Imprezowy kalendarz, czyli co poza Majówką czeka nas w 2016 roku

Prawie 140 różnych imprez odbędzie się w tym roku na terenie gminy. Za organizację jednej trzeciej z nich odpowiada Centrum Kultury i Sportu, reszta odbędzie się dzięki działającym na terenie gminy organizacjom, stowarzyszeniom, szkłom i klubom sportowym.

dozynki_powiatowe_krzeszowice

Spora część z nich to sprawdzone od lat formuły takie jak Majówka hrabiny Zofii, Ziele z Ziół, Noc świętojańska nad Stawem Wrońskim, Motoserce, Trial, Dni pstrąga czy Turniej rycerski na Tenczynie. Centrum kultury planuje też powtórzyć bardzo udany cykl letnich koncertów „Muzyczna Fontanna”. Być może uda się też zorganizować dwie projekcje w ramach kina plenerowego.

Nie zabraknie też nowości. Już w połowie kwietnia biblioteka planuje wieczór wspomnień o Andrzeju Nąckiewiczu połączony z promocją pierwszej części albumu „Ziemia Krzeszowicka na starych kartach pocztowych”. Także w kwietniu ruszy I Bieg Tenczyński dla amatorów, połączony z wystawą starych fotografii Tenczynka. Na początku maja ciekawe wydarzenia proponuje krzeszowicka biblioteka – turniej detektywistyczny z udziałem Bronisława Cieślaka, znanego z roli  Sławomira Borewicza z serialu „07 zgłoś się”.

Po zimnej Zośce, Krzeszowice będą przygotowywały się do obchodów imienin hrabiny. W tym roku gwiazdą pierwszego dnia będzie zespół Brathanki. Ciekawie będzie też w Parku Potockich. To tam już 20 maja wyrośnie obóz rycerski. Przez dwa dni śmiałkowie mają walczyć ze Szwedami o pobliski Tenczyn. W trakcie będzie można zapoznać się z kulturą XVII wieczną, życiem obozowym skonfederowanych wojskich polskich jak również szwedzkich – pisze na swoim profilu Stanica Espadon, organizator wydarzenia.

W tym roku, pod koniec lipca, w kalendarzu pojawi się też inna impreza, ściśle powiązana ze Światowymi Dniami Młodzieży. 27 lipca na płycie Rynku rozpocznie się Festiwal Młodych. Do 10 kwietnia trwa przyjmowanie zgłoszeń uczestników Przeglądu Piosenki religijnej, który będzie jednym z punktów festiwalu.

Największym wydarzenie, nie ujętym w stworzonym przez urząd zestawieniu, może być jednak udostępnienie, jeszcze w tym roku, zamku Tenczyn w Rudnia zwiedzającym. W tej chwili trwają rozmowy z rodziną Potockich i konserwatorem zabytków, by pierwsi turyści już w lecie mogli podziwiać od środka ruiny średniowiecznej warowni.

Czytaj również:

17 komentarzy

 1. ktoś napisał(a):

  A może tetektyw 007 poszuka winnych ruiny pałacu w prezencie zimnej Zośce i po ptokach.

  • mieszkanka napisał(a):

   tak szczerze.mieszkam w tym miasteczku od urodzenia.Moje odczucia po wielu latach.Tak naprawde smutne,nieciekawe miasteczko.W dzien powszedni wyludnione przerazliwie od godziny 16.Nic tak naprawde sie nie dzieje,sklepy generalnie same ciucharnie,zaniedbana nawet w centrum ! architektura domy nawet o numerze 16! strzechy,ogolnie za obecnego burmistrza miasto tuz poza Rynkiem brudne,nie sprzatane.Zgliszcza w samym centrum.Bylam dzieckiem staly i STOJA DO DZISIAJ.Polikwidowana zielen,zabetonowany Rynek gdzie od czasu do czasu urzadza sie cos dla plebstwa.Jedynym miejscem gdzie dzieje sie dobrze i kulturalnie to Palac Vokshol…poza tym ogolna beznadzieja.Mysle o zmianie miejsca zamieszkania.

   • cd.mieszkanka napisał(a):

    nie mowiac o Palacu.Przez „psy ogrodnika” zniszczony Palac i Park .do zera.Takie piekne miejsce….i jak wiadomo chyba sie rozsypie bo juz nikt tej ruiny nie chce.Jakos na terenie Polski podniesiono nasze dziedzictwo narodowe z ruin…ale nie w Krzeszowicach.Ale wiedzcie mieszkancy to stalo sie juz dawno przez zle zarzadzanie „naszych wlodarzy” ! przez nieudolnosc….byly pomysly….byli tacy co nie pozwolili…lepiej bylo doprowadzic do ruiny…nawet ostatnio wymyslona decyzja : aby tylko przeciagnac sprawe….sprzedac POTOCKIM za 1 %….smiech…ale obecny Burmistrz moze pamietacie co obiecywal…..ech…..

    • tubylec od pokoleń ;) napisał(a):

     chyba jednak nie jesteś z Krzeszowic. Gdybyś była, kochałabyś to miasteczko. Ma duszę. Jest piękne. A to, że jacyś dziwnie sfrustrowani tutaj mieszkają, to chyba wina tego, że przyszli głównie ze wsi i nie mogą się przystosować 😀

     • mieszkanka napisał(a):

      Jestem ,mieszkam, urodzilam sie tutaj.

     • Zbig napisał(a):

      Mieszkam tu od urodzenia kilkadziesiąt lat i też uważam że to miasteczko nie ma ani duszy ani nic przyciągającego, jest nijakie, co najwyżej typowa sypialnia.

     • Anonim napisał(a):

      Nie musieli znikąd tu przychodzić, prawdopodobnie, tak samo jak Ty, są tubylcami od pokoleń. Po prostu Twoja wioska pewnego dnia przybrała nazwę mieściny, i wszyscy stopniowo musieli się przystosować. Jedni szybciej, drudzy wolniej. Także i Twoi przodkowie 😀

 2. kaczuszka momo napisał(a):

  W sprawie udostępnienia zamku trwają rozmowy z Potockimi. To zamek jest już własnością rodziny Potockich?

 3. Anonim napisał(a):

  Na to wygląda 🙂

 4. db napisał(a):

  Chciałoby się bardziej precyzyjny harmonogram tych wydarzeń????

  • krzeszowiceone.pl napisał(a):

   to są na razie zapowiedzi, może się okazać, że niektóre nie wejdą, będziemy dodawać info na bieżąco na stronie 😉

 5. gość napisał(a):

  To po co cała ta inwestycja w prywatne ruiny. Dla widoku?

 6. Anonim napisał(a):

  O to trzeba by zapytać gminnych prawników, po co były całe te „gry” z przewlekaniem decyzji, skoro wiadome było od dawna, że Tenczyn i inne zabytki i tak trzeba będzie zwrócić prawowitym właścicielom? Dlaczego od 5 lat pompuje się publiczne pieniądze w odtwarzanie kilkusetletniej ruiny, a nie ratuje się przed popadaniem w kolejną ruinę jednej z najwspanialszych podkrakowskich rezydencji, niegdysiejszej chluby Krzeszowic?

 7. Deamon napisał(a):

  Motoserce 2016 w Krzeszowicach? Na oficjalnej stronie Motoserca nie ma w planach Krzeszowic, z nieoficjalnych informacji doszukałem się że będzie w Zabierzowie.

 8. Anonim napisał(a):

  A GDZIE TEN JASNY I „CZYTELNY” KALENDARZ?

Pozostaw komentarz