Kultura

Ministerstwo przyznało dofinansowanie. Dwa wnioski z gminy

Będzie kolejny etap prac zabezpieczających na zamku Tenczyn w Rudnie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tak jak w poprzednich latach, przyznało gminie dofinansowanie na ten cel.

zamek_tenczyn_2015

Z wnioskowanych 1.8 mln gmina otrzyma 700 tysięcy złotych. Zakres prac będzie trzeba zatem okroić. Pierwotnie planowano rekonstrukcje łuku bramy wjazdowej wraz z blanką. Do remontu miała pójść też jedna ze ścian Baszty Grunwaldzkiej (ostatnia, która do tej pory nie została zabezpieczona), oraz Baszta Dorotka. We wschodnim skrzydle mieszkalnym planowano odtworzenie renesansowych schodów prowadzących z dziedzińca na piętro. Zakładano też odgruzowanie kaplicy i pomieszczenia mieszczące się w północno-zachodniej części zamku. Na prace konserwatorskie gmina zarezerwowała 50 tysięcy w tegorocznym budżecie.

150 tysięcy z ministerstwa otrzyma też krzeszowicka parafia p.w. Św Marcina na kontynuacje remontu konserwatorskiego elewacji zabytkowej kaplicy cmentarnej, mauzoleum generała Józefa Chłopickiego.

Wykaz wniosków, które otrzymały dofinansowanie.

5 komentarzy

5 Komentarzy

 1. pako

  24/02/2016 o 21:30

  Parafi to nawet zlotowka sie nie nalezy ksieza maja tyle kasy z pogrzebow slubow zbiorki na tace i jeszcze dofinansowywac darmozjadow

  • aaa

   24/02/2016 o 23:55

   kaplica cmentarna jest po pierwsze zabytkiem, a po drugie miejscem spoczynku dyktatora powstania listopadowego, więc zachowaj spokój.

   • Anonim

    25/02/2016 o 09:05

    Chyba nie ma wątpliwości, że kaplica cmentarna jest zabytkiem. Należy mieć nadzieję, że tutejsza parafia odpowiednio spożytkuje przyznaną dotację MKiDN i nastąpi oczekiwane przywrócenie elewacji bocznej oryginalnego wyglądu sprzed bezmyślnej dewastacji. Skoro kaplica cmentarna jest zabytkiem, powinna być traktowana jako całość. Należy więc bezwzględnie dążyć do przywrócenia oryginalnego wyglądu wejścia do kaplicy sprzed „dewastacji”, zlikwidować „taras” i odsłonić oryginalne schody od frontu, a szczątki śp. księży przenieść do krypty pod posadzką kaplicy. Ten problem powinen był być rozwiązany już co najmniej dwa lata temu przy okazji remontu elewacji frontowej, zwłaszcza, że pula środków publicznych była wówczas dość znaczna i można było to ująć w harmonogramie prac renowacyjnych. Byłoby dziwne, gdyby konserwator zabytków i tym razem pominął problem milczeniem.

 2. Anonim

  25/02/2016 o 07:50

  Ścieżka główna na nowym cmentarzu woła o pomstwe,krzywa że można nogi połamać,a po wodę trzeba na drugi koniec chodzić,bo proboszczowi nie chce się zrobić kranu na nowym cmentarzu,a nowy mur od parkingu widać jakie partactwo zrobione,proboszcz tyle kasy zbiera a inwestycji zero,CHYBA NOWA FURA MU SIĘ MARZY.

  • Anonim

   10/03/2016 o 20:35

   Skoro już wiadomo, jaki jest do wykorzystania budżet na kaplicę cmentarną, to teraz powinien się odbyć przetarg według obowiązującego kryterium najtańszej oferty, a zaoszczędzone pieniądze mogłyby posłużyć na odnowienie wnętrza kaplicy. Ta kwota spokojnie powinna wystarczyć. Wiadomo już, kto będzie organizatorem przetargu publicznego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę