Wybory samorządowe

Byli burmistrzowie wrócą do gry? Komitety zaczęły układać listy wyborcze

Choć kandydatów do rad i sejmików można zgłaszać do 17 września w gminie już ruszyła karuzela nazwisk, które pojawią się na listach wyborczych podczas nadchodzących wyborów samorządowych. Na początku zeszłego tygodnia PKW opublikowała listę zarejestrowanych komitetów wyborczych. Wśród nich „Nowe Krzeszowice”, byłego burmistrza Czesława Bartla.

Czy Czesław Bartl wróci do pracy w samorządzie? Najwidoczniej ma taką chęć. „Nowe Krzeszowice” znalazły się na liście zarejestrowanych komitetów wyborczych. Ci wszyscy, którzy mają nadzieję, na kolejną kadencję Czesława Bartla w fotelu burmistrza, mogą się rozczarować. Były burmistrz nie zamierza wchodzić po raz trzeci do tej samej rzeki. Jeśli jednak wyborcy zdecydują się go poprzeć, po jesiennych wyborach może zasiąść w Radzie Miejskiej.

Nowością na listach wyborczych będzie za to utworzony w Siedlcu komitet „Niezależne Krzeszowice” związany z sołtysem Siedlca Stanisławem Molikiem. W wyborczym rozdaniu nie zabraknie komitetu obecnego burmistrza gminy Krzeszowice. Ze „Wspólnej Gminy Krzeszowice” wystartuje na pewno obecny przewodniczący Rady Miejskiej – Adam Godyń oraz sołtys Filipowic Beata Głąb. Prace nad tworzeniem listy trwają.

Trochę więcej wiadomo o składzie list Koalicji Obywatelskiej (PO z Nowoczesną). Do Rady Miejskiej na pewno wystartują Dorota Marek, Wojciech Pogan, Kamil Kłosowski i Andrzej Osiniak (także kandydat na burmistrza Krzeszowic). Do Rady Powiatu koalicja zamierza wystawić obecną radną Stanisławę Grzędę oraz Grzegorza Małodobrego. Na liście do Sejmiku znajdzie się Artur Baranowski.

Obecni radni znajdą się na liście Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miejskiej wystartuje – Robert Chochół, Henryk Woszczyna, Władysław Ziomek oraz Anna Blecharz. W wyborach po raz kolejny zamierzają wystartować obecny wiceburmistrz Witold Kulczycki oraz były burmistrz Wiesław Jagiełło. Na liście PiS do rady mają się także znaleźć sołtys Czernej Wojciech Pałka, oraz Leszek Kramarz czy Dominik Pałka. Do Rady Powiatu wystartują Wojciech Pałka (obecny starosta), Adam Ślusarczyk (dyrektor małopolskiego ARiMRu) i były starosta Andrzej Furmanik. O kolejną kadencję w sejmiku powalczy Łukasz Smółka.

Choć na razie nie wiadomo jak będą wyglądały listy PSL. Start w wyborach do Rady Powiatu zadeklarował popierany przez ludowców Jerzy Wnęk.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. JERZY

  06/09/2018 o 18:26

  O Boże, ile nic nie znaczących nazwisk, ależ co niektórzy mają parcie na tzw. szkło, kasę czy własne ego ?

  • Jaber

   09/09/2018 o 12:16

   To jakże aktualne pytanie, na które odpowiedź ma przede wszystkim charakter ilościowy, czyli o ile rośnie?
   Odpowiedzi dostarcza, na przykład, lektura oświadczeń majątkowych małopolskich radnych sejmikowych. Trzeba dodac – najczęściej tych z partii łaskawie panującej, lecz w poprzedniej kadencji radni poprzednio nam panującej partii gorsi bynajmniej nie byli.
   A o ile rośnie?

   * Wpada do sejmiku w 2014 r. biedak z oszczędnościami kilkutysięcznymi i pensją na poziomie średniej budżetówki, czyli te 2800,0 zł/mies. netto.
   A kogo widzimy w 2017 r.?
   Oszczędności już pod 100 tys. zł, rada nadzorcza SSP, fucha w innym mieście, nowy samochód i dochody netto ponad 200 tys. zł/rok netto.
   Nieźle, prawda?

   ** Inny społecznik, prawnik z kancelarią, czyli od startu nie biedak.
   Wpada w 2014 r. do sejmiku z oszczędnościami 350 tys. zł i dochodem ok. 90 tys. zł za rok. A w 2017 r…. no no no! Oszczędności już pod milion złotych polskich. Doszły harówki w radzie nadzorczej oraz zarządzie spółek SP. A i kancelaria zaczęła działać pełną parą – dochód za 2017 r. na poziomie milionika.

   Tia. Bardzo ciekawa lektura, której życiorysy finansowe głównych postaci możnaby nakreślać jeszcze na wielu stronicach. Zawsze uderza ich niezwykła pracowitość na wielu etatach, zakładająca niejednokrotnie zdolności bilokacyjne.

   • Obiektyw

    09/09/2018 o 21:16

    Ale nie wkładajmy wszystkich do jednego worka. Wiadomo, że mowa o przedstawicielach jednego ugrupowania.

    • Jaber

     10/09/2018 o 08:34

     Ilość worów do wyboru, do koloru. Każdy pucybut partyjny może nawet mieć swój osobny wór – dla mnie nie czyni to różnicy. Wyraźnie napisałem, że przykłady dotyczą tak zwanych członków partii obecnie niewstrzemięźliwie nam panującej. I bez złudzeń – karierowiczowsko-dorobkiewiczowskie plemię rozpełza się m. in. po spółkach SP za panowania każdej partii.
     Duże grupy wyborców z pełną recydywą dostają następczo kosza od swoich wybrańców, którym wysuwają się czułki detektorów lepszych posad w szeroko rozumianej administracji. Dopiero po wyborach zaczyna się giełda nazwisk i stanowisk. Na każdym szczeblu.

    • Anonim

     10/09/2018 o 11:58

     W tej kadencji jednego, w poprzedniej innego, w następnej kolejnego.

 2. Rzepa

  06/09/2018 o 20:51

  Moje typy nowych radnych gminy z okręgu Miasto Krzeszowice (6 mandatów):

  * Prawo i Sprawiedliwość – 2 mandaty ( Robert Chochół i Witold Kulczycki)
  * Wspólna Gmina Krzeszowice – 2 mandaty ( Wojciech Styrylski i Jerzy Ciężki)
  * Polskie Stronnictwo Ludowe – 0 mandatów
  * Nowe Krzeszowice – 1 mandat (Czesław Bartl)
  * Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska – 1 mandat (Kamil Kłosowski)
  * Niezależne Krzeszowice – 0 mandatów

 3. rydz

  07/09/2018 o 05:48

  Odgrzewane kotlety wrócą do gry 😊

 4. Michał

  08/09/2018 o 03:26

  Czesław Bartl,po stokroć TAK!Żeby tylko zechciał!A Jagiełło to dowcip-rozumiem.To ten ,co nie wiedział,że nad stawem były bobry?

  • Ech

   09/09/2018 o 21:09

   Dla mnie powrót Czesława nie jest dowcipem niestety, ale tragifarsa. 😡

 5. Anonim

  14/09/2018 o 21:31

  Do Sejmiku podobno pani D.

  • ???

   15/09/2018 o 07:44

   A kto to jest pani D. ???

 6. anonimowa

  14/09/2018 o 22:23

  A gdzie lapki w gore lapki w dol

 7. D60

  16/09/2018 o 14:58

  Kandydatów jak zawsze mnóstwo.
  Szkoda tylko że z reguły to jedne i te same osoby, które swój udział w polityce uzasadniają jedynie faktem długiej obecności „przy korycie” lub rzekomą znajomością wszystkiego co wymyślono w polityce od czasów wynalezienia koła.

  Szanowni kandydaci do rad, ja proponuję Wam w końcu zdobycie się na odwagę i pokazanie własnych umiejętności nie tylko w formie obietnic wyborczych i dyskusji nad tym kto więcej obieca, kto ma ładniejszą wizję etc. Pokażcie się z innej strony.

  W IMIENIU ORGANIZATORÓW ZAPRASZAM WSZYSTKICH KANDYDATÓW DO RAD GMIN, POWIATU ORAZ SEJMIKU DO WZIĘCIA UDZIAŁU W AKCJI RADNY Z CERTYFIKATEM, organizowanej przez Instytut Politologii i Instytut Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Więcej szczegółów na stronie http://www.radnyzcertyfikatem.pl

  Szanowni kandydaci. Jeśli naprawdę jesteście fachowcami samorządu – zgłoście się. Chyba że nie macie odwagi na nic więcej poza obiecankami, z których potem niewiele zostaje.

  Pozdrawiam

  • Jaber

   16/09/2018 o 22:59

   W imieniu organizatorów? To byłoby dobrze, aby organizatorzy zmienili w regulaminie zapis o ostatecznym terminie zgłaszania się / rejestracji. Wygląda na to bowiem, że zapisy zakończyły się tydzień temu!
   Ps.
   Ciekaw jestem frekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę