Inwestycje

12 inwestycji powyżej miliona złotych, które gmina Krzeszowice zamierza realizować w 2023 roku

Fot. UM Krzeszowice

Ponad 27 milionów złotych wyniesie w tym roku dziura w gminnym budżecie. Na koniec 2023, jak prognozuje urząd, wskaźnik zadłużenia może wynieść około 38%. Rozpoczynający się rok, będzie tym, w którym gmina przede wszystkim zamierza dokończyć trwające już inwestycje. 

Nie oznacza to jednak, że noworoczny budżet nie przyniesie nowych zadań. Największym z nich będzie niewątpliwie oczekiwana przez mieszkańców Sanki rozbudowa szkoły podstawowej o halę widowiskowo-sportową wraz z zapleczem. W 2023 roku w budżecie zaplanowano na ten cel 7,5 miliona złotych. Wydatki zawierają także zakup potrzebnego wyposażenia.

W ubiegłym roku gmina uzyskała pozwolenie na budowę drogi łączącej krajówkę z terenami inwestycyjnymi powyżej ulicy Bandurskiego. W tym roku urząd przystąpi do realizacji pierwszego etapu. Całość może kosztować około 25 milionów złotych. W tym roku, na realizację inwestycji, gmina wyda ponad 6,4 miliona. Droga ma być gotowa w 2024 roku. 

W tym roku będą kontynuowane rozpoczęte już prace przy rozbudowie szkół w miejscowości Filipowice i Zalas, czy remoncie drogi od krajówki przez Filipowice, Miękinię, Nową Górę i Ostrężnicę. W tegorocznym budżecie gmina musiała także zabezpieczyć środki na niedokończone remonty dróg powiatowych w centrum miasta – Daszyńskiego, Ogrodową, Grunwaldzką oraz Miękińską.

Część mieszkańców ucieszy zapewne fakt, że w budżecie na 2023 rok zabezpieczono pierwsze środki na zagospodarowanie terenu dawnych ogródków działkowych przy Alei Solidarności. W tym roku gmina wyda ponad 1,5 miliona złotych na budowę w tym miejsce tężni solankowej i rozpocznie prace przy budowie sportowo-rekreacyjnego kompleksu basenowego (1 mln zł).

Rzutem na taśmę, przed przyjęciem uchwały budżetowej wprowadzono także zmiany, które dają nadzieję, na poprawę komfortu kierowców pozostawiających swoje samochodu przy przystanku kolejowym w Woli Filipowskiej. W tegorocznym budżecie zabezpieczono prawie 450 tysięcy złotych „w związku z możliwością zamiany gruntów w miejscowości Wola Filipowska z przeznaczeniem na parking przy dworcu PKP”. 

Poniżej lista pozostałych inwestycji powyżej miliona złotych:

7 500 000,00 – Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Sance o halę widowiskowo-sportową wraz z zapleczem i zakupem wyposażenia
6 434 684,00 – Budowa drogi gminnej od skrzyżowania z drogą krajową nr DK79
2 359 736,93 – Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Filipowicach wraz z przebudową boiska wielofunkcyjnego oraz rozbudowa Szkoły Podstawowej w Zalasie wraz z budową obiektów sportu i rekreacji (w tym odwodnienie)
2 100 000,00 – Ograniczenie niskiej emisji na terenie gminy Krzeszowice poprzez wymianę źródeł ciepła na kotły wykorzystujące paliwa gazowe lub spalające biomasę – etap II
1 815 809,59 – Modernizacja dróg gminnych
1 507 729,00 – Budowa tężni solankowej w Krzeszowicach
1 505 000,00 – Zakup nieruchomości działka ewidencyjna nr 1527 – Pałac Vauxhall II rata, oraz zakup działki położonej w obrębie Czatkowice nr 585/11, 583/3 o powierzchni 1,0794 ha II rata
1 500 000,00 – Dotacja celowa w formie pomocy finansowej dla Powiatu – Przebudowa powiatowego układu komunikacyjnego prowadzącego do SAG w Miękini
1 412 410,00 – Przebudowa budynku Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach
1 288 160,00 – Remont drogi powiatowej w miejscowościach Wola Filipowska, Filipowice, Miękinia, Nowa Góra, Ostrężnica
1 232 600,00 – Zakup gruntów
1 000 000,00 – Budowa sportowo-rekreacyjnego kompleksu basenowego w Krzeszowicach

Z listą wszystkich zadań inwestycyjnych zaplanowanych w 2023 roku, oraz wydatków budżetowych możecie zapoznać się klikając tutaj. Łączna kwota na inwestycje wyniesie ponad 35 milionów złotych.

26 komentarzy

26 Komentarzy

 1. Sprawiedliwość w każdym drzemie

  09/01/2023 o 00:44

  No mają, to dają.
  Tyle, że nie ze swoich groszy, bo swoimi grosikami by tak bezmyślnie nie szastali.
  Za coś trzeba coś ściemniać, żeby na waciki kosmetyczne zostało przed maskowaniem zapijaczonych oczu przed sesją rady, bo kasa na drzewach nie rośnie, ale gruszki na wierzbach już tak.
  O co ten jazgot?

  • Stuknij się w czoło

   14/01/2023 o 10:04

   Społecznicy przecież…
   A za społeczną działalność nie ma profitów…
   Jest tylko chęć zaspokojenia swoich ambicji, co nie znaczy, że nie przez resztę trupich głów w tej zajadłej walce o swoje, włącznie z pazernością i z resztą swojego wzniosłego ego…
   Bez biedy i bogatych by nie było, bo by nikt nie pokrył wydatków na bogatych…
   A każdy grosz, wykradziony podatnikowi, jest tylko sukcesem zdegenerowanych miliarderów tych milionów miliardów groszy….

 2. wqurwiony na władze

  09/01/2023 o 08:46

  cyt.” W ubiegłym roku gmina uzyskała pozwolenie na budowę drogi łączącej krajówkę z terenami inwestycyjnymi powyżej ulicy Bandurskiego. W tym roku urząd przystąpi do realizacji pierwszego etapu. Całość może kosztować około 25 milionów złotych. W tym roku, na realizację inwestycji, gmina wyda ponad 6,4 miliona. Droga ma być gotowa w 2024 roku. ” Wprzódy może pismaki ujawnijcie na forum kto z miłościwie nam panujących z wiejskiej zakupił grunty przylegające ( i nie tylko ) do rzeczonej drogi !!!!!!!!

  • XYZ

   12/01/2023 o 21:50

   Ptaszki ćwierkają, że ktoś z Wiejskiej i podobno nie jeden/jedna.

   • Adam czy

    14/01/2023 o 06:12

    Czyzby Panek z drzewnego z plagiatem.

    • Biblia prawdę Ci powie, po wymazaniu starego testamentu

     16/01/2023 o 06:55

     Raczej włamywacz do rajskiego ogrodu, który nie został zauważony przez węża, chroniącego owoców na drzewie wiedzy.
     Albo ten wąż przymknął oko na rabusia, jak mu tylko pół jabłka brakło po remanencie, wśród tego słodkiego owocostanu całej reszty populacji drzewa?…

     • A man

      21/01/2023 o 21:49

      Wybiorczy jestes nieizraelito z nadania ojca torunczyka wierzacy w Izraelite.

 3. Mieszkaniec

  09/01/2023 o 14:20

  Sala przy liceum sala tu sala tam a podobno idzie niż demograficzny a za utrzymanie sali to kto zapłaci?

 4. Gosia

  12/01/2023 o 21:34

  Nikt nie zapłaci, wyłączą, będzie stała pusta. Podobnie jak niektóre szkoły z małą ilością uczniów. Już teraz straszą pustymi salami. Inne się rozbudowuje nie analizując demografii. Np w takich Filipowicach urodziło się w tym roku 11 dzieci. Tak jest od iluś lat pojedyncze klasy z małą ilością uczniów, a szkoła rozbudowywana po raz drugi. Tyle że można zmienić przeznaczenie takiego molocha. Społeczeństwo gminy się starzeje więc docelowo można takie budynki wykorzystać na domy opieki. Emeryci mają kasę to sfinansują swój pobyt i gmina zmniejszy dziurę budżetową. Następcy Czarnka też będą zadowoleni.

  • realista

   13/01/2023 o 20:40

   A to ciekawe ? – którzy to niby emeryci w Polsce mają kasę ?!

   • Gosia

    14/01/2023 o 21:32

    Jak to którzy realisto, górniczy, a tych w tej gminie dostatek.

    • Małgorzata Gaik-Gosiowska

     16/01/2023 o 06:41

     Aha, no tak…
     Sól ziemi czarnej, gdzie same zapadliska, zarówno w portfelach, po tych zaopatrzonych w dożywocie, jak i mniej pękatych portfelach tych z pierwszej linii łopaciarzy przed strzałem….
     Ciekawe, na jak długo im kasy wystarczy, bo ponoć pod polską ziemią jeszcze są jakieś pokłady węgla, o których nikt już dziś pamiętać nie chce, albo po prostu ma to głęboko głębiej, niż głąb rozum w swoim głąbie?…

 5. Mieszkaniec

  12/01/2023 o 21:50

  Gmina już teraz wszędzie szuka pieniędzy. Zmniejszono ilość dni kiedy były czynne biblioteki w wielu miejscowościach. Wszystko się kurczy w tym państwie dobrobytu. Firmy ogłaszają upadłości, zamykają się sklepy, oddziały szpitalne, znikają z przychodni specjaliści, którzy przyjmowali na NFZ. Ludzie oszczędzają na czym się da. Na czym polega ta filozofia cudownego opiekuńczego państwa o którym tyle się mówi w rzadowej telewizji strasząc Tuskiem. Tam wszystko się rozwijało, kwitło teraz się zwija, znika. Dosypywanie pustego pieniądza nic nie daje. Jedna ręka daje po to żeby druga podwójnie zabrała. Strach się bać jaki będzie finał.

  • Prokuratorzy, weźcie się za ten rząd

   13/01/2023 o 20:31

   Wczoraj Szpital Uniwersytecki w Krakowie przestał leczyć chorych na raka, bo nie stać go na państwowe ceny mediów.

  • Marzenie o wolnej Polsce

   14/01/2023 o 12:19

   To jest prawo tzw. angielskiej bansterki na rzecz królowej i króla. Opodatkować wszystko, co tylko się da. Halabardnicy wyegzekwują, bo po to im się płaci srebrnikami w wyższym nominale, żeby wybierali tych do sprzedaży, którzy mają mniej niż mogą zapłacić. Tak jest do dziś. Halabardników zastąpiono policjantami, którzy zamiast halabard, mają w kaburach broń z ostrą amunicją, bezkarność i… jeszcze nabytą inteligencję w ramach psychologii potwierdzania im ich debilizmu na każdym szczeblu tej drabiny, że są wybrańcami narodu, któremu mają służyć, będąc uzależnionymi pionkami w grze o honor tych najmniej skompromitowanych Szymczyków…
   Nie licząc koordynatorów służb, powołanych już nie przez demokratyczny naród, ale przez rząd. Zatem każde lex przez każdego obywatela ma prawo być w dupie, skoro i każdego te służby i ich powiernicy mają obywateli w tym samym miejscu.
   Jest jeszcze wyjście z tej patowej i patologicznej sytuacji…
   Odebrać radiowozy Szymczykowi w sposób pokojowy, żeby nie musiał, jako skompromitowany policjant już dysponować śmigłowcami black howk…
   Ktoś inteligentniej je rozdysponuje zarówno na poziomie szefa ministerstwa administracji, jak i mniej skorumpowany w rządzie, by rządzić rozsądnie…

  • Bezradność

   16/01/2023 o 17:24

   Dlaczego zmniejszono dni otwarcia bibliotek? Kto wpadł na taki pomysł droga komisjo kultury! Oby ta władza odeszła jak najszybciej w niepamięć.

   • Ono

    21/01/2023 o 20:36

    Po co biblioteki? Im mniej ludzie wiedzą tym łatwiej się nimi rządzi. Wystarczy spojrzeć na liczbę godzin poszczególnych przedmiotów w podstawówce. Jest więcej godzin religii niż biologii. Przedmiot, który jest podstawą wszystkich zawodów medycznych i nie tylko, tak został potraktowany przez rządzących. Przykłady można mnożyć.

 6. Sprawiedliwa

  13/01/2023 o 01:25

  Po wyborach wstegorze musza liczyc sie z postawieniem w stan oskarzenia i niestety oczywiscie dla nich kryminalem polaczonym z konfiskata majatkow.

  • Od A do Ź

   14/01/2023 o 04:18

   Zatem trzeba walczyć o swoje, bo inaczej będzie, jak z granatnikiem w ręku i umyśle niedojrzałego bezmózgowca, który jest teraz poszkodowanym i nietykalnym nawet przez psychiatrów i wszelakie sądownictwo oświatowe, za… pomroczność jasną…
   Daj szympansowi karabin do ręki, żeby się nim pobawił, ale najpierw wyjmij mu magazynek naboi, bo jeszcze każde mury w graffiti zygzakowate jest gotów pomalować tym spayem z lufy…
   No cóż, miarą honoru generalskiego nie jest już poświęcenie dla narodu, jak to gen. Chłopicki zrobił, ale poś… miewisko narodu za bezmózgowe karczycho, z cukierkowym spojrzeniem do kamer, gdy go zapyta naród o honor…

  • UFO-ludek na Ziemi

   14/01/2023 o 11:36

   Myślisz, że dadzą się sponiewierać na tyle w sprawiedliwej ocenie sądu najwyższego, żeby się zmienić w pięć minut?
   Zapomnij, bo na ich miejsce jest wielu chętnych zarabiania podatniczej kasy najmniejszym kosztem swojej kasy.
   W swojej głowie sobie już to poukładali, że najlepiej się zarabia na podatnikach w bezkarności swojej, wiec nie licz na cud, bo… twego nie dokonasz w bankowej gangsterce banku i zysku….
   Prędzej się pośliźniesz na lodzie i lodowisku, zanim Cię odratują służby.
   Albo na autostradzie dokonasz swojego żywota przez swoją winę…
   W cudzysłowie oczywiście, bo głośniki propagandy i tak z Ciebie zrobią przestępcę i recydywistę, pominąwszy wszystkie detale, byś znalazł się w grobie, zanim im odbierzesz medale za człowieczeństwo…
   Ot, toki paradoks bliźnich w walce o dobro bliźniego…
   Na zasadach takich, jak kochać bliźniego na tyle, żeby mi lizał brudy ze stóp…
   W przeciwnym razie, zero litości, bo ten liżący źle liże i trzeba go wymienić na lepszego…
   Ale niewolno tego wyjawić przed masą, że się go wymieniło…
   Jakąś resztę da się przekonać, że… to on zawinił, a nie zadowolenie bezkarnego królika, bo mu lizał nie królik te królicze stopy…
   Zostaje jedynie Davos, aby się rozgrzeszyć przed najjaśniejszą gwiazdą z niewinności, pod okiem tysięcznej armii szwajcarskich karabinierów i snajperskich oczu watykańskich służb specjalnych, które są gotowe nawet zabić każdego w imię życia jednego i wiecznego betonizmu zakłamanej prawdy wiary…

 7. Aborygen

  14/01/2023 o 13:15

  Dwunastu naiwnych, to jak jeden szczęśliwy w tym gronie demokracji…
  Ktoś musi być wybrańcem sukcesji…

  • Sowa

   21/01/2023 o 21:19

   Biblioteki i ograniczenie liczby dni w tygodniu kiedy są czynne to pikuś, kiedy padają takie zakłady jak Polmos, fabryka zapałek z Czechowic- Dziedzic czy fabryka porcelany Krzysztof z Wałbrzycha. To jest dopiero ból, fabryki z kilkuset-letnią tradycją. Przetrwały zawirowania wojenne, PRL, nawet rządy tego obsobaczonego Tuska, a znikną za rządów tej cudownej patriotycznej i bogoojczyźnianej partii.

   • Jeszcze Polska nie zginęła!!!

    13/02/2023 o 22:24

    Na dodatek jeszcze ten browar w Leżajsku.
    Czy już qrna w Polsce nic nie może być polskiego???
    Polskiej wódki nie ma. To znaczy jest, ale tylko z nazwy, choć i to już zagrabiły zagraniczne koncerny, zastrzegając sobie prawa do jej produkcji pod nazwą, którą od stuleci Polacy produkowali.
    Polskiej motoryzacji już nie ma, choć motocykl „Junak” do dziś jest produkowany w Chinach. Dalej pod polską nazwą, ale żaden Polak nie może jej używać, gdyby próbował wskrzesić tradycje polskiej motoryzacji.
    Kopalń już prawie nie ma, choć Polska na węglu stoi. Trza importować, bo w Polsce nie można węgla eksploatować.
    Etc.. etc… etc…
    Można wymieniać w nieskończoność…
    Polaku, Polko, Rodaku rdzenny, OBUDŹ SIĘ!!!
    Nie bądź niewolnikiem w rękach szabrowników, ubranych w garniturki, albo inne ubranka robocze (mam na myśli mundury), a ten nasz polski orzeł, jest traktowany przez nich tylko, jak logo firmy w ubraniu roboczym na czas pracy w resorcie destabilizacji Polskości. Nie tylko na rządowych stołkach, ale i na szczeblu lokalnym, niestety…
    Obudźmy się, Polki i Polacy, albo czekajmy na „lepsze’ gorsze czasy śpiąc, i plując na siebie przed lusterkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę