Wydarzenia

Nie tylko urząd. Osoba na wózku bez szans na wjazd do niektórych szkół w gminie

Fot. Foter.com

W najbliższy czwartek burmistrz wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zapraszają mieszkańców na debatę poświęconą problemom osób z niepełnosprawnościami. Sęk w tym, że miejsce spotkania – Sala Herbowa krzeszowickiego urzędu, dostosowana do ich potrzeb nie jest. Na bariery architektoniczne uwagę zwróciła osoba na co dzień poruszająca się na wózku. Urząd na spotkanie wynajął schodołaz. 

– Jeśli chodzi o lokalizacje debaty braliśmy pod uwagę problem z barierami architektonicznymi naszego urzędu, dlatego osoby „na wózkach” będą miały zapewnioną pomoc w zejściu/wyjściu na I piętro – schodołaz. Jeśli takie rozwiązanie się sprawdzi (a podobno sprawdza się świetnie w budynkach z barierami, które z różnych przyczyn nie mogą być dostosowane w inny sposób tak jak np. nasz budynek urzędu) dołożymy wszelkich starań aby zakupić taki schodołaz i problem z barierami zostanie rozwiązany – informuje nas Aneta Solarz dyrektor krzeszowickiego GOSP.

Urząd miejski to tylko jeden z wielu budynków użyteczności publicznej, do którego ograniczony dostęp mają osoby z niepełnosprawnością ruchową. Na 15 zarządzanych przez gminę placówek oświatowych, tylko jedna – przedszkole w Krzeszowicach posiada windę, która umożliwia wjazd na piętro. Dodatkowo podstawówka w Nowej Górze została wyposażona w specjalne krzesełko do transportu osób z niepełnosprawnościami. W aż 5 placówkach (podstawówkach w Paczółtowicach, Miękini, Tenczynku, Czernej oraz krzeszowickiej poradni psychologiczno-pedagogicznej) osoby poruszające się na wózkach mają utrudniony wjazd nawet na parter budynku.

Podobnie sprawa ma się w obiektach zarządzanych przez jednostki pomocnicze gminy – mieszczące się na wsiach domy kultury czy filie biblioteki nie zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyjątkiem jest tu zarządzana przez CKiS Kopalnia Talentów do której dostać można się windą.

Zaradzić problemom z dostępnością ma przyjęte niedawno przez sejm ustawa. Od jej wejścia w życie instytucje publiczne będą miały 2 lata na zlikwidowanie barier. „Dostępność plus” obok ułatwień architektonicznych w urzędach, szkołach czy szpitalach, zapewnić ma też dostępność cyfrową, informacyjną i komunikacyjną. Zgodnie z projektem do życia zostanie powołany Fundusz Dostępności z którego wsparcie ma być udzielana na zasadzie pożyczki lub kredytu bankowego (z możliwością częściowego umorzenia) albo dotacji.

Debata społeczna „W stronę niepełnosprawności” odbędzie się 18 lipca o godzinie 17:00 w Sali Herbowej UM Krzeszowice (wejście na parter, dla osób poruszających się na wózkach zlokalizowane jest w tylnej części budynku).
W programie:
Problem niepełnosprawności – ocena i analiza na podstawie danych GOPS Krzeszowice
Formy pomocy osobom z niepełnosprawnościami
Innowacyjne formy wsparcia – dyskusja problemowa

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Asia

    15/07/2019 o 22:41

    i by nie skończyło się tylko na gadaniu, dobrze że coś można, ale też TRZEBA robić (nie, nie jeżdżę na wózku)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę