Kultura

Gmina podaruje działkę bibliotece. Zamiast targowiska będą książki

W czwartek radni zgodzili się by gmina w ramach darowizny przekazała krzeszowickiej bibliotece dwie działki przy ulicy Szkolnej. W przyszłości zamiast wiat targowych mógłby w tym miejscu powstać nowoczesny obiekt mieszczący bibliotekę.

zajawka_biblioteka_szkolna

Dziś przy Szkolnej na placu targowym można kupić owoce i warzywa. Obok stoi kilka niewielkich sklepów m.in z odzieżą. W przyszłości przeznaczenie 16-arowego terenu może zmienić się diametralnie. Na czwartkowej sesji radni zgodzili się, by gmina w ramach darowizny przekazała go krzeszowickiej bibliotece. Ten manewr może zwiększy szanse przy ubieganiu się o dofinansowanie na budowę nowej siedziby biblioteki. Jej koszt, jak szacuje burmistrz, może wynieść około 2.5 miliona złotych, z czego 400-500 tysięcy gmina musiałaby w przyszłości znaleźć w budżecie.

Skąd pomysł na takie a nie inne zagospodarowanie terenu przy Szkolnej? Powodów należy szukać w ciągnącej się od wielu lat sprawie zwrotu majątku rodzinie Potockich. Jeśli władze będą musiały wydać spadkobiercom stary pałac, urząd najprawdopodobniej zmieni adres na Plac Kulczyckiego, a budynek, w którym mieści się dziś biblioteka zostanie rozbudowany. Problem w tym, że na książki zabraknie miejsca.

Jeśli na nową siedzibę uda się pozyskać pieniądze, krzeszowicka biblioteka będzie wreszcie mogła rozwinąć skrzydła. Dziś każde spotkanie z pisarzem, wykład czy projekcja filmu odbywa się w niewielkiej czytelni. Do dyspozycji biblioteki mogłoby być nawet 700 metrów kwadratowych.

[poll id=”22″]

134 komentarze

134 Komentarzy

 1. pako

  29/09/2016 o 19:05

  Lepiej jak sprzedawali tam warzywa i owoce tak sie wlasnie niszczy lokalnych kupców skandal.

  • Miś Kolargol

   29/09/2016 o 19:19

   pytanie czy poza poniedziałkiem ci lokalni kupcy mieli tam jakikolwiek ruch? Dzisiaj przechodziłem w okolicy, 2 osoby sprzedające pod wiatą i zero kupujących. Chyba sami zarzynamy lokalny handel robiąc zakupy w marketach.

   • logik

    30/09/2016 o 10:11

    Za darmo przecież nie stoją ?

  • mieszkaniec

   03/10/2016 o 15:24

   dobry pomysl,moze przy tej okazji ta zapyziala ulica zostanie wyremontowana.a Palac jak Panstwo zabralo powinno Panstwo niezwlocznie/bo juz zwleka za dlugo/ oddac prawowitym wlascicielom !

 2. ŻWIREK

  29/09/2016 o 19:37

  Za 100 lat ,jak dobrze pójdzie.
  A jak miałby funkcjonować URZĄD GMINY przy PL.Kulczyckiego
  w poniedziałki???Zrobią tam 10 toalet i poczekalnie dla ogrzewających się w zimie w środku UG???
  Chyba dlatego biblioteka jest zamknięta w poniedziałki,
  bo by ją zadeptali.A urząd musi działać też w poniedziałki.
  O dostępności petentów nie ma co marzyć!! Chyba z drona.

  • Muchomorek

   29/09/2016 o 19:47

   heh… w poniedziałek, tak jak biblioteka, zrobią dzień wewnętrzny 😉 A tak na poważnie, byłby duży problem, chyba, że wejście byłoby z innej strony.
   Ewentualnie jest jeszcze jedna opcja, najbardziej prawdopodobna, jeśli dojdzie do tego, że urząd będzie przy pl. Kulczyckiego to znikną stamtąd sprzedający

   • Anonim

    29/09/2016 o 20:29

    jarmark przeniosą na sobotę!

    • ja

     01/10/2016 o 08:50

     Dobry pomysł z tą sobotą

 3. Anonim

  29/09/2016 o 19:54

  Do du….y te ich wszystkie pomysły.Pytam się zatem: a gdzie basen?Gdzie kino? Basen może być mały ale być powinien.Kino może być małe ale być powinno.A gdzie miejsce dla młodzieży gdzie mogą za darmo pograć w bilard,spotkac się za darmoche,cos w rodzaju domu kultury .Niech w końcu coś się zacznie działać w tych Krzeszowicach bo nuda wieje i wieje.

  • Anonim

   29/09/2016 o 20:27

   kino mają nawet braciszkowie w klasztorze w CZERNEJ!
   Ponoć niezły repertuar!!

   • Anonim

    29/09/2016 o 22:10

    No widzisz.A w Krzeszowicach doczekać się kina lub basenu nie można.Skandal!!!

    • Logik

     30/09/2016 o 10:12

     Pokaż konkretną pozycję w budżecie Gminy z której można wybudować basen. Trzeba jak w Zabierzowie zrobić centralne zarządzanie szkołami.

     • Anonim

      30/09/2016 o 18:36

      Nie interesuje mnie skąd wezmą pieniądze .Niech kombinują.Na wszystko jest kasa,nawet na głupie sprawy a na basen nie mają.Tymbardziej że ta inwestycja im się zwróci.Nie mam nic do biblioteki,to ważne żeby była ale kasy z tego raczej miasto nie ma.A za basen by ludzie przecież płacili.Nie wiem dlaczego nikt o tym nie pomyśli?!

   • Anonim

    25/10/2016 o 04:25

    Ciekawe jakie filmy tam oglądają…hihihi… 🙂

 4. Gie

  29/09/2016 o 19:59

  Może zamiast wydawać kasę na nową bibliotekę lepiej byłoby pomyśleć nad jakimś dużym budynkiem w którym miejsce znalazłaby i biblioteka i Urząd i może jeszcze coś innego. Pewnie jest jeszcze kilka instytucji w Krzeszowicach które narzekają na ciasnotę.

  • Anonim

   29/09/2016 o 22:58

   Proponuję władzom Krzeszowic obejrzeć b. trafioną inwestycję w Nowych Tychach, której nazwa – MEDIATEKA, kryje w sobie znakomicie zaprojektowaną nowoczesną salę muzyczną z możliwością organizowania spektakli teatralnych, wyświetlania filmów, organizowania sympozjów itp. W tym samym budynku urządzono nowoczesną bibliotekę i sale multimedialne do zajęć plastycznych. Obiekt prosty i funkcjonalny, wypełniony każdego dnia ciekawym programem. Może kiedyś nasze miasto doczeka się podobnego rozwiązania…

   • :)

    29/09/2016 o 23:40

    spoko. Będzie dobrze. Naprawdę nie rządzą tu głuptasy 🙂

    • Anonim

     29/09/2016 o 23:49

     Nikt nie mówi, że rządzą tu głuptasy…chodzi o uruchomienie wyobraźni 😉

     • :)

      30/09/2016 o 00:05

      nie martw się. Jest i wyobraźnia i wiedza, bo jedno bez drugiego raczej nie zadziała. 😉

     • Anonim

      30/09/2016 o 14:16

      tyle, że w użyciu najczęściej jest jedno bez drugiego, ale to już nie moje zmartwienie 🙂

     • Anonimka

      30/09/2016 o 14:59

      HAHA chyba jednak rządzą głuptasy, wystarczy popatrzeć na rondo i inne wcześniejsze działania władzy, niszczenie zieleni, pomniki, betony itp…krzeszowice to straszna miernota, nic się w tym mieście nie dzieje, po 17 wszystko pozamykane, czy oprócz kręgi na które przecież człowiek nie bedzie codziennie chodził to jest jeszcze jakas rozrywka? Nie ma, nic tylko umrzeć w domu. Jeszcze pozabierajcie działki ludziom to już będzie najlepsza decyzja!

    • Anonim

     30/09/2016 o 18:40

     Zgadzam się z Anonimka.Krzeszowice są pięknym miasteczkiem ale tak strasznie nudnym że głowa boli.W lecie są jakieś festyny,ludzie griluje etc więc ewentualnie jest co robić.Natomiast jak przyjdzie jesień czy zima tak wieje nudą że brak słów.No ale nie wiem czy coś się zmieni w tym względzie kiedykolwiek.

     • :)

      01/10/2016 o 00:17

      A słyszałeś kiedyś o tym, że człowiek inteligentny nigdy się nie nudzi? 😉 Od czego masz mózg? Myślenie nie boli. Może coś sobie zaproponujesz. Sam. Bez oglądania się na władzę. Jakakolwiek by nie była, nie jest od zapewniania rozrywki znudzonym malkontentom.

    • Anonim

     03/10/2016 o 10:12

     Do Anonimka: możesz zatem wykazać się jakąś inicjatywą i sama coś zorganizujesz; otwórz jakieś centrum rozrywki, dansing, kino itp. – takie rzeczy są prywatnymi przedsięwzięciami. Wszędzie! Oczywiście wiadomo, że rynek rządzi sie prawem podaży i popytu – jeśli uważasz że wypali to działaj a nie narzekaj na innych

     • Anonimka

      05/10/2016 o 10:37

      Drogi Anonimie, troszkę chyba nie wiesz co piszesz, od kiedy kulturą zajmują się tylko prywatne firmy? Kino prywatne? jakie znasz w okolicy? Sokół w Trzebini? Chyba nie bardzo. Prowadzę działalność, ale nie w tym sektorze. Płacę podatki, więc chciałabym żeby gmina słuchała swoich podatników, a nie robiła jakieś projekty którym większość się nie podoba. Czy Ty słyszysz ten głos ludu błagający chociażby o ten basen? Gdyby byli mądrzy w gminie, wybudowaliby go i czerpali jeszcze na tym krocie…tak samo jeżeli chodzi o kino. Ludzie potrzebują takich atrakcji, a jak ich tutaj nie ma to jadą do sąsiednich miejscowości i tam wydają swoje pieniądze. Jeszcze kilka słów do :): może Tobie wystarcza siedzenie w 4 ścianach i zabawa w teatrzyk, ale niektórzy potrzebują wyjść gdzieś do miasta, do ludzi, w domowej wannie nie poczujesz się jak na basenie, w domu nie urządzisz sobie muzeum ze starych sztućców itp. Jest wiele atrakcji z których sama pewnie korzystasz, więc nie obrażaj człowieka który chciałby żeby w jego miejscowości coś wreszcie zaczęło się dziać. Pozdrawiam

     • Anonim

      05/10/2016 o 12:03

      Najwygodniej to zrzucić na kogoś innego realizację jakiegoś przedsięwzięcia, przecież to jest zadanie władz a nie prywatnych osób.
      Po co zatem wybieranie rady młodych, starszych, to jakaś idee fixe? Gdzie są ich pomysły na zrobienie czegoś czego oczekują podatnicy?
      Ludzie chcą basenu czy sali kinowej do której można zaprosić jakiś kabaret, kilkuosobowy teatr a nie gnieść się na twardych krzesłach w KOK-u.
      Takie to trudne do zrozumienia? Może zakupione grunty na Nowej Wsi oprócz mieszkań 500+ będą spełniać zachcianki ludu.

     • realny

      05/10/2016 o 16:41

      Spokojnie Państwo Anonimowie. Obydwoje macie rację. Różnica polega na tym, że jedno coś robi, a drugie chce coś za darmo. Może trzeba rozszerzyć zakres działalności o fundację i wtedy reszta będzie miała zajecie i środki, by się dołożyć do fundacji. 🙂

     • Anonim

      16/10/2016 o 15:15

      Anonimowka, to doprecyzuj czy bardziej chcesz kultury czy rozrywki; jeśli chodzi o stricte kulturę, to co na poziomie małego miasteczka można zorganizować!? Biblioteka, muzea, galeria, wystawy (i to Wszystko jest) z innych inicjatyw żeby to trzymało poziom mogą być jedynie eventy (koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi) – przecież w krzeszowicach nie zrobisz teatru, filharmonii itp. Jeśli chodzi o rozrywkę po godzinie 17 i jak piszesz coś oprócz kręgli (ale w ten deseń ) czyli np. disco, centrum rozrywki to są prywatne i inicjatywy, no hello!! Nie wystarcza mi siedzenie w 4 ścianach i dla przykładu do kin chodzę w Krakowie (prywatnych) knajp parę jest w krzeszowicach także daje rade tu.
      A za kina z repertuarem jak w trzebini yo ja dziękuję

   • Nostradamus

    30/09/2016 o 13:55

    Niestety w Tychach mieszka więcej ludzi niż w Krzeszowicach, Chrzanowie, Trzebini i Zabierzowie razem wziętych.
    Małe sklepy z czasem padną wszystkie, zostaną Lidle i Biedronki, które podniosą lekko komfort zakupów i jakość towarów. Biedronka w Krzeszowicach zbuduje cywilizowany parking oraz wyjazd z niego i zmieni elewację, tracąc miano najbardziej obciachowej wizualnie w Rzeczpospolitej. Apteki przeniosą się do budynków L i B. Zostaną usługi i gastronomia. Takie czasy i nie ma co wybrzydzać.
    Kino potrzebuje widzów. Może starsi ludzie chętnie by do niego chodzili, gdyby popracować nad reklamą. Raczej nie lubią oglądać w kompach. A niestety przy dzisiejszej komunikacji wypad do Krakowa to ekspedycja na pół dnia.
    W ogóle widzę moc w klienteli 60+.

    Tyle migawki z przyszłości. Pozdro N.

 5. Realny

  29/09/2016 o 19:59

  Skomplikowana historia Krzeszowic wcale nie ułatwia rozwiązania tej kwestii. Potoccy mają prawo do odzyskania kiedyś zagrabionej im własności. Dzisiejsza siedziba władz gminy jest niestety spadkiem po niechlubnej przeszłości ich poprzedników, niekoniecznie kochanych. Władze jednak jakąś siedzibę mieć muszą, bo pod wiatą petentów przyjmować nie będą. Szczególnie w zimie. Niewiele jest opcji wyjścia z tego impasu, ponieważ prawie całe miasto należało kiedyś do Potockich. Druga połowa zaś, to grunty kościelne. Reszta prywatne. Jak to pogodzić?

 6. Aleksandra

  29/09/2016 o 20:00

  To świetny pomysł, trzymam kciuki by znalazły się fundusze, obecna biblioteka jest za mała i przestarzała potrzeba nowego świeżego budynku może wtedy więcej mieszkańców będzie do niej zaglądać. Co do kina mogę sobie rękę uciąć że NIE wytrzyma dłużej niż rok i tak wszyscy jeżdżą do Krakowa.

  • Anonim

   29/09/2016 o 20:13

   Ale basen by się przydał.Przeciez nie musi być jakiś mega duży ale no bez przesady,w Krzeszowicach musi być basen.Radni obudźcie się.

  • Realny

   29/09/2016 o 20:33

   Trzymanie kciuków raczej nie wystarczy, by znaleźć fundusze. Kasa niestety nie spada z nieba. Nie da się też jej sklonować. Może jedynym wyjściem, by wszyscy byli zadowoleni jest jakaś fundacja, na rzecz której wszyscy tu obecni przekazali by jakiś grosik od siebie? Chociaż tyle, na ile nas stać. Grosz do grosza i za chwilę będzie basen, będzie kino, będzie biblioteka i wiele jeszcze innych instytucji. Wszyscy będziemy zadowoleni, że mamy to, czego chcemy i to dzięki nam samym.

   • Anonim

    30/09/2016 o 10:14

    przekazujemy dość konkretne podatki, opłaty za ścieki i śmieci.

    • realny

     05/10/2016 o 16:47

     Z podatkami się zgodzę, jeśli faktycznie ktoś je płaci. Lecz jeśli za opłaty za ścieki i wodę chce się mieć bibliotekę, to już prędzej będzie basen – ze ściekami.

  • Anonim

   29/09/2016 o 20:34

   własnie w bibliotece jest KINO!

   • Anonim

    29/09/2016 o 22:11

    Kino?W bibliotece?haha

   • Gie

    30/09/2016 o 22:22

    Chodzi o takie kino? 🙂
    http://www.bibliotekakrzeszowice.pl/index.php/galeria-29965/category/9-filmowe-poranki-w-bibliotece
    Jak przeglądam galerię tej biblioteki to mam wrażenie że czas zatrzymał się tam w latach 90-tych. Ot choćby to kino. Toć w domu ludzie teraz mają telewizory minimum 32″. Kanałów od groma. Płyty DVD kosztują grosze. Zresztą wszystko można oglądnąć z netu. A tu rozstawiają jakiś ekran który nadaje się do pokazywania czarno-białych tabelek i wykresów rzucanych z folii a nie do wyświetlania filmów. Okna odsłonięte i na ekranie guzik widać. Pewnie dźwięk leci z jednego głośnika. Krzesła takie że od patrzenia tyłek boli. Od drugiego rzędu nic nie widać. W innej galerii sześcioro dzieciaków maluje pisanki. I na takie coś ma iść 2,5 mln?

    • Anonimka

     05/10/2016 o 10:51

     Zgadzam sie z Gie. Marnowanie pieniędzy podatników, wiadomo potrzebna jest biblioteka, ale zawsze można ją powoli odświeżać, nie trzeba od razu budować za krocie nowych budynków do których i tak niewiele osób chodzi. Tyle lat nic nie robili z biblioteką i teraz nagle się obudzili? Co roku mogli przeznaczać jakieś pieniądze na unowocześnienie biblioteki, zmanę krzeseł, wystroju, wykorzystanie nowoczesnych technologii które przyciągają dzieciaków itp

     • Anonim

      05/10/2016 o 11:06

      mądrze ale każda nowa władza zaczyna od nowa i tak w koło macieju.

  • y

   01/10/2016 o 08:46

   „Aleksandra” szkoda ręki. Nie ma wątpliwości, że w Krzeszowicach kino na 60-80 osób utrzymałoby się samo przez kolejnelata. Do Krakowa oczywiście można pojechać raz na czas ale kino cyfrowe dostępne na codzień to coś zupełnie innego. W Krzeszowicach po 17-18 nie ma co robić i trudno stale po pracy dodatkowo wyjeżdżać gdzieś aby szukać atrakcji nieznannych w naszej zapyziałej mieścinie. Wykorzystanie okazji i zrobienie tanim kosztem sali kinowej z małą sceną wykorzystywanej w ciągu dnia jako konferencyjna w sali OSP na Floriana to obowiązek burmistrza i władz gminy. Żadna łaska. Burmistrz ma dbać o wizerunek Krzeszowic i właściwe wykorzystanie gminnych nieruchomości. Z tego będzie rozliczany. U nas z wręcz maniakalnym uporem popiera się prowizorki nie mające żadnej przyszłości takie jak kinowe pomysły biblioteki czy w salce Vauxhallu. Okoliczne gminy rozwijają się a u nas czas stanął i to bez względu na to kto aktualnie rządzi. Innym przykładem całkowitej beznadzieji i braku pomysłu na działanie jest tzw. „muzeum” czyli izba regionalna SMZK. Organizacja , która mogłaby odziaływać kulturalnie na gminę została autarkicznie zamknięta i udaje, że działa, przy okazji ze świętym oburzeniem atakując w spóżnionym o 3 miesiące numerze Ziemii Krzeszowickiej internautów.
   Ale jak można o SMZK dobrze mówić, kiedy mając vis`vis tablicę o Józefie Piłsudskim organizuje w tym roku „ni z gruszki ni z pietruszki” wymarsz legionistów w nieznanym historii terminie 27 sierpnia. Dziwi to tym bardziej, że we władzach stowarzyszenia pojawiły się prominenntne w gminie osoby winne czuwać aby skąd inąd cennych inicjatyw nie ośmieszać. Idąc tropem SMZK możnaby np w Krzeszowicach obchodzić rocznicę Powstania Warszawskiego 27 sierpnia a nie 1 sierpnia itp.
   Krzeszowice to dobre miejsce do mieszkania ale z niewykorzystanym z winy władz i części organizacji potencjałem. Z nowym u nas jak po grudzie.

   • JERZY

    01/10/2016 o 12:11

    Tutaj nic się nie dzieje, nie ma rozrywek dla żadnej grupy mieszkańców, CKiS nie ma ofert aby nudne popołudnie przedłużyć na pełen zabawy wieczór.
    Burmistrz i Rada powinni stworzyć takie możliwości mieszkańcom aby nie mieli większego problemu z pomysłem na wieczorne wyjście.
    Nadal uważam, że takim miejscem byłoby sala teatralno-kinowa.
    Jedynym akceptowanym w Krzeszowicach miejscem, są u nas sklepy z alkoholami. Tutaj od lat jakoś nic nie udaje się zrobić i nie liczy się zdanie mieszkańców.

    • Anonim

     01/10/2016 o 15:05

     Jak to się nie liczy ? Coraz więcej sklepów, i coraz więcej w nich klientów. Widać mieszkańcom właśnie to jest potrzebne 🙂

   • Anonim

    02/10/2016 o 12:26

    Nie denerwuj się Marek 🙂 Będzie dobrze 🙂

   • y

    23/11/2016 o 18:05

    Co jakiś czas władze coraz mniej widocznego Stowarzyszenia Miłosników Ziemi Krzeszowickiej budzą się i atakują nawet internautów podnoszących pozorność ich działań. Przez dwa kolejne numery Ziemi Krzeszowickiej nowy prezes SMZK wziął na cel internautę „y”. I nie byłoby to warte repliki gdyby nie użył gróżb karalnych. Otóż swój tekst na 22 stronie ostatniego ZK zatytułował ” ZGŁADZIĆ TROLLA”.Zachowuję sobie prawo do kroków prawnych.Można sie zastanowić czy prezesowi ktoś kazał tak napisać czy sam to zrobił ? Pytanie zasadne gdyż jest pierwszym prezesem nie będącym red. naczelnym Ziemi Krzeszowickiej i nie odpowiadającym za nią. Dwumiesiecznik po 4 – miesięcznym opóżnieniu ukazał się we wrześniu a następny ma kolejne 3 tyg. opżnienie. Chyba szara eminencja SMZK nie daje rady. Tak się dzieje kiedy 18 osób, w tym 15 członków władz SMZK wybiera sposród siebie na nową kadencję praktycznie te same 15 osób. Organizacja dysponująca od wielu lat cennymi, powierzonymi jej zbiorami mieszkańców gminy upycha je na strychu górnolotnie nazywanym Muzeum i po prostu dogorywa wikłając się w niemądre spory. Panie prezesie, zamiast tracić czas na straszenie „y” niech Pan pójdzie na kawę lub piwo z tym strasznym krytykantem. Zapraszam.

 7. Anonim

  29/09/2016 o 20:24

  Najpierw wybudowane z pompą wiaty i pawilony handlowe za pieniądze podatników (naszych), a teraz kolejne wyrzucanie pieniądzy w błoto. Marnotrastwo.

  • :D

   29/09/2016 o 22:33

   jak widać i ten pomysł pani Marysi nie był trafiony. Od samego początku.

   • Anonim

    01/10/2016 o 16:51

    A czy był któryś kiedykolwiek trafiony? 😉

 8. Anonim

  29/09/2016 o 20:32

  wiata jest to auto kino!! kto w dobie internetu i audiobookow książki czyta?? teraz, a zanim wybudują to już
  nie będzie mieszkańca bez laptopa.

  • Anonim

   29/09/2016 o 23:00

   Laptop nigdy nie zastąpi książki. To pewne i tego się będę trzymać do końca… 😉

  • Anonim

   30/09/2016 o 08:51

   Audiobook właśnie tak książkę zastępuje, że potem młodzież nie jest w stanie pisać poprawnie ortograficznie, ale w dobie „unowocześniania” wszystkiego wymyśliła sobie, że przecież zamiast nauczyć się poprawnie pisać, lepiej iść i wypisać jeden papierek o „dys-wszystkim” i sprawa załatwiona.
   Audiobook nie pokaże prawdziwego języka, audiobook nie nauczy poprawnego pisania… Dlatego książka w wersji „do czytania” powinna być obowiązkowa, a laptop – w nagrodę za brak błędów ortograficznych.

 9. rex

  30/09/2016 o 04:56

  Handel i przedsiębiorczość w Krzeszowicach umiera wszędzie wolne lokale ciekaw skąd podatki wezmą na urzędników i bibliotekarzy.10 lat temu zbudowali niezłe targowisko bez parkingu a teraz zburzą na muzeum bibliotekarstwa i cudze koterie.

  • Anonim

   30/09/2016 o 08:47

   Opowiadasz. Sklepów z odzieżą, aptek i piekarni jest tyle, że aż za dużo 😉 a tam handelek kwitnie 🙂

 10. ktoś

  30/09/2016 o 08:56

  A może jarmark przeniosą zgodnie z planami koło sztolni,na targowisku wykopią dziurę na basen,a za 25 lat zrobią tam ,,orlika,, i bedą mieć gdzie świetować 1 Maja i 22 Lipca.

  • Anonim

   30/09/2016 o 09:30

   W latach 80. był przez chwilę jarmark na sztolni, ale szybko z niego tam zrezygnowano. Wyasfaltowano plac, zrobiono wiatę i oświetlenie, jednak frekwencja była mizerna i już wtedy wyrzucono kasę w błoto.

 11. ktoś do Anonim

  30/09/2016 o 09:38

  Nic nie rozumiesz a robią to cały czas oni i zbierają profity wadzy

 12. Realista

  30/09/2016 o 09:42

  A budynek po dawnym Przedszkolu przy ul. Długiej NISZCZEJE a biuro wystawiło go na sprzedaż za 1,5 miliona zł. Jest parking, są media, dużo pomieszczeń małych i większych.
  Remont i adaptacja tego budynku na bibliotekę na pewno kosztowałby mniej niż budowa nowego budynku.

  • Anonim

   30/09/2016 o 09:52

   Czy przypadkiem ten budynek nie jest objęty już nadzorem konserwatora zabytków ? Bo jeżeli tak, to z tymi kosztami już tak kolorowo wtedy nie jest. Ale tylko pytam, nie wiem.

   • Realista

    30/09/2016 o 13:59

    A czy ktoś, pytał kogokolwiek o sprawę budowy nowej biblioteki na zebraniach wiejskich, miejskich czy w wolnej dyskusji z mieszkańcami, bo ja nie, a zawsze uczestniczę w zebraniach.
    Po co komu nowa biblioteka, tą wystarczy trochę „przewietrzyć” łącznie z personelem, który snuje się między regałami a wystawami sklepowymi.
    Ja czegoś nie rozumiem, ludzie mają konkretne propozycje, widzą jak nasze miasto już o 18,oo wymiera, że CKiS ogranicza się do wystaw i do określonych godzin pracy a WŁADZA chce ich uszczęśliwić nową biblioteką.
    Ciekawi mnie ile książek w tym roku wypożyczył Pan Burmistrz i jak w ogóle wygląda biblioteczna statystyka np. frekwencji.

  • Anonim

   13/10/2016 o 08:33

   Swietny pomysl

 13. yes

  30/09/2016 o 09:54

  Biblioteki powinny być w szkołach, a tak w szkole w Tenczynku jest w Ośrodku druga a po książkę trzeba jechać do Alwerni lub Krzeszowic. Ciekaw jestem ile tak naprawdę jest czytelników oprócz uczniów.

 14. Zainteresowany

  01/10/2016 o 14:26

  A jeżeli rozburzona zostanie wiata, prosperujące tam jako-tako budki sklepowe, co będzie z umowami dzierżawy, czy będą wypłacane odszkodowania, że nie wspomnę o pójściu na bezrobocie kilku osób prowadzących tam działalność gospodarczą.

  • Anonim

   01/10/2016 o 15:06

   W umowie dzierżawy chyba jest zapis o możliwości jej wypowiedzenia z odpowiednim wyprzedzeniem ? Więc wystarczy wypowiedzieć i po kłopocie.
   Bezrobociem się martwisz ? To może wspomóż ich i zatrudnij u siebie.

   • Anonim

    01/10/2016 o 22:00

    Może ty się bezrobociem nie martwisz, bo siedzisz spokojnie na samorządowym stołku i przytakujesz fałszywie głupkowatym decyzjom burmistrza a ja w przeciwieństwie do ciebie się martwię a ponadto wybieram się na spotkanie 12 października do sali herbowej i przekonam się co też zaproponują przedsiębiorcom i innym osobom prowadzącym działalność gospodarczą.
    Może i ciebie tam spotkam uchachanego, że w ogóle istniejesz.

    • Anonim

     01/10/2016 o 22:33

     Popatrz, jaki się „znawca” ludzi znalazł. Tobie się wydaje, że jak ktoś napisze coś, co zwykłemu obywatelowi wydaje się złe, to od razu musi być z samorządowego rozdania ? Zaczynasz rozmowę od zaszufladkowania mnie ? Przecież mnie nie znasz, nie wiesz nawet z kim rozmawiasz, ale Ty – jeden z wielu wszystkowiedzących w Krzeszowicach – już wydałeś wyrok.
     Na spotkaniu niestety mnie nie będzie. Nie muszę się przekonywać, bo wiem, że nie zaproponują nic. Dlatego od wielu lat robię swoje, ciężko zarabiając, po to, żeby nie musieć liczyć na niczyją łaskę lub niełaskę zabrania stanowiska pracy lub stanowiska handlowego. Miłego spotkania – za pewne nie zaproponują Ci nic, co Cię usatysfakcjonuje, to jest jedyna rzecz, której możesz być pewny. Pozdrawia Cię nie-samorządowiec, który nie przytakuje, tylko zamiast gadać to zap..la żeby mieć na chleb i dla dzieci.

     • Anonim

      02/10/2016 o 08:33

      Przepraszam Cię bardzo, trochę mnie poniosło z ta oceną, ale wszyscy wokół narzekają na decyzje burmistrza Gregorczyka, tylko przyklaskują mu pracownicy, stąd może mój pogląd. Ja wiem, że nic mądrego nie zaproponuje przedsiębiorcom na tym zebraniu, kredyty na pewno, ale to już przerabialiśmy. Jeżeli rozburzy stoiska handlowe pod wiatą, to sprzedawcy stamtąd pójdą na państwowy garnuszek.
      Jestem krytyczny wobec takich działań, bo też zap… aby utrzymać rodziną.
      Pozdrawiam Cię.

     • Anonim

      02/10/2016 o 10:48

      Zdarza się, każdego czasem ponosi 😉 😉

 15. wasyl

  01/10/2016 o 16:39

  Biblioteka nie potrzebna, basen nie potrzebny,kino nie potrzebne.To zamknijmy całe Krzeszowice na kłódkę i wypad do innych gmin!Malkontenci i obłudnicy jesteście!!!

  • Anonim

   01/10/2016 o 18:40

   Nie ubliżaj, Są ważniejsze priorytety do załatwienia w gminie, np. drogi, bezpieczeństwo. Profesjonalne kina to są Np w Krakowie, chyba,że bedziesz do niego dopłącał z własnej kieszeni.

  • Anonim

   03/10/2016 o 14:28

   Nie malkontenci tylko realiści, coś należy zrobić dla społeczeństwa, bo właśnie każda z innych Gmin jest atrakcyjniejsza od naszej, której na nic nigdy nie stać.
   A ławeczkę też trzeba będzie przestawić, bo zmieni się też kąt patrzenia K. Wyki na bibliotekę, oby tylko nie wyszło, że ma ją w tyle.

 16. Adam

  02/10/2016 o 22:39

  Wtrące się do tej pajonującej dyskusji. Wzmocnić biblioteki szkolne i poszerzyć ich ofertę szczególnie w małych miejscowościaach.

  Może tak Pani Dorota M. doradczyni od przedsiębiorczości coś wniesie? Bo ładnych kilkunastu miesięcy pieniążki pobiera, miżdży się na spotkaniach, a efektów działalności brak. Fajna posadka czyż nie?

  • Przedsiebiorca

   03/10/2016 o 13:48

   Akurat przedsiębiorcy nie narzekają. Jest jescze bardzo wielu urzędników, którzy kłody pod nogi rzucają,a ona sporo pomaga.

  • mieszkaniec

   05/10/2016 o 14:30

   Tak to jest kiedy miernotki stanowiska po znajomości dostają.

 17. moje

  03/10/2016 o 08:34

  pomysmy o kosztach swoich propozycji i zastanowmy się może czy warto wybierac kolejnego słabego gospodarza gminy,wybory za 2 lata ,głosujmy rozważnie,pilnujmy skutecznie,rownierz naszych radnych diety wzrosly

  • Anonim

   03/10/2016 o 09:01

   Super. To jeszcze zaproponuj na kogo głosować, żeby nie był słabym gospodarzem.

 18. kompostownik

  03/10/2016 o 11:39

  Dwa i pół miliona koszt biblioteki? Co oni chcą ściany złotem i marmurami wykładać? Chyba komuś sufit na łeb spadł.

  • do kompostownika

   03/10/2016 o 14:12

   Jeżeli podliczyć wszystko wraz z wyposażeniem, szacunkowo wychodzi minimum 2 miliony. Byłaby to wersja biblioteki o podwyższonym standardzie, lecz bez marmurów i złota na ścianach 😉

   • Anonim

    03/10/2016 o 16:35

    A po co podwyższony standard? Wystarczy standard.

   • Gie

    03/10/2016 o 17:13

    Biblioteka o podwyższonym standardzie czyli co tak właściwie? Budynek i co w tym budynku? Sala na książki? Sala na jakieś koncerty, spotkania z twórcami? WC? Jeszcze coś potrzeba bibliotece? Czy rządzący mają już jakąś wizję tego budynku za 2,5 mln.? Jeśli padła taka kwota to chyba są już jakieś założenia co do kształtu, wyglądu, ilości i rodzaju pomieszczeń?

    • Anonim

     03/10/2016 o 23:06

     Obawiam się, że rządzący jeszcze nie mają żadnej konkretnej wizji.
     Bywa często tak, że władze samorządowe rzucają kwotami „z powietrza”, gdy chodzi o inwestycje. Oczywiście – można zbudować bibliotekę tak jak każdy inny budynek: cztery ściany i sufit. Można też pokusić się na coś więcej. Nowoczesne wyposażenie, zwłaszcza części magazynowej, to specjalne regały przesuwne, stosunkowo drogie, dobre wyciszenie i zaawansowane oświetlenie czytelni, wygodne i ergonomiczne krzesła i odpowiednie stoły – to wszystko składa się na podwyższony standard. Z pewnością współczesna biblioteka, to miejsce, które oprócz podstawowej funkcji, powinno pełnić rolę ośrodka ożywienia kultury, miejsca spotkań z twórcami i czytelnikami itd. Służyć temu powinna odpowiednio zaprojektowana przestrzeń. To wszystko również odpowiednio kosztuje…;-)

  • czytelnik

   05/10/2016 o 14:27

   Taka kwota na taką placówkę to tanioch. Chyba się nie orientujesz ile kosztują takie placówki wraz z wyposażeniem.

 19. macica

  04/10/2016 o 10:30

  Czy w Krzeszowicach był protest?

  • Anonim

   04/10/2016 o 13:45

   A był, właśnie przed biblioteką, co nie zdążyłaś czy nie dostałaś urlopu na żądanie, bo właśnie tutaj to piszą o nowej bibliotece?

 20. Czytelnik

  05/10/2016 o 14:25

  Ciekawe czy w nowej bibliotece nadal będzie śmierdziało papierosami. Dyrektorka tej szanownej placówki ma za nic przepisy p. poż. i te mówiące o zakazie palenia w miejscach i lokalach publicznych. Dym tytoniowy unosi się po bibliotece, dziwię się że pracownicy na to nie reagują. Co na to p. Burmistrz

  • realny

   05/10/2016 o 17:44

   Drogi Czytelniku. Z pewnością w nowym potencjalnie budynku biblioteki będzie tak samo, ponieważ i dyrektorka będzie ta sama. Chyba, że wygospodaruje się dodatkowy milionik w budżecie na oddzielne wejście do biblioteki dla dyrekcji i filtry antyzapachowe. 🙂 Czyż tak trudno to pojąć, że pytasz o to na forum?

  • głupie pytanie :)

   05/10/2016 o 21:02

   czy pani dyrektorka zaczęła przygodę z nikotyną w kadencji obecnego burmistrza? z rozpaczy? z radości? Bo jeśli działo się to również wcześniej, to nie rozumiem, dlaczego dopiero teraz o tym możemy przeczytać 😀

   • Czytelnik

    06/10/2016 o 11:11

    Dlatego że czas najwyższy z tym skończyć.
    Może nareszcie odpowiednie władze i przełożeni p. dyrektor zainteresują się tym tematem

    • Anonim

     06/10/2016 o 16:26

     Trzeba zgłosić Spółce, jako strażak zawodowiec napewno zajmie się tym zajmie, a jako prawie minister jedynej słusznej partii uczyni to z przyjemnością.

     • Anonim

      07/10/2016 o 14:24

      Prawdopodobnie myślałeś o Panu Smółce, ale jaki z niego strażak zawodowy a tym bardziej minister. Po prostu płynie z nurtem Wisły.

    • głupie pytanie :)

     06/10/2016 o 17:13

     a poinformowałeś odpowiednie organy? Bo tak samo z siebie to się chyba nie załatwi. 😉

  • Anonim

   13/10/2016 o 08:57

   Pracownicy w bibliotece nie maja nic do powiedzenia ;-(

  • czytelnik

   28/10/2016 o 21:22

   Dyrektorka jak na razie jest bezkarna. Pracownicy są zastraszani, a i zapewne układziki odgrywają znaczną rolę. W tej placówce nie tylko śmierdzi dymem ale i wulgaryzmy można często usłyszeć.
   Może wkraczając w nowe 70-lecie biblioteki czas na zmianę.

 21. t

  07/10/2016 o 21:39

  Znależli się niepalacy obłudnicy!

  • Anonim

   08/10/2016 o 23:20

   Jest dość duża grupa niepalących w naszej gminie.

   • y

    09/10/2016 o 17:41

    Połowa zacnego forum pali.

    • Anonim

     09/10/2016 o 21:01

     To nie ma się czym chwalić, że pali…

    • y - prawdziwy

     09/10/2016 o 21:02

     wysil się i wymyśl wreszcie inny nick

     • y to y czyli literka

      09/10/2016 o 21:30

      nick ? a co to jest, rejestrowane forum, że operujemy nickami ?
      Zarejestruj sobie nazwę, wtedy nikt nie będzie jej używał poza tobą. Do tego czasu daruj, ale nie chce mi się wysilać. Wreszcie ??? Człowieku, użyłem tej literki po raz pierwszy w swoich WSZYSTKICH wpisach tutaj…

     • y

      09/10/2016 o 21:47

      To jak podpisywałeś się wcześniej ?
      „y” wyjątkowo denerwuje niedobitki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowickiej. Nawet w swoim regularnie spóżnianym organie ostatnio o prawie 3 miesiące nie mając o czym pisać atakują i straszą internautę „y”. Więc uważaj, żeby i Tobie nie poświęcili cennych łamów.

     • Anonim

      09/10/2016 o 21:59

      Serio? I takimi poważnymi tematami w tym tak poważnym stowarzyszeniu teraz się zajmują? 😉

     • to dzisiaj literka k

      10/10/2016 o 09:18

      Zazwyczaj podpisuję się Anonim. Czasami zdarzy mi się wpisać literkę, bądź ich ciąg – niekiedy logiczny, niekiedy przypadkowy.

      no to tylko czekam, aż zaczną straszyć 🙂 😉

 22. Nana

  13/10/2016 o 17:07

  Pewno wiecie że został odwołany ze stanowiska Prezes Browaru Piotr Dusza. Osoba bardzo zaangażowana w swoją pracę. Wielka szkoda.A przecież mocno angażował się w imprezy historyczne na zamku Tenczyn. Ptaszki ćwierkają, że ktoś się do tego przyczynił…Mieszkańcy Tenczynka może rozjaśnicie tą sprawę.

  • Anonim

   13/10/2016 o 20:18

   Wiesz ile osób w kraju i na świecie bardzo zaangażowanych w swoją pracę zostaje odwołanych ?? Po prostu – życie.

  • Anonim

   13/10/2016 o 20:31

   Pytać radnych…

   • Anonim

    14/10/2016 o 09:27

    Nie, radnych pytać nie trzeba raczej braci S zamku ponieważ P Dusza pozwolił sobie zorganizować impezę lepszą od panów S i zapowiedział że chce to robić cykliczne
    Poczuli się zagrożeni

    • Anonim

     14/10/2016 o 13:00

     Standard. Chodzi tylko o to kto ma mocniejszy „plecak” za sobą. Ale to tak wszędzie jest, więc nie ma co się irytować, bo szybko tego nie zmienimy,.

    • chyba

     14/10/2016 o 14:55

     żartujesz. Nie wierzę.

    • Anonim

     14/10/2016 o 18:43

     Jakiś konkret poprosimy ? Albo wiarygodne źródło dla tych informacji ?

    • tenczynianin

     28/10/2016 o 21:18

     „panowie” S to dwa cwaniaki , które chcą sobie zrobić niezły biznes. Pan Dusza zaczął wchodzić im w paradę.

   • Anonim

    16/10/2016 o 15:09

    Radni są bezradadni 🙂

  • Anonim

   25/10/2016 o 04:44

   Odwołanie prezesa browaru wiąże się z tym, że jego sponsoring imprez poszedł w złym kierunku. Napoje produkowane przez browar dość szybko „uciekają” z organizmu, a on zapomniał o sanitariatach. Od tego powinien zacząć remont zamku, by król nie musiał jeździć taxi do najbliższego publicznego, który jest w Krzeszowicach. Piechotą by tam nie doszedł na czas po suto zakrapianej biesiadzie. 🙂

 23. ktoś

  14/10/2016 o 09:50

  nowy etap bitwy o zamek.mądrość etapu służb.

  • Anonim

   14/10/2016 o 12:59

   których ?

  • Anonim

   25/10/2016 o 07:56

   od prawie dwóch tygodni nie jesteś w stanie odpowiedzieć na proste pytanie, żeby człowiek się w końcu dowiedział ?
   Jedyne co potrafisz to wywalić jakąś mądrość raz na tydzień i tyle ??

   • Anonim

    25/10/2016 o 08:07

    Jak sam napisałeś – „mądrość”. Więcej tu takich, którzy codziennie wypisują – głupoty.

    • Anonim

     25/10/2016 o 14:45

     Adwokat ktosia czy on sam ?
     Ja tylko proszę o wskazanie służb, nic więcej. Bardzo chciałbym poszerzać wiedzę, również o takie informacje i liczyłem, że na forum ktoś pomoze. A zwłaszcza taki ktoś, który często mądrze pisze.
     Jak widać nie można liczyć na nikogo, a słowo „życzliwość” można w tym kraju ze słownika wykasować.

     • Anonim

      25/10/2016 o 16:48

      W dzisiejszych czasach są tylko dwie możliwości, żeby coś wiedzieć:
      1. Iść do szkoły
      2. Zostać politykiem lokalnych władz.

     • Anonim

      25/10/2016 o 21:40

      Do szkoły, żeby wiedzieć ? Hahahahha.
      W obecnym systemie edukacyjnym szkoła nie uczy niczego co jest przydatne.

      Ale ja nie o szkole, anie nie o pseudo-polityce a o życzliwości. W dzisiejszych czasach jej nie ma ? Przecież to my żyjemy w tych „dzisiejszych” czasach, w związku z tym sami sobie tą życzliwość zabraliśmy.
      Dalej tematu nie drążę, bo bez sensu. Grunt to coś wiedzieć i z nikim się tym nie dzielić. Tyle się nauczyłem.
      Dobrze, że przynajmniej w domu nauczyli mnie co to jest życzliwość i chęć pomocy innym, co idę czynić gdzie indzie, na pewno nie na tym forum, pełnym nieuprzejmych gburów. Pozdrawiam mimo wszystko.

 24. abcd

  17/10/2016 o 23:25

  Najwyższa pora, żeby zainteresowano się tą biblioteką. Zbiór marny i jaka była 20 lat temu, taka jest. Nic nie ma, oprócz starych książek.

  • Czytelnik

   18/10/2016 o 08:42

   Ja jeżdzę do Nawojowej Góry Warto odwiedzić też Tenczynek, Filipowice,Paczółtowice i Zalas. Dziewczyny mają mnóstwo nowości! Obsługa na najwyższym poziomie !

   • Anonim

    18/10/2016 o 08:54

    Taki Full service ma się rozumieć ?

  • Anonim

   18/10/2016 o 11:57

   Nowa biblioteka jak najbardziej potrzebna !!!!!

   • Anonim

    18/10/2016 o 19:56

    … ale bez dymu papierosowego.

    • Anonim

     18/10/2016 o 20:58

     Można zawsze z parą e-papierosową.

     • Anonim

      18/10/2016 o 22:45

      Nie bo to też niszczy zdrowie, nie tylko swoje, ale też innych.

  • Anonim

   25/10/2016 o 14:47

   Dlatego już wisi karteczka, ze nie przyjmują nic poza tytułami, wydanymi po 2000r 🙂 A to, że mieszkańcy obdarowują bibliotekę syfem książkowym właśnie widać w zbiorach.

  • Anonim

   18/10/2016 o 23:39

   Chyba zwariowałeś.Na kogo tu głosować? Sami nieudacznicy a największy na czele.

   • Anonim

    19/10/2016 o 09:08

    Sami wszyscy ich sobie wybraliśmy, to czego teraz ryczysz, że nieudacznicy ?

    • Anonim

     19/10/2016 o 10:12

     Po połowie kadencji mam prawo do oceny

   • a skąd

    19/10/2016 o 17:24

    takie wnioski? Proszę o przykładu nieudacznictwa 😉 ja się jakoś nie mogę doszukać.

 25. Anonim

  24/10/2016 o 22:18

  Ja tam wole nowości. Na Targach Książki w ten weekend w Krakowie można otrzymać darmowe publikacje. Można też dostać autograf znanych autorów i jeszcze jeździć komunikacją miejską za darmo.

 26. ciekawski

  28/10/2016 o 21:16

  Ciekawe dlaczego zamiast wykorzystać na bibliotekę budynku przy ul. Długiej po starym przedszkolu (przepiękna działka), planuje się budowę nowego gmachu. To jakiś absurd.

 27. Anonim

  29/10/2016 o 11:34

  Podpisuję się pod tą propozycją obydwiema nogami 😉 Rzeczywiście absurdem byłoby budowanie od podstaw nowej siedziby biblioteki miejskiej, skoro obiekt przy Długiej można łatwo zaadaptować na ten cel i to z zapasem przestrzeni na wiele lat!! Wystarczy tylko i ruszyć głową. Ale może łatwiej przehandlować komuś na prywatne potrzeby?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Copyright © 2017 — krzeszowiceone.pl. All Rights Reserved.

W górę