Burmistrz tnie etaty. Od lipca mniej strażników miejskich

Do końca czerwca większość mieszkańców powinna podłączyć się do kanalizacji, w zeszłym roku w życie weszła ustawa śmieciowa, to powoduje, że zakres działań straży miejskiej zaczyna się kurczyć. Tak burmistrz Krzeszowic uzasadnia cięcie etatów w krzeszowickiej jednostce SM.

straż_miejska

Od lipca, na etacie pozostanie pięciu, z dziewięciu dotychczasowych członków zespołu straży miejskiej. – Zwalnianym będziemy chcieli pomóc w znalezieniu pracy. Rozmawiamy z krakowską komendą SM – informuje burmistrz. Skąd taka decyzja? Wszystkie ościenne gminy już zlikwidowany swoje jednostki, straże miejskie funkcjonują tylko w dużych miastach, które stać na ich utrzymanie. Roczne koszty funkcjonowania dziewięcioosobowego zespołu wynoszą ponad 600 tysięcy złotych z czego 533 tysiące to wynagrodzenie dla strażników.

Zamiast w straż miejską gmina postanowiła zainwestować w policje. Radni przekazali 36 tysięcy złotych pomocy na zakup samochodu dla krzeszowickiej komendy. Na tą kwotę składa się 21 tysięcy, za które wcześniej straż miała wypożyczyć fotoradar, oraz 15 tysięcy z rezerwy burmistrza.

Czytaj również:

69 komentarzy

 1. FR napisał(a):

  Jak się nic nie zmieni w krzeszowickiej policji to czuję że dodatkowe środki z gminy chłopaki policjanty przeznaczą na cieciów pilnujących przejazdu kolejowego przy dworcu PKP. Będą mieć żniwa.

 2. WM napisał(a):

  W ogóle na co straż miejska… Policji też nie widać bo w tym roku miałem przyjemność kilka razy z krakowską, a naszych ani widać ani słychać.

 3. Gie napisał(a):

  Po prawie 5 tys. zarabiają strażnicy miejscy? Dwa razy dzieliłem te 533 i tyle mi wyszło na głowę jednego strażnika miesięcznie.

 4. licznik napisał(a):

  Jest policjant z opcji Burmistrza ,więc i kasa na policje się znalazła.Ale czy tak właśnie powinno być ??Czekać aż gmina będzie dotowała balneologię bo wiemy kto tak zasiada a potrzeby na pewno tez maja ogromne.

 5. janusz napisał(a):

  Uważam, że decyzja słuszna. Poszedłbym dalej. Zlikwidowac
  S.M. w zamian za np. dwa etaty w policji. I do licznika; napij się zimnej wody, to Ci może przejdzie.

 6. mieszkaniec napisał(a):

  Bardzo dobra decyzja. Rocznie przyniesie oszczędności w wysokości 200tys. zł, to nie mało, a pożytek z tej straży miejskiej i tak żaden. Szedł bym o krok dalej i całkowicie zlikwidował SM.

 7. Jeden z dziesięciu napisał(a):

  Bardzo dobre posunięcie burmistrza. Tak jak poprzednicy uważam, że cięcie etatów powinno być pierwszym krokiem do całkowitej likwidacji straży miejskiej w Krzeszowicach. Niepotrzebnej, nieskutecznej i kosztownej.

 8. anonim napisał(a):

  A słyszał juz ktoś cos na temat zatrudnienia pani na stanowisko Burmistrza?? nA TYM MA POLEGAĆ CIĘCIE ETATÓW?? A to ciekawe 😛

 9. aNonimek napisał(a):

  Wyjeb** wszystkich, i tak gowno robią, siedzą na dupskach i patrzą w monitorki..

 10. * napisał(a):

  Dorota Marek tzm nepotyzm polityczny :Pełnomocnik burmistrz tzw doradca 🙂

  • Jeden z dziesięciu napisał(a):

   Co będzie doradzać?

  • a napisał(a):

   heh. nie dopchała się do władzy podczas wyborów na radnego, bo raczej w Czernej nie jest powszechnie lubianą osobom to teraz w inny sposób do Urzędu Miasta próbuje wejść.
   Ciekawe czy ma to związek z działaniem jej[choć teraz pewnie męża] firmy przewozowej ;-))

 11. franek napisał(a):

  Nareszcie trochę za płytkie to cięcie w Straży miejskiej.Osobiscie jestem za całkowitą likwidacją.Natomiast te pieniądze przeznaczyłbym na sport dla młodzieży .By nie musieli przechodzić przez płot by zagrać w piłkę.By właśnie tam znależli upust energii a nie na ławkach w parku.

 12. Anna napisał(a):

  A co z likwidacją etatów w innyv

 13. Taka jedna napisał(a):

  A inne wydziały?

 14. ja napisał(a):

  Burmistrz taki mądry odnalesc sie nie moze , niech obetanie sobie pensje ale po co musi zbierać na nowy samochód, zone też już zabezpieczy, a te panie pod nim co kawke piją i trzęsą dupami bo sie boją o stanowisku mogły by porządek w urzedzie zrobić bo póki co to nawet nie wiedzą czym się mają zajmować, dobrze jest zwalać wine na swoich poprzedników, no ale cóż wszyscy są winni tylko nie on…

 15. aaa napisał(a):

  miejmy nadzieje ze burmistrz będzie królował tylko jedną kadencje, później sobie bedzie mogł w nosie porządzić:)

 16. Anonim napisał(a):

  hmmm…. nasz burmistrz ma wspaniałych doradców nic tylko pogratulować

 17. Anonim napisał(a):

  Nawet jak zlikwidują Straż Miejską, to co myślicie że pieniądze będą ?? pfff… na dzieci i sport hah dobre burmistrz już ma problemy z kończeniem inwestycji obiektów sportowych ….

 18. Wacław napisał(a):

  Nawet jak zlikwidują Straż Miejską, to co myślicie że pieniądze będą ?? pfff… na dzieci i sport hah dobre burmistrz już ma problemy z kończeniem inwestycji obiektów sportowych ….

 19. Gregorczyk napisał(a):

  Tniemy tniemy, bo dzieci rosną trzeba je też ustawić:]

 20. Josh napisał(a):

  Składam kondolencje gminie Krzeszowice, miałem do czynienia z tym człowiekiem i nic mądrego od niego nie słyszałem, kto w ogóle na niego głosował?

 21. KTOŚ napisał(a):

  NIEODPOWIEDNI CZŁOWIEK NA NIEODPOWIEDNIM MIEJSCU!!!!!!! ŻAL NAPRAWDE ŻAL JAK SIĘ SŁUCHA CO ON PLANUJE .

 22. Poli_c napisał(a):

  Policja sie ucieszy , że pan B jak …. dba o ich dobro i wyniki, z pewnością będą szczęśliwi jak dostaną pod opieke monitoring mmmm miodzio:)

 23. Anonim napisał(a):

  ,,Zwalnianym będziemy chcieli pomóc w znalezieniu pracy”. hahaha dobre,zawsze tak mówicie … i co? i wielkie gÓwno!

 24. Marta napisał(a):

  Pan Czesław rozegrał by to inaczej..

 25. Jako napisał(a):

  Prawda jest taka, że gdy by nie łupieże i tenczynek to W>G byłby w czarnej D.

 26. Czesława napisał(a):

  Ludzie umierają a na cmentarzu komunlanym w Nawojowe Górze już nie ma miejsca, będzie trzeba ich chować w Tenczynku na posesji w/w.

 27. Honorata napisał(a):

  ale rynek w Filipowicach bedzie?

 28. obserwacje napisał(a):

  Z tego co czytam na forum Gregorczyk jednak ma jaja myślałem, że się nie doczekam, a tu takie dobre ruchy. Ograniczenie etatów, spadek ceny ścieków no i świeża osoba w urzędzie.

 29. &&& napisał(a):

  O tak ma jaja i wielkie ale będzie miał większe. Jest to prawy facet który za poparcie umie si ludziom odwdzięczyć.Policji auto , kolektor w Filipowicach i praca dla Marek Doroty. Umie sie facet odwdzięczyć ludziom z Platformy Obywatelskiej BRAWO .

  • źle napisał(a):

   Nie no mądry gospodarz awansowałby Marysię i Jolę, a Pani w wodociągach podwyżkę. Może ta Marek da nowe spojrzenie na przedsiębiorczość w gminie, ciekawe ile będzie zarabiać.

   • Anonim napisał(a):

    Kpisz sobie? Zbędny etat, zbędny wydatek. Jakie ta pani ma kwalifikacje poza zdjęciem z Markiem Sową? Licencjat z zarzadzania wieczorowego?

   • przedsiębiorca napisał(a):

    Do źle… Jaką przedsiębiorczość??? Takiej w Krzeszowicach nie ma. Dawno została zduszona w zarodku. A szkoda i to bardzo, że nikt nie zauważył roli przedsiębiorców lokalnych. Niech płacą podatki i tyle

 30. Anonim napisał(a):

  By żyło się lepiej. Członkom PO.

 31. PETENT napisał(a):

  Podoba mi się zarządzenie burmistrza w sprawie nowych godzin pracy urzędu, które będą obowiązywać od 1 kwietnia, nie jest to chyba żart prima aprilisowy.
  Oczekujemy również ujednolicenia godzin pracy wszystkich pracowników, przychodzi się godzinach pracy urzędu aby coś załatwić, a nie całować klamkę, a może to jakaś wymowna dyskryminacja lub mobbing pozostałych?
  Zdyscyplinowanie pracowników urzędu nadal wymyka się spod kontroli, w czasie ostatniej sesji po sklepach fruwało co najmniej 5 osób, kot zajęty, myszy grasują.

 32. 12 napisał(a):

  Co to za patologia redukcja etatow po to żeby panią marek płcić. .. jedna banda a nie ma kto robić

 33. kara napisał(a):

  Ciekawe kto sponsoruje stronę internetowa krzeszowice.one pan burmistrz powinien coś sypnać

 34. franek napisał(a):

  Przyznaję że też byłem w gorącej wodzie kąpany nie mogłem się doczekać na gesty,ruchy, zmiany ale widzę że pomału się coś zmienia.Bartl też po zmianie nie przegonił połowę urzędu.Czekamy cierpliwie bo pierwsze jaskółki już są.

  • mieszkanka napisał(a):

   a ja tylko czekam kiedy te strzechy znikna z ULICY SZKOLNEJ,wiem,ze prywatne jednak dawnej istnialo takie prawo ,ze Urzad mogl cos nakazac obywatelowi….i nie bylo to takie zle .taka np.”akcja posesja” ,ktora uczyla obywateli,ze w pierwszej kolejnosci nalezy zrobic porzadek w swoim obejsciu !!!od wojny nic sie na tej ulicy nie zmienilo.tyle tylko,ze zwierzeta juz nie kwicza ale rudery pozostaly >>>>>oto cale KRZESZOWICE

 35. luki lak napisał(a):

  jaskółki:)). Jedna jaskółka wiosny nie czyni. W tej zapyziałej gminie trzeba wymienić większość urzędasów,może wtedy będą zmiany.Zrzucanie win na poprzednie władze przez obecne nic nie da,gdyż obecne brały udział lub w pewnym stopniu pewne osoby same przyczyniły się do marazmu w naszej gminie. Weźmy naszego obecnego burmistrza-sołtys,radny gminy,radny powiatu,miał wpływ na to co się dzieje w gminie,czy nie miał-oto jest pytanie:).W tej gminie długo nie będzie zmian dopóki te same osoby będą zmieniać stołki. A wyborcy sami przyczyniają się do takiej zmiany,zamiany na stołkach. I jak tu ma być lepiej gdy społeczeństwo gra w grę według reguł osób które podobno ich reprezentują. Dopóki ta gra będzie trwała według tych reguł i zasad-zmiana funkcji(stołka),to zmian na lepsze nigdy nie będzie. A SM należy zlikwidować,nie jest już potrzebna,jaki pracodawca przejmuje się tym co będzie robił pracownik gdy straci pracę.-nasz burmistrz jest jak matka Teresa:). Może zatrudni ich przy kwiatkach:).

 36. % napisał(a):

  No pięknie dziś się zachowujecie, czyżby wam jadu brakowało/.Przesilenie wiosenne?. No to do pracy. Kogo zwalnia pan Burmistrz , że przyjmuje nowych (działaczy partii )pracowników. Straż miejska przeszła ocenę przez Rade Miejska.Tam pracują ludzie tzn maja rodziny itd. Budżet przewidywał dla nich prace do końca roku.Można było w przyszłym budżecie nie gwarantować tylu etatów.Rozumiem że potrzebował kasy dla koleżanki z Platformy Obywatelskiej , więc wyrzuci 4 strażników żeby mieć kasę dla pani DOROTY. Bo wiadomo że przedsiębiorca za grosze nie będzie pracował. Prawie wystarczy dla bizneswoman .

 37. franek napisał(a):

  Ocena Rady Miasta o Straży Miejskiej to bzdura.Burmistrz ma prawo do racjonalnego kierowania budżetem Gminy.A Straż Miejska to jest fasada niepotrzebna Gminie.Niech zachowają ferszalunki jak będzie jakieś Święto to się ich poprosi żeby defilowali po Miescie bez celu jak dzisiaj.

 38. Refleksja napisał(a):

  Wszystko ok, argumenty przemawiają za redukcją etatów, tylko tym 4 osobom trzeba jakoś pomóc, by przeszło to bezboleśnie- to szok dla nich.patrzmy na potrzeby i na człowieka. ufam, że da się to pogodzić.

  • y napisał(a):

   Straż miejska w Krzeszowicach od początku była drogim nieporozumieniem. Nikt w powiecie już jej nie ma. Lepiej dofinansować na miarę możliwości policję niż podtrzymywać SM.Może możliwe byłoby porozumienie gminy z policją dla przejęcia sprzętu straży miejskiej i zainteresowanych pracowników na etaty policyjne.

 39. franek napisał(a):

  Po co ma stać na cokole jeżeli nikt na to nie patrzy,nie przynosi pożytku.Dla czego Gmina musi zabezpieczyć pracę zwalnianym pracownikom a jeżeli to będzie dotyczyło innych to co???????bzdura !!!!!!! takie życie dotyczy wszystkich.
  W domu też wydaje się pieniądze i musi nastąpić refleksie co zabrać a komu dołożyć.

 40. 0o0 napisał(a):

  w sumie dawniej było ich 5 i też dawali radę:)

 41. Już napisał(a):

  dawno pisałem, etatów w SM jest za dużo. Burmistrz Bartl zwiększył obsadę, bo wprowadził całodobowy monitoring i rzekomo mieli śledzić ekrany monitorów dzień i noc. A to okazał się wielki niewypał, bo monitoring nie działa, jest niesprawny bądź jest nieczytelny, a ponadto chłopaki zamiast ćwiczyć mięśnie nóg wolą przemieszczać się samochodem, zakupionym specjalnie dla SM przez Pana Bartla przed wyborami na drugą kadencję i tym samym nie widzą wszechobecnego brudu, bram i parkanów zaśmieconych nieaktualnymi afiszami.
  Nikt im nie każe tego osobiście zrywać, ale zawsze mogą nakazać usunięcie właścicielowi posesji, który wyraził na to zgodę i to w dodatku odpłatnie.

 42. refleksja napisał(a):

  Dziękuję Panu Burmistrzowi za zainteresowanie się pewną sprawą- posprzątano w końcu od lat zabrudzony chodnik ul.Daszyńskiego od Iglopolu w kierunku Tenvczynka- do ul.Zwierzynieckiej (a więc główny chodnik tzw.”niczyj” łączący Krzeszowice z Tenczynkiem i od lat zaśmiecony i zostawiony na pastwę losu) i poprawiono zakręt na ul. Zwierzynieckiej na przeciwko tartaku (niestety, zakręt nie wytrzymał długo od ostatniego remontu). Ktoś powie, że każde miejsce w gminie jest ważne, śmieci dużo, a chodników wciąż brak, itp.- ale zacznijmy małymi krokami. Jako jedna z wielu osób korzystających z tego chodnika- dziękuję.

 43. refleksja napisał(a):

  Dziękuję Panu Burmistrzowi – posprzątano od lat zaśmiecony chodnik ul.Daszyńskiego od Iglopolu w kierunku Tenvczynka- do ul.Zwierzynieckiej (a więc główny chodnik tzw.”niczyj” łączący Krzeszowice z Tenczynkiem i od lat zaśmiecony i zostawiony na pastwę losu). Pewnie ktoś powie, że każde miejsce w gminie jest ważne, śmieci dużo, a chodników wciąż brak, itp.- ale zacznijmy małymi krokami.Jako jedna z wielu osób korzystających z tego chodnika- dziękuję, bo był to duży problem.

 44. Anonim napisał(a):

  Pod każdym postem podziękujesz jeszcze 10 razy? haha

 45. a ja napisał(a):

  dziękuję za to, że wreszcie władza słucha i stara się odpowiadać na prośby mieszkańców. Już można legalnie zaparkować na placu przed kościołem. To ważne,szczególnie dla osób starszych. Jeszcze gdyby tak zrobiono coś z idiotycznym pomysłem poprzedników i wymyślono sposób na przeżycie dla drzew i krzaczków na rynku 🙁 latem przydaje się trochę cienia kiedy siedzi się przy fontannie, a zdechłe krzaczki nie cieszą oka.

 46. bałaganiarz napisał(a):

  STRAŻ MIEJSKA – do likwidacji
  4-5 pracowników SM zatrudnić (przenieść) do wydziału zajmującego się strefą płatnych parkingów.
  Czym by się tam zajmowali ??? – CAŁODOBOWA obsługa monitoringu.
  Dzięki temu część kosztów ich zatrudnienia będzie można pokryć z wpływów z parkometrów.

 47. Agent napisał(a):

  Najwyższa pora na całkowitą likwidacje Straży Miejskiej. Koszty olbrzymie, a oni praktycznie nic nie robią. Rozumiem, że kilka osób może stracić pracę, ale w obecnej sytuacji finansowej gminy liczy się każda złotówka

 48. karo napisał(a):

  jestem za likwidacja SM
  z wlasnego (przykrego) doswiadczenia wiem, ze lepsze jedno stanowisko na policji niz 4 w SM
  panowie ze SM zamiast mi pomoc – odeslali mnie na policje (nie zwazajac na fakt, ze przychodze roztrzesiona z ex deptajacym po pietach i wykrzykujacym ze mnie zabije)
  a to ze calymi dniami woza sie samochodem, jest widoczne po ich „figurkach” ciekawe ilu z nich byloby w stanie pokonac setke w minute?
  co do pana burmistrza, to miejmy nadzieje, ze rachunki za scieki ZNACZNIE sie obniza

Pozostaw komentarz