Gospodarka

Podatki 2016. Kto może zapłacić mniej?

Co roku, pod koniec października tematem numer jeden stają się lokalne podatki. 29 października radni zdecydują czy do gminnej kasy będziemy płacić więcej. Z niższych opłat być może cieszyć będą się właściciele film przewozowych. Burmistrz chce, by podatek od środków transportowych był niższy o około 20%.

dworzec_autobusowy_krzeszowiceObniżki w portfelach mogliby odczuć właściciele firm przewozowych. Ci, których autobusy i busy posiadają certyfikat Euro 5 lub 6 (emitują mniej szkodliwych substancji), mogą liczyć nawet na 30% obniżki. Pozostali mieliby zapłacić o 20% mniej niż dotychczas. Zaproponowane stawki są jednak wciąż wyższe od tych, obowiązujących w sąsiednich gminach. Prawie o połowę niższe podatki od autobusów płacą przewoźnicy w Gminie Jerzmanowice-Przeginia, nieco niższe w Zabierzowie, częściowo w Alwerni (do 30 miejsc).

Burmistrz chce też, by tym samym poziomie pozostały stawki podatku od nieruchomości i gruntów przeznaczonych pod działalność gospodarczą. O tym, czy się tak stanie, zadecydują rani na październikowej sesji.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Jeden z dziesięciu

  23/10/2015 o 11:12

  Obniżki podatku zawsze będę chwalił i popierał. Im mniej władza ma pieniędzy, tym lepiej dla nas – mieszkańców, bo władza zaczyna rozsądniej je wydawać.

  Muszę jednak zadać tutaj pytanie: w jaki sposób były wcześniej kalkulowane stawki podatku od środków transportowych, skoro teraz można je bez problemu obniżyć o 20, a nawet 30 procent?

 2. Mieszczuch

  23/10/2015 o 19:02

  No brawo . To nie prawda . Burmistrz chciał podnieść podatki od ludności o 2% ale radni w połączonej komisji się nie zgodzili.Zobaczymy jakie będzie głosowanie w radzie . Po rządzi dodaje bogatym odbiera biednym .Myślimy że to już nie długo . Pozdrawiam .

  • Anonim

   24/10/2015 o 18:58

   Mieszczuch widzę że jesteś dobrze zorientowany tyle tylko że jak sam piszesz to radni dopiero bębą nad tym obradować więc jak możesz pisać
   że się nie zgodzili, propozycja burmistrza była przedstawiana na konferencji więc należy przyjść wysłuchać a potem bzdury pisać

 3. Do Anonima- Mieszczuch

  24/10/2015 o 21:16

  Widzę że nie wiesz na czym polega praca Rady. To komisje wypracowują opinie na dany temat a Rada przyjmuje jeżeli opinia jest pozytywna . Tym razem opinia Radnych była negatywna na propozycje Burmistrza . Chcesz zaprzeczyć że burmistrz nie chciał podwyższyć podatku???Poproś kogoś z Rady to Ci pokaże dokumenty. 🙂

 4. podatnik

  17/11/2015 o 22:44

  podatek od nieruchomosci jest b wysoki i nie wyobrazam sobie jeszcze wyzszego,zeby za to ze czlowiek wybudowal sobie dom z wlasnych srodkow placic rocznie grubo ponad 200 zl to chyba jednak przesada a co roku jest wiecej…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę