Te większe inwestycje na 2014 rok będą realizowane tam, gdzie jest najwięcej wyborców Pana Burmistrza, bo to oni decydują w większości o życiu w naszej gminie. Przybędzie nowych pracowników, bo wielu znajomych stara się o prace i nie może jej nigdzie dostać, zmaleje bezrobocie. dużo pieniędzy wydajemy na oświatę, bo musimy nadążyć za nowinkami unijnymi powodującymi coraz wyższy statystyczny poziom wiedzy u naszych dzieci. Mniej wydamy na pomoc społeczną , bo społeczeństwo nie chce tych pieniędzy, jest wyrozumiałe na ogólny ich brak. Dług publiczny? A kogo to obchodzi Dlatego też żyjmy długo i szczęśliwie i dajmy żyć ekipie rządzącej jak najdłużej. Pa !Pa !
  I jeszcze jedno – nie zapomnijcie iść na wybory i zagłosujcie na jedynie słuszną i rządzącą.

 3. Asia

  13/01/2014 o 07:03

  patrząc na retorykę jaką posługują się osoby piszące artykuły to niezależnie co by się znalazło w tym budżecie i tak nie bylibyście zadowoleni. a może warto poszukać jakiś plusów a nie zajmować się tym w jaki to nowy sposób hejtować burmistrza? zresztą wolałabym czytać artykuł w którym przeważałyby kwestie merytoryczne a nie personalne.

  • Muminek

   13/01/2014 o 07:32

   Plusy? Hmmm… były na początku kadencji, razem z hura optymizmem. Teraz pozostała gorycz. Władza działa na rządzących jak pierścień, zamienia w Golluma, psuje.
   Dlaczego mamy nie używać nazwisk? Za tym wszystkim nie stoi Kubuś Puchatek, tylko konkretna osoba.
   Chcesz poczytać o plusach? Nie martw się, przed wyborami burmistrz objedzie gminę z prezentacją i wszystkie Ci naświetli, o porażkach nie będzie mowy.

   • Asia

    05/02/2014 o 00:23

    no tak – burmistrz jest odpowiadzialny za WSZYSTKO co sie dzieje xd szczegolnie za rozplanowanie budżetu, siedział w mieszkaniu i osobiście bez niczyjej pomocy robił rozpiske xD

 4. Irek

  13/01/2014 o 08:00

  Budżet rozpaczy

 5. ktoś

  13/01/2014 o 08:54

  a kto mu puści prezentacje z laptopa

 6. KtOś

  13/01/2014 o 09:01

  Inaczej… komu ją puści?
  Kto przyjdzie na ten kabaret?

 7. Jerzy

  13/01/2014 o 09:04

  A mnie artykuł Muminka się podoba, bo przede wszystkim z budżetem można zapoznać się, aczkolwiek pobieżnie, w sposób czytelny a nie w zakamuflowanych zakładkach BIP-u.

  Muminek udostępnił opinie RIO, które we wszystkich uchwałach pozytywnie opiniują projekt budżetu 2014r. jak i prognozowany do 2014r. RIO wykazuje też półmilionowy deficyt budżetowy, który będzie pokrywany z zaciągniętych kredytów i pożyczek.
  Super metoda – kredyty, spłacać kolejnymi kredytami, wskaźniki dopuszczalne, ale stanowiące realne zagrożenie, wyliczane są w oparciu
  -o prognozy dochodów, które nie są wykonane w 100%,
  -o prognozowaną sprzedaż majątku, która także może nie być zrealizowana, itd.

  Tak można zarządzać tylko pieniędzmi podatników za przyzwoleniem RIO, ale która trzeba przyznać również ostrzega i podkreśla ostrożność.
  Skarbnik gminy również nie uniknął pomyłki w projekcie budżetu, podając stan środków obrotowych na 31.12.2014r. zaniżony o 50 procent.

 8. Anonim

  13/01/2014 o 09:19

  Jaki skarbnik? Nie każda księgowa jest skarbnikiem.

  • BimBam

   13/01/2014 o 14:59

   Trafna uwaga

 9. Pypia

  13/01/2014 o 12:33

  A ktokolwiek wie jak chcą zagospodarować centrum Tenczynka? Bo ja nie mam pomysłu o co może tam chodzić… Przecież jest parking i chyba nic więcej tam się zrobić nie da?

 10. Ada

  13/01/2014 o 14:01

  Po co w takim miejscu plac zabaw w Filipowicach. Jakie centrum wsi na tej mikroskopijnej działce? Z jednej strony parking z drugiej droga powiatowa z trzeciej rzeka. Jeszcze w planie zagospodarowania przestrzennego została ujęta droga lokalna, której wylot będzie miał miejsce przez wybudowany drugi na rzece most przez parking. Kto mądry w takim miejscu planuje plac zabaw? Są tereny komunalne usytuowane w spokojnych miejscach gdzie mamy z dziećmi mogłyby spokojnie i bezpiecznie bawić się i wypoczywać. Ten pomysł to kolejna na odwal się propaganda wyborcza, zrobić byle co byle jak byle było. w końcu przed wyborami trzeba się czymś pochwalić. W tym miejscu jak na przysłowiowej patelni już był pożal się boże plac zabaw. Co z niego zostało. Prawdopodobnie to będą kolejne pieniądze wrzucone w błoto.

 11. Bratek

  13/01/2014 o 15:06

  Tak uchaliliśmy na zebraniu wiejskim.
  I tyle.
  To nasz budżet obywatelski !
  Głosuj sobie na co chcesz ale w swojej wsi czy też mieścinie !

 12. Ada

  13/01/2014 o 16:18

  Jasne, durne myślenie z gatunku :na złość mamie odmrożę sobie uszy. Czy ja mówię, że nie należy budować w Filipowicach placu zabaw i centrum wsi. Nie. Mój post sprowadza się do tego, że należałoby to zrobić z głową, bo są to także moje podatki. Jak czytam twoją wypowiedź to potwierdza ona tylko to co wszyscy mówią o mentalności ludzi z Filipowic.

 13. Ada

  13/01/2014 o 16:21

  Nie było mądrych na tym zebraniu żeby zaproponować inną lokalizację? Zresztą jacy mieszkańcy taka wieś i pomysły. To widać słychać i czuć :-))

  • Bratek

   13/01/2014 o 18:51

   Nie mamy innej działki wolnej.. TO JEDYNA GMINNA DZIAŁKA W NASZEJ WSI. Plac zabaw na niej albo wcale. I co ty na to mądralo?

   • Puszek Okruszek

    13/01/2014 o 20:16

    To może warto przepatrzeć mienie komunalne zachachmęcone przez mieszkańców? Myślę, że parę ładnych działek należących do gminy by się znalazło w granicach prywatnych ogródków.

 14. dżoana

  13/01/2014 o 17:07

  Tu mieszkam, tu(nie)płacę podatki

 15. Mieszkaniec

  13/01/2014 o 22:39

  Jest duża działka w pobliżu boiska do mini siatkówki. Tam zmieściłby się plac zabaw, centrum z ławeczkami i zadaszeniem nad ogniskiem. Nawet stanowiska rowerowe i tablica z planem Filipowic i atrakcjami miejscowości.

 16. loki

  15/01/2014 o 10:53

  1 gdzie zaplanowane pieniądze na remont remizy OSP Krzeszowice? gmina kasę ciągnie z najmu sali od Jacków a od tyłu elewacja wraz ze ścianą spadnie jak mocniej zawieje ? dach też jak się przyglądnąć to chyba za szczelny nie jest? ale o tym to już może powiedzieć jakiś strażak.
  przyglądnąłem się ostatnio oknom nad wjazdem do strażnicy od tyłu i sądzę że któregoś dnia okno wraz z framugą spadnie i powstanie logia.
  2 tylu „biednych” dostaje obiady i dofinansowania od gminy a później siedzi przy jabolu w parku, może zamiast płacić jeszcze za sprzątanie , ci ludzie odpracują to co im gmina daje a i mniej czasu na jabole będzie

  • Muminek

   15/01/2014 o 11:50

   są zaplanowane pieniądze na modernizację dachu i ścian budynku OSP Krzeszowice – 40 000 zł

   Od strony 19 zaczynają się zadania inwestycyjne
   http://www.wrotamalopolski.pl/NR/rdonlyres/527D759B-D715-425F-96D3-4F228495334E/1179425/projektuchwalybudzetowej.pdf

   można też sprawdzić na jakie dofinansowanie inwestycji liczy gmina.

   • Pypia

    15/01/2014 o 12:11

    Czy ja dobrze widzę, że w tym projekcie nie ma mowy o przebudowie pętli busów, która miała się odbyć w tym roku, czy jestem ślepy? Jeżeli rzeczywiście, to będzie skandal, bo w zeszłym roku urzędnicy twierdzili, że to dla nich priorytet…

    • Muminek

     15/01/2014 o 13:35

     O pieniądzach na dostosowanie placu targowego, by można tam było sprzedawać zwierzątka, też w zadaniach nie ma mowy. Podobno jednaka coś tam wysupłają. Pytanie tylko czy z pętlą będzie tak samo? Na razie urzędnicy nie zauważają dość mocno uszkodzonego chodnika przy Floriana

     • Pypia

      15/01/2014 o 14:08

      Pewnie jak ta dziura z chodnika dojdzie do przystanku busa do Krakowa, to się zainteresują… Swego czasu była ogromna dziura w jezdni przy wyjeździe na dworzec PKP, to busiarze się rok prosili o porządną naprawę…

 17. NO

  15/01/2014 o 12:45

  nie mały haracz płacimy bankom za obsługę pożyczek i kredytów, bo aż 1.947.933 tys. zł, przy czym na drogi gminne zaplanowano tylko 1.576.093 tys. zł

 18. Janek

  15/01/2014 o 17:56

  Co za głowa robiła ten budżet?
  Aż żal to czytać. Żenada

  • Masz

   16/01/2014 o 08:58

   rację, na przykład czy klimatyzacja w straży pożarnej jest taka niezbędna, w dodatku sfinansowana przez gminę, jeżeli ona ma być w sali balowej, to może niech pokryją z własnych pieniędzy.?

   • Bratek

    20/01/2014 o 11:20

    Czy działalności gospodarcze straży pożarnych na majątku gminy są zgodne z prawem? Pytam w kwestii płacenia przez straż pożarną albo koło wiejskich gosposi PODATKU DOCHODOWEGO

 19. Ewelina

  19/01/2014 o 19:00

  Dziwie się, że inwestuje się w szkoły z niskimi wynikami w testach po podstawówce. Śmieszy również stwierdzenie przewodniczącego komisji – ‚nauczyciel gra tak jak pozwala uczeń’ – może, w szkole w Krzeszowicach, gdzie dzieci jest więcej, a nie na wsi, gdzie klasy liczą po 15 osób. Jeśli nauczyciele w szkole w Czernej, gdzie warunki do nauki są komfortowe, nie potrafią tak pracować z uczniami, by osiągali przyzwoite wyniki w testach, to taka szkoła jak dla mnie nie jest do naprawy, tylko do zamknięcia, a nauczyciele do zwolnienia, to samo z Sanką.

 20. wow

  20/01/2014 o 18:14

  Zgadzam się z Tobą Ewelino. Tym bardziej, że taka sytuacja trwa już od kilku lat. Poprawy nie widać, a dzieci w klasach jest mniej niż po piętnaście.

 21. Tenczynianin

  08/02/2014 o 11:06

  file:///C:/Users/Gra%C5%BCyna/Pictures/1303523-darmo-blagaja-o-chodnik.html

  Burmistrz Cz.Bartl i vice A.Żbik uchylają się od odpowiedzialności za gwarancję bezpieczeństwa mieszkańcom !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę