Wydarzenia

Proboszcz krzeszowickiej parafii: podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszego kościoła

Fot. zdjeciakrzeszowice.pl

Najstarszy kościół w mieście na czas pandemii zostanie zamknięty. W mszach będą mogły uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły daną intencję mszalną. Księża nie będą także odwiedzać chorych w ich domach.

W związku z najnowszymi zarządzeniami Rady Ministrów, w myśl których w obrzędach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób (wyjąwszy posługujących) podjęliśmy decyzję o zamknięciu naszego kościoła parafialnego. Uczestniczyć we Mszach Świętych mogą wyłącznie osoby, które zamówiły daną intencję mszalną (ich liczba również nie może przekroczyć 5 osób). Osoby te będą wpuszczane przez zakrystię – ogłosił dziś podczas mszy proboszcz parafii pw. św. Marcina z Tours, ksiądz Andrzej Szczotka.

Inaczej będzie wyglądała także spowiedź przed Wielkanocą. Sakrament pokuty ma być sprawowany w domu parafialnym, „z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i odpowiedniej odległości penitenta od spowiednika, a zarazem zapewnieniem pełnej dyskrecji należnej temu sakramentowi”. Szczegóły mają się pojawić na drzwiach salki.

Przed świętami, księża nie odwiedzą chorych w ich domach. Kapłan mający kontakt z ludźmi może bez własnej wiedzy być nosicielem wirusa i przy okazji wizyty narazić na zarażenie osoby starsze – wyjaśnia proboszcz. Nie odbędzie się też święcenie palm oraz procesja wokół kościoła. W standardowym trybie przestaje też działać parafialna kancelaria. Poza wyjątkami (formalności związane z pogrzebem), kontaktować należy się drogą telefoniczną pod numerem (12) 282 08 72. Więcej szczegółów na stronie parafii.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. M.

  29/03/2020 o 16:51

  A co z posługą tzw. ostatniego namaszczenia?

  • wowo

   29/03/2020 o 18:56

   to tylko online.

  • wasyl

   31/03/2020 o 05:57

   W nagłych przypadkach ,księża są dostępni dniem i nocą. Tak przynajmniej brzmi informacja na drzwiach plebani.

 2. Wierny

  30/03/2020 o 13:08

  Bardzo odpowiedzialna decyzja w czasach zarazy. Popieram. Życzę dużo zdrowia.

 3. Tak tylko pytam

  30/03/2020 o 18:49

  Czy pojdziecie jak wam nakaze pleban do wyborow zagłosowac na PIS?

  • Zosia

   31/03/2020 o 16:54

   A jak ma nakazać? Mszy nie ma … stracił siłę przekazu komunikacji

  • Anonim

   01/04/2020 o 08:11

   A to teraz wybory są do sejmu/senatu ?

 4. Wyborca

  31/03/2020 o 15:48

  Nikt nikomu niczego nie może nakazać. Mam nadzieję że każdy będzie się kierował zdrowym rozsądkiem. Wiadomym jest że liczby zwłaszcza zarażonych i zmarłych są zaniżone (nie wszystkich z grup ryzyka się testuje, nie każdy który umarł miał robiony test). Cały czas słyszymy że zmarły miał choroby towarzyszące i też nie wiadomo czy te osoby ujmuje się w statystykach. Decyzja należy do każdego z nas. Skoro mamy niedpowiedzialną władzę my musimy być odpowiedzialni.

 5. tomaszmyszewski

  31/03/2020 o 22:14

  Parę dni temu próbowałem coś powiedzieć ale oczywiście jestem heretykiem 🙂 no to poczytajmy sobie wspólnie 🙂
  https://innpoland.pl/158825,powstaje-platforma-emsza-bedzie-sluzyc-do-zdalnego-odprawiania-mszy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę