Gospodarka

Gmina rozstrzygnęła przetarg na zakup energii. Kwota na umowie wyższa niż w latach ubiegłych

Fot. langleyo on Visualhunt.com / CC BY-ND

W listopadzie gmina Krzeszowice rozstrzygnęła przetarg na zakup energii elektrycznej na 2019 rok. Cena prądu dla samorządowych przedszkoli, szkół, urzędu i Zakładu Administracji Budynków Komunalnych poszybowała w górę. Spółka Tauron zaproponowała gminie kwotę o prawie 40 procent wyższą niż w ubiegłym roku. 

Do gminnego przetargu na zakup energii zgłosiły się trzy podmioty – Tauron Sprzedaż, Polski Koncern Naftowy ORLEN i PGE Obrót. Najniższą cenę zaproponował świadczący do tej pory usługę na rzecz gminy Tauron. Wartość umowy na zakup energii na przyszły rok ma wynieść 1 472 478 złotych. Ten sam dostawca, jak wynika z informacji przetargowych w BIP,  rok temu podpisał z gminą umowę na kwotę 911 009 złotych. Wzrost kosztów zakupu energii przez gminę o prawie 40 procent, nie jest najwyższym. Jak wynika z informacji Związku Miast Polskich, zaproponowane ceny energii dla samorządów na 2019 rok są średnio o 50-70 procent wyższe niż w roku ubiegłym.

Temat podwyżek cen energii był przedmiotem dyskusji na posiedzeniu Zarządu Związku Miast Polskich. Odniósł się już do niego minister energii Krzysztof Tchórzewski i szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Ten ostatni, w popołudniowej rozmowie dla radia RMF FM oświadczył: „Nie będzie podwyżek cen prądu. (…) Wszędzie tam, gdzie została zaproponowana wyższa cena, te umowy będą renegocjowane. Tak, jak powiedział bardzo wyraźnie pan premier: nie będzie podwyżek ani dla indywidualnych odbiorców, ani dla firm, ani dla samorządów”. Kto miałby wyjść z propozycją renegocjacji umów i jak owe renegocjacje miałyby wyglądać? Nie wiadomo. Całą rozmowę można wysłuchać na kanale radia.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. dojna zmiana

  16/12/2018 o 02:32

  Czy prawda jest ze połaczono kopalnie z zakładami energetycznymi w kwestii zakupu wegla w tychże?

 2. Ono

  16/12/2018 o 18:20

  Już podrzucono energetyce to kukułcze jajo. Zapłacimy za to podwyżkami.

 3. Xyz

  21/12/2018 o 01:48

  No jak to jest ? Niejaki pan Sasin obiecuje ze nie będzie podwyżki dla firm , samorządów ……a tu masz….. Gmina w rękach Pisu, minister z Krzeszowic, i cisza….nikt nie krzyczy ……… ciekawe……

 4. Gie

  02/10/2021 o 18:58

  Gmina podpisała już jakąś umowę na dostawy prądu na 2022 rok? Jakże zabawnie brzmią teraz słowa pana Sasina i Tchórzewskiego. A ile ż to milionów zarobili przez te prawie 3 lata składając takie obietnice bez pokrycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę