Kultura

Tenczyn zmienił właściciela, ale gmina nadal chce pozyskiwać pieniądze na zabezpieczanie ruin

W tym roku Skarb Państwa przestał być właścicielem zamku Tenczyn w Rudnie. Ruiny trafiły z powrotem w ręce dawnych właścicieli. Spadkobiercy na razie nie chcą zdradzać planów związanych z zamkiem. Wiadomo jednak na pewno, że nadal będzie dostępne dla turystów.

zajawka_potocki_zamek_tenczyn

Piątek. Galeria Pałacu Vauxhall. W ramach nowego projektu CKiS – Laboratorium Kultury, pada pytanie co dalej z ruinami zamku Tenczyn w Rudnie. Jan Potocki, jeden ze współwłaścicieli ruin, o konkretach nie mówi. Mówi za to, że zamek musi tętnić życiem, a rodzina nie wyobraża sobie jego ponownego zamknięcia. Pada też zapewnienie, że spadkobiercy chcą współpracować z gminą,  a tej pomysłów na zagospodarowanie nie brakuje.

Na piątkowym spotkaniu burmistrz stwierdza jednoznacznie, że pieniądze wydane na promocje zamku były najlepszą inwestycją. Mimo, że warownię udostępniano turystom tylko w weekendy, w zaledwie trzy miesiące zwiedziło ją prawie dwadzieścia tysięcy osób. Weekend otwarcia ściągnął na zamek tysiąc sześciuset turystów. Nie obywało się bez kosztów. CKiS zatrudnił dwóch przewodników i dwie osoby do sprzedaży biletów, do tego dochodzą opłaty za przenośne toalety.

Przez trzy miesiące na zamku sporo się działo. Warsztaty, koncerty, turniej i bitwa czy quiz historyczny z nagrodami. W przyszłym roku ma być podobnie. Organizację kolejnego Turnieju o Topór Andrzeja Tenczyńskiego już zapowiedziało stowarzyszenie Ratuj Tenczyn. Chęć organizacji dwóch plenerowych imprez – w maju manewrów drakońskich i kolejnej w długi sierpniowy weekend bitwy o zamek zgłosił też Piotr Dusza (jeden z organizatorów tegorocznej bitwy). Swoje plany ma też krzeszowickie centrum kultury. Na piątkowym spotkaniu Anna Miga, dyrektor centrum, zdradziła, że rozmawia z Grzegorzem Turnauem w sprawie koncertu, który mógłby odbywać się właśnie na terenie warowni. To dobra wiadomości dla fanów artysty. Turnau dwa lata temu wydał płytę „7 Widoków W Drodze Do Krakowa”, otwierający się utwór nosi tytuł… „Tenczyn (Tamta epoka)”.

Tenczyn, na pewno będzie się rozwijał i zmieniał. 28 października, mimo zmiany właściciela, gmina złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie kolejnego już etapy prac zabezpieczających warownię.

Na zdjęciu w środku Jan Potocki, jeden ze współwłaścicieli zamku Tenczyn.

71 komentarzy

71 Komentarzy

 1. Anonim

  19/11/2016 o 22:30

  Szanowny Panie BURMISTRZU, czy Pan przypadkiem nie łamie prawa inwestując pieniądze podatników w prywatną własność?
  Może jeszcze podniesie Pan podatki nam wszystkim i wyremontuje pałac a następnie go zwróci Potockim.
  Na zebraniach ludzie proszą o wyremontowanie kawałka drogi czy chodnika i słyszą odpowiedź że nie można bo to jest prywatna własność i nie można inwestować publicznych pieniędzy
  Podobna sytuacja jest z alejkami w parku w Krzeszowicach też Pan tak argumentował a to Ci sami właściciele.
  Twierdzi Pan że tegoroczna inwestycja w zamek była dobra, to ile prywatnych firm lub interesów Państwa Potockich zamirza Pan promować za pieniądze podatników?

  • Carlos

   20/11/2016 o 17:52

   Bardzo dobre pytanie. Ciekaw czy doczekamy się odpowiedzi.

   • Anonim

    21/11/2016 o 12:43

    Tu na forum ? Odpowiedzi od Burmistrza ? Kpisz, czy na prawdę jesteś tak durny, że uwierzysz w to, że Burmistrz, lub ktokolwiek z jego świty oficjalnie się tutaj wypowie ?
    Przecież pytania Anonima nie powinny być kierowane tutaj – bo tu jedynie zachęcają do dyskusji osoby postronne, które w większości przypadków nie mają zielonego pojęcia o co chodzi. A Anonim powyżej zadaje pytania bezpośrednio do Burmistrza przez to forum… no ludzie… skoro tyle mądrych inaczej osób chodzi po tym świecie, to jak ma być dobrze, jak problem nie leży we władzy ale w zwykłych mieszkańcach ??

    • Paweł

     24/11/2016 o 14:45

     Jeszcze więcej hejtu, jeszcze więcej obelg co Ci szkodzi? Ulżyj sobie. Wcale nie bierz pod uwagę, że można zadać to samo pytanie drogą oficjalną. Brawo

     • Anonim

      24/11/2016 o 20:17

      Jak pytanie niewygodne, jak człowiek stwierdza, że głupotą jest zadawanie pytania adresowanego do Burmistrza na forum, gdzie Burmistrz nie czyta – to to się hejt teraz nazywa, tak ?
      Durnota to teraz obelga ? Ciekawie się robi.
      Wspaniale, że ktoś zada to pytanie drogą oficjalną (chociaż wątpię by zrobił to ktokolwiek), ale pytam jeszcze raz: dlaczego zadaje się pytanie tutaj z bezpośrednim adresatem, którym jest Burmistrz ?
      To nie jest pytanie wzywające do dyskusji użytkowników tej strony, to jest bezpośrednie pytanie do Burmistrza…
      No chyba że, idąc tokiem rozumowania, że każda wzburzona odpowiedź negująca działania mieszkańców jest hejtem – to teraz jak zaczyna się zdanie od „Szanowny Panie Burmistrzu” – to wszyscy mamy myśleć, że to pytanie wcale nie jest pisane do burmistrza, tylko do użytkowników.
      W takim wypadku to ja biję brawo…

     • @Anonom

      26/11/2016 o 19:54

      Drogi Anonimie.Obelgą jest i zawsze było nazywanie kogoś durnym i inteligentnym inaczej bezpodstawnie. A dlaczego bezpodstawnie? Postaram się wyjaśnić. Zakładasz, że burmistrz lub ktokolwiek z jego świty nie czyta tego forum – jest to mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe. Zakładasz, że nikt nie zada tego pytania oficjalnie ( ciekawe na jakiej podstawie budujesz ten pogląd). Oczywiście, że to forum zachęca do dyskusji osoby postronne, bo taka jest jego idea, w innym przypadku może nie należałoby w ogóle pisać o sprawach publicznych, bo przecież one mają swoją oficjalną ścieżkę. Jeżeli to nie jest hejtem to nie wiem co nim jest. Wzburzona dyskusja jak najbardziej, ataki ad personam zdecydowanie nie. Więcej luzu. Ozdrawiam Paweł

     • Miało być Pozdrawiam...

      26/11/2016 o 19:56

      🙂

     • Anonim

      26/11/2016 o 21:10

      Luz luzem. Ale nadal pytanie adresowane bezpośrednio do burmistrza na forum przez kogoś, kto je pisze jest stawiane z zamiarem odpowiedzi, tak ?
      Czy może pytania, które zadaje się bezpośrednio do danej osoby są pytaniami zadawanymi do wszystkich – wyjaśnij mi to, proszę.
      Więc jak ktoś zadaje pytanie, zaczynając swoją wypowiedź od „Szanowny Panie Burmistrzu”, to – ponownie zapytam – zadaje pytanie Burmistrzowi, czy użytkownikom forum ?

      Zakładam, że nikt z czytających to forum nie zada tego pytania oficjalnie, bo jak widać dla niektórych wystarczy pytanie bezpośrednie do danej osoby zadać na forum.

      Ale OK, mea cupla, ja się pomyliłem.
      Zatem oczekujemy na forum na odpowiedź pana Burmistrza na pytania zadane bezpośrednio do niego 19/11/2016 o 22:30.

      A co do obelg – słowo durny oznacza „nierozsądny” lub „niemądry” jako dwa z kilku znaczeń tego słowa – od kiedy to wyrażenie „nierozsądny” jest obelgą ???

      Mądrym inaczej można być pozytywnie i negatywnie, ale nigdzie nie jest powiedziane, że stwierdzenie „mądry inaczej” to obelga. To, że Ty interpretujesz słowa jako obelgi, nie oznacza, że nimi są.

     • @Anonnim

      28/11/2016 o 10:28

      „Ale nadal pytanie adresowane bezpośrednio do burmistrza na forum przez kogoś, kto je pisze jest stawiane z zamiarem odpowiedzi, tak ?” – Nie. Może być pytaniem retorycznym. Nie uwzględniłeś tego.
      Dalej, zakładam, bo jak widać – trochę marne uzasadnienia, ale jak Ciebie zadowala to proszę bardzo. Widzisz jak wypowiedź Anonima i Carlosa spowodowała dyskusję niestety odbiegającą coraz bardziej od tematu głównego? Swoją drogą niezły ubaw muszą mieć ludzie czytając takie pełne jałowego pieklenia się wypowiedzi. Ponawiam apel o więcej luzu.

      pozdrawiam

      Paweł

     • Anonim

      28/11/2016 o 10:39

      Ależ Ty nawet nie wiesz ile ja mam luzu i ubawu czytając te wszystkie wypowiedzi – aż się chce je dalej „trolować” 😀 😀 😀

      Tak, lubię trolować, bo nie mam co robić z wolnym czasem.
      Nie, nie potrzeba mi tego czasu organizować – czuję się świetnie w pisaniu bzdur i podważaniu każdego wpisu tutaj 🙂

      P.S. Tego typu pytania retoryczne nic nie dają – ot jeden z użytkowników sobie popisał pytania i jak na razie oprócz naszej hiper-jałowej dyskusji nikt nawet nie próbował rozpocząć dyskusji.. carlos wyraził zainteresowanie i troskę o odpowiedź… i tyle. Nic. Cisza. Jak zawsze.

    • Anonim

     28/11/2016 o 11:27

     Niestety droga oficjalna jest w urzędzie ignorowana.
     Dopiero pod naciskiem mediów lub większej liczby osób można spodziewać się odpowiedzi.
     Pomijając fakt że jest to bardzo ogólnikowe i z reguły nic nie wyjaśnia

 2. Anonim

  19/11/2016 o 22:57

  Straż z Czatkowic prosiła o pieniądze na remont remizy i usłyszała że to ich prywatna własność więc burmistrz nie może dać.
  TO JAK TO W KOŃCU JEST?

  • happy

   21/11/2016 o 11:52

   spytaj prezesa ze żbika jak się załatwia pieniądze na remizę

 3. pako

  19/11/2016 o 23:09

  Jak potockie przejeli to pewno w ruine popadnie tak jak bezrobocie

  • xyz

   22/11/2016 o 19:49

   Miejmy nadzieje, ze nie, ze cos sie bedzie krecic w dobrym kierunku…
   Ta kwestia stanowi spory problem dla mieszkancow. Jak rowniez i ich podejscie do calej sytuacji zwiazanej z Palacem I Zamkiem.

   • Anonim

    22/11/2016 o 21:18

    Na razie to w parku przy pałacu można ładnego orła wywinąć na tych śliskich liściach, których nikt nie posprzątał… ciekawe kto by miał odszkodowanie wypłacić, gdyby komuś – nie daj Boże – podwinęła się noga, poślizgnął się i ją złamał…

 4. Gie

  19/11/2016 o 23:39

  Gdzie to można zgłosić? To pozyskanie kasy na renowację prywatnego biznesu? CBA? Jakiś organ nadzorujący pracę gminy?

  • Krogulec

   22/11/2016 o 21:19

   Zgłaszasz podejrzenie popełnienia przestępstwa do Prokuratury, a ona deleguje odpowiednią służbę do skontrolowania. Działaj, jak już podjąłeś temat – zgłaszaj, byle szybko i byle by się nie skończyło tylko na pustych pytaniach, gdzie zgłaszać.

 5. prestons

  19/11/2016 o 23:55

  Ktoś jest w stanie wytłumaczyć tu na forum na czym w koncu stanelo z majatkiem potockich? Bo niby już odzyskali majatek, potem Przelom trąbił o wyroku TK na skutek którego miał on zostać własnością gminy a teraz nagle jest Potockich.

  I co w takim wypadku z innymi nieruchomościami, jak pałace, parki

  • db

   20/11/2016 o 21:18

   Też mając na uwadze ten wyrok, miał to być przełom w kwestii w sprawie Potockich…więc nie rozumiem???!?

 6. Wojtek

  20/11/2016 o 07:53

  Ehhh ludzie… Nic nie robmy. Nie remontujmy miejsc ktore sluzyc moga wszystkim, bo macie dziure w chodniku. Tez mam dziurawa droge do domu i brakuje 50m asfaltu. Ciesze sie ze rwmontuja zamek, dziury jakos omine

  • mieszkaniec

   20/11/2016 o 16:36

   co to jest 50m z 500 m. W gminie brakuje pieniedzy na oświetlenie miasta. Na ul. Daszyńskiego, Wyki, Krakowskiej brak oświetlenia ulicznego!N.p. gmina Zabierzów inwestuje w drogi, wyasfaltowane wszystkie gminne drogi w każdym sołectwie, nie mówiąc o chodnikach. Miejska gmina Krzeszowice woli inwestować w prywatne nieruchomości. Żenada to mało powiedziane.

 7. Anonim

  20/11/2016 o 09:22

  Znowu wszyscy niezadowoleni i wszyscy najlepiej wiedzą gdzie zgłosić, że około 20 tysięcy turystów zwiedziło zamek przez 3 miesiące.
  Żenujące. Przy takich mieszkańcach – idiotach faktycznie nie ma co się spinać i lepiej nie robić nic. Bo nikomu nic nie pasuje.
  Małomiasteczkowi, zakompleksieni mieszkańcy storpedują każdy pomysł, bo każdy z nich jest – jak zawsze – znawcą wszystkiego. W tym temacie mamy samych prawników doskonale wiedzących gdzie należy podp…ć za to, że jest sukces turystyczny na zamku.
  Jak będziemy rozmawiać o ośrodku zdrowia w Krzeszowicach – to będziemy mieć samych znawców – managerów placówek ochrony zdrowia…

  Zamknąć zamek – to wszyscy krzyczą, że się nic z tym nie robi. Otworzyć zamek, który przez 3 miesiące widział około 20.000 ludzi – też źle, bo przecież skoro jest sukces to trzeba podp..lić, bo „sukces nie mój, to ja się tak nie bawię”.

  • Anonim

   20/11/2016 o 10:39

   Nikomu nie zależy na zamknięciu zamku wręcz przeciwnie. Jednak należy przestrzegać prawa i nie stosować podwójnych standardów jeżeli hrabia to można a jeżeli Kowalski to się nie da.
   No chyba że Pan Burmistrz potwierdza plotki o swoim skrecie w stronę PIS.
   I zaczyna stosować podobne praktyki

  • aaa

   20/11/2016 o 11:15

   cholera. a skąd wiesz, że tu piszą miastowi? A może wieś. To oni jojczą o 5 metrów chodnika po którym nikt potem nie chodzi. Zobacz krzaczory na chodniku w paczółtowicach. 😛

   • Anonim

    20/11/2016 o 11:37

    Do aaa kto jak nie miastowi płakał o chodniki w parku?

   • Anonim

    20/11/2016 o 11:58

    nie ma znaczenia miastowi czy wiejscy – krzeszowiczanie zachowują się jak wieś.
    Wieś to dla Ciebie obraźliwe określenie ? A mleko żłopiesz od krowy ze wsi, mięso żresz ze świni ze wsi.
    No chyba że z Tesco – wtedy sorry, ale tam więcej E niż mięsa jest.

    • aaa

     20/11/2016 o 12:41

     mleko – piję. Mięso – jem. I taka między nami różnica. Anonimie. 🙂 a co do mojego komentarza, rozumiem, że urażona została osoba mieszkająca na wsi. Nie taki był mój zamiar. 😉

     • Anonim

      20/11/2016 o 15:41

      Nie Tobie oceniać różnicę między nami, gdyż Twoja subiektywna ocena jest dokładnie równa mojej ocenie subiektywnej. Ale przecież Ty porównywać się nie chcesz, bo niby do kogo, przecież nie do tego wiejskiego trolla internetowego, z którym rozpocząłeś tutaj dyskusję na temat swoich dworskich przyzwyczajeń w kwestii żarcia.

   • Anonim

    20/11/2016 o 15:28

    Chyba nie w tym rzecz, kto pisze, a o czym pisze…Może jednak pan burmistrz byłby łaskaw wyjaśnić mieszkańcom gminy i zarazem podatnikom, dlaczego niektóre nieruchomości oddaje spadkobiercom rodziny pp. Potockich nieodpłatnie, a w innym przypadku żąda, aby należne im dobra odkupili sobie od gminy? O co tu naprawdę chodzi? Paradoks polega na tym, że ruiny zamku Tenczyn są ratowane w większej części z pieniędzy Skarbu Państwa i zostały oddane nieodpłatnie (i bardzo dobrze, że nareszcie się to dokonało), natomiast pałac z parkiem, chcąc go przejąć od gminy, muszą sobie spadkobiercy odkupić, chociaż to gmina swoją bezczynnością i uporem doprowadziła go do ruiny?

   • Anonim

    20/11/2016 o 18:32

    Chodnik, chodnikiem, ale naprawa dróg gminnych to zadanie dla gminy. To samo można powiedzieć o oświetleniu. Podatki płaci zarówno mieszkaniec wsi, jak i też miasta.

 8. Anonim

  20/11/2016 o 10:52

  Trafne stwierdzenie i podobne zachowanie
  Podwyżki podatków
  Nepotyzm
  Podwójne standardy prawne
  Prawdopodobnie nie udana reforma oświatowa
  Jak widać Burmistrz to kalka rządu

  • ???

   20/11/2016 o 12:42

   skąd przypuszczenia że reforma oświatowa prawdopodobnie będzie nieudana ? 😉

   • Anonim

    20/11/2016 o 13:51

    Przypominam głosowanie nad CUW w radzie, to z naszego podwórka.
    Jeśli chodzi o kraj to proszę zwrócić uwagę na protesty społeczne zobaczymy co przyniosą ale porównując z ustawą aborcyjną po protestach kobiet rząd się wycofał więc można spodziewać się podobnego scenariusza.

  • Anonim

   20/11/2016 o 17:43

   Czy masz na myśli ten poprzedni rząd? 😉

   • Anonim

    20/11/2016 o 19:53

    Chyba jesteś oderwany od rzeczywistości

    • Anonim

     21/11/2016 o 08:56

     bardzo popularne wśród lemingów ostatnio stwierdzenie z tym oderwaniem od rzeczywistości.

 9. Sandokan

  20/11/2016 o 12:10

  BRAWO dla burmistrza za otwarcie w końcu zamku!!! Zaczęło
  być ciekawie i miło!!Czekamy na zlot czarownic na wzór takiej imprezy z zamku na Lipowcu!! No i wyasfaltować w końcu ten kawałek drogi od stawu Wrońskiego do parkingu w Rudnie,bo rowerzyści z siodełek wypadają!!

 10. y

  20/11/2016 o 19:29

  Nie przesadzajmy z tymi brawami dla burmistrza. Po prostu kontynuował to co zostało zaczęte. No może małe brawko za to, że nie chciał oddać ruin jak poprzednik. A teraz niech dalej gmina występuje o państwowe dotacje na Tenczyn i wreszcie samodzielnie pomyśli o innych konkretnych działaniach na rzecz promocji gminy a nie tylko ple ple ple i że sie nie da. Zazdroszczącym inwestycji w tak piękny i cenny dla nas obiekt należy dać odpór. I zrezygnujmy wreszcie z kruczków prawnych przedłużających definitywne porozumienie z rodziną Potockich, których z kolei należy zapytać co robią ze zwróconym przez Starostwo Krakowskie budynkiem po urzędzie pracy i komunikacji.
  Jest co robić i wyjaśniać aby wartościowe obiekty zaczęły służyć właścicielom i mieszkańcom gminy.

 11. ...

  20/11/2016 o 21:08

  do administratora „Turnau” nie odmieniamy

 12. db

  20/11/2016 o 21:37

  ” Ruiny trafiły z powrotem w ręce dawnych właścicieli. Spadkobiercy na razie nie chcą zdradzać planów związanych z zamkiem. Wiadomo jednak na pewno, że nadal będzie dostępne dla turystów.”

  Czyżby to było tak, że „właściciele” odezwali sie w dopiero teraz gdy odświeżone ruiny przyciągają turystów i oni mają nadzieję na dobry biznes???
  Mam nadzieję że „RATUJ TENCZYN” ma to na uwadze..

 13. stiopa

  20/11/2016 o 21:38

  Najlepiej jakby Potoccy przejęli miasto – jak przed wojną- i byłoby bez problemu…przynajmniej turystyka by rozkwitła, a nie jakies szmelcownie asfaltownie i kopalnie…

 14. yes

  21/11/2016 o 07:29

  Minął kawał czasu, długi Potockich się zatarły , /przed 1939r/. Majątek w stanie różnym i znów historia zatoczyła koło. Długo przed wojną to w Krzeszowicach miały powstać fabryki Bata i Fablok tylko Potoccy blokowali rozwój. Krzeszowice i Gmina przeżyły rozwój w latach 1945- 1984, mnóstwo zakładów przemysłowych i rolnych. Balcerowicz dokonał masakry i tak jest do dzisiaj.

 15. zdun

  21/11/2016 o 11:02

  Może ktoś dokładnie określić, w jaki sposób Potoccy stali się z powrotem właścicielami zamku? Czy na mocy decyzji administracyjnej, ugody, aktu sprzedaży czy na mocy wyroku sądu?
  I dlaczego pałace nie wróciły jeszcze do prawowitych właścicieli?

  • Anonim

   21/11/2016 o 12:38

   i uważasz, że forum jest najlepszym miejscem do zadawania tego typu pytań, tak ? Bo tutaj piszą osoby bezpośrednio związane z tematem, doskonale znające wyroki sądu, bo przecież na każdej z rozpraw byli i robili rzetelne notatki.
   Ty serio te pytania tutaj, czy tak po prostu rozmowę chcesz podtrzymać i poznać opinie innych – tyle że subiektywne ?

   • zdun

    21/11/2016 o 13:29

    Pytam, ponieważ nie tak dawno pewna obrotna prawniczka dowodziła, że sytuacja prawna majątku jest bardzo skomplikowana i że gmina nie może dokonać zwrotu. A tu nagle news – Potoccy są właścicielami zamku.

    • Anonim

     21/11/2016 o 21:44

     Ale to nie jest miejsce na takie pytania. Chcesz uzyskać rzetelną odpowiedź – skieruj się do źródła.
     Tam, gdzie źródła nie ma są jedynie domysły i spiskowe teorie.

     • Anonim

      22/11/2016 o 09:33

      a jeżeli samo „źródło” ma problemy z odpowiedzią na takie pytanie? ciężko nawet mówić o rzetelnej odpowiedzi, gdy temat jest przez to samo „źródło” traktowany enigmatycznie i pokrętnie…

     • Anonim

      22/11/2016 o 21:16

      Tym bardziej nie oczekuj rzetelnej odpowiedzi na ogólnodostępnym forum, gdzie każdy może mianować się ekspertem od wszystkiego.

     • Anonim

      22/11/2016 o 22:47

      Jestem daleka od takich oczekiwań, ale ktoś na forum próbował odsyłać do źródła, które, jak rozumiem, znajduje się poza tym forum. Czyż nie? 😉

     • bencfał

      23/11/2016 o 00:07

      Jeżeli oczekujesz rzetelnej, pewnej odpowiedzi, to skieruj do Urzędu zapytanie w trybie dostępu do informacji publicznej.

     • Anonim

      23/11/2016 o 01:02

      dla niektórych za trudne – słowa „tryb dostępu do informacji” dla niektórych są niezrozumiałe. Stąd potem na forach tyle zbędnych dyskusji.

     • Anonim

      23/11/2016 o 01:19

      A próbowałeś „bencfale” kiedykolwiek uzyskać jakąkolwiek rzetelną odpowiedź z krzeszowickiego urzędu w trybie dostępu do informacji publicznej?
      Bo jeżeli nie próbowałeś, to mogę wybaczyć niewiedzę, ale jeżeli próbowałeś, to już chyba wiesz, na czym ten typ „rzetelności” polega, więc mnie nie rozśmieszaj… 😉

     • bencfał

      23/11/2016 o 01:27

      Za każdym razem, gdy zabieram głos na tym forum posługuję się randomowymi loginami, ale nigdy nie zastanowiłem się nad tym, jak brzmią one w wołaczu. Już wiem, że wybór tego był błędem 😛

      Wracając do meritum – Nie, nigdy nie występowałem z takim wnioskiem, nie miałem takiej potrzeby. W tej akurat sprawie wystarczy solidna kwerenda w zakresie orzeczeń sądowych, które są przecież jawne i informacji Burmistrza, publikowanych na stronie urzędu.

      Jeśli Pan (Pani) otrzymuje z urzędu informacje nierzetelne, to proszę je skarżyć do WSA. Za którymś razem przyniesie skutek.

     • Anonim

      23/11/2016 o 09:06

      Problem w tym, że odpowiedzi informacyjnej, nawet gdy jest wymijające i nie na temat, nie kalkuluje się skarżyć do WSA, bowiem na rozstrzygnięcie można czeka prawie rok! Do tego czasu sprawa najczęściej przestaje być aktualna.
      Oczywiście można interweniować u wojewody i poskarżyć się na nierzetelność gminy, ale to teoria. Przerabiałam ten temat. 😉

     • Anonim

      23/11/2016 o 14:10

      Skoro zatem nie da się nic z tym zrobić, to po co ruszać temat ???

     • bencfał

      23/11/2016 o 14:25

      W zasadzie to nie chodziło mi o skargę do WSA by uzyskać jakąś konkretną informację, raczej jako bat na urzędników, których mogłoby to czegoś nauczyć. Przespałem się i wiem już, że to idylliczne 😛

     • Anonim

      23/11/2016 o 15:35

      Ale kto mówi, że się nie da nic z tym zrobić? Da się, tylko nie według powyższych podpowiedzi 😉

     • Anonim

      23/11/2016 o 17:38

      Ja Ci mowie ze nie d się nic zrobić, bo wiem. Wiem wiele rzeczy. Tak jak nie da się nic zrobić zeby do CKiS wrocil popredni dyrektor i zrobil porządek, bo to co tam się dzieje wola o pomstę do nieba.

     • Anonim

      23/11/2016 o 18:42

      Cieplej, cieplej…Sam zaczynasz sobie podpowiadać, że jednak da się coś zrobić, ale najpierw trzeba posprzątać…
      Więc gdyby tak wymienić część urzędników,a ściślej: ludzi niekompetentnych merytorycznie, zarozumiałych, nie przestrzegających przepisów prawa, aroganckich, nie dbających o wizerunek gminy, ignorujących terminy, na osoby o cechach przeciwnych do wymienionych, nie trzeba by było skarżyć się do wojewody czy do WSA…Do tego potrzeba jednak dobrej woli i przetarcia oczu rządzących 😉

     • bencfał

      23/11/2016 o 19:01

      Obawiam się że nie zauważyła Pani, że rozmawia z dwiema różnymi osobami, i cudze wnioski wzięła Pani za moje. Niemniej jednak, fakt – odrobinę pokory by nie zaszkodziło. W ogóle, nam wszystkim 😉

     • Anonim

      23/11/2016 o 19:33

      Ja nic nie podpowiadam. To, że ktoś podpisuje się tak samo jak ja nie oznacza, że to ja 😛
      A Anonimowi jednemu z wielu się zaczynają wątki mylić i ludzie, z którymi pisze 😛 🙂

     • Anonim

      23/11/2016 o 21:21

      Dużo mniej mnie interesuje, kto się odzywa pod tym samym anonimowym nickiem, natomiast ważne dla mnie jest to, że sama trzymam się tematycznie jednego wątku 😉 Tym bardziej nie rozumiem apelu o słowa pokory, do kogo był skierowany?

     • bencfał

      23/11/2016 o 23:05

      Jest Pani inteligentną, wykształconą kobietą, jestem przekonany że przy odrobinie chęci poradzi sobie Pani z jednym i z drugim 😉 To niezbyt dobrze rokuje, bo z definicji forum służy do dyskusji. W tej, z kolei, większe znaczenie ma tożsamość rozmówców niż trzymanie się jednego wątku, bo to zakrawa o monolog. Apel o pokorę był skierowany do Nas wszystkich – tak też zresztą napisałem. Zarówno dla tych, którzy myślą że są nieusuwalni i aroganccy w sprawowaniu urzędu, jak i dla tych którzy mają lekkość generalizującego krytykowania. Ale faktycznie, może zepchnijmy na bok wątek pokory, skoro ktoś potraktował go jako przytyk.

      Możemy wrócić do kwestii zwrotu mienia, o ile tylko ktoś jeszcze ma coś mądrego do powiedzenia.
      Dla ułatwienia: ani Pan Piechota, ani Smoleńsk się nie łapią 😉

     • Anonim

      23/11/2016 o 22:55

      Apel to smoleński, a tam o pokorze nikt nic nie mówi.
      My tu gadu gadu, a tymczasem sprawa właściwa nadal nie rozwiązana – więc skoro już zaczęłaś temat i tak ochoczo nadal dyskutujesz, może byś była taka miła i podziałała trochę dla dobra krzeszowickiej społeczności ?

    • do zduna

     22/11/2016 o 07:58

     a gdzie można przeczytać co dowodziła?

     • zdun

      22/11/2016 o 14:32

      W Bibliotece Aleksandryjskiej w papirusowych zbiorach z Pergamonu z II w p.n.e.

     • xyz

      23/11/2016 o 10:16

      🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę