Inne

Halloween czy Holy wins?

W szkołach językowych królują halloweenowe bale dla dzieci, w weekend w knajpach i na domówkach imprezować będzie poprzebierana młodzież. W ostatnich latach dla halloween pojawia się jednak kontra. W niedzielę, po raz drugi przez Rynek przejdzie orszak.

halloween_krzeszowice

Wobec coraz częściej pojawiających się w szkołach różnych praktyk z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, zwracamy się z apelem do wszystkich katechetów i duszpasterzy, by podczas prowadzonych zajęć katechetycznych przygotowywali uczniów do głębokiego przeżycia tej uroczystości, z uwzględnieniem całej jej istoty, prawdy płynącej z Bożego Objawienia, a także należytej powagi – taki apel do katechetów i księży wystosowała dwa lata temu Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. W polskich parafiach pojawiły się Plejady Świętych, Noce Świętych, Korowody Świętych czy Bale Świętych. Najsłynniejszy – Holy Wins odbywa się od kilku lat w Libiążu. Od zeszłego roku orszaki świętych spacerują też po krzeszowickich ulicach. W niedzielę po mszach, w kierunku centrum miasta wyruszy orszak, w którym wezmą udział dzieci poprzebierane za świętych. Impreza zakończy się prezentacją na krzeszowickim Rynku.

Fot. Tabbycatz_68 via Foter.com / CC BY-ND

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Anonim

  29/10/2016 o 22:00

  W związku z pogańską genezą tego święta Halloween spotyka się z krytyką ze strony Kościoła i innych związków wyznaniowych. Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana. Z tegoż powodu Kościół potępia Halloween i utożsamia je z kultem Szatana. Celtowie obchodzili święta ku czci dwóch głównych bóstw: boga słońca i boga zmarłych (zwano go Samhain), którego święto przypadało na dzień 1 listopada, początek celtyckiego nowego roku. Święto zmarłych stopniowo włączono do rytuałów chrześcijańskich. „Do mitologii wszystkich starożytnych ludów wplecione są wydarzenia związane z potopem (…). Znaczenie tego argumentu podkreśla fakt, że ku pamięci tego wydarzenia obchodzą wielkie święto zmarłych nie tylko ludy mniej lub bardziej ze sobą powiązane, lecz także te, które dzieli ocean i całe stulecia. Ponadto wszyscy obchodzą to święto dokładnie albo mniej więcej w tym samym dniu, w którym według sprawozdania Mojżeszowego rozpoczął się potop, tzn. siedemnastego dnia drugiego miesiąca — miesiąca odpowiadającego w przybliżeniu naszemu listopadowi . Tak więc w rzeczywistości początek temu świętu dało składanie hołdu ludziom, których za dni Noego – Bóg zgładził.

  • jarek

   10/11/2016 o 21:59

   To jaki za Noego mieli kalendarz?

   • Anonim

    11/11/2016 o 01:57

    Jak wynika z zapisków prowadzonych przez Noego, stosował on podział czasu na miesiące liczące po 30 dni (12 miesięcy odpowiadało 360 dniom). U większości starożytnych ludów rok składał się z 12 miesięcy księżycowych. Typowy rok księżycowy liczy 354 dni, a miesiące — 29 lub 30 dni, w zależności od tego, kiedy pojawia się kolejny nów.

 2. Anonim

  31/10/2016 o 17:18

  ”Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.” (Ewangelia Mateusza 23,9).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę