Nowa Góra ma szansę na tytuł „Miejsce niezwykłe”

Trwa Wielkie Odkrywania Małopolski. W tym roku w plebiscycie organizowanym przez Gazetą Krakowską udział bierze także Nowa Góra. Podkrzeszowicka wieś przeszła do drugiego etapu plebiscytu w kategorii „Miejsce niezwykłe”.

nowa_gora

Głosowanie potrwa do 6 września. Miejscowość można weprzeć za pośrednictwem Facebooka, poprzez SMS, stronę internetową gazety lub podesłany na adres redakcji kupon. Celem plebiscytu jest wyłonienie i promocja najciekawszych oraz najbardziej wartościowych projektów zachęcających do odwiedzenia Małopolski. Jest o co walczyć. Zwycięzca w kategorii „Miejsce niezwykłe” otrzyma nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego w wysokości 50 000 zł. Nagroda, jak czytamy w regulaminie, zostanie przekazana w postaci pomocy finansowej, z przeznaczeniem na realizację zadań z zakresu promocji oferty turystycznej zwycięskiej miejscowości lub gminy.

Nowa Góra na razie utrzymuje się na czele rankingu w swojej kategorii. Tuż za nią znajduje się Szymbark, Krościenko nad Dunajcem, Bukowno i Gorlice. Pamiętajmy jednak, że sytuacja jest dynamiczna i bez wsparcia może szybko ulec zmianie. Formę głosowania można wybrać na stronie Gazety Krakowskiej.

Czy wiesz że…

Nowa Góra w połowie XV wieku była miastem. Już w średniowieczu eksploatowano tu złoża galmanu i srebra, a później także rudy ołowiu, z którego wyrabiano kule armatnie. Król Jan Kazimierz nadał miejscowości przywilej odbywania jarmarków. W latach trzydziestych ubiegłego wieku miejscowość wraz z przyległymi wsiami tworzyła Gminę Nowa Góra.

We wsi znajduje się kilka ciekawych zabytków – XIX wieczny kościół pw. Zesłania Ducha Świętego ufundowany przez rodzinę Potockich, czy ufundowana przez króla Jana Kazimierza kolumna z figurą Jezusa Frasobliwego. W centrum stoi też kamień z pieczęcią miejską Nowej Góry.

Czytaj również:

39 komentarzy

 1. Anna napisał(a):

  Droga Redakcjo,
  Bardzo nieprofesjonalne jest usuwanie komentarzy. Zdarzyło się to już drugi raz, a komentarze były czysto merytoryczne.
  Każdemu przydarza się popełniać lapsusy…

  pozdrawiam, mając nadzieję, że ten post nie „poleci w kosmos”.
  🙂

  • Anonim napisał(a):

   To napisz tenże skasowany komentarz ponownie.

   • Anna napisał(a):

    Nie ma takiej potrzeby. Komentarz był skuteczny, tyle, że zupełnie niepotrzebnie został skasowany.
    Podkreślam: lapsusy – ludzka rzecz i wystarczające jest potraktowanie ich z humorem.

    🙂

    • lZA napisał(a):

     Anno jesteś pewna, że ten komentarz tu był. Nie sądzę by redakcja usuwała komentarze. Bardzo często jest tak, że ludzie wmawiają sobie, że coś zrobili po czym obwiniają innych gdy to coś rzekomo znika. Na Twoim miejscu byłabym ostrożniejsza z oskarżeniami.

     • Anna napisał(a):

      Ależ… to nie forma oskarżenia. To jedynie łagodna forma zwrócenia uwagi i tylko tyle.

      Zapewniam, że nie mam zdolności do konfabulacji.
      I niech tak zostanie.

      Temat uważam za zamknięty.
      🙂

  • krzeszowiceone.pl napisał(a):

   Dzięki za zwrócenie uwagi, z doświadczenia wiem, że pozostawianie takich komentarzy nie ma sensu, bo dyskusja toczyłaby się nie w temacie wpisu na stronie, ale w temacie twojego nieaktualnego komentarza. Nieaktualnego, bo tekst został poprawiony.

   Właśnie masz tego próbkę powyżej 😉 5 komentarz i żaden nie dotyczy tematu tekstu.

 2. lidka napisał(a):

  Tak od około 2 tygodni nie ma już tu o czym czytać, nie mówiąc już o jakichś komentarzach….nuda.Czy w tej gminie Krzeszowice nic się nie dzieje?

  • Anonim napisał(a):

   No właśnie dzieje się dużo, stąd nie ma czasu na bezsensowne siedzenie przed ekranem monitora i wylewanie gorzkich żali po wszystkim dookoła.

 3. yt napisał(a):

  No wiecie w Krakowie jak by o tym pisali to może cały kraj by się dowiedział.A w naszym przypadku to chyba jakaś mocna afera lub morderstwo było by zauważone!

  • Anonim napisał(a):

   szok. Nowa Góra niezwykłe miejsce. haha. Zwykła wiocha jak tysiąc innych

   • Anonim napisał(a):

    Zgadza się kościół, figura i głaz – ale niezwykłe…

    • Miki napisał(a):

     oczywiście, że niezwykła, bo ma niezwykłą historię i ta figurka i ten kościół i ta wioska…
     popatrzcie kto startuje w tym plebiscycie… zagrajmy choć raz na siebie, a nie przeciwko sobie.

     • Anonim napisał(a):

      W tym kraju? Z takim społeczeństwem? Z taką mentalnością? Niewykonalne.

      Lepiej przecież narzekać, hejtować, byle napisać cokolwiek, nawet niedorzecznego – to się ostatnio najlepiej „sprzedaje” niż albo nie pisać nic i w milczeniu oddać głos na „swoje” albo napisać cokolwiek bardziej lotnego niż puste frazesy w stylu narzekającym.

     • Miki napisał(a):

      lepiej, to jest mieć kasę na promocje niż jej nie mieć 😉

     • Anonim napisał(a):

      I widzisz, gdyby to był normalny kraj to jak najbardziej. ALE ponieważ to nie jest kasa ani jednego ani drugiego narzekającego, co więcej ani jeden ani drugi narzekający nie będzie miał z tej kasy żadnej kasy dla siebie to lepiej dla nich narzekać i twierdzić, że wszystko dookoła ustawione, że jak ktoś za dobrze zarabia to na pewno kradnie, itd..
      Zamiast się zabrać do roboty konkretnej.

     • m napisał(a):

      Bądźmy uczciwi, a animozje lokalne włóżmy do kieszeni. Nowa Góra oprócz głazu i figury NIC nie ma do zaoferowania. Więcej mają nawet inne wioski z naszej gminy, nie mówiąc o miejscowościach z tej listy.

 4. kramson napisał(a):

  Dobra, to głosujemy np. na Bukowno (nie mam nic przeciwko temu miastu). Niech inni dostaną 50 tys., a my tylko utyskujmy. Jak by co to nie jestem z Nowej Góry.

 5. Anonim napisał(a):

  Krzeszowice za otrzymane 60 196,50 zł chcą znowu rewitalizować rynek. Czy ktoś wie co oni znów wymyślili?

  http://www.dziennikpolski24.pl/region/a/wizerunek-do-zmiany,10550124/

  • Anonim napisał(a):

   Chodzi o przerabianie publicznych pieniędzy na programy, które idą potem na półkę.
   Władze samorządowe w Krzeszowicach nie zrealizowały dotąd jednego programu nawet w 5 procentach, a biorą się za następny…

 6. Rzatnemok napisał(a):

  Sami znawcy, sami samorządowcy, sami cudowni architekci. No niesamowite, że nasza krzeszowicka ziemia ma zaszczyt takich ludzi przyjmować i że takie tuzy tutaj mieszkają ! Brawo !
  A iluż tutaj jest jakże elokwentnych wyjadaczy, potrafiących liczyć wszystkie pieniądze świata poza swoimi ! Brawo !

  Ani się ważcie głosować na nasze nowogórskie ! Wara, nie wolno ! Przecież wy już ustaliliście co się w przypadku ewentualnej wygranej z tymi pieniędzmi stanie, wy to już obliczyliście, wy wiecie najlepiej.
  Wybierzcie coś innego – wszak wasza nieomylność forumowa znana jest nie od dzisiaj – na pewno wybierzecie tak samo dobrze, jak od wieeelu lat wspaniale wybieracie radę miejską, burmistrza i innych jakże „zdolnych” samorządowców.
  W was – o znawcy wszystkiego – jedyna nadzieja, żeby przypadkiem pieniądze nie trafiły do Nowej Góry – bo to po pierwsze byłby wstyd, a po drugie sami już dobrze wiecie na co by one poszły.
  Głosujcie na cokolwiek innego, byle nie na swoje.
  I dalej tak wspaniale wybierajcie, niechaj ta gmina dalej się „rozwija”…

  • Anonim napisał(a):

   A moze ty chcesz zarobić na kolejnej już rewitalizacji Rynku? Najpierw remontowali Wyki za 3 lata znowu ją remontowali, czyżby powtórka teraz z Rynkiem?

   • Rzatnemok napisał(a):

    Kolejny wszechwiedzący ?? Wybacz, zawiedziesz się, niestety nie będzie z Ciebie Sherlocka. Ja nie z branży, która startuje do takich przetargów.

    • Anonim napisał(a):

     Tu nie trzeba byc wszechwiedzącym. Takie są fakty.

     • Anonim napisał(a):

      Fakty są takie że JA chcę zarobić ?
      Zadajesz dwa równoznaczne pytania, twierdzisz że są faktami. Wychodzi na to, że potwierdzasz coś poprzez pytanie – no nie ma wyjścia, musisz wszystko wiedzieć…

     • Anonim napisał(a):

      A co nie jest faktem to, że w odstępie 3 lat ponownie był generalny remont ul. Wyki oraz to, że Rynek był już rewitalizowany?

     • Rzatnemok napisał(a):

      Ale Ty pytasz czy powtórka teraz z Rynkiem, wraz z pytaniem od razu o zarobek, do osoby której wcale nie znasz w trybie takim, jakbyś już wiedział, że tak właśnie będzie.
      Z kilku Twoich zapytań w trybie opiniującym raptem jeden fakt się zgadza – remont Wyki. To raz. A dwa – pierwszy mój wpis był o sposobie odnoszenia się do czegoś, co jest „nasze” i co można poprawić, na co odpowiedzią był od razu atak, że ja niby chcę zarabiać na jakiejś rewitalizacji. Jakoś zero odniesienia do FAKTU, który mówi że jest szansa, by Nowa Góra wygrała konkurs.

     • Anonim napisał(a):

      Drugi fakt: Była już rewitalizacja rynku, teraz kolejna? Czyżby powtórka z rozrywki? O Nowej Górze nie wspomne, bo tam nie ma żadnych atrakcji, tylko rozlatujący się mur przykościelny (podobnie jest w Tenczynku). Rada parafialna i probosz ma w tym temacie pole do popisu. Nie wspominając o parafianach. Ale to już inna bajka.

     • Rzatnemok napisał(a):

      Rewitalizacja rynku była, ale powtarzam raz jeszcze – .Ale Ty pytasz czy powtórka teraz z Rynkiem, wraz z pytaniem od razu o zarobek, do osoby której wcale nie znasz w trybie takim, jakbyś już wiedział, że tak właśnie będzie.
      Nie licytuj się, bo jak na razie to Ty piszesz nie na temat. Ciągle nie odpowiedziałeś dlaczego niby ja mam na tym zarabiać, i nie wypowiadasz się w kwestii Nowej Góry – a temat główny o tym jest.
      Skoro nie potrafisz rozmawiać na temat na argumenty, to ja serdecznie pozdrawiam i żegnam 🙂
      Nie trudź się z pisaniem kolejnego posta – nie ma sensu.

 7. nikt napisał(a):

  Gadu gadu, a Nowa Moncza prowadzi. Tak trzymać!

 8. Anonim napisał(a):

  To ma być głosowanie ? Zwykły głos to 1 głos, a przez SMS-a to już 10 głosów ??? Paranoja.

  • Anonim napisał(a):

   Gazeta Krakowska trzepie kasę z smsów i kropka. To żadne głosowanie tylko konkurs sms – czysty zysk.

Pozostaw komentarz