Gospodarka

Krzeszowice. Przy Szkolnej zaczęło się wyburzanie

Przy ulicy Szkolnej w Krzeszowicach trwa wyburzanie kolejnych budynków. W miejscu, gdzie do tej pory można było kupić warzywa i owoce, ma stanąć nowy budynek biblioteki.

Wcześniej radni zmienili regulamin placu targowego, likwidując sektor handlowy obejmujący wiaty przy Szkolnej. Stoiska z placu Kulczyckiego i Szkolnej przeniesiono na Aleję Solidarności. Tymczasem obok rozbudowanej niedawno „dwójki” trwa wyburzanie kolejnych budynków.

Nowa biblioteka ma kosztować 6.78 milionów złotych (początkowo szacowano, że kwota będzie niższa o około 2 miliony złotych), w tym 3.1 milionów stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Budynek, poza wypożyczalniami dla dorosłych i dzieci, czytelnią, czy salą komputerową, ma pomieścić także salę widowiskowo-kinową i kawiarnię literacką. Wewnątrz ma się także znaleźć  miejsce dla organizacji pozarządowych.

 

31 komentarzy

31 Komentarzy

 1. Czesio

  15/02/2020 o 22:08

  Ciekawe po co budują tą bibliotekę skoro ludzie nie lubią czytać książek? Pamiętam jeden odcinek kreskówki, w którym Johnny Bravo na jeden dzień został burmistrzem miasta, zburzył bibliotekę i wybudował pomnik dużego sfinksa.

  • Czesio do dzieła!

   17/02/2020 o 13:34

   Mierzysz wszystkich swoją marną miarą. Biblioteka w Krzeszowicach działa świetnie, przychodzi tu mnóstwo ludzi wbrew twojej opinii, ludzi o których na swoim zapiecku nawet nie słyszałeś, ludzi z szerokimi horyzontami i ciekawością świata.
   Pomimo niedzisiejszego, niestety słabego księgozbioru.

   Po tylu postach chyba czas, Czesio, żebyś się pochwalił swoimi życiowymi osiągnięciami i był światłem dla wszystkich nas maluczkich.

  • Anonim

   17/02/2020 o 14:46

   Jeżeli masz ogród Czesio to wybyduj pomnik jakiemuś prywatnemu bóstwu. Nie musisz burzyć biblioteki żeby to zrobić… Czesio z kreskówki.

  • mieszkanka

   19/02/2020 o 08:14

   ze powstanie biblioteka NIE JESTEM PRZECIW ! natomiast-lokalizacja fatalna..dlaczego ? zaraz wyjasnie. wiele,wiele osob buntuje sie aby wyburzac budynki ktore maja okolo 20 lat….taki placyk handlowy byl potrzebny.wystraczylo tylko zrobic kosmetyke.odswierzyc elewacje,wyremontowac placyk…bylo wielu chetnych aby te pawilony wynajac.poza tym wciskac w tym miejscu /tak ciasno zabudowanym/dosyc duzy budynek -bez sensu.a jaki parking tam bedzie ?NAPRAWDE KRZESZOWICE SA MIASTEM W KTORYM PLANOWANIE PRZESTRZENNE LEZY KOMPLETNIE….naprawde przydalby sie temu miastu planista juz dawno- ale tego co powstalo juz nie da sie cofnac.np.kto wydal decyzje na ten straszacy szescian w centrum rynku? za takie szkaradztwo w szeregu malomiasteczkowej zabudowy to ktos kare powinien poniesc.wspomne jeszcze o bylym budynku przedszkola,ktory sprzedalo miasto za niewielkie pieniadze osobie prywatnej- ktora stara piekna wille z ogrodem chce wyburzyc i wybudowac mieszkania na sprzedaz! AZ PROSILO SIE ABY TAKI BUDYNEK NA PIEKNYM EKSPONOWANYM TERENIE PRZEZNACZYC NP.NA PALAC SLUBOW…..

 2. budowlaniec

  16/02/2020 o 01:32

  No ładny zarobek. Taki dwukrotny.

 3. Marian_ale_nie_z_NIK

  16/02/2020 o 07:42

  To będzie sala dla zaprzyjaźnionych organizacji czy dla wszystkich? W krzeszowickich realiach warto to ustalić/zapytać. Znam co najmniej jedną nieco niepokorna co to jest na nią alergia u wszystkich urzędników z kluczami do różnych „publicznych” sal 😉

 4. Michał

  16/02/2020 o 10:37

  W 21 wieku bliblioteke budować. A kto tam będzie chodzil? Basenu nie ma, orlik w fatalnym stanie. CKIS nie ma 1000 zeby siatkę na nim załatać a tu sie takie pieniądze przepuszcza na coś z czego skorzysta 15 ludzi na krzyż.

  • Spoza Faktu i Superexpresu

   17/02/2020 o 13:36

   Michał, przyjdź do biblioteki i posiedź z godzinę. Przestaniesz wypisywać takie dyrdymały.

  • Wodnik szuwarek

   19/02/2020 o 18:33

   Tia… 1000 na siatkę nie ma a 1000000000 na utrzymanie basenu będzie, z Twoich podatków

 5. Zuza

  16/02/2020 o 21:04

  Będziemy wyjątkowi i jedyni!

  Bez basenu, Orlik fatalny, bez kina … ale biblioteka będzie.

  • Masa netto

   19/02/2020 o 19:35

   To otwórz kino ty ! Kto ci broni? Kino to biznes, rozrywka- dlaczego miałoby być utrzymywane za pieniądze podatników?
   Biblioteka ma funkcję edukacyjne, zostanie na lata, potencjał jeszcze ma szanse wzrosnąć dzięki zapleczu jakie powstanie
   Dzieje się w mieście coś co ma sens, coś dobrego, a same smerfy marudy wokół

 6. Janusz

  17/02/2020 o 10:47

  Tragedia.. najpierw wykladaja miliony na targ,żeby później go zburzyć. Czy obecny budynek biblioteki nie wystarczy?
  Wszystkie ościenne gminy mają basen tylko nie krzeszowice. Kto spytał mieszkańców o zdanie?
  Kiedy naprawa orlika?

  • asertywny

   18/02/2020 o 08:54

   Mieszkańcy wypowiedzieli się podczas wyborów i nikt nie będzie ich co tydzień czy dwa pytał o zdanie.

   Abstrahuje od tego czy wybór był słuszny czy nie, ale przez najbliższe kilka lat (do następnych wyborów) nikt Was o nic nie zapyta.
   Przykre ale prawdziwe.

   Za to nie do końca jestem w stanie wytłumaczyć sobie ten atak na bibliotekę, choć z drugiej strony historia pamięta takich co im książki potrzebne nie były więc układali je w stos i „niech płoną”.

 7. Sowa

  17/02/2020 o 12:05

  To co piszecie świadczy o tym jak bardzo jest potrzebna biblioteka. Może poszerzy się grono ludzi umiejących nie tylko składać litery ale czytać ze zrozumieniem. Rozumiem że to nie to samo co podawanie gotowej papki jaką otrzymujecie w telewizyjnej lub internetowej pigułce trzeba się trochę wysilić. Widać jak bardzo jest to bolesne dla waszego mózgu. Zuza trochę Cię rozumiem bo w zdrowym ciele zdrowy duch, ale dla mnie duch jest ważniejszy i bardzo się cieszę że ta inwestycja się sfinalizuje. Boisk a nawet basenów jest dookoła pełno a to co mamy trudno nazwać biblioteką. Dla mnie te wasze komentarze są smutne. Co nas czeka w przyszłości z takimi ludźmi. Taki stosunek do książek i nauki miały największe kanalie w dziejach ludzkości które ogarnięte obsesją paliły książki. Wasze komentarze to malutki kroczek w taką stronę.

  • Zuza

   18/02/2020 o 06:59

   Sowa ile książek wypożyczasz z biblioteki? Jak często z niej korzystasz? Zrób rachunek sumienia ….

   Ja czytam około pięciu książek tygodniowo czyli raz na tydzień jestem w bibliotece. Swoją mam dość obszerną, korzystam z księgarni także czyli kupuje nowe pozycje książkowe. Są ebooki .. nie dla mnie.
   Obecna biblioteka nawet dla takiego mola jak ja – jest wystarczająca! Ma to coś co powinna mieć biblioteka, coś z sentymentem, z odrobiną historii, tego fajnego zapachu starych książek …
   Nowoczesna biblioteka to ta na mojej uczelni, znanej krakowskiej, gdzie kończę doktorat.

   Sowa zdrowia życzę

   Ps bardzo przygnębiający widok tych burzonych całkiem dobrych budynków ….

   • Sowa

    18/02/2020 o 20:13

    Nie mam nic na sumieniu żebym robiła rachunek😃. Bibliotekę odwiedzam raz na dwa tygodnie i wypożyczamy mniej więcej 8-10 pozycji. Korzystam również z domowego księgozbioru który ciągle uzupełniam w bonito. Wpadam do biblioteki z okazji wizyty ciekawych osób. Jestem tylko biednym magistrem nie zamierzającym robić doktoratu choć publikacji mam kilka😞… Pozdrawiam, niech omijają Cię wszelkie wirusy i inne mikroby.

    • Anonim

     19/02/2020 o 07:09

     Doktoraty się zdewaluowały od kiedy można je zrobić w 7 miesięcy na byle jakiej uczelni😀. Oczywiście tylko wybrańcy z jedynie słusznej opcji.

     • Ewik

      20/02/2020 o 07:16

      doktor (akademicki) – prawie tak jak lekarz.

     • on

      20/02/2020 o 09:14

      doktorat to nie wiem czy w 7 miesięcy zrobisz, ale pewien minister z naszego miasta licencjat zrobił w ten właśnie sposób. Nawet tytuł pracy dyplomowej jest tajny :):)

     • Anonim

      21/02/2020 o 11:17

      Podobno niejaki Jaki tak szybko go zrobił😀.

   • FR

    19/02/2020 o 15:07

    Zuzo,
    „płaczesz” nad „burzonymi całkiem dobrymi budynkami”. A tu nie ma nad czym „płakać”. Zadaj sobie pytanie, czy kiedykolwiek te budynki były sensownie wykorzystane. Pomysł budowy placu targowego, chyba wzorowanego na dawnych jatkach, z wąskimi przejściami pomiedzy niefunkcjonalnymi budynkami, był od początku nietrafiony. Niestety burmistrz Jagiełło ze swoimi radnymi uparł się i go wybudował wbrew propozycją by sobotni mały handel warzywno-owocowy ulokować na rynku w estetycznych wiatach, które mogły być w razie potrzeby demontowane. Analizując to miejsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat można zauważyć, że po oddaniu inwestycji do użytkowania, w lokalach handlowych prowadzono działalność, ale dosyć szybko sprzedawcy rezygnowali z ich wynajmu, jak przypuszczam ze względów finansowych. Potem już było tylko gorzej. Jedynie wiaty były w pewnym stopniu wykorzystywane.
    A teraz, zamiast opustoszałego placu, będzie nowy budynek biblioteki, m. in. z salą widowiskowo-kinową i kawiarnią. I bardzo dobrze. Do pomieszczeń po „starej bibliotece” przeprowadzi się pewnie część UM, a warzywa może będzie kupić na rynku.
    W tym wszystkim, szkoda tylko pieniędzy, wydanych przed laty, na budowę placu targowego, którego przydatność i sensowność finansowa od razu była bardzo wątpliwa. Ale co zrobisz jak się ktoś uprze, a inni mu ulegną.
    A swoja drogą mam nadzieję, że w ramach działań zwiększających komfort życia mieszkańców oraz przywracających funkcję uzdrowiskowe miasta, już niedługo powstanie w Krzeszowicach basen.

    • Anonim

     20/02/2020 o 12:09

     Należy dodać że panie które tam handlowały o zgrozo rozkładały swoje towary na ziemi zamiast na przygotowanych stołach. Tak więc cały ten kram nie był potrzebny. Nie reagowała ani straż miejska ani sanepid. Podobnie jak nie rozumiem braku kontroli skarbówki ma targach. Ilu z handlujących ma kasy fiskalne? Dlaczegi ci w sklepach muszą je mieć a ci na targu nie skoro handlują takimi samymi towarami a ceny na targach nie są w tej chwili niższe od tych w sklepach?

  • Skowronek

   18/02/2020 o 10:59

   Pełna zgoda co do odczuć i diagnozy.

  • Masa netto

   19/02/2020 o 19:37

   Brawo!

 8. Absolwentka

  17/02/2020 o 14:41

  Wyjątkowi to jesteśmy teraz. Chrzanów ma piękną bibliotekę, Jaworzno podobnie tylko my jak zwykle. Poza tym to nie będzie tylko biblioteka jak wynika z tekstu powyżej. Poza wami są w tym mieście ludzie którzy czytają, chodzą na spotkania z ciekawymi ludźmi, chętnie w sali kinowej pooglądają jakiś film. Dlaczego dla was piszących na tym forum liczą się tylko wasze potrzeby? Może czasem dobrze byłoby dostrzec innych ludzi i ich potrzeby?

 9. rey

  17/02/2020 o 14:50

  To nie będzie biblioteka. Nie zapominajcie, że gmina straciła budynki gminy…

  • Anonim

   18/02/2020 o 12:38

   Mam nadzieję, że jednak to będzie biblioteka i że księgozbiór się powiększy. Uwielbiam czytać 🙂

 10. REX

  18/02/2020 o 04:58

  Nową plac targowy burzą a wokół mają ruiny.

  • Życzliwy

   21/02/2020 o 11:23

   Tyle że te ruiny należą do osób prywatnych, czasem do wielu spadkobierców i co w tej sytuacji może zrobić gmina?

 11. Vonnegut

  18/02/2020 o 18:17

  Super wiadomość! Czekamy na nową bibliotekę, salę i kawiarnię. I nowy fajny budynek.
  Miłego dnia Państwu życzę, dużo słońca i uśmiechu.
  A niektórym luźniejszej gumy w majciochach.

 12. BALBINKA

  19/02/2020 o 18:04

  lUDZIE LENIWI TWRAZ ! No i korzystają z techniki i czytają w PDF= ie na laptopach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę