Wybory prezydenckie

Czy krzeszowicki urząd udostępnił Poczcie Polskiej dane wyborców? Mamy odpowiedź magistratu

W czwartek, do urzędów miejskich na terenie całego kraju trafił maila z wnioskiem o udostępnienie danych ze spisu wyborców. Pod pismem widniał lakoniczny podpis – „Poczta Polska”. Trzy największe fundacje broniące praw i wolności obywatelskich zaapelowały do samorządów, by na takiego maila nie odpisywać. Co zrobił krzeszowicki urząd miejski? 

Nadawca zwraca się do gmin z wnioskiem o przekazanie numerów PESEL, kodów pocztowych, adresów zamieszkania oraz imion i nazwisk, sam pod mailem podpisuje się lakonicznie – „Poczta Polska”. Dane, według nadawcy, są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku. Samorządy dostają dwa dni na przekazanie spisu wyborców.

Po mailu, który do sporej części samorządów trafił w środku nocy, rano przez media przetacza się istny armagedon. „Podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być wyłącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców” – pisze w wydanym przez siebie stanowisku przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Tymczasem podstawa prawna czyli konkretny artykuł ustawy, która mówi o wyborach korespondencyjnych i o tym, że są one organizowane z udziałem Poczty Polskiej, znajduje się w projekcie ustawy wciąż procedowanej przez Senat. Później czeka ją jeszcze podpis prezydenta.

O nieudostępnianie danych wyborców, do samorządów apeluje Watchdog Polska, Fundacja Stefana Batorego oraz Panoptykon. Jasne stanowisko w tej sprawie wydaje też Związek Miast Polskich.

Wczoraj, o to, czy na gminną skrzynkę mailową przyszło pismo o którym mówi dziś cała Polska, zapytaliśmy krzeszowicki urząd. Chcieliśmy się również dowiedzieć, czy magistrat ma zamiar udostępnić dane mieszkańców i czy poczta wystąpiła z prośbą o udostępnienie powierzchni pod posadowienie skrzynek pocztowych wyborczych w miejscach pracy obwodowych komisji wyborczych na terenie gminy i wykorzystania urn wyborczych.

Mail z odpowiedzą przyszedł w piątek, na minutę przed końcem pracy krzeszowickiego magistratu. Tak jak wiele samorządów, krzeszowicki urząd nie udostępnił danych wyborców. „Ponadto wyjaśniam, że nie wpłynął wniosek o posadowienie skrzynek pocztowych oraz wypożyczenie urn” – odpisał urząd.

 

28 komentarzy

28 Komentarzy

 1. edward

  24/04/2020 o 20:39

  Mamy burmistrza i sołtysów biorą naszą kase niech sie tym zajmią i tak nic ni roboią

  • Anonim

   25/04/2020 o 10:34

   Napisz mi proszę jaki procent Twoich podatków idzie na tą kasę dla rządzących? Konkretnie, ile procent z Twoich dochodów.
   Wtedy wrócimy do rozmowy kto co robi i za ile.

   • pan Piotr

    25/04/2020 o 20:39

    A jakie ma znaczenie ile? Sa utrzymywani glownie z naszej kasy jak cala, niestety, sala poslow i innych senatorow (oraz reszta urzedasow) a robia z nami co chca.

  • Jarek

   25/04/2020 o 14:08

   To nie sprawiedliwe co piszesz

 2. Tyle

  25/04/2020 o 08:11

  Niech sie nie waża udostepniac danych. PISokomunistów nalezy rozliczyc

  • Tt

   26/04/2020 o 12:16

   Ty to sobie możesz rozliczyć żone(o ile masz) z tego co robiła wczoraj poza domem. Wybory i tak będą. 👍

   • Ups

    30/04/2020 o 11:58

    Ale żenada ten post. Wali panem – miszczem domu.

 3. Watchdog

  25/04/2020 o 10:16

  Wczoraj wysłano kolejne maile od „poczty polskiej” i próbują po raz drugi wyłudzić dane wszystkich mieszkańców przez żądanie ich odesłania w niezabezpieczonym pliku. Jeżeli ktoś chcesz zadbać o swoje wrażliwe dane, warto wysłać pismo jak niżej na sekretariat@um.krzeszowice.pl. Niech widzą, że konsekwencję tego bezprawnego działania prędzej czy później ich dopadną.

  Krzeszowice, dn…………………

  imię i nazwisko
  adres

  Szanowny Pan
  Wacław Gregorczyk
  Burmistrz gminy Krzeszowice
  ul. Grunwaldzka 4, 32-065 Krzeszowice

  Szanowny Panie,

  W związku z informacjami o zamiarze przekazania spisu wyborców przedsiębiorstwu Poczta Polska S.A. informuję, iż nie wyrażam zgody na przekazanie moich danych osobowych. Art. 89 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanego dalej RODO), zezwalający na przekazywanie danych w celach realizacji zadań publicznych, nie ma zastosowania do czasu uchwalenia i uprawomocnienia przepisów prawa włączających ten podmiot do procesu wyborczego.

  Jeśli dojdzie lub doszło do przekazania moich danych osobowych pochodzących ze spisu wyborców Poczcie Polskiej S.A., proszę o niezwłoczne przekazanie na piśmie informacji o zakresie przekazanych danych oraz podanie podstawy prawnej przekazania.

  Gdyby doszło do przekazania moich danych osobowych Poczcie Polskiej S.A. bez podstawy prawnej lub przed uchwaleniem i wejściem w życie odpowiedniej ustawy, rozważam wystąpienie o ukaranie Pana jako administratora moich danych osobowych oraz o odszkodowanie na mocy art. 79 i 82 rozporządzenia (RODO).

  Z poważaniem
  imię i nazwisko

  • popieram

   26/04/2020 o 07:09

   Watchdog 100 % racji

  • Jay

   26/04/2020 o 09:17

   Taki mail jest tylko spamem, bez wartości. Aby jakiekolwiek oświadczenie miało moc prawną musi być opatrzone podpisem odręcznym lub elektronicznym. Nie wypisuj bzdur.

   • @Jay

    26/04/2020 o 22:43

    To nieprawda. Podpisujesz, skanujesz, wysyłasz. Nie znasz prawa.

    • Jay

     27/04/2020 o 06:36

     Trzeba być skończonym durniem, żeby nieszyfrowanym kanałem wysyłać swoje dane osobowe. Ludzie, zacznijcie myśleć, a nie lecieć jak barany za pasterzem… Skan podpisu nie ma ŻADNEJ wartości, to bzdury kompletne.

     • informator

      27/04/2020 o 18:21

      Mylisz się kolego, od dwóch lat e-mail jest pełnowartościowym dowodem w każdej sprawie.
      Dodatkowo ze względu na obecna sytuację samodzielne złożenie pisma na dziennik podawczy jest niemożliwe i sam urząd na swojej stronie zaleca wysyłać wszystkie pisma na e-mail, więc pismo wysłane drogą elektroniczna ma moc wiążącą i urząd musi go zarejestrować.

     • Jay

      27/04/2020 o 22:50

      Kolejna bzdura. Nie jesteś w stanie udowodnić skutecznego doręczenia maila. Poczytaj ustawę o informatyzacji podmiotów publicznych najpierw… Upraszczając – mail to list zwykły, a EPUAP to polecony ze zwrotką. Jeśli wysyłasz maila nie jesteś w stanie udowodnić,na poziomie postępowania administracyjnego, że ktoś go otrzymał. Tak bywało np. z dostępem do informacji publicznej. Jest już nawet dość bogate orzecznictwo.

  • Leokrk

   26/04/2020 o 14:44

   Trzeba być naiwnym aby wysyłać swoje dane i uczestniczyć w tym łańcuszku jak na Facebooku.. Wachtdog nie bądź śmiesznym.

 4. tomaszmyszewski

  25/04/2020 o 22:05

  Dziękuję @ Watchdog – wysłane – a tak pomiędzy wszystkimi podziałami politycznymi – jaką trzeba być kreaturą żeby przeprowadzać wybory w czasie pandemii ?? Biorąc pod uwagę możliwości kampanii wyborczych i poparcie „państwowych” mediów + dyktowanie co i kiedy możemy robić – oczywiste jest że marionetka w dążeniu do urny przez kopertową „weryfikację” doprowadzi do urny niektórych wyborców – narazi listonoszy urzędy pocztowe jak i wiele innych osób – także i nas samych w momencie gdy szpitale mają ograniczoną liczbę miejsc. No ale – jarek chce – żałosne – będę uczestniczył w tym cyrku emocji jak i też głosował bo szczerze pisząc nie mam zamiaru umierać przed gdy „rządzi” pis .

  • Źle się dzieje

   27/04/2020 o 10:46

   Z tego co mówią w wiadomościach korona nie omija też listonoszy niektórzy nawet z Małopolski już chorują

  • Posejdon

   27/04/2020 o 13:28

   Pytanie, czy pandemia rzeczywiście jest?
   Bo patrząc na procenty, liczby i inne – nie ma.

 5. Gie

  27/04/2020 o 09:34

  Z tego co czytam to Poczta wysłała jakieś dwa maile. Pierwszy w środku nocy i drugi, już z jakimś podpisem cyfrowym. Warto dopytać czy dane nie zostały udostępnione po pierwszym mailu czy po drugim?

  • krzeszowiceone.pl

   27/04/2020 o 18:16

   tak, w tym pierwszym przypadku gdy mail był bez podpisu gmina nie udostępniła danych
   co zrobiła po przyjściu drugiego maila? – o to dziś rano zapytaliśmy urząd, na razie nie mamy jeszcze odpowiedzi

   • Gie

    29/04/2020 o 15:59

    Czy brak odpowiedzi należy rozumieć jak odpowiedź?

    • krzeszowiceone.pl

     29/04/2020 o 21:11

     odpowiedź z urzędu już dostaliśmy, dziś jeszcze przyszedł skan ich odpowiedzi wysłanej do poczty o który również prosiliśmy, więc niebawem zbiorę to do kupy i wrzucę na stronę

 6. Rudny_Kot_Sasina

  27/04/2020 o 17:32

  Sasin, Kępa + mgr Zerro vs. Sąd Najwyższy RP

  „Nie ma przy tym w ustawie żadnej gwarancji, że dane przekazane operatorowi publicznemu [Poczcie Polskiej] w trybie art. 15 opiniowanej ustawy nie zostaną przejęte przez osoby nieuprawnione, zainteresowane w ich pozyskaniu i przetwarzaniu bez wiedzy i woli osoby, której te dane dotyczą. Ustawa sprowadza więc zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności wyborców w ogromnej skali”

  http://www.sn.pl/aktualnosci/SiteAssets/Lists/Wydarzenia/AllItems/2020.04.27%20-%20PP%20I-0131-1416-20%20%20Uwagi%20SN%20do%20specustawy%20wyborczej%20-%20druk%20senacki%20nr%2099.pdf

  • Miejscowy

   27/04/2020 o 21:29

   Dobrze że minister cyfryzacji udostępnił już dane wyborców. Dzięki temu zwycięży demokracja. Odbędą się wybory demokratyczne. I Polacy będą mogli wybrać prezydenta. A reszta może sobie protestować.

   • Demos

    27/04/2020 o 22:43

    Czy będzie dobrze to się dopiero po wyborach okaże, we Francji też tak mówili , a później wzrost zachorowań . Jaka to demokracja ludzie i historia dokonają oceny

   • Protestujaca_reszta

    28/04/2020 o 09:51

    Putin po referendum na Krymie też mówił coś o zwycięstwie demokracji
    „Referendum na Krymie było demokratyczne i zgodne z prawem. A Krym to nasze wspólne dziedzictwo, terytorium strategiczne, które powinno być silne, stabilne, suwerenne – musi być rosyjskie – mówił w wygłoszonym w południe orędziu prezydent Rosji Władimir Putin”
    Jakby podmienić Krym na prezydent, rosyjskie na pisowskie i koniecznie trzeba wspomnieć o gorszym sorcie co to może sobie protestować. Wtedy można przyklejać do przekazu dnia z nowogrodziej. Hurra, hurra, hurra.

 7. Ja bez trybu

  27/04/2020 o 18:34

  Dobry złodziej zawsze znajdzie sposób:

  „Poczta Polska już w środę 22 kwietnia otrzymała za zgodą ministra cyfryzacji dane z rejestru PESEL wymagane do przygotowania majowych wyborów prezydenckich – ustaliła „Rzeczpospolita”. Jak podaje dziennik, ta informacja została już potwierdzona przez Ministerstwo Cyfryzacji.

  Dane wyborców miały zostać udostępnione Poczcie Polskiej przez Departament Zarządzania Systemami Ministerstwa Cyfryzacji na podstawie art. 99 tzw. ustawy covidowej, która weszła w życie 18 kwietnia 2020 r. „To oznacza, że Poczta nie potrzebuje już tych danych z samorządów, co budziło sprzeciw władz lokalnych w wielu miejscowościach”

  • Jay

   27/04/2020 o 22:52

   A skąd poczta ma wziąć dane o czasowym pobycie? PESEL tych danych nie zawiera. Podobnie jak danych o osobach wpisanych do rejestru wyborców. Autor tego tekstu z Rzepy to jednak dyletant.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę