Gospodarka

1 kwietnia o planie na poważnie

W Prima Aprilis radni trzech komisji spotkają się z burmistrzem i urzędnikami Wydziału Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego. Dyskusja ma dotyczyć proponowanych zmian w projekcie MPZP Dębnika, Dubia, Siedlca i Żar. Spotkanie jest jak najbardziej na poważnie i nie należy podchodzić do niego lajtowo – apelowała na marcowej sesji przewodnicząca Rady Miejskiej.

debnik_dubie_siedlec_plan

Poza informacjami, które uwagi mieszkańców zostały rozpatrzone pozytywnie, a które negatywnie, we wtorek radni mają dowiedzieć się o nowym podejściu do projektowania dróg. Władze gminy zastanawiają się nad możliwością zmniejszenia linii rozgraniczających, głównie chodzi o problem z krzeszowicką ulicą Reymonta.

W sobotę, na zebraniu, mieszkańcy Osiedla Żbik przeforsowali uchwałę zobowiązującą burmistrza Gminy Krzeszowice do przedstawienia im raportu określającego przewidywane skutki finansowe dla Gminy Krzeszowice związane z realizacją MPZP (koszty inwestycji i wykupu nieruchomości lub ich części oraz odszkodowań koniecznych dla realizacji MPZP).

Mieszkańcy chcą również, by szerokość pięciu osiedlowych dróg (Leszczynowa, Reymonta, Na Wzgórze, Nad Potokiem, Różana Dolina) w liniach rozgraniczających wyniosła maksymalnie sześć metrów. W uchwale, proszą o ponowne naniesienie na projekt drogi łączącej ulicę Żbicką z 79, przebiegającej przez dawne tereny PHRO o kategorii KDZ. Chcą także wiedzieć, czy i na jakich zasadach będą mogli ubiegać się o wykup przez gminą nieruchomości lub ich części i wypłatę odszkodowania z tytułu zmniejszenia wartości nieruchomości lub ograniczenia władania nieruchomością. 8 kwietnia w miejscowej remizie mieszkańcy Osiedla Żbik będą po raz kolejny dyskutować o MPZP. Chcą by podczas spotkania burmistrz poinformował ich o wszystkich uwzględnionych i nieuwzględnionych uwagach, które złożyli do projektu planu.

Do urzędników cały czas trafiają pisma kierowane przez powołany w styczniu Społeczny Komitet mieszkańców gminy ds. MPZP. Na stronie komitetkrzeszowice.pl, można przeczytać treść kolejnych pytań i odpowiedzi, które przychodzą z krzeszowickiego magistratu. Niedawno pojawiła się na niej umowa na opracowanie aktualizacji planów zagospodarowania dla kilku sołectw, podpisana przez gminę z krakowskim Instytutem Miast.

50 komentarzy

50 Komentarzy

 1. wm

  30/03/2014 o 20:47

  ” mieszkańcy Osiedla Żbik przeforsowali uchwałę…”
  chciałbym to zobaczyć, mina burmistrza musiała być „bezcenna” 🙂

 2. Kuba

  30/03/2014 o 21:40

  Spotkanie w sprawie planu 1 kwietnia? Ciekawe jaki żarcik opowie pani Maria 😉 mam nadzieję, że ustalenia będą wiążące i nikt po opuszczeniu sali nie powie… prima aprilis 🙂

 3. IZA

  30/03/2014 o 23:32

  biorąc pod uwagę datę, temat dyskusji przed komisjami RM oraz zestaw osób (szczególnie po stronie urzędu) – wszystko jest możliwe….

 4. ktoś

  31/03/2014 o 08:24

  A może tylko ogłosili ?

 5. wm

  31/03/2014 o 09:26

  z taki dniem to ciężka sprawa. Ani jedna strona ani druga pewnie nie potraktują się poważnie. Zresztą dla urzędu prima-aprilis jest przez 360dni w roku

 6. klaRA

  31/03/2014 o 13:19

  A o której godzinie ma być ta debata?

 7. L

  31/03/2014 o 19:20

  Czepiasz się z godziną. Czy to ma jakieś znaczenie? Już teraz możesz pisać protokół z tego zebrania. Przecież wiadomo jak się ono zakończy 🙂

 8. wm

  31/03/2014 o 19:27

  a może w końcu nas radni zaskoczą….
  a gdzie można znaleźć tą uchwałę ze Żbika?

 9. Artek

  31/03/2014 o 19:33

  Zobaczcie treść uchwały ze Żbika na stronce komitetu. Postarali się. ..

  • Ja

   31/03/2014 o 23:14

   Nie przypomninam sobie, aby ktokolwiek i kiedykolwiek wnioskował o zmianę porządku spotkania osiedlowego w Żbiku. Choć mieszkam tutaj od niedawna….
   Promocja osiągnięć Burmistrza chyba nie udała sie za bardzo…..o osiedlu Żbik nie było za dużo do opowiedzienia…. bo tutaj niestety nie ma zbyt pokazowych dokonań aktualnej władzy….
   Oczywiście oprócz tych z kategorii horroru…

   Czar prysł w momencie gdy obecni członkowie zarządu osiedla wraz z przewodniczącą i szefem strażaków zagłosowali przeciwko interesom mieszkańców zagrożonych wdrożeniem planu zagospodarowania w obecnym kształcie (wg mnie, po tym jak usłyszałam jej treść…doszłam do wnisku, że uchwała mieszkańców była w ich interesie i wymuszała na burmistrzu określone działania w sprawie MPZP)… ku zaskoczeniu obecnych – wstrzymail się oni od głosu lub zagłosowali przeciwko uchwale…
   To przecież jakiś absurd….!

   A kto wymyślił termin spotkania w sprawie MPZP z mieszkańcami na dzień 8.04 o godz. 17.00? Przecież większość ludzi (w tym ja) nie zdąży dojechać na tą godzinę do Krzeszowic z Krakowa – Ja pracuję od 9.00 do 17.00!
   Dobrze, że na sali był jakiś człowiek, który zwrócił na to uwagę…..

   • Jaber

    01/04/2014 o 00:57

    Pozostał 8 kwietnia, niemniej godzina została zmieniona na 18.00. Ponoć burmistrz ma w kwietniu wszystkie weekendy już zajęte na spotkania w innych ‚remizach’ 🙂
    A co do uchwały – jej sformułowania nie są, być może, w pewnej jej części zbyt precyzyjne, niemniej jest wyrazem woli mieszkańców, oddaje ich opinię o antyobywatelskich poczynaniach ekipy burmistrza Bartla.

  • Zachary

   31/03/2014 o 21:05

   I tak właśnie powinni postępować mieszkańcy innych sołectw. Krzeszowice to nie prywatny folwark, choć niektórym tak się wydaje….. Brawo Osiedle Żbik.

 10. wm

  31/03/2014 o 20:54

  no, no. Ciekawe czy inni podążą tym tropem. Burmistrz miałby kłopot 🙂

 11. mieszkanka

  31/03/2014 o 22:31

  Czytając komentarze na tym i innych artykułach dotyczących np. spraw planu zagospodarowania, uruchomienia kopalni w Dębniku, i innych ważnych dla lokalnej społeczności sprawach dochodzę do wniosku, że urzędnicy sprawiają wrażenie, iż mieszkańcy tej gminy to tępaki, upierdliwcy i zakłócacze spokoju tak wspaniale wszystkim panujących. Niektórzy nie mają absolutnie ani troche samokrytyki uważając się za najmądrzejszych…. Idąc do UM cokolwiek załatwić, człowiek czuje się jak typowy petent z czasów PRL zdany na łaskę lub niełaskę urzędnika….
  To jest chyba najpoważniejszy problem tej gminy…. Brak szacunku do zwykłych ludzi i tworzenie podziałów na tych co rządzą i na tych „idiotów” co muszą bezkrytycznie przyjmować wszystko co tamci wymyślą….
  Przepływ informacji między UM a zwykłymi ludźmi jest do bani. Przewodniczący osiedli i sołectw sprawiają wrażenie ludzi pracujących nie na rzecz mieszkańców tylko jako wysłanników UM w terenie….
  Wiadomo, że wszystkim sie nie dogodzi, ale trzeba się otworzyć na ludzi i rozmawiać z nimi w sposób okazujący szacunek i chęć dążenia do kompromisu, a nie w sposób arogancki i lekceważący traktować każde słowo krytyki….nawet te słowa, które padają na tym portalu mogą być cenną wskazówką do bardziej ludzkiej i efektywnej współpracy między urzędnikami a miaszkańcami….
  Gdyby było więcej konsultacji społecznych, wspólnego działania i rzeczywistych chęci do rozwiązywania problemów zgłaszanych przez mieszkańców, to nie dochodziło by do sytuacji podbramkowych, jak z tym całym planem zagospodarowania i np. uruchomieniem kopalni w Dębniku…. ile casu i pieniędzy zostało zmarnowanych przez niedomówienia, niedoinformowanie ludzi i brak chęci współpracy? Tego nie wie nikt, ale sugeruje żeby dobrze przemyśleć na kogo się pójdzie zagłosować w następnych wyborach….

  • Ridge Forrester

   01/04/2014 o 08:01

   „… ale sugeruje żeby dobrze przemyśleć na kogo się pójdzie zagłosować w następnych wyborach…” sugerujesz, że Krzeszowiczanie do tej pory bezmyślnie chodzili do urn wyborczych, że ich wybory do tej pory były nieprzemyślane? Czy masz ich za tępaków nie potrafiących sobie wybrać dobrych władz?

   • IZA

    01/04/2014 o 09:56

    „mieszkanka” ma całkowitą rację! Wszystko to, co opisuje, niestety jest konsekwencją nieprzemyślanych wyborów. A jeżeli już dwa razy pod rząd wchodzi się do tej samej rzeki, widząc zanieczyszczoną wode, świadczy to tylko o bezmyślności wyborców. Niekoniecznie chcemy po raz trzeci zaliczyć ten totalny bałagan planistyczny, brak kompetencji i poszanowania prawa oraz brak szacunku dla mieszkańców gminy! Warto sobie uprzytomnić tę prostą zależność: jakie decyzje przed urną wyborczą, taki burmistrz, tacy radni, urzędnicy-kierownicy, przewodniczący osiedli, sołtysi itd….
    Tylko przemyślany wybór może wymienić każdy zaśniedziały układ na lepszy, a przynajmniej na bardziej normalny.

    • Kaja

     01/04/2014 o 16:08

     Brawo Iza.Jestem zbulwersowana postawą przewodniczących os Żbik i ul.Reymonta.Ludzie zorientowali się,że te panie nie reprezentują interesów mieszkańców tylko swoje.Dla tych co są niezorientowani-Komitet reprezentuje interesy wszystkich mieszkańców i występuje w ich imieniu i walczy z decyzjami urzędników,które szkodzą obywatelom.

  • Jaber

   01/04/2014 o 23:48

   Zachowanie wspomnianych osób (szczególnie przewodniczącej osiedla oraz jej świty) było niemoralne, nachalnie schlebiające urzędnikom i szkodliwe dla lokalnej społeczności. Jednocześnie mam dwoiste odczucia wobec pani przewodniczącej – jako organizator różnorakich imprez lokalnych oraz tzw. działacz od spraw pomniejszych – sprawdza się. Zaś, jako reprezentantka społeczności lokalnej w sprawach istotnych, przy okazji których można już narazić się ‚władzi’ w Krzeszowicach – prawie że nie istnieje. Czemu dała wyraz na ostatnim zebraniu, basując wespół – w zespół z burgermeistrem i w jego świcie.

   • wm

    02/04/2014 o 08:29

    a co oni dokładnie zrobili?

    • Rolnik

     02/04/2014 o 19:29

     Znajomi którzy byli na zebraniu nie ukrywali zdziwienia. Statut osiedla daje prawo mieszkańcom do zmiany porządku spotkania osiedlowego, a tutaj niestety taka próba wprowadzenia do dyskusji punktu o bardzo istotnej dla mieszkańców sprawy – tj. dyskusji o planach zagospodarowania wywołała w Przewodniczącej jakiś dziwny napływ złości, że ktoś śmie im burzyć porządek obrad. A potem jakąś uchwałe mieszkańcy przygotowali i też ludzie zagłosowali za…Zastanawiają się po tym spotkaniu po czyjej stronie jest przewodnicząca? czy jest po stronie ludzi, czy raczej przedstawicielem urzędu w terenie….
     Tak ludzie to skomentowali…. Może ktoś więcej wie?

    • Jaber

     02/04/2014 o 21:33

     To jest trafne zapytanie, wm! Co dokładnie ta grupa pod wezwaniem zrobiła w tej sprawie? [Myśl, mowa, uczynek i zaniedbanie…]

 12. rybak

  01/04/2014 o 21:29

  Pamiętajcie jesinia trzeba poprzec jedynego pwaznego rywala burmiostrza Wojciech Pałka nowym burmistrzem

  • Rolnik

   01/04/2014 o 23:26

   Nigdy w życiu…..

   • ryba

    02/04/2014 o 22:21

    a ja tak 😀

  • wodnik

   15/04/2014 o 22:43

   Następny który udaje że słucha, a w rzeczywistości typowy urzędas. Radny powiatowy dla gminy nie dla ludzi zamiast pomóc mieszkańcom to jedno trzydzieści z gminą. TAKICH NAM NIE POTRZEBA !

   • ryba

    15/04/2014 o 22:45

    przybliż problem. Chętnie poczytam, w czym Cię zawiódł i może zrewiduję swoje wyborcze zamiary.No chyba,że trollujesz, ot tak sobie 😉

 13. XLS:)

  01/04/2014 o 21:47

  Każdy będzie lepszy od obecnego

  • Rolnik

   01/04/2014 o 23:27

   Chyba masz rację, ale nie jestem pewnien czy akurat W. Pałka….
   Jakie ma osięgnięcia? Co dotychczas zrobił dla gminy?
   siedzi cicho i sie nie promuje…..

   • Inżynier

    02/04/2014 o 23:03

    Wydaje mi się że obecny burmistrz ma chyba większe szanse w wyborach na następną kadencję ponieważ jest znany, sympatyczny – ogólnie „równiacha”.
    Zatańczy, zaśpiewa, uśmiecha się, na ulicy zawsze sie odezwie, każdemu odpowie „dzień dobry”, na pierwszy „rzut oka” widać, że sympatyczny. Przeszłość i jakieś tam problemy np. z planami, czy z Potockimi, czy z podwyżkami podatków i opłat są nieistotne.
    Jest aktywny? No Jest. Ale czy o to chodzi?
    No nie tylko o to…
    Myślę, że o jego sukcesie lub porażce zadecyduje środowisko, którym się otoczył, a w szczególności jego bliscy współpracownicy.

    • IZA

     03/04/2014 o 01:17

     Inżynierze szanowny, nie bądź śmieszny! gdybyś wczoraj wygłosił te peany, może 1-go kwietnia by to uszło….
     a swoją porażkę (o sukcesie trudno mówić) będzie zawdzięczał wyłącznie sobie.

    • 1974!

     03/04/2014 o 07:59

     Skąd jesteś wędrowcze?

     • Ridge Forrester

      03/04/2014 o 10:07

      Skąd w was taki brak tolerancji i poszanowania dla osób o innych poglądach? To już nie te czasy, że wszyscy myślą tak samo.

     • IZA

      03/04/2014 o 10:35

      rzecz w tym, że tu nie chodzi o brak tolerancji czy różnice poglądów. Tu chodzi o fakty!

   • sow

    03/04/2014 o 11:23

    Wojtek się nie promuje, o czym ty mówisz? Nie czytujesz papierowych gazet? Ciągle wtrynia swoje mało istotne trzy grosze.

    • wm

     03/04/2014 o 11:26

     lepiej, żebyśmy nie wybierali trzy-groszowego burmistrza…

 14. Zołza

  02/04/2014 o 19:33

  Macie może jakieś informacje co ustalono na tym spotkaniu?
  Dalej to samo pitolenie czy coś się zmienia w planach?

 15. i

  03/04/2014 o 11:32

  Czy to aby nie Wojtek spowodował, że został ukarany ten zagrażający siedzibie PiS człowiek? Szeryf na fotelu burmistrza rzecz bezcenna. Na tego wylewacie bez konsekwencji wiadra pomyj.

 16. Jaber

  06/04/2014 o 18:00

  „Spotkanie jest jak najbardziej na poważnie i nie należy podchodzić do niego lajtowo – apelowała na marcowej sesji przewodnicząca Rady Miejskiej.”

  Jeżeli apelowała w tym sensie, choć nawet nie tymi słowy, to należy zacząć się zastanawiać nad powodami, które panią przewodniczącą skłoniły do wystosowania takiego apelu do rajców. Czyżby zauważyła, iż mogą do projektu MPZP podchodzić niepoważnie? No to pięknie!

  Czy jakaś informacja o owocach tego spotkania się już przebiła?

 17. rybak

  06/04/2014 o 21:22

  trzeba poprzec Chocola Pawła chochoła moze tez bedzie na burmistrza kandydował on bedzie wspierał polityke prorodzinna juz to robi z tesciem …….:)

  • Biba

   07/04/2014 o 06:06

   Szczególnie to dostrzec można w TAXI na lotnisku i w radzie powiatu 🙂

   • ryba

    07/04/2014 o 18:27

    a w radzie powiatu, to co?

 18. psotnik

  07/04/2014 o 21:46

  wałki chochoła to i tak nic wobec wałków bartla

 19. Jaber

  09/04/2014 o 12:42

  Wczoraj w remizie OSP w Żbiku, odbyło się spotkanie mieszkańców z urzędnikami UM w Krzeszowicach (pan burmistrz oraz pani z odpowiedniego referatu) w sprawie planu MPZP. Urzędnicy okopali się na swoich pozycjach i to na tyle głęboko, iż nawet stojąc nie byli w stanie dostrzec terenu poza okopem. Odpowiadali zatem zgodnie z perspektywą, która dostępna im była w rowie, który sami wykopali i się w nim ulokowali. A jaka ta perspektywa jest – mieszkańcy wiedzą. Teraz wszystko w rękach mieszkańców – czy zechcą uratować urzędników i wydobyć ich, nawet wbrew ich woli, z owego wykopu, czy też ich tam pozostawią!? A wszystko wskazuje na to, iż wydobyć ich można tylko na dwa sposoby – przy okazji nadchodzących wyborów, a także przy pomocy sądownictwa RP w związku z przyszłym zaskarżeniem MPZP. Pierwszy sposób nie wyklucza drugiego.

  Ps.
  Pomimo, iż spotkanie odbyło się w remizie, miejscowi strażacy także nie zdołali wydobyć urzędników z wykopu.

 20. wm

  09/04/2014 o 12:56

  widzisz Jaber, nawet nowa, zakupiona książka o planowaniu przestrzennym im nie pomogła. Pewnie jej nie przeczytali…

 21. wm

  09/04/2014 o 15:19

  jeszcze nie zaczęli, kredy zabrakło

 22. wm

  12/04/2014 o 10:04

  Na stronie komitetu jest relacja ze spotkania w Żbiku http://komitetkrzeszowice.pl/?p=221

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę