Gospodarka

Młodzi mieszkańcy gminy apelują do radnych. Nie chcą być „spadkobiercami długu”

W czwartek radni zdecydują, czy gmina będzie mogła zaciągnąć kolejny długoterminowy kredyt. Na sfinansowanie deficytu i spłatę wcześniejszych zobowiązań potrzeba 12 milionów złotych. O odrzucenie uchwały apelują do radnych młodzi mieszkańcy gminy. 

Przyjęcie uchwały da zielone światło do rozpoczęcia procedury opiniowania przez Regionalną Izbę Obrachunkową spłaty kredytu, oraz rozpoczęcie przygotowywania dokumentacji przetargowej. Kredyt w wysokości 12 milionów złotych, miałby zostać spłacony do 2029 roku.

Analizując sytuację ekonomiczną naszego państwa możemy wnioskować, że w najbliższych latach czeka nas nieunikniony kryzys gospodarczy, spadek inwestycji prywatnych firm, a także zmniejszenie wpływów lokalnych podatków – piszą do radnych młodzi mieszkańcy gminy i apelują o odrzucenie uchwały.

Jak wynika z uzasadnienia do uchwały, kredyt był uwzględniony w planach budżetowych na 2020 rok. Zostanie przeznaczony na sfinansowanie deficytu i spłatę zobowiązań. Na koniec 2020 roku łączna kwota długu gminy ma wynieść 56.2 milionów złotych, a wskaźnik zadłużenia – 37,75 %.

 

8 komentarzy

8 Komentarzy

 1. Krzeszowiczanin

  30/04/2020 o 14:55

  Procedury upadku gospodarki rozpoczynaja sie. Czym to jest powodowane , ano tym iz rzad PIS nie oszczedza podatkow ktore dostaje od obywateli tylko rozdaje patologii. Czym to sie zakonczy no coz oby nie ale zakonczyło sie to kryzysem i zapascia finansow panstwowych.

 2. Mieszkaniec

  30/04/2020 o 20:13

  Nie zastanawiali się nad tym jak brali i biorą zwłaszcza socjal z GOPS-u? Dla niektórych to w tej chwili sposób na życie. Teraz to państwo będzie w ruinie. W okresie wzrostu gospodarczego nie oszczędzano, głupio rozdawano. Gdzie są rezerwy budżetowe? Każdy dobry gospodarz odkłada na tzw czarną godzinę. Tyle że my nie mieliśmy dobrego gospodarza i to się teraz na nas zemści. Wyciągajcie łapy niech dalej wam płacą za głosy a wszyscy obudzimy się z ręką w nocniku. Najbardziej żal ludzi którzy uczciwie pracowali i teraz tracą pracę.

 3. tomaszmyszewski

  30/04/2020 o 20:38

  Spłacanie rat kredytu kredytem jest prostą drogą do bankructwa – no ale jeżeli nie ponosi się za to ( osoby zaciągające ów kredyt) żadnych personalnych konsekwencji to dlaczego nie ? Kadencja niedługo minie 🙂

  • Tomek

   01/05/2020 o 15:30

   no właśnie jakoś to będzie 🙂

  • Jaco

   02/05/2020 o 20:05

   Tomaszu, PIS tym razem poniesie konsekwencje i to bardzo powazne. Kazus rumunski bedzie tutaj zastosowany

 4. Prawdziwe życie

  01/05/2020 o 09:42

  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/jak-polacy-sie-zadluzaja-raport-2019/0skfdwj
  Taki raport. Może da do myślenia. Wypasione wczasy, wieksze samochody.
  Nie dziwota że wszystkie samorządy również się zadłużają. I niech młodzież się tak nie kryguje bo oni robią to najchętniej. Daliście się komuś wypuścić

 5. Kaśka

  01/05/2020 o 14:21

  Zrobić solidną kontrolę, tym wszystkim którzy pobierają świadczenia z GOPS, 500+ a pracując na czarno i nie płacąc podatków, śmieją nam się uczciwie pracującym, w twarz. To jakieś nieporozumienie, ze nikt tych ludzi nie sprawdza i nie kontroluje.

 6. Kat

  02/05/2020 o 20:07

  Ludzie po tym co juz niedługo sie stanie z krajowa gospodarka beda zadni tylko jednego…. kary najwyzszej dla rzadzacych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę