Gospodarka

Sprawdzamy co „siedzi” w przyszłorocznym budżecie

Fot. Foter.com

Wyższe dochody, wyższe wydatki i sporych rozmiarów dziura budżetowa, którą łatać będziemy głównie zaciąganymi kredytami. Przyszłoroczny budżet radni uchwalą już w piątek. Co się w nim znajdzie? Sprawdzamy.

159.5  milionów złotych – na taką kwotę będą opiewać przyszłoroczne wydatki gminy. Tradycyjnie najwięcej wydamy na oświatę – ponad 48 milionów złotych. Na drugim miejscu, z kwotą 38.8 miliona złotych znalazły się też różnorakie świadczenia rodzinne – głównie za sprawą 500 plus, które od tego roku przysługuje na każde dziecko. Podium zamyka gospodarka komunalna i ochrona środowiska – czyli m.in. nasze drogie śmieci, wydatki w tym dziale sięgnąć w przyszłorocznym budżecie ponad 16.5 milionów złotych. W top 5 znalazły się jeszcze wydatki na gminne i powiatowe drogi – 15.1 miliona, oraz administrację publiczną – 12.3 milionów złotych.

W przyszłym roku dochód gminy ma wynieść 148.9 milionów złotych. Lwią część – bo prawie 60 milionów będą stanowić wpływy z płaconych przez mieszkańców i firmy podatków i opłat – PIT, podatku od nieruchomości, rolnego czy opłaty eksploatacyjnej (kopalnie). Większe środki z budżetu państwa popłyną na świadczenia rodzinne (500 plus) – w przyszłym roku ponad 29.6 miliona złotych. 25.4 milionów złotych będzie stanowić subwencja oświatowa. Kolejną dużą pozycją w dochodach ma być opłata uiszczana za odbiór odpadów – 8.1 milionów złotych.

W przyszłym roku zaplanowano ponad 40 zadań inwestycyjnych na łączną kwotę 21.6 milionów złotych. Największe z ich to:

4.2 mln zł – Budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękinii
2.7 mln zł – Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Krzeszowice (połączenie Żbickiej z krajówką)
2.5 mln zł – Zakup gruntów
2.3 mln zł – Rezerwa inwestycyjna
2 mln zł – Dotacja celowa w formie pomocy finansowej dla Powiatu – Kompleksowy remont drogi Tenczynek – Rudno
2 mln zł – Budowa parkingu przesiadkowego w formule „PARKUJ I JEDŹ”przy stacji PKP w Krzeszowice 
1.2 mln zł – Dotacja celowa inwestycyjna – budowa biblioteki głównej Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach
1 mln zł – Podwyższenie kapitału zakładowego spółce Wodociągi i Kanalizacja (uzupełnienie udziału do aportu wkładu niepieniężnego)

Na koniec 2020 roku łączna kwota długu ma wynieść 56.2 milionów złotych, a wskaźnik zadłużenia – 37,75 %.

Tutaj znajdziesz projekt przyszłorocznego budżetu.

 

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. AL

  27/12/2019 o 06:20

  Jak to jest remont drogi Tenczynek-Rudno 2 miliony z Gminy najtansza oferta 4.948.296,56 zł.przez wykonawce Minsterstwo na drogi samorządowe przyznało przeszło 8 miliony a jeszcze powiat.

 2. W.

  27/12/2019 o 09:29

  Należy jeszcze dodać prośbę o umorzenie długu osp Miękinia zaciągniętego na samochód i ich prośbą o dofinansowanie następnego:) ale to już pewnie w wolnych wnioskach

  • Anonim

   28/12/2019 o 12:00

   Takie podejście spowoduje że inne straże w gminie też przestaną spłacać zaciągnięte długi. Czy wtedy panie burmistrzu będzie pan umarzł wszystkim a my podatnicy będziemy płacić? Na co wystarczą okrojone w tym roku podatki? Jakie wydatki pan będzie ciął? Może i władze gminy i strażacy powinni włączyć myślenie?

 3. joki

  27/12/2019 o 20:17

  a na czym ma polegaļ budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękinii?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę