Kultura

Ratuj Tenczyn pokazuje zdjęcia zamku po VI etapie prac. My jesteśmy pod wrażeniem

Stowarzyszenie Ratuj Tenczyn, które od lat popularyzuje wiedzą o historii zamku postanowiło pokazać efekty zeszłorocznych prac zabezpieczających na Tenczynie. Jak dziś, po milionowym dofinansowaniu z ministerstwa kultury, wygląda zamek? Oceńcie sami.

zamek_tenczyn_2015

W zeszłym roku na zabezpieczenie ruin zamku Tenczyn w Rudnie gminy otrzymała rekordowe dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Milion złotych przeznaczono m.in na odtworzenie zawalonego w zimie zeszłego roku sklepienia nad  piwnicami i pomieszczeniami parteru wschodniego skrzydła mieszkalnego. Szósty etap to także kontynuacja prac przy najbardziej zniszczonej części obiektu – Baszcie Grunwaldzkiej. Prace polegały na spięciu górnej części ścian baszty ponad wyrwą w ścianie południowej. Prace prowadzono też we wschodnim skrzydle mieszkalnym. Prawdopodobnie w styczniu dowiemy się, czy gmina ponownie otrzyma pieniądze z ministerstwa.

Zakres prac tegorocznego etapu miałby objąć rekonstrukcje łuku bramy wjazdowej wraz z blanką. Do remontu pójdzie też jedna ze ścian Baszty Grunwaldzkiej (ostatnia, która do tej pory nie została zabezpieczona), oraz Baszta Dorotka. We wschodnim skrzydle mieszkalnym odtworzone zostaną renesansowe schody prowadzące z dziedzińca na piętro. Firma, która wygra przetarg, będzie też odgruzowywać kaplice i pomieszczenia mieszczące się w północno-zachodniej części zamku. Złożony wniosek opiewa ma kwotę ponad 1.8 mln złotych, na ten cel gmina zarezerwowała też 50 tysięcy w tegorocznym budżecie.

Jeśli gminie uda się uzyskać dofinansowanie, już 2017 roku zamek mógłby zostać udostępniony turystom. VII etap na pewno nie zakończy batalii z czasem. Jak wskazuje stowarzyszenie Ratuj Tenczyn, prac zabezpieczających wymaga zamek dolny z Basztą Tęczyńską i Basztą Małgorzatą.

Co zmieniło się w 2015 roku? Zobaczcie sami.
Widok zamku od strony zachodniej

korytarz1_po.jpg

Baszta Grunwaldzka ściana zewnętrzna i wewnętrzna

korytarz1_po.jpg

Wschodnie skrzydło mieszkalne

korytarz1_po.jpg

Więcej zdjęć zamku znajdziecie na stronie stowarzyszenia Ratuj Tenczyn

Fot. Maciej Stępowski, stowarzyszenie Ratuj Tenczyn

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. Kmicic

  11/01/2016 o 12:18

  Dobrze ogrywają ludność i obiecują bez końca!!W ROKU 2015
  GŁOSILI OTWARCIE W ROKU 2016!! Teraz czytamy w styczniu 2016
  ze wejście już w 2017 roku!!A w 2017 ogłoszą,że już w 2019 roku!!To ile już waćpanowie działacie???

 2. Anonim

  11/01/2016 o 14:44

  NO Z DZIESIĘĆ JUŻ BĘDZIE!!! REKORD GUINNESSA!!

 3. internet

  11/01/2016 o 15:26

  A Szanowni komentujący zrobili cokolwiek dobrego w jakimkolwiek zakresie ? Ratuj Tenczyn to tylko stowarzyszenie które może działać na rzecz, a od reszty jest samorząd i strona rządowa.

 4. Leszek

  11/01/2016 o 15:48

  Zapraszam tu:
  http://zamki.res.pl/rudno.htm

  Taki komentarz znalazłem:
  Temat: ku przestrodze
  Autor: krzycho E-mail: brak Data: 2010-05-29 20:35:50 Adres: 188.33.5.51
  Treść:
  W zeszlym tygodniu wyruszylem z kolega na wyprawe rowerowa.
  Na naszej trasie zawsze sa zamki i koscioly.Po kilku dniach nastepnym punktem bylo Rudno.Po zakwaterowaniu ruszylismy na zwiedzanie zamku.Zamek tak nam sie podobal , ze zwiedzalismy go ze 3 godziny.Mielismy juz wracac ,gdy cos mi odbilo i zachcialo wdrapac sie na niedostepny poziom zamku gornego.Obsunela mi sie reka,spadlem na kamienie i zlamalem noge.
  Dlatego przestrzegam milosnikow zamkow, aby nie zapuszczali sie zbyt gleboko w ruiny.Nie dosc ,ze przez takie dzialanie niszczymy zamki ,to samemu mozna sie niezle polamac.

  Tak więc Kmicic z Anonimem, kiedy z dziećmi na Tenczyn przychodzicie ?

  A może za załatwicie gdzieś 10 mln PLN które są pilnie potrzebne do zabezpieczenia Tenczyna i zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzajacych w ciągu jednego roku ?

  • Kmicic

   12/01/2016 o 11:21

   CO ZA ARGUMENTY ŚMIESZNE!!Właśnie,bywały tam turnieje rycerskie a straż zabezpieczała ten teren!!Każdy chodził tam ,gdzie było to dozwolone !! A jak ktoś uskutecznia spinania po murach itp. to i z odrestaurowanego spadnie!!Są relacje i zdjęcia z tamtych imprez na zamku w starych MAG.KRZESZOWICKICH,
   Z LAT 90 TYCH!! Nic nikomu się nie stało!!A tu panuje tylko straszenie i apele o miliony!!

   • anonim

    31/05/2016 o 08:02

    Skąd się biorą takie osoby jak kmicic. Żal to czytać nawet.

 5. Gienek z Tenczynka

  11/01/2016 o 16:31

  Moim zdaniem REKORD GUINNESSA to czas jaki Kmicic i Anonim siedzieli bezczynnie patrząc jak się zamczysko wali. Teraz dostali energii i z bezczynnych obserwatorów przeobrazili się w aktywnych i surowych recenzentów działania innych. No ale jeśli szanowni jegomościowie nie byli tacy bezczynni i jednak działali aktywnie na jakimś zacnym polu, to bardzo proszę niech pokażą swe sukcesy, niech zaskoczą nas na tym forum.

 6. Kmicic do Gienka

  11/01/2016 o 18:41

  Nawet w materiale LESZKA jest zdanie,że remont posuwa się niemrawo!!!to mało powiedziane!!!!Chodzi o to,że rewaloryzacja ruin=jak najbardziej pozytywna!!Ale nie można obiektu wyłączyć ze zwiedzania na 1o czy 15 lat!!Po prostu musi być wyznaczona część do zwiedzania=bezpieczna,a tam gdzie trwają prace -zagrodzona dla turystów!!BO inaczej to Syzyfowa praca-jak za dwa lata skończą wieżę Dorotkę,to wrócą do odnawiania tego,co zaczęli 8 lat temu!!!Zobaczcie na zamki;BOBOLICE I KORZKIEW=HOTEL,RESTAURACJA,KAWIARNIA,muzeum ITP.Żeby do takiego stanu doprowadzili TENCZYN tutejsi decydenci i konserwatorzy, to potrzebowaliby z 50 lat!!Pałac w Krzeszowicach Potoccy ,WYBUDOWALI’ w 5 lat.A oni tylko zabezpieczają mury i daleko im do końca!! TERAZ JASNE??

  • ja

   11/01/2016 o 19:29

   bylam w ladny dzien listopadowy ,widzialam.Swietnie wykonane prace byly dla mnie pozytywnym zaskoczeniem…

 7. KMICIC do RATUJ TENCZYN

  12/01/2016 o 16:49

  Z całym poważaniem i szacunkiem dla prac konserwatorskich,
  musicie jako stowarzyszenie RATUJ TENCZYN zrozumieć,że
  wyłączenie obiektu turyst. na 10-15 lat to jego śmierć!!!
  To ogrom czasu,w którym jedno pokolenie pewnie nie zobaczy
  efektów waszej pracy!!Mam na myśli najbardziej zainteresowanych,czyli w wieku 5-20lat.w tym właśnie wieku dzieci i młodzież licznie uczestniczą w turniejach czy zlotach czarownic!! Potem już mają nieco inne zainteresowania,wręcz trudno ich nakłonić!!Dlatego odbudowa-odbudową ,a wy powinniście tam działać dla grup turyst. i indywidualnych zwiedzających!!NA PEWNO DA SIĘ TO POGODZIĆ!!CO MOŻNA??Jakiś obiekt tymczasowy,namiot,gdzie można pokazać jakieś eksponaty czy wyświetlać slajdy!!Raz tak było zorganizowane w kościele obok!!PO PROSTU==ZAMEK MUSI ŻYĆ !!!

 8. Anonim

  12/01/2016 o 17:01

  Jest pewne porównanie do ZAKOPANEGO!!Co się stało z narciarstwem po tym ,jak zamknęli GUBAŁÓWKĘ na 10 lat??
  A wcześniej jeszcze wyłączyli całkiem BUTOROWY WIERCH!!
  TO SIĘ STAŁO,że ruch turyst. zimowy przeniósł się do BIAŁKI,
  BUKOWINY T.,JURGOWA I NA CZARNĄ GÓRĘ!!Bo nikt nie będzie stał godzinę w kolejce do kolejki na NOSALU czy SZYMOSZKOWEJ
  żeby sobie zaliczyć 2 min. zjazdu!!Tego trendu już nie odwrócą!!!ZIMOWA STOLICA POLSKI ZOSTAŁA TYLKO Z NAZWY,A NIE WIELKOŚCI RUCHU TURYST.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę