Zdrowie

W gminie przybywa czujników pomiaru zanieczyszczenia powietrza

Fot. Airly

Na mapie Airly przybywa punktów pomiaru jakości powietrza. Do opłacanych przez gminę sześciu czujników, doszedł kolejny. Nowe sensory mają się także pojawić w dwóch sołectwach.

Filipowice, Tenczynek, Czerna, Sanka i Krzeszowice. Tak do tej pory prezentowała się mapa czujników mierzących zanieczyszczenie powietrza w gminie. Od dziś jego jakość będzie można sprawdzić także w okolicy krzeszowickiego przedszkola. Zakup czujnika zamontowanego na budynku przy Batalionów Chłopskich sfinansowali rodzice przedszkolaków.

W przyszłości nowe sensory pojawią się także w Nowej Górze i Miękini. O pieniądze na ich zakup postarali się druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Góry. Projekt „Wiem czym oddycham –  urządzenia do pomiaru jakości powietrza” został wybrany do dofinansowania w ramach konkursu grantowego „Dobry Sąsiad”  Kopalni Wapienia w Czatkowicach.

Pieniądze na instalacje stacji monitoringu jakości powietrza zintegrowaną z siecią Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska chce pozyskać Krzeszowicki Alarm Smogowy. Projekt  jest już po wstępnej weryfikacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. XYZ

  09/07/2019 o 21:23

  Na budynku przedszkola na ul. Głowackiego czy Al. Solidarności. Konia z rzędem temu kto mi wytłumaczy dlaczego adres przedszkola to ul. Glowackiego do której jest 150m

 2. Gie

  09/07/2019 o 21:52

  Dwa razy podawałem tutaj linki gdzie można było zdobyć czujnik Airly za darmo. W pierwszej edycji jeśli dobrze pamiętam wystarczyło 100 głosów a w drugie coś pod 300. Wszystko w zasięgu możliwości mieszkańców naszej gminy. Trzeba było tylko się zmobilizować i zagłosować.

 3. egon

  10/07/2019 o 09:29

  warto dodać że nowy czujnik airly który od tego tygodnia jest zamontowany na budynku Przedszkola Sammorządowego w Krzeszowicach sfinansowany został ze składek rodziców.

 4. Michał

  12/07/2019 o 08:58

  Przecież wiemy że mamy fatalne powietrze. Od większej ilości czujników jakość powietrza się nie poprawi. Nie wiem o co to halo.

 5. Gie

  20/08/2019 o 08:04

  Czujnik w Paczółtowicach nie działa od dłuższego czasu. Wyłączono go co by nie odstraszać potencjalnych klientów na budowane tam mieszkania? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę