Gospodarka

Gmina zmniejsza „kieszonkowe” sołectwom i osiedlom

Fot. Foter.com

Na odbywających się we wrześniu zebraniach sołeckich i osiedlowych, mieszkańcy uchwalają budżety swoich miejscowości na przyszły rok. Pieniędzy do podziału jest jednak mniej, bo gmina postanowiła zmienić podstawę obliczania tzw. kieszonkowego.

Z przyszłorocznego budżetu Woli Filipowskiej wyparowało prawie 40 tysięcy złotych. Zmiana jest efektem innego sposobu naliczania środków przyznawanych sołectwom i osiedlom gminy. W tym roku, do podstawy obliczeniowej tzw. kieszonkowego (dochodu gminy), urząd postanowił nie brać pod uwagę pieniędzy przekazywanych przez państwo na realizację programu 500 +.  

W ubiegłym roku udział 500+ w ogólnym dochodzie gminy nie był jeszcze tak znaczący jak w obecnym, bo wypłata dotacji ruszyła dopiero w połowie roku – tłumaczy wiceburmistrz Adama Godyń. Powrót do podstawy obliczeniowej budżetów sołeckich i osiedlowym sprzed dwóch lat skutkuje mniejszym „kieszonkowym” na przyszły rok. Najwięcej, bo nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych stracą duże sołectwa – Tenczynek, Zalas, Wola Filipowska. Przyszłoroczne środki sołeckie i drogowe będą mniejsze w stosunku do zeszłego roku o około 20 procent.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. carolina

  20/09/2019 o 15:40

  o co w Gminie 2 wiceburmistrzów??!

 2. Mieszkaniec

  20/09/2019 o 17:33

  Tak, dwóch, dostali kieszonkowe dla sołectw zabrakło🐯😀😄😭…

 3. Zenek

  20/09/2019 o 19:13

  A tak

  Żeby godnie było!

 4. tomaszmyszewski

  29/09/2019 o 21:03

  W programie 500 + i oczywistej interpretacji cyfr ciekawym wydaje się „+” – nie zrozumiałem od początku czy „+” znaczyło „będzie więcej cyfr tuż przed kolejnymi wyborami ( nieważne czy budżet państwa wytrzyma czy też i nie ) – czy też „+” znaczyło cytując za wikipedią „Działania arytmetyczne – zwyczajowa nazwa czterech spośród działań algebraicznych: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia.”
  Jeżeli jednak „najznamiętniniejśi” spośród otoczenia jednego i jedynego wielbionego w słońcu północnokoreanśkiej propagandy „wodza nielicznej grupy zindoktrynizowanych polaków ” – „mężowie stanu” uznali że algebraicznie rozegrają kolejne wybory to chciałbym przypomnieć że kolejnym działaniem będzie „-” i powoli zaczyna się odejmowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę