Przez miasto przejdzie królewski orszak
Autor
Opublikowane
W sobotę, 6 stycznia w święto Trzech Króli na Rynek wyruszy królewski orszak. Wydarzenia po raz drugi organizuje krzeszowicka parafia pod wezwaniem świętego Marcina. Podobne orszaki przejdą także przez Chrzanów i Zabierzów.
Trzej królowie w drogę na Rynek wyruszą po sobotniej mszy świętej o godzinie 11:00 spod kościoła świętego Marcina. W dłoniach mają dzierżyć królewskie chorągwie. Na Rynku, przy szopce, oddadzą część Nowonarodzonemu. Parafia przygotowuje też mini spektakl – spotkania królów z Herodem. Uczestnicy otrzymają korony i śpiewniki.
blitz
04/01/2018 o 23:50
pomysł zgapiony od stowarzyszenia ratuj tenczyn, żałosne
lza
05/01/2018 o 13:48
To dobrze, że pożycza się dobre pomysły. Tym bardziej, że pomysł Stowarzyszenia przyjął się w całej Polsce.
😁
05/01/2018 o 16:46
A to ciekawe. 🤔 ratuj Tenczyn wymyślił orszak trzech króli. 😂 no, no, wyobraźni Ci nie brakuje.
Kk
05/01/2018 o 12:36
Halloween zapożyczony z USA to dopiero żałosne!!!!
Anonim
05/01/2018 o 15:20
Co jest żałosne? Że katolicki kraj świętuje jedno z ważniejszych swoich świat w taki a nie inny sposób? Czy że pomysł RT był żałosny? A może był na tyle dobry i należy się z tego cieszyć, że inni poszli w te same ślady?
m
05/01/2018 o 16:41
Właśnie swoich, a nie chrześcijańskich. To byli magowie ze Wschodu, a nie królowie (nie mówiąc o jakiś „króli” i o tym, że było ich trzech!). Kościół katolicki potrafił zasiać ziarna swojek wiary na zwyczajach pogańskich. akurat to objawienie było pogańskim świętem słonecznego bóstwa Aiona, narodzonego z dziewicy Kory, które obchodzono w Aleksandrii w nocy z 5 na 6 stycznia. Związane to było z czuwaniem nocnym i śpiewami. Nad ranem, zwykle z pianiem koguta, wstępowano uroczyście do ciemnej jaskini i wynoszono stamtąd małego Aionka. Chrześcijanie zaczęli święcić to święto na wzór pogańskiego, zamieniając Aiona na Chrystusa. Nie ma w tym nic dziwnego, podobnie jak Boże narodzenie było skopiowane ze święta na część Mitry, tak i Wielka Noc, Zielone Światki, Noc Świętojańska, czy Święto Zmarłych (Dziady), również są skopiowane z pogańskich rytuałów. Legenda o trzech królach, którzy przybyli pokłonić się Jezusowi została wymyślona przez karmelitę Jana z Hildesheimu w XIV w. On to zmienił czarowników na królów i nawet nadał im imiona: Kacper, Melchior i Baltazar. W Ewangeli jest napisane, że „astrolodzy ze stron wschodnich” przybyli do małego Jezusa i przynieśli mu dary. Nigdzie nie podano ich imion ani liczby. W przeciwieństwie do tego, co głosi tradycja, Magowie nie przybyli do nowo narodzonego Jezusa leżącego w żłobie — tak jak zrobili pasterze. Przybyli kilka miesięcy później i zastali ‚dziecko’ w ‚domu’. Gwiazda nie pokierowała ich bezpośrednio do Jezusa w Betlejem. Zaprowadziła ich do Jerozolimy, do Heroda, który chciał zabić Jezusa. Zrobiłby to, gdyby Bóg nie ostrzegł astrologów, żeby nie mówili nic królowi.
Anonim
07/01/2018 o 07:56
Rozmawiamy o tym, czy można było 'wypozyczyc’ sobie od RT 'prawa’ do tego orszaku, a nie o tym kto z nas ma lepszą wiedzę historyczna. Już pokazales/pokazalas że Twoja wiedzą w tym temacie jest poonadprzecietna, rozumiem że właśnie o to chodziło – żeby się wykazać. Brawo, udało Ci się. A teraz do rzeczy.
ks. Wojciech Baran
07/01/2018 o 10:57
Szanowni Państwo, Orszak jest organizowany we współpracy z Fundacją „Orszak Trzech Króli”: http://www.orszak.org i jest to inicjatywa ogólnopolska, do której może zgłosić się każda miejscowość.
Pozdrawiam. ks. Wojciech Baran
Anonim
07/01/2018 o 15:08
O, jest i odpowiedź, może to zamknie gęby co poniektórym, co im się nigdy nic nie podoba.
pl
01/02/2018 o 10:37
Ile ta nowoczesność kosztowała, i ile szacunkowo turystów odwiedza Krzeszowice?