Zdrowie

Pięć osób w szpitalu. Winny tlenek węgla

W piątek około godziny trzeciej nad ranem krzeszowiccy strażacy zostali wezwani do pomiaru tlenku węgla w domu przy ulicy Grunwaldzkiej w Krzeszowicach. Po przyjeździe okazało się, że pięć osób trafiło do szpitala z objawami zatrucia czadem. To już czwarte tego typu wezwanie w ciągu miesiąca.

osp_krzeszowice_czadFot. OSP Krzeszowice

Czad, cichy zabójca, niedrażniący ale wyjątkowo toksyczny i śmiertelnie trujący powstaje w procesie niepełnego spalania paliw takich, jak węgiel, gaz ziemny, drewno czy ropa naftowa w piecach kaflowych, piecykach łazienkowych, kominkach, kuchenkach gazowych lub innych urządzeniach z otwartą komorą spalania. Wdychany z powietrzem tlenek węgla przedostając się do płuc drastycznie obniża zawartość tlenu w krwioobiegu i doprowadza do często nieodwracalnego upośledzenia czynności życiowych a nawet śmierci. Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla – czadem to złe samopoczucie, osłabienie, nasilający się ból i zawroty głowy, duszności, wzmożona senność, ucisk w klatce piersiowej, przyspieszenie bicia serca i oddechu, nudności i wymioty (…). Taki komunikat widnieje na stronie Powiatu Krakowskiego. Pojawił się kilka dni po tragedii w Kępie (Gmina Słomniki), gdzie zaczadzeniu uległy trzy osoby, matka i dwójka jej dzieci.

Dzisiejszy przypadek z ulicy Grunwaldzkiej w Krzeszowicach, to już czwarte tego typu wezwanie w ciągu zaledwie miesiąca. W jednym z  przypadków (ulica Długa w Krzeszowicach) urządzenia pomiarowe nie wykryły czadu, w drugim, na Grunwaldzkiej, podobnie, ale do szpitala trafiły dwie osoby. Na początku miesiąca stężenie tlenku węgla strażacy mierzyli w domu przy Szkolnej, w Nawojowej Górze, dziś przed trzecią niewiele brakowało by do tragedii doszło w Krzeszowicach. Ceny czujników czadu zaczynają się już od 40 złotych, warto zainwestować, by zaoszczędzić nerwy i zdrowie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. Strażak

  04/02/2016 o 10:44

  Ważne!!!
  W remizie OSP Krzeszowice w dniach 8, 10, 12 lutego 2016r.o godz. 16,oo – 19,oo będzie można zamówić specjalistyczny czujnik tlenku węgla tzw. czadu a także wysłuchać przeszkolenia w zakresie jego obsługi.

  • Ben

   04/02/2016 o 11:56

   Strażak,
   to, co napisałeś jest bardzo ważne, ale Twój post zaraz zginie w dyskusji. Skontaktuj się z redakcją portalu: http://krzeszowiceone.pl/kontakt
   i poproś o zamieszczenie tej informacji jako artykuł.

   Gratuluję OSP Krzeszowice pomysłu. Przemyślcie, czy nie warto byłoby takiej akcji robić co roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Bo moim zdaniem warto. Może Gmina by wspomogła Waszą akcję? Albo sponsorzy? Życzę powodzenia i jak najmniejszej ilości akcji. Poza oczywiście takimi jak ta z czujnikami i innymi promującymi bezpieczeństwo, których powinno być jak najwięcej. 🙂

   • Strażak

    04/02/2016 o 14:28

    Benowi dziękuję za budujące wsparcie akcji OSP Krzeszowice a ludzie o tym nie wiedzą, nie ma takiej informacji na stronie urzędu, ja o tym oficjalnie przeczytałem na stronie CKS-u.

 2. ..''''''''''............

  04/02/2016 o 14:22

  Więcej można przeczytać na stronie dolina informacji

 3. ja

  10/02/2016 o 16:31

  po prostu ratuja zycie !!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę