Kultura

Gmina walczy o pieniądze na zabezpieczenie ruin. Po tym etapie turyście wejdą na zamek

Pod koniec października gmina złożyła kolejny, siódmy już wniosek, do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zabezpieczenie ruin zamku Tenczyn w Rudnie. Po zakończeniu tego etapu, zabytek ma zostać udostępniony turystom.

zamek_tenczyn_zajawka

Zakres prac ma objąć rekonstrukcje łuku bramy wjazdowej wraz z blanką. Do remontu pójdzie też jedna ze ścian Baszty Grunwaldzkiej (ostatnia, która do tej pory nie została zabezpieczona), oraz Baszta Dorotka. We wschodnim skrzydle mieszkalnym odtworzone zostaną renesansowe schody prowadzące z dziedzińca na piętro. Firma, która wygra przetarg, będzie też odgruzowywać kaplice i pomieszczenia mieszczące się w północno-zachodniej części zamku.

Jak dowiedziało się stowarzyszenie Ratuj Tenczyn, we wniosku gmina przekonuje, że w przyszłości na terenie zamku powstanie sala wystawowo-muzealna. Ma ona prezentować eksponaty ilustrujące historię Tenczyna. Gmina ma nadzieję, że przy jej powstawaniu pomogą lokalne organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną zabytków i upowszechnianiem lokalnej historii i kultury.

Zakończenie siódmego etapu prac zabezpieczających ma, według gminnych urzędników, pozwolić na długo oczekiwanie otwarcie zamku dla turystów. Złożony wniosek opiewa ma kwotę ponad 1.8 mln złotych, na ten cel gmina zarezerwowała też 50 tysięcy w przyszłorocznym budżecie. Ministerstwo ma trzy miesiące na rozpatrzenie wniosku. Decyzje poznamy prawdopodobnie pod koniec stycznia, lub na początku lutego.

O dokładnym zakresie VII etapu prac na Tenczynie możecie przeczytać również na stronie stowarzyszenie Ratuj Tenczyn.

Fot. Franciszek Rozmus, Olkusz.TV

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę