Gospodarka

Od maja „marketowa” cena za ścieki. Dobre wieści dla mieszkańców Czernej

Na czwartkowej sesji radni zatwierdzili nowe, niższe taryfy za odprowadzanie ścieków. Od maja mniejsze rachunki powinni zapłacić także ci mieszkańcy, którzy do tej pory ze spółką Wodociągi i Kanalizacja Krzeszowice, rozliczali się za ścieki na podstawie przeciętnej normy zużycia wody.

Na dzisiejszej sesji przewodniczący Rady żartował, że po przyjęciu dopłat, cena jednego kubika krzeszowickich ścieków będzie przypominała te z marketowych półek. Dziewiątka na początku zawsze wygląda zdecydowanie lepiej, zwłaszcza z psychologicznego punktu widzenia. Zamiast proponowanych 2.51 groszy, dopłata wyniesie 2.53 grosze, dzięki czemu, od maja, zamiast 10 złotych za kubik odprowadzanych ścieków, zapłacimy 9.98 złotych brutto. Obniżce ulegnie także cena stałych opłat abonamentowych. Mała rzecz, a cieszy. Zwłaszcza, że niższych rachunków od WiK nie pamiętają nawet najstarsi górale. Dla równowagi, o 3 grosze w górę pójdzie za to cena wody. Od maja zamiast 3.88 zł, zapłacimy 3.91 złotych brutto. Wzrost, spółka tłumaczy awaryjnością sieci i zmniejszeniem poboru wody, głównie przez trzy duże zakłady – Eden, kopalnie Czatkowice i betoniarnię.  Gmina, na dopłatę do taryfy za ścieki będzie musiała znaleźć w budżecie 2.1 miliona złotych.

podane ceny są cenami bruttu jest było zmiana
woda 3.91 3.88  + 0.03
opłata abonamentowa za wodę 4.07 4.18  – 0.11
ścieki 9.98 10.46  – 0.49
opłata abonamentowa dla odbiorców z wodomierzem 9.46 12.32  – 2.86
opłata abonamentowa dla odbiorców rozliczanych na podstawie średnich norm zużycia wody 8.07 10.58  – 2.51
rachunek za wodę i ścieki przy średnim miesięcznym zużyciu wody na poziomie 8 kubików 124.49 131.99  – 7.50

 

Po czwartkowej sesji, zadowoleni powinni być także ci mieszkańcy gminy, którzy korzystają z własnego ujęcia lub klienci innych spółek wodnych. Do tej pory, po podłączeniu się do kanalizacji, WiK naliczał im rachunki na podstawie przeciętnych norm zużycia wody na mieszkańca. Od maja może się to zmienić.

Dziś radni przyjęli poprawki do regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków. „W przypadku, gdy odbiorca dostarczający ścieki korzysta z innych ujęć wody i nie posiada urządzenia pomiarowego, ilość odprowadzanych ścieków ustalana jest jako równa ilość wody zużytej, na podstawie wskazań wodomierza własnego odbiorcy zainstalowanego i zalegalizowanego na jego koszt (…)” – czytamy w zmienionym regulaminie. Jeśli użytkownik sieci nie zainstaluje wodomierza, ze spółką będzie rozliczał się jak do tej pory, na podstawie średniej normy zużycia wody na mieszkańca.

Na dzisiejszej sesji został też, po raz kolejny, poruszony problem dużych strat wody. Władze spółki przyznały, że podejmują działania by nie dochodziło do uszkodzenia rurociągu, ale pieniędzy na ten cel jest wciąż za mało. Większe inwestycja wiązałyby się z potrzebą podniesienia stawki taryf dla mieszkańców.

Prezes spółki odniosła się także do zmiany zapisów w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie. Radni wykreślili z niego niezgodny z prawem zapis o konieczności podłączania się do kanalizacji w terminie sześciu miesięcy od dnia przekazania jej do eksploatacji. Stwierdziła, że w stosunku do osób, które nie podłączą się do sieci, może zostać wszczęte postępowanie administracyjne. Ten problem dotyczyć niewielkiej grupy nieruchomości, większość objętych projektem przyłączyło się już do kanalizacji.

Zdjęcie na szybie: Drongowski / Foter / CC BY

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. loki

  26/03/2015 o 22:53

  dobrze że wielkie wodociągi nie muszą jeszcze wody uzdatniać bo wówczas też pod 10 zeta musiała by pewnie kosztować.
  co do awaryjności to czyja wina? nie chciało się przez wiele lat wykonywać remontów tylko podnosić ceny gdy ubytki na sieci przekraczały 50% to teraz widać efekty.
  co ma zmniejszenie zużycia do powodów podwyżki? braknie na premie i nagrody dla elity WiK?

 2. Firma

  27/03/2015 o 09:56

  Czy można prosić o stawki jakie w tej kwestii zastosuje WiK dla firm?
  Z góry dziękuję za info.
  Premia dla nich zagwarantowana, a mnie szczęka już opada.

 3. Jeden z dziesięciu

  27/03/2015 o 10:13

  Muminku,
  czy Pani Prezes podała podstawę prawną, na mocy której MOGĄ być wszczęte postępowania administracyjne wobec tych, którzy w ciągu 6 miesięcy nie podłączą się do sieci? Bo moim zdaniem jest to bezpodstawne straszenie tych mieszkańców, którzy nie chcą się szybko podpiąć do sieci. I wywieranie na nich psychologicznego nacisku.

  BTW – odnoszę takie wrażenie, że uchwały w Krzeszowicach to pisze się pod konkretne osoby, podmioty lub po to, by osiągnąć zamierzony cel. Jak pokazuje praktyka – niekoniecznie zgodnie z prawem. Podobnie, jak Lwa R. przed laty – tylko w skali lokalnej.

 4. franek

  27/03/2015 o 13:37

  Nie widziałem i nie słyszałem o inwestycjach WiK w wodę pitną a już na pewno w kanalizację .Czekają pod parą jak wystąpi awaria.Od i całe WiK.

 5. Magda

  27/03/2015 o 18:53

  Czy mieszakńcy będą miec wybor czy musza przejsc na zaplate wg wodomierza? Mam wodomierz, mieszkam w Nowej Gorze i zuzywam srednio 20 m3 na 3 osoby bo sie duzo kapiemy. Zaplacimy wiec 200 zl za scieki, zamiast 3.

  • teris

   26/07/2015 o 20:59

   Jak otrzymałam rachunek za kanalizację i wodę w ostatnim miesiącu to szczęka mi opadła. Zużycie było 17m3 a rachunek opiewał na 250 zł. Czy to nie jest złodziejstwo? Czy nie można z tym jakoś walczyć. Mam troje dzieci, nawet zasiłku na nie nie otrzymuję bo dochód przekracza 570 zł na osobę co zresztą jest kolejnym kurjozum, ale nie o tym. Czy tak działa polityka prorodzinna, aby obniżyć koszty muszę zabronić dzieciom kąpania się, prania. Jeśli ktoś wie jak można się temu przeciwstawić to proszę pisać

 6. dziękujemy

  29/03/2015 o 16:05

  Dziękujemy za obniżki obecnemu Panu Burmistrzowi! liczymy na jeszcze…poprzednie biły po kieszeni.jakby tak jeszcze strefę płTNEGO PARKOWANIA CHOCIAŻ TROCHĘ ZMNIEJSZYĆ TO BYŁOBY SUPER.

  • z Krzeszowic

   29/03/2015 o 16:51

   mieszkańcy Krzeszowic nie zgodzą się na ograniczenie strefy z bardzo prostego powodu. Teraz komfortowo możemy podjechać do centrum, zaparkować, zapłacić i załatwić co trzeba. Gdyby nie strefa – całe miasto byłoby zawalone od rana do nocy tymi samymi samochodami z okolicy, a ich właściciele bujaliby się po Krakowach i innych. Teraz trochę dyscypliny finansowej zmusza do parkowania poza centrum, jeśli nie ma się tu nic do załatwienia. Pozdrawiam 🙂

  • Anonim

   29/03/2015 o 19:02

   ale obniżkę to zafundowała nam poprzednia rada miejska obniżając w październiku stawki podatku.

   • ja

    31/03/2015 o 14:14

    alez obnizka.Tu obnizyli,tam podwyzszyli.wiecej papierologii niz to wszystko warte.naprawde nie przelewa mi sie,mam mala emeryture ,ale obnizka rzedu 10 zl to nawet mnie nie satysfakcjonuje.Moze gdyby p prezes Wodociagow obnizyc pensje/o ktorej kraza legendy/ nam emerytom byloby lzej ? .czysty zabieg z ta woda i kanalizacja i tyle.no ale jest ruch w interesie urzednicy beda mieli co robic ! /smiech/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę