Wydarzenia

Noc spadających gwiazd. Gdzie i kiedy oglądać Orionidy

ikewinski via Foter.com / CC BY

W ten weekend na niebie czeka nas wyjątkowy spektakl. W ciągu najbliższych nocy można będzie zobaczyć do około 20 zjawisk świetlnych na godzinę. Rój Orionidów swój szczyt ma osiągnąć już w ten weekend.

By zobaczyć to niezwykłe zjawisko, trzeba być czujnym. Orionidy wpadają w atmosferę z prędkością 66 km na sekundę. W niektórych przypadkach ich przelotowi może towarzyszyć jaśniejszy ślad na niebie, a także grzmoty i syki.

Wieczorny seans na niebie rozpocznie się już w piątek, około 23:30. Jeśli niebo w tym czasie będzie zachmurzone nie należy rezygnować, rój meteorów będzie można obserwować aż do 24 października. Do wypatrywania spadających gwiazd warto wybrać miejsce z dale od miejskiego oświetlenia.

Jak informuje portal Crazy nauka – rój orionidów zaczyna być widoczny z Ziemi, kiedy nasza planeta wchodzi w chmurę drobin pozostawionych przez kometę Halleya – to ten moment, kiedy orbita Ziemi i komety krzyżują się ze sobą. Skutkiem tego przejścia jest widoczny na naszym niebie rój meteorów – zjawisk świetlnych powstałych wskutek tarcia, rozgrzewania się i spalania pyłu i drobin materii w górnych warstwach atmosfery.

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę