Gospodarka

Co się stało z pyłomierzem, który gmina dostała od Polskiej Spółki Gazownictwa?

Ponad dwa miesiące temu na konferencji prasowej w krzeszowickim urzędzie Polska Spółka Gazownictwa przekazała gminie urządzenie do pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Wyposażony w wyświetlacz pyłomierz miał zostać zainstalowany w centrum, by mieszkańcy spacerujący po mieście na bieżąco mogli sprawdzić jakość powietrza. Okres smogowy w pełni, a tablicy jak nie było, tak nie ma. Co się z nią stało? Postanowiliśmy zapytać w urzędzie.

Tablica z wyświetlaczem trafiła do gminy w ramach społecznej akcji PGS pod hasłem „Przyłącz się, liczy się każdy oddech”. Po zainstalowaniu ma pokazywać stężenie pyłów zawieszonych PM 10, PM 2.5 oraz temperaturę powietrza. Początkowo zapowiadano, że zostanie zamontowana w centrum miasta, ale po ponad dwóch miesiącach od przekazania mieszkańcy nadal nie mogą z niej korzystać. Dlaczego? 

Żeby móc zamontować urządzenie gmina najpierw musi wybrać miejsce. Jedyny budynek w centrum miasta, z którego jeszcze korzysta to Pałac Vauxhall, ale na umieszczenie na nim urządzenia musiałby wyrazić zgodę konserwator zabytków. Tak samo sprawa ma się w przypadku budynku urzędu przy Grunwaldzkiej, na którym już w tej chwili znajduje się niewielki pyłomierz Airly. Gminie pozostaje więc budynek przy placu Kulczyckiego i to właśnie tam zostanie zamontowana tablica. By zaczęła działać trzeba jeszcze zakupić dodatkowe elementy sieci internetowej, ubezpieczenie i wybrać wykonawcę montażu. Urząd chce by nowy pyłomierz zaczął działać jeszcze w tym roku. 

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. Ludzie

  19/12/2018 o 14:07

  Do pyłomierza nikt sie nie pali bo wyszłaby prawda na jaw.

 2. Jaber

  19/12/2018 o 22:52

  Najwyraźniej w urzędzie miejskim grasuje geniusz organizacyjny. Trzy miesiące zajmie urzędnikom uruchomienie, za przeproszeniem, ‚durnego’ urządzenia do pomiaru zanieczyszczeń. A może więcej niż trzy? I to z jakiego powodu? Poszukiwania wolnego miejsca na elewacji! :-DD Humor zeszytów ze szkoły specjalnej.
  Poprzedni projekt geniusza polegał na nagłym odcięciu dróg wyjazdowych do Czatkowic/Czernej – jednoczesne, wielotygodniowe remonty dwóch głównych szlaków. Oj, główkował ktoś długo, jak na wiele tygodni spieprzyć życie mieszkańcom, maksymalnie je utrudnić.
  To z niecierpliwością czekamy na kolejny przejaw twórczego myślenia urzędników miejskich – co teraz twórczo zostanie sknocone?

 3. REX

  20/12/2018 o 05:12

  Zamontują na wiosnę. Popatrz na You Tube Rynek Krzeszowice a zobaczysz sedno sprawy.

  • Jaber

   20/12/2018 o 11:06

   Łonderful, czyli w zasadzie po sezonie grzewczym. Sedno musi być naprawdę duże i ciężkie!?

 4. Tenczynianin

  20/12/2018 o 16:07

  Jakby zamontowali teraz to by wyszło szerzej na jaw czym nas truje lokalne lobby flotów i mułów weglowych. Na ten moment jako taką świadomość mają tylko użytkownicy Internetu. A tak swoją drogą może warto byłoby przy takich stęzeniach jak w tym tygodniu nie puszczać dzieci do przedszkoli i szkół. Jakby tak wszyscy z nas solidarnie zrobili to by się może władza ocknęła.???

 5. LOKALNY

  20/12/2018 o 17:21

  Szanowna Redakcjo, liczymy na Was i podrzucamy gorący temat. Zapewne jest w Krzeszowicach nie mało osób pragnących wiedzieć co z ich użytkowaniem wieczystym i przekształceniem do w prawo własności. Jaką bonifikatę zaserwuje nam Rada, na czyich gruntach zostały wybudowane w latach 70-tych XX wieku Ćmany i bloki osiedla Jurajskiego a wcześniej os. Targowa?
  Jakoś nie możemy doszukać się na ten temat aktualnej informacji na BiP Urzędu. Prosimy o przybliżenie nam tematu uprzedzenie czym możemy być zaskoczeni?
  Spółdzielnia Mieszkaniowa niedawno przysłała pisma w sprawie podwyżki opłat eksploatacyjnych ale nic nie wspomina o pertraktacjach w spawie użytkowania wieczystego, powołuje się tylko, cokolwiek to znaczy, na wynik finansowy nieruchomości oraz plan ekonomiczno-finansowy na 2019 rok. W dodatku nie podpisuje tego Księgowy Spółdzielni, który za ten zakres akurat odpowiada.

  • krzeszowiceone.pl

   27/12/2018 o 22:26

   wydaje mi się, że takich szczegółów urząd mi nie poda, ale sam temat wart jest nagłośnienia, zwłaszcza, że ustawa wchodzi w życie już w styczniu. Poszło zapytanie. Uchwała o bonifikatach jest z 2010 roku.

   • Ann

    09/02/2019 o 10:11

    Tak, ze zwykłej ciekawości zapytam: p. burmistrz odpowiedział na pytanie na temat bonifikat w opłacie przekształceniowej? Wieść gminna niesie, że w Krzeszowicach takich bonifikat nie będzie. Niedawno Chrzanów uchwalił bonifikatę na poziomie 60% przy jednorazowej wpłacie, Kraków podobnie, Warszawa AŻ 98%. Cóż, Krzeszowice, jak zwykle muszą się czymś wyróżniać… Bloki oraz domy jednorodzinne (Ćmany) to wszystko było użytkowanie wieczyste, które z dniem 1 stycznia 2019 r. z mocy ustawy przekształceniowej zamieniło się w pełną własność, ale trzeba za nią zapłacić. Zapłata jest w 20 rocznych ratach płaconych przez okres 20 lat, jednak samorządy mogą uchwalać bonifikaty, zwłaszcza przy jednorazowej wpłacie tej należności. Wysokość rocznej opłaty jest równa opłacie jaka wynosiłaby za użytkowanie wieczyste w dniu 1 stycznia 2019 r., czyli przed przekształceniem. Trzeba wspomnieć, że opłata przekształceniowa ma być waloryzowana nie częściej niż co 3 lata o GUS-owski wskaźnik zmian cen nieruchomości (ewentualnie wskaźnik inflacji). Czyli, gdyby samorząd udzielił bonifikaty, warto dokonać jednorazowej wpłaty całości opłaty przekształceniowej. Zatem proszę krzeszowiceone.pl o informację, czy p. burmistrz udzielił odpowiedzi na zapytanie.

    • krzeszowiceone.pl

     14/02/2019 o 19:43

     Tak, mamy odpowiedź naczelnika wydziału WGP. W zasadzie nie trzeba było pytać, bo informacja pojawiła się w styczniu w BIP.
     W weekend wrzucimy info na stronę.

     • Ann

      15/02/2019 o 00:00

      Ja niestety chyba nie umiem szukać – nie znalazłam w BIP-ie informacji na interesujący temat. Z pewną nieśmiałością: – czy prośba o link będzie dużym nadużyciem? 😉

   • JERZY

    16/02/2019 o 09:27

    Cokolwiek znaleźć na BIP-ie Urzędu graniczy z cudem. Odnalazłem uchwałę o bonifikatach za przekształcenie użytkowania wieczystego, która jest z 1990 roku i daje 90% bonifikaty przy jednorazowej wpłacie.
    Teraz zapewne nowi radni będą deliberować nad zmianą bo przecież nowe ceny gruntu, nowa ustawa, nowe spojrzenie na własność ale czy wezmą pod uwagę, że już płacimy i podatek i wieczyste przez prawie 45 lat a spółdzielnia dba o tereny którymi zarządza bo w przeciwnym razie porosłyby nowe drzewa i chwasty po pas, jak na innych państwowych działkach.

    Ja również proszę Redakcję aby „wydobyła” od Pana Zielińskiego ten link o przekształceniu, bo coś mi się wydaje, że to lipa.

    • Ann

     16/02/2019 o 15:00

     To stara uchwała. Nowa musi być na podstawie obowiązującej od 1.01.2019 ustawy przekształceniowej. Tam, w BIP-ie jest prawdopodobnie jakaś informacja na ten temat
     Jednak ja w BIP-ie nie znalazłam,a wydawało mi się, że jestem „mistrzem” poszukiwań. BIP mnie jednak przerósł. 😀
     Poczekamy, krzeszowiceone.pl obiecały artykuł w czasie weekendu.

 6. WG

  21/12/2018 o 20:01

  Pyłomierz przydałby się tam gdzie jest wielu podróżnych. Wtedy informacja o zanieczyszczeniu powietrza byłaby dostrzegalna przez mieszkańców korzystających z komunikacji prywatnej i publicznej. Moim zdaniem najlepszym, naturalnym miejscem na to urządzenie jest budynek straży pożarnej (np. miejsce nad wejściem do poczekalni). Wtedy każdy kto czeka na busa lub będzie korzystał z parkingu przy dworcu będzie wiedział czym oddycha.
  Moim zdaniem lokalna ‚władza” nie ma odwagi lub obawia się uświadamiania mieszkańców czym tak naprawdę oddychamy. Ani rada ani tym bardziej burmistrz nie wykazują wystarczającego zaangażowania w rozwiązanie tej kluczowej dla gminy sprawy. Wystarczy porównać jak np. w tym zakresie działa straż miejska w Krakowie, a jak w Krzeszowicach , jak idzie wymiana kotłów w sąsiednich gminach i jak u nas itd, jakie projekty są realizowane itd…

 7. Mieszkaniec Tenczynka

  08/02/2019 o 08:07

  Dokładnie tak jest jak pisze WG. Rozmawiam z ludźmi w Tenczynku, wielu z nich nie widzi problemu. Ci którym to najbardziej przeszkadza to młode rodziny z małymi dziećmi. Starsi ludzie mają często górnicze emerytury i palą węglem do oporu ile piec wytrzyma. Straż miejska interesuje się tylko jak ktoś śmieci spala. Gdyby taką tablicę umieścić na skrzyżowaniu Sobieskiego z Chlopickiego albo na tenczynskim rynku to skali by zabrakło.

  • -w

   08/02/2019 o 19:10

   „Starsi ludzie mają często górnicze emerytury i palą węglem do oporu ile piec wytrzyma.” – Bardziej bzdurnego stwierdzenia dawno nie słyszałem.Czepianie się starszych ludzi jest nie na miejscu.

 8. Mieszkaniec Tenczynka

  18/02/2019 o 22:56

  A czemu to niby starsi ludzie mogą bezkarnie kopcić? Truć siebie samych i innych. Tylko dlatego, że mają górnicze emerytury? To że oddychamy czymś takim to jest według Ciebie na miejscu? Mam nadzieję, że niedługo władze wprowadzą jakieś sensowne zakazy palenia węglem tak jak to zrobiono w Krakowie. Innej drogi nie ma. Trzeba odchodzić od węgla w gospodarstwach domowych!

 9. Och

  20/02/2019 o 18:30

  Jeżeli cena gazu przez najbliższe 15 lat utrzyma się na obecnym poziomie,to można się spodziewać po 2 latach 90% kotłów gazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę