Kultura

Biblioteka przypomni „W ciemności”. Podobna historia przed laty wydarzyła się w naszej okolicy

„Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat” – ten zaczerpnięty z Talmudu napis widnieje na medalu wręczanym Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Leopold Socha, bohater filmu Agnieszki Holland, nie dożył momentu przyznania odznaczenia. W 2012 roku film pokazujący wycinek jego życia otrzymał nominacje do Oskara, a o kanalarzu ze Lwowa, który ratował Żydów, znów stało się głośno.

w_ciemnosci_krzeszowice

Film to adaptacja powieści Roberta Marshalla – „W kanałach Lwowa”. Holland zabiera nas w podróż do Polski pogrążonej w wojnie. Przemierzając miejskie kanały, Socha – jeden z głównych bohaterów filmu grany przez Roberta Więckiewicza, napotyka w nich grupkę ukrywających się Żydów i staje przed dylematem – wydać czy ocalić? Wybiera to drugie, lecz nie z altruistycznych pobudek, a z chęci zysku. Co stanie się gdy pieniądze się skończą? Wygra człowieczeństwo i chęć niesienia pomocy innym „swoim Żydom”.

Historii o „Sprawiedliwych wśród narodów” można było kręcić tysiące. Jedna z nich, opowiada o dzierżawiącej niewielkie gospodarstwo w Nowej Górze rodzinie Chucherko. W swoim domu, w trakcie wojny ukrywała pięcioosobową rodzinę Feiler. Historie o tym jak udało im się przeżyć można przeczytać na polskiej  stronie poświęconej „Sprawiedliwym”. 3 marca 1983 roku instytut Jad Waszem przyznał polskiej rodzinie tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

Seans filmu „W ciemności” odbędzie się już w czwartek, 21 stycznia o godzinie 18:00 w krzeszowickiej bibliotece. Bilet wstępu to 5 złotych od osoby.

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę