Edukacja

Jak wypadły krzeszowickie szkoły w rankingu „Perspektyw”?

FOT. ZDJECIAKRZESZOWICE.PL

Miesięcznik „Perspektywy” opublikował swój coroczny ranking najlepszych szkół średnich w Polsce. Miejsce na liście określa wynik maturalny i sukcesy uczniów w olimpiadach. Jak na tle setki małopolskich ogólniaków i techników wypadły krzeszowickie szkoły?

Na początek kilka słów o metodologii powstawania najpopularniejszego rankingu szkół ponadpodstawowych w Polsce. W przypadku liceów, przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę sukcesy w olimpiadach (25%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (45%). Na ocenę techników wpływ miały sukcesy w olimpiadach (20%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Teraz czas przejść do konkretów. Na 999 szkół ogólnokształcących, które znalazły się w rankingu, krzeszowickie liceum zajęło 855 pozycję, to wzrost o kilka oczek w stosunku do zeszłego roku (868). Szkoła nie wypada zbyt dobrze na tle województwa. Na 100 szkół z Małopolski, krzeszowicki ogólniak zajął 71 miejsce. Podium w województwie jak zwykle okupuje trójca – V, I i VII LO. Lepiej niż krzeszowicka szkoła wypadła chrzanowska jedynka – w województwie 22 miejsce.

Spadek zanotowało też krzeszowickie technikum. W tym roku na 500 szkół tego typu w kraju zajęło 331 pozycję (spadek z 267). W województwie na 100 szkół zajęło 49 miejsce (spadek z 36). Najlepszym technikum w Małopolsce okazała się szkoła z Nowego Sącza, kolejne miejsca zajęło Technikum Łączności nr 14 i Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 – oba z Krakowa. Jeszcze niżej w rankingu znalazły się technika z Trzebini – numer 1 – 60 miejsce, numer 2 wypadło z pierwszej setki.

To, jak szkoła radzi sobie z przyrostem wiedzy, można też sprawdzić poprzez kalkulator zamieszczony na stronie Centralne Komisji Egzaminacyjnej. Po wyborze liceum lub technikum, system stworzy nam wykres określające wartość dodaną w odniesieni do średniej krajowej, województwa lub powiatu. Edukacyjną wartość dodaną dla krzeszowickich szkół można sprawdzić klikając tutaj.

 

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. Aga

  14/01/2020 o 21:50

  W Krzeszowickich szkołach nie ma niestety ciekawych kierunków/profili.

  • Absolwentka

   15/01/2020 o 11:28

   Przede wszystkim nie ma nauczcieli pasjonatów, bo to ci potrafią pociągnąć młodzież. Niestety większość tylko „odbębnia” to co ma w planie lekcji i do domu. Tam na korepetycjach „potrafią”. Tak wygląda polska szkoła. Może zbyt uogólniam, bo znam wielu ludzi z pasją, ale niestety są w mniejszości. Stąd jak mniemam ten wynik w rankingu. Poza tym do słabego liceum przychodzi słaba młodzież i koło się zamyka.

 2. FR

  15/01/2020 o 11:08

  W informacji należy sprostować kilka informacji:
  – podając podium rankingu w Małopolsce Autor podał informację iż na trzecim miejscu jest VII LO, nie doprecyzowując, że chodzi o szkołę prywatną a nie publiczne VII LO im.Z. Nałkowskiej, które aktualnie jest na 17. miejscu, za publicznymi II, VIII, VI LO w Krakowie, LO w Piekarach (podaje bo nasz powiat) i kilkoma krakowskim prywatnymi liceami prowadzonymi przez stowarzyszenia czy zakony
  – warto podkreślić, że zgodnie z regulaminem, w rankingu umieszczone są tylko najlepsze szkoły, które spełniają m.in warunek, że uzyskane w szkole z matury w 2019 roku „wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach”
  – ranking szkół z terenu Małopolski obejmował 111 liceów i 119 techników a nie jak Autor notki podaje 100, co zakłamuje ocenę
  – nasze szkoły nie są idealne, ale szkoda że Autor nie podał, że zarówno krzeszowickie LO i Technikum zostały wyróżnione brązowymi znakami jakości, co jest pewnym potwierdzeniem jakości nauczania
  Zachęcony przez Autora do analizy EWD (edukacyjna wartość dodana – parametr mierzący efektywność nauczania) naszych szkół, stwierdziłem, że LO Krzeszowice wypada całkiem nieźle np. w porównaniu do publicznych krakowskich LO nr VII i X, do których często uczęszczają dzieci z naszej gminy a nie są szkołami z „najwyższej krakowskiej półki”. Pomimo często słabszych wyników z matury, nasze LO wartości EWD w latach 2017-19 ma zawsze dodatnie oraz z reguły większe, ewentualnie na tym samym poziomie co te dwie krakowskie szkoły. W przypadku Technikum jest trochę gorzej, zwłaszcza w przypadku wskaźnika z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Ponad to zerknąłem jeszcze na dane dotyczące najlepszego w Małopolsce i trzeciego w Polsce liceum tj. V LO im A. Witkowskiego. Szkoła ta wypada ponad przeciętnie na tle kraju i oczywiście naszych szkół.
  Podsumowując, moim zdaniem z powyższych danych wynika, że z jednej strony nie jest tak źle z krzeszowickimi szkołami, jak często można usłyszeć „na mieście”, a z drugiej strony trzeba wiele pracy włożyć by ich poziom był dla nas mieszkańców satysfakcjonujący.

 3. REALITY

  18/02/2020 o 20:48

  Trzeba kompletnie zmienić system edukacji na rzecz umiejętności korzystania ze źródeł, logiki, wychowania obywatelskiego, ekologii i komunikacji. Bez ocen, przedmiotów itd.

  Dalsze reformowanie modelu z XIX wieku to tylko kolejne pudrowanie trupa. Z lenistwa i braku wyobraźni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę