Wydarzenia

W Nowej Górze powstał głęboki lej. To może być „pamiątka” po dawnej kopalni

Fot. Kraków112

Ma metr szerokości i ponad sześć metrów głębokości. We wtorek do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęło zgłoszenie o zapadlisku w miejscowości Nowa Góra. Teren zabezpieczyły służby, na miejscu pojawił się także zastępca burmistrza.

To nie pierwsze zapadlisko w Nowej Górze, ale na pewno jedno z pierwszych na terenie zabudowanym. Wcześniej dziury w ziemi pojawiały się głównie na terenach leśnych. Wbrew komentarzom w mediach społecznościowych, przyczyną zapadliska nie jest działalność zamkniętej, trzebińskiej kopalni Siersza. Na terenie gminy Krzeszowice również funkcjonowały górnicze szyby, ale wydobycie nie odbywało się w nich na wielką skalę.

Dziura w ziemi przy ulicy Widokowej w Nowej Górze może być efektem zapadania się dawnych korytarzy po kopalni rud cynku lub ołowiu. W jednej z ostatnich działających w miejscowości kopalń wydobycie zakończono na początku XX wieku. Działalność górnicza była także prowadzona na terenie miejscowości Filipowice (węgiel brunatny), Tenczynek, Rudno (węgiel kamienny) czy Ostrężnica (rudy cynku i ołowiu).

Więcej informacji na temat historii górnictwa w Nowej Górze możecie przeczytać na stronach Towarzystwa Przyjaciół Nowej Góry.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Wyborcy

  16/03/2023 o 21:17

  Panie ministrze Adamczyk prosze ujawnic tresc swojej pracy magisterskiej. Twierdzi Pan ze ma wyzsze wyksztalcenie z zarzadzania ekonomia. Jestesmy zainteresowani jako obywatele pana podstawami naukowymi jakie posiadla Pan w filli w Olkuszu?

  • Jontek

   19/03/2023 o 08:46

   A co to ma wspólnego z nową dziurą w Nowej Górze? Chyba, że dziurawe wykształcenie czy coś ale to pokrętna logika. 😉

   • Hanka

    19/03/2023 o 11:54

    Jontku pozycja urzednika panstwowego wiaze sie z pewnymi obwarowaniami o ktorych suveren taki jak ty powinien sie dowiedziec z publicznego medium. Odp na pytanie co to ma do tego ano niekompetencja jest takie pojecie. Infrastruktura bowiem Jontku lezy jak owa dziura. Ale nadchodzi czas placzu i zgrzytania zebow zza krat. Program Cela+ juz przygotowany. Jontku twoi idole beda mieli zycie w kratke. Nie placz wszakze po nich.

   • Rozum woła

    19/03/2023 o 15:32

    Jontku, prościś cie.

    • Jontek

     20/03/2023 o 15:56

     To jak by wam minister pokazał dyplom to dziura by nie wypadła? Faktycznie rozumek POpłatał wam figle hihih 🙂

     • Wyborca

      21/03/2023 o 22:37

      Jontku twoj pan I władca któremu oddać pragniesz się bez reszty zapowiedział inwestycje których nie ma. Przypadek czy może reguła w PISie nakazuje być miernym biernym ale wiernym więc niech nie podejmują działalności żadnej skoro nie są kompetentni. Ta dziura to tylko mały wycinek niegospodarności i zapaści. Wymiotuje na sama myśl dalszej komunikacji PISemnej z tobą.

 2. Oro

  19/03/2023 o 15:30

  Zadna inwestycja rozpoczeta za PO joe zostala skonczona a to juz 8 lat potezne zaniedbania wystarczy zobaczyc na kolei co sie dzieje.

 3. Obywatel

  19/03/2023 o 16:45

  Osoby nie posiadajace wlasciwych kompetecji nie powinny piastowac stanowisk.

  • Obserwator z parku

   11/07/2023 o 16:54

   Co widać w instytucjach kultury.

 4. Dziura zatkana nieopatrznie

  23/05/2023 o 05:09

  O co wam chodzi w kłótniach w łóżku???
  Tylko o kasę???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę