Wydarzenia

Wierni dostali dyspensę od uczestnictwa we mszy świętej

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl

Wiernym w podeszłym wieku, dzieciom i młodzieży lub po prostu wszystkim tym, którzy czują obawę przed zagrożeniem Kościół udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej – taką informację przekazała dziś do wszystkich diecezji Rada Stała Konferencji Episkopatu. To prewencyjne środki ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe – piszą w komunikacie biskupi.

Kościoły jako pozostają otwarte, ale Rada przesłał wskazówki dla księży:

a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Przeniesione mają być bierzmowania, zawieszone pielgrzymki i rekolekcje dla dzieci. „Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas” – zaapelowali biskupi.

Z pełnym komunikatem można zapoznać się na stronie diecezji.

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. ktoś

    12/03/2020 o 19:54

    Całe szczęście, ze zmienili stanowisko.Śledzę komunikaty płynące z kościoła. Byłam przerażona pomysłem „zwiększeniem częstotliwości mszy by uniknąć nadmiernych skupisk”… Papież w swoim komunikacie powiedział jasno- zachowajcie ostrożność, unikajcie kontaktów i zgromadzeń, dbajcie o siebie, nie narażajcie innych. O co tutaj chodziło? Usiłuję zrozumieć i nie ogarniałam tego pomysłu. Taka moja smutna refleksja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę