Wydarzenia

W Żarach można było wygrać drzewko lub skręcić budkę lęgową

Kilkadziesiąt drzewek owocowych i budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy rozdała gmina podczas III Pikniku Ekologicznego w Żarach. Imprezie towarzyszył turniej dla szkół podczas którego uczniowie musieli m.in. rozpoznać skały występujące na terenie gminy, czy stworzyć zamknięty mini ekosystem w słoju.

W sumie do rozdania było 65 budek – 25 dla jerzyków, 40 sztuk dla nietoperzy. Mieszkańcy, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkursie wiedzowym mogli wygrać drzewka owocowe. Imprezie towarzyszyły warsztaty recyklingowe, własną budkę lęgową można było też skręcić samemu. Przybyli mogli spróbować pieczonych ziemniaków i dziczyzny, które w większości wydawano w… plastikowych talerzykach.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia >>

 

 

19 komentarzy

19 Komentarzy

 1. Figa

  16/09/2019 o 12:34

  Pani redaktor,przecież była Pani na pikniku i dobrze się Pani bawiła.Nie wiem po co ta uszczypliwość nt.plastikowych talerzyków.Piknik Ekologiczny odbywa się już w tej miejscowości trzeci raz.Organizacja była bardzo dobra zarówno z ramienia Gminy Krzeszowice,Parków Krajobrazowych i KGW Żary.

  • krzeszowiceone.pl

   16/09/2019 o 13:06

   to nie jest uszczypliwość, w czwartej edycji po prostu warto pomyśleć o tym, czy po pikniku, który w domyśle ma kształtować ekologiczne postawy nie powinno być mniej śmieci, zwłaszcza tych plastikowych.

 2. PLASTIK :)))

  16/09/2019 o 14:56

  Witam,
  warto może samemu podrzucić jakis pomysł do organizatorów a nie krytykować,choć osobiście czytając artykuł jestem zniesmaczona.Osoby , które organizowały piknik takie jak gmina Krzeszowice,sołtys Żar czy KWG Żary zorganizowały rewelacyjną imprezę,można tylko POGRATULOWAĆ! Pisząc o plastikowych kubeczkach itp trochę to śmieszne!
  Niech każdy zajmie się swoimi zadaniami,a piszmy o czymś ciekawym,interesującym mieszkańców gminy Krzeszowice!Ruszmy głowami !

 3. asia

  16/09/2019 o 15:52

  a mnie też te plastikowe talerzyki pasują jak wół do karety… gdzie tu ekologia? co za mimozy komentarze piszą, nie wolno napisać jak było? ja tu uszczypliwości nie widzę, widzę natomiast brak konsekwencji organizatorów…. wielu odchodzi od jednorazowych, plastikowych utensyliów, więc…???

 4. Plastik 😊😊😊

  16/09/2019 o 16:18

  Proszę wskazać jedną imprezę na terenie Krzeszowic gdzie nie było plastikowych naczyń???!!!
  Panie eko! Zapraszamy rowerami, a nie autkami na pikni.
  Uszczypliwość? Jak najbardziej ale z Pańi strony, pisząc o plastikach!

  • krzeszowiceone.pl

   16/09/2019 o 17:34

   racja, jest na wszystkich i najwyższy czas to zmienić 🙂
   Żary pod tym względem mogą być pionierem, wystarczy tylko się nie obrażać i napisać, za rok zamiast plastikowych talerzy będą tekturowe tacki, żeby piknik był jeszcze bardziej ekologiczny

   • Wiewióra

    16/09/2019 o 19:41

    Ten piknik nie był wcale ekologiczny- leśnicy wycinający lasy na potęgę, myśliwi bezsensownie zabijający zwierzęta i kopalnia niszcząca lokalną przyrodę. Dobrali się jak w korcu maku.

   • Ono

    16/09/2019 o 19:50

    Najsmutnieszym dla mnie obrazkiem był tatuś szczujący psem wypchanego młodego dzika i patrzący na to jego mały syn podnoszący tego dzika po szarży psa. Bardzo smutny to był obrazek. Nie rozumiem czego ojciec chciał w ten sposób nauczyć dzieciaka, bo na pewno nie miłości do zwierząt i empatii.

  • Życzliwy

   16/09/2019 o 19:35

   Może się pani oburzać – plastik czy pani tego chce czy nie krąży już w naszych organizmach. Może mniej tacek słomek i sztućców zmnieszy jego dowóz, a tym samym zapadalność na nowotwory. Buta i arogancja zawsze kroczą przed kłopotami. Więcej pokory odrobina edukacji i wprowadzania w czyn tego co nam wszystkim może wydłużyć życie i poprawić jego komfort. Zapobiec umieraniu w męczarniach. Takie są wyniki badań nukowych – organizmy żywe mają dużą zawartość plastiku działającego karcerogennie.

  • aaa

   16/09/2019 o 21:08

   U mnie na imprezie nie było 😛

 5. Anonim2

  16/09/2019 o 19:21

  Jeszcze bardziej jak pięść do oka pasuje do pikniku kopalnia która niszczy lokalną przyrodę. Opowiadanie o zasadzonych drzewkach jest śmieszne w sytuacji kiedy ogołaca się z nich obszary chronione.

 6. tomaszmyszewski

  16/09/2019 o 21:13

  Komentarze jaka puenta 🙂

 7. Ola

  16/09/2019 o 22:47

  Pewnie trochę się rozpisze, ale chcę poruszyć kilka kwestii. Na pikniku bawiłam się świetnie, bardzo dobra organizacja i atrakcje. Wraz z synami wygraliśmy drzewko i zrobiliśmy budke lęgową dla ptaków oraz hotel dla owadów. Atrakcje były świetnie dostosowane dla tych młodszych, jak i starszych uczestników pikniku, mogliśmy się dowiedzieć wielu nowych rzeczy z zakresu ekologii. Więc tu wielkie brawa dla organizatorów, ponieważ to było przyjemnie spędzone popołudnie 🙂
  Mimo to chciałam się wypowiedzieć na temat 2 rzeczy. Pierwsza z nich jest plastik, wyżej wspominy w artykule, jest to niestety jedna z kwestii nieekologiczych na pikniku. Plastik tonami zalewa naszą planatę i powinniśmy ograniczyć jego zużycie do minimum. Na rynku jest dostępnych teraz wiele drewnianych/papierowych/bambusowych alternatyw, które z łatwością pozwoliłyby na zastąpienie plastiku. Na nasze nieszczęście plastik używany do produkcji naczyń, czy sztućców jednorazowych to najczęściej „6”, czyli typ który pod wpływem ciepła wydziela substancje toksyczne, mające negatywny wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności gospodarkę hormonlna.
  Druga sprawa, która może okazać się sporna jest obecność mięsa na pikniku. Jest to rzadko poruszany temat i niewiele się o tym mówi, ale mięso i produkty odzwierzęce również do ekologicznych nie należą. Pod farmy oraz pod uprawy jedzenia dla zwierząt prowadzi się ogromne wycinki drzew (np. Kwestia pożarów Amazonii), same zwierzęta wydzielają metan, czyli jeden z gazów cieplarnianych, no i w końcu na produkcję mięsa potrzeba ogromną ilość wody (na 1 kg kurczaka potrzeba ok. 4 tys. litrów wody). Może w przyszłych edycjach warto byłoby rozważyć menu warzywne? Na pewno nikomu by nie przeszkadzał brak dzika czy kiełbaski, a można ktoś by akurat poznał jakiś fajny przepis na bezmięsne danie?
  Moim komentarzem nie chce na nikim wieszać psów, bo piknik był na plus. Wiadomo też, że są to pierwsze edycję, więc każdemu zdarzają się wpadki i potknięcia, najważniejszym jednak powinien być fakt, że kwestie związane z ekologia i zmianami klimatu są w gminie poruszane, mówi się o nich, że mamy na nie duży wpływ. Dlatego chciałbym za to podziękować i tym samym mam nadzieję, że podczas przyszłych edycji zostanie rozważona obecność plastiku oraz mięsa.

  • Mieszkaniec

   17/09/2019 o 12:36

   Ważne co po nadzwyczjnej sesji burmistrz powiedział radnym. Podobno w przyszłym roku za śmieci segregowane będziemy płacić od osoby 30 zł. Mnie interesuje wp l jaki sposób gmina kontroluje czy rodziny płacą za śmieci za każdego mieszkającego pod danym numerem osobnika. Mam wątpliwości czy wszyscy uczciwie podchodzą do opłaty. Koszty w takiej sytuacji będą rosły także z tego powodu. Ponad to postuluję aby z obszarów wiejskich nie zbierać odpadów zielonych. Ludzie tam mieszkający powinni je kompostować i wykorzystywać. Nie powinniśmy być obciążani za nie płatnościami.

 8. Tommy

  17/09/2019 o 14:26

  Można przyjść ze swoimi naczyniami i sztućcami. Ja tak zrobiłem i żyje:) propozycja dla organizatorów – kto przyjdzie z własnymi dostaje jedzenie bez kolejki. Swoją droga czy to jakiś problem jeść z papierowych ? Słyszałem, ze dziennie jemy jedna kartę płatnicza – smacznego 🙂

 9. Zaklopotany

  17/09/2019 o 21:15

  Dzik wypchany a drugi dzik na ruszcie. Zabrakło jak zwykle wyobraźni. Za to pogoda się udała 😉

 10. Ktos

  18/09/2019 o 19:28

  Świetny pomysł by przynieść swoj talerz i sztućce! Talerze papierowe i kubki już są w sprzedaży, widzialem też drewniane widelczyki. Jednak opcja naczyń wielokrotnego użytku bardziej przemawia.super pomysł!

 11. Kingsajz

  19/09/2019 o 18:27

  Czy coś wiadomo o nowych cenach za wywóz śmieci? ptaszki świerkają że będą podwyżki kilka set %

 12. Mirabelka

  20/09/2019 o 16:39

  Ostatni ptaszek ćwierkał o 26-28 PLN za segregowane, ale to wszystko jest w trakcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę