Gospodarka

Wyższe podatki opłacisz kartą płatniczą

Radni jednomyślnie przegłosowali wyższe podatki od nieruchomości i środków transportu. Od nowego roku stawki wzrosną od 3 do 6 procent. W trakcie czwartkowej sesji uchwałą przyjęli też małe udogodnienie dla mieszkańców. Płacąc należności w urzędowej kasie będzie można korzystać z kart płatniczych.

plac_karta_krzeszowice

Wyższe podatki od nowego roku stały się faktem. Radni przyjęli propozycję burmistrza, która zakłada dwugroszowy wzrost stawki dla budynków mieszkalnych – z 0.57 groszy do 0.59 groszy za metr kwadratowych. O 56 groszy na metrze kwadratowym wzrośnie też podatek od nieruchomości przeznaczonych pod działalność gospodarczą, a o 2 grosze podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności.

Radni nie przychylili się do sugestii Regionalna Izba Gospodarcza Ziemi Krakowskiej by podatek od środków transportowych pozostał na tym samym poziomie. W przyszłym roku, w niektórych przypadkach będzie on wyższy o 6 procent. W przypadku busów do 22 miejsc spełniających warunki normy co najmniej Euro 5, podatek od środków transportu wyniesie 864 złote (dziś 816), dla niespełniający tej normy 984 złote (dziś 936). Dla pojazdów  z liczba miejsc równą 22 lub większą, przy spełnianiu normy, kwota podatku miałaby wynieść 1176 złotych (dziś 1104), dla niespełniających 1236 złote (dziś 1164). Radni uznali, że obniżone w zeszłym roku stawki nie stały się zachętą do rejestrowania pojazdów w gminie. W zeszłym roku zarejestrowano 92 pojazdy a wyrejestrowano 103.

Uzasadniając wzrost podatków burmistrz zasugerował, że nie były one podnoszone od 2 lat. Przekonywał, że nowe stawki są wciąż niższe niż te w sąsiednich gminach. Pieniądze ze wzrostu dochodów na podwyżce podatku od środków transportowych miałyby być w przyszłości przeznaczone na dofinansowanie zanikających połączeń autobusowych.

W trakcie sesji przyjęto też uchwałę zwalniającą z podatku od gruntów właścicieli dróg, które w ewidencji widnieją jako drogi niepubliczne. Dwie trzecie z nich to własność gminy, która do tej pory sama uiszczała za nie podatek. Z podatku zwolnione będą też grunty i budynki przeznaczone pod działalność kulturalna, sportową i ochronę przeciwpożarową (z wyłączeniem tych, w których prowadzona jest działalność gospodarcza). W czwartek przyjęto też małe udogodnienie dla mieszkańców. Podatki, oraz opłaty m.in. skarbową czy za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz inne należnosci będzie można dokonać w urzędzie za pomocą karty płatniczej.

Fot. Sean MacEntee via Foter.com / CC BY

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Anonim

  27/10/2016 o 23:17

  Kłamstwo, szantaż i hipokryzja, busy nie jeżdżą na nie rentownych trasach to burmistrz wymyślił złoty środek podniose podatek a potem pieniędzmi przedsiębiorców dopłacę do tras.
  Taktyka godna Napoleona.
  Myślę że podatnicy zapamiętają to oszustwo do wyborów.
  A podatki mieliśmy jedne z najwyższych i tak zostało, brawo.
  Nie rozumiem troski o podatki za drogi gminne?
  Z tego co pamiętam gmina kupiła duże tereny pod inwestycje a teraz podnieśli podatek od gruntów pod działalność gospodarczą i tym się burmistrz nie martwi? Kłamstwo goni kłamstwo

  • Dyżurny satyryk

   28/10/2016 o 01:55

   W czym problem? Od nowego roku ponoć ma i minimalna płaca być większa, więc bezrobotni też lepsze oferty dostaną od RUP-u. Nie zauważą nawet podwyżki podatków. 🙂

  • Anonim

   28/10/2016 o 09:51

   Wyborcy nic nie zapamiętają. Jak co kadencję, jak śnięte ryby pójdą zagłosować na tego, kto im najwięcej w kampanii obieca.

  • mieszkaniec

   29/10/2016 o 14:04

   tak, wy RZADZACY TYLKO PODWYZSZAJCIE….coz innego potraficie ?podatki juz sa wysokie!

   • mieszkaniec

    29/10/2016 o 14:09

    natomiast z Palacem kolejny nieudolny burmistrz nic nie zadecydowal.Jak stoi riuna,tak bedzie stala na wieki.Jakos innym zamkom i palacom dalo sie w innych rejonach Polski przywrocic swietnosc.Nasza „perelka” stala sie zwyklym „kamyczkiem”…../tak, tak o ten piekny Palac i Park chodzi….

 2. Anonim

  28/10/2016 o 09:09

  No to radni i burmistrz juz nie muszą startować w przyszłych wyborach.

 3. Ieona

  29/10/2016 o 15:08

  Ale postęp .. XXI wiek w końcu?
  A pani burmistrzowa dalej zawsze wszędzie i oby być

 4. Anonim

  29/10/2016 o 17:25

  trzeba wykorzystać okazję, jeszcze tylko 2 lata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę