Wydarzenia

Krzeszowicki majątek Potockich czyli jedna wielka niewiadoma

Urząd powoli kończy przeprowadzkę. Większość wydziałów pracuje już w nowej lokalizacji. Jako ostatni, mury starego pałacu, opuszczą pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego. Od poniedziałku zabytek opustoszeje.

Wszyscy czekaliśmy na tą chwilę. Od lat jej widmo straszyło kolejnych lokatorów pałacu przy Ogrodowej. Stało się i co dalej? Powiat kupił budynek liceum. Dwa lata temu przeniósł pracowników filii Urzędu Pracy i Wydziału Komunikacji z budynku przy Kościuszki na dworzec PKP, bo koleje zaproponowały korzystniejszą cenę najmu niż Potoccy. Dziś w budynku przy Kościuszki 3 niewiele się dzieje, czy taki sam los czeka stary pałac?

Zanim burmistrz powziął plany przeprowadzki, jak sam twierdzi, kontaktował się ze spadkobiercami. Urząd mógł nadal mieścić się przy Ogrodowej, gdyby rodzina zgodziła się na dzierżawę lub wynajem w przyzwoitej cenie. Problem w tym, że urzędnicy czekali, a odpowiedzi nie było. Dalszy ciąg historii znacie. Na razie nikt nie wie, co po wyprowadzce stanie się z pałacem. Może powstanie tam baza dla młodych firm, może bank, a może Potoccy sprzedadzą budynek – dywaguje burmistrz.

Zupełnie inaczej sprawa ma się z Tenczynem. Skarb Państwa zwrócił go Potockim w zeszłym roku. Gmina podpisała ze spadkobiercami umowę użyczenia i nadal opiekuje się zamkiem. W lutym, z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędnikom udało się pozyskać pół miliona na prace konserwatorskie. W marcu radni zgodzili się na przekazanie z budżetu gminy 50 tysięcy złotych na nadzór inwestorski. Umowa, najwyraźniej została podpisana do końca roku, co będzie później? Nie wiadomo, ale zamku już nie da się zamknąć. W zeszłym roku, w zaledwie 3 miesiące warownię odwiedziło prawie 20 tysięcy osób. Przypomnijmy, że Tenczyn zwiedzać można tylko w weekendy, ponieważ  w tygodniu cały czas prowadzone są prace konserwatorskie. Przychód ze sprzedaży biletów wyniósł ponad 76 tysięcy złotych. Obecny sezon będzie jeszcze lepszy, jak informuje tygodnik Przełom, w weekend otwarcia, mimo kapryśnej pogody, zamek odwiedziło ponad 2 tysiące turystów. Na Tenczynie widać zmiany. Kiedy ich autorami zaczną być Potoccy? Oby jak najszybciej.

Zobacz wydłużoną trasę turystyczną na zamku Tenczyn >>

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. Anonim

  03/05/2017 o 22:16

  Jaka kwota jest przekazywana Potockim za użyczenie zamku?

  • Kasia

   04/05/2017 o 12:53

   W umowach użyczenia właśnie o to chodzi, że biorący w użyczenia korzysta z konkretnej rzeczy za darmo 😉

 2. GalAnonim

  04/05/2017 o 00:01

  A ja pamietam jak realizowali batalistyczne ujecia chyba do filmu; CZARNE CHMURY i wysadzali mury dynamitem w imie kultury i sztuki ! to dlaczego nie odbudowac ???
  grzecznie pytam ?

 3. :-)

  04/05/2017 o 10:18

  Zgoda na przekazanie dobrowolne Starego Pałacu Potockim to najgorsza decyzja Burmistrza /rady/ jaka sobie można wyobrazić. Burmistrz w sporze z Potockimi miał wszystkie argumenty ,aby dyktować warunki.Potockim zależało na odzyskaniu majątku i to można zrozumieć ,natomiast interesy gminy tj. mieszkancow ,przy decyzji o przekazaniu majatku ,nie zostały należycie zabezpieczone.Widac ewidentne brak rozeznania – wagi spraw.Teraz trzeba zwijać żagle ze Starego Pałacu i lokować się po kątach. Nawet gdyby trzeba było zapłacić Potockim za Stary Pałac / tak jak zrobił powiat za LO i ostatecznie załatwił sprawę/ to to było absolutnie właściwe.Nie popełnia się takich błędów szczególnie z tak strategicznymi dla miasta obiektami ja Stary Pałac,ale niestety o tym trzeba mieć pojęcie.Jest pewne ,ze zapłata za Stary Pałac nie załamałyby budżetu , a obiekt byłby na zawsze własnością gminy. OLBRZYMI BŁĄD !!!

  • JERZY

   04/05/2017 o 11:04

   Popieram w całości Twoją opinię.
   Żaden z dotychczasowych burmistrzów tak łatwo tego budynku nie oddał a czego dokonał obecny, ze swoim rozbudowanym biurem prawnym.

  • Anonim

   04/05/2017 o 11:33

   Bzdury pleciesz. Sprawa zwrotu majątku Potockim od początku była tak oczywista, jak wschód słońca. Błędem było bezsensowne blokowanie zwrotu przez kilkanaście lat. Te kilkanaście lat należało wykorzystać na zbudowanie sobie nowej siedziby, ale każdy kolejny burmistrz wierzył gminnym prawnikom i mamy taki koniec, jaki mamy.
   Powiat dużo wcześniej przyszedł po rozum do głowy i wykupił liceum.
   Dla przykładu wiejska gmina Zabierzów od kilku lat ma nową okazałą siedzibę, której standard jest nieporównywalny ze standardem budynków przy pl Kulczyckiego. Można sprawdzić.

   • yes

    05/05/2017 o 11:08

    Dlaczego Łańcut nie należy do Potockich? Bo w Łańcucie są dobrzy gospodarze. Tylko takie miasteczka jak Zator , Szczawnica, Krzeszowice gdzie prawnicy nie są w stanie przeciwstawić się prawnikom Potockich, a Gmina majątku nie umie utrzymać i zagospodarować na odpowiednim poziomie.

    • jasiek

     05/05/2017 o 11:33

     kradzione nie śmierdzi?
     widzę, że dalej homo sovieticus w niektórych siedzi

    • Anonim

     05/05/2017 o 12:57

     hola.
     Majątek nie jest gminy tylko Potockich.
     Tu nie ma o czym rozmawiać, jeżeli Potoccy sobie życzą zwrot własności to mają ją dostać.

     Ciekawe jak byś się z prawnikami dogadywał, gdyby chodziło o posiadłości Twojej rodziny.

    • Anonim

     05/05/2017 o 13:32

     do „yes”: może najpierw zbadaj dogłębnie, na jakich zasadach Łańcut działa i dopiero wypowiadaj się publicznie. Nie wystarczą tylko dobrzy gospodarze…

  • Gie

   04/05/2017 o 13:48

   Taki pałacyk raczej średnio nadaje się na biura czy urzędy. Może to ładnie brzmi i wygląda że Gmina ma siedzibę w pałacu. 🙂 Ale ergonomia jest raczej mała a koszty utrzymania wysokie. Tanio pewnie też by go nie sprzedali. Może obecne władze przekalkulowały że kasę którą musiałyby wyłożyć na pałac lepiej przeznaczyć na jakiś nowy budynek który powstanie w przyszłości.

  • ;)

   04/05/2017 o 15:03

   podobno wiekszosc terenow nalezacych do Potockich zostala przekazana gminie bezprawnie..

   • krzysio

    04/05/2017 o 19:45

    Podobno!!!. Jak wiele może znaczyć jedno słowo.

 4. Gie

  05/05/2017 o 22:42

  Tak sobie rzuciłem okiem w ten rejestr
  http://www.krzeszowice.pl/dokumenty/umowy/rejestr_umow_2017.pdf
  Czy tam jest literówka?
  „Przeprowadzenie okresowych bezpłatnych badań
  lekarskich dla członka ochotniczej strazy pożarnej ”
  Chodzi o członka czy członków? 10 000 zł na badanie jednego strażaka?

 5. Jaber

  06/05/2017 o 01:37

  A TUTAJ coś takiego sprzedają, yhm!
  Wygląda znajomo. Tylko 13 mln. zł, ale może by się dało ponegocjować?

  Polecamy atrakcyjny teren 57 ha,uzbrojone, stacja TRAFO na działce, ujęcie wody, gaz, zrobione badania geologiczne
  przeznaczenie w MPZP – logistyka
  bezposrednio z nieruchomosci zjazdy do autostrady: wezeł Chrzanów, kierunek Kraków A4/E40
  kierunek Alwernia – Oswiecim

 6. jozek

  11/06/2017 o 18:07

  Ciekaw jestem czy ktoś w końcu przypomni sobie ile to Potoccy mieli długów i za długi stracili mnóstwo nieruchomości. Ciekaw jestem czy też je odzyskają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę