Inwestycje

Gmina wybrała firmę która zaprojektuje drogę do zamku Tenczyn

Gmina rozstrzygnęła przetarg na projekt przebudowy i rozbudowy drogi gminnej w miejscowości Rudno. Chodzi o szlak prowadzący do zamku Tenczyn. Na realizację i uzyskanie wszystkich wymaganych pozwoleń firma ma czas do końca listopada 2022 roku.

Wąska, w połowie asfaltowa droga do zamku to zmora każdego turysty, który chce odwiedzić średniowieczną warownię. Problem uwidacznia się szczególnie podczas corocznych wydarzeń – rekonstrukcji bitwy o Tenczyn, czy organizowanego przez Kobietę w Regionie Ziela z ziół. Na wąskiej drodze trudno wyminąć jadący z naprzeciwka samochód. Szlak nie ma odwodnienia i tylko w połowie jest oświetlona.

Sytuacja ma się jednak zmienić. W piątek burmistrz podpisał umowę z Firmą Drogową VIA z Krakowa, która za około 200 tysięcy złotych ma wykonać projekt przebudowy i rozbudowy drogi. Podmiot ma też uzyskać ostateczną decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Z informacji zawartych w opisie zamówienia wynika, że po rozbudowie kilometrowy odcinek drogi ma mieć jezdnię o szerokości 7-metrów oraz 2-metrowy chodnik, odwodnienie i oświetlenie. W dokumencie podano też dwa warianty przebiegu drogi. Pierwszy zakłada poprowadzenie jej po istniejącym szlaku, drugi zbacza z obecnej drogi i częściowo omija zabudowania od strony południowej. Na zaprojektowanie przebudowy i rozbudowy drogi i uzyskanie pozwoleń, wykonawca ma czas do końca listopada 2022 roku.

Tutaj przeczytasz opis zamówienia: Projekt przebudowy i rozbudowy drogi gminnej, publicznej w Rudnie, gm. Krzeszowice

 

17 komentarzy

17 Komentarzy

 1. Jarek

  10/08/2020 o 22:19

  Czy już wszędzie trzeba tyłek zawieźć samochodem.Ten kilometr to chyba można na nogach przejść.Parking zrobić porządny przed zabudowaniami.Spacer urokliwą dróżką nikomu nie zaszkodzi.

 2. brak słów

  10/08/2020 o 22:21

  Na to pieniądze są ,na co inne brak – a śmieci za ponad 30 zł Po co dalej inwestować w majątek Pot….. Po to aby płacić im jeszcze za bilety wstępu

 3. -

  11/08/2020 o 06:43

  Ile pieniędzy wyłożą właściciele zamku i beneficjenci tej drogi?

 4. Tomek

  11/08/2020 o 10:17

  Żeby jeszcze gmina miała z tego jakieś korzyści. Krzeszowice dziurawe ale nowe drogi powstają. Jedna dla developera pod Żbikiem druga do zamku który gmina oddała żeby teraz jeszcze dokładać. A potem powie taki jeden, że pieniędzy nie ma i trzeba oszczędzać…

 5. Prok

  11/08/2020 o 23:56

  Powiedziałbym cos na temat tego kuriozalnego pomysłu ale ze wzgledu ze czytaja to dzieci nie kwalifikuje sie to do publikacji. Panie burmistrzu chyba jakis gorszy okres w tym Covid czasie jak nie dewastacja Puszczy Dulowskiej to znowu moze rondo wokoł Zamku Tenczynskiego. Woda z lodem i zimny prusznic na rozgrzane głowy

 6. edward

  12/08/2020 o 09:44

  Najlepszy jest ten nowy wiadukt dwie kobiety z wózkami sie nizmi3szczą

 7. mr Mason

  12/08/2020 o 16:12

  Czy np zrobione sa parkingi przy dworcach PKP naszej gminy z tego co widać to tak w Krzeszowicach jak i w Woli Filipowskiej nie sa ludzie po krzakach samochody zostawiaja a tu sie mysli i drogach dojazdowych na zamek panowie radni te drogi juz sa wystarczy parkingi porobic sciezki rowerowe tego oczekuja turysci, , rowerzysci Czy jest dojscie piesze do dworca PKP w Woli Filipowskiej z obu stron dworca czy tylko z jednej? Usprawnijcie to. Porady moje sa darmowe a wy bierzecie pensje za co? Pytam sie za co? Moze czas porzucic prace z ktora po prostu sobie joe radzicie .

 8. podatnik

  12/08/2020 o 19:34

  Z czyich pieniedzy zostanie sfinansowana droga? Kto finansowal ratowanie zamku przed popadnieciem w calkowita ruine? Kto jest wlascicielem zamku Tenczyn w Rudnie i kto na nim zarabia?

  • Ech

   13/08/2020 o 22:10

   Panszczyznę w Galicji zniesiono w połowie XIX wieku, a tę10-cinę przy wejściu na imprezę, na zamek,to dlaczego pobierają, ona jest przynależna Kosciolowi.

 9. rbt

  12/08/2020 o 21:35

  Projekt drogi (7m jezdnia + 2m chodnik + oświetlenie) bardzo dobrze pokaże nam jaką wartość użytkową ma przyjęty i funkcjonujący Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu – w tym wypadku wsi Rudno – co w prostej linii będzie miało odzwierciedlenie dla dokumentu sporządzonego dla całej Gminy Krzeszowice. Proponuję się przyglądać – czy zmieszczą się Panowie Projektanci w liniach rozgraniczających KDW czy też nie… Ja wiem jak będzie:) Zmieszczą się, a jakże.., muszą tylko pod osłoną nocy rozebrać część kolidujących budynków.
  Wielce Szanowny Panie Burmistrzu, MPZP w trybie nagłym do zmiany – dla całej Gminy w porozumieniu z jej mieszkańcami a nie jak onegdaj zza biurka firmy realizującej zamówienie bez należytego nadzoru ze strony urzędników Gminy. Pretensji do Pana nie ma żadnej za czyny poprzedników, ale już za bezczynność w zmianie błędów poprzedników pretensja narasta wprost proporcjonalnie do upływu wody w Wiśle..Tylko taka jest droga do stworzenia prawdziwej wspólnoty – w której Urząd Gminy służy jej mieszkańcom i dla ich dobra – co proszę mieć na uwadze.

  • Mieszkaniec gminy

   13/08/2020 o 22:17

   A kiedy będzie zrobione odwodnienie na Mądrzyka i Reymonta w Tenczynku? Jest tam droga powiatowa i gminna i nie ma pana, tylko powiat i gmina, jak gorący kartofel odrzucają ten problem od siebie.

 10. Życzliwy

  13/08/2020 o 10:18

  Jest wiele nieprzemyślanych rozwiązań jak chodzi o nowe inwestycje w gminie. Jedną z nich jest wiadukt na Białce. Po co było wydawać na niego pieniądze skoro ma pozostać stary przejazd przez tory trochę dalej. Obserwuję ludzi z Białki jak wielu z nich nie mając samochodu musi z zakupami nadkładać drogi przez wiadukt, a jest to kilkaset metrów. Nikt nie pomyślał o wybudowaniu przejścia podziemnego żeby skrócić im drogę. Tym bardziej że większość z nich to osoby w wieku 65+. Dziwię się że nie walczył o to ani poprzedni ani obecny sołtys, że nie wspomnę o jakże troskliwym i ludzkim ministrze z Krzeszowic.

 11. Mieszkanka

  13/08/2020 o 17:04

  Dokładnie panie najumiłowańszy Jego eminencjo szacowny wielce Burmistrzu nalezy kazda inwestycje w gminie przedyskutowac z mieszkancami a nie r… tereny rekreacyjne np Puszczy Dulowskiej na potrzeby tirowcow i ich oczekiwań podobjie zreszta z pomysłem to mozna juz powiedziec obwodnicy zamku tenczynskiego .

 12. mieszkańcy

  13/08/2020 o 21:16

  A co z budową dalszej części chodnika, przy bardzo ruchliwej drodze z Rudna do Tenczynka? Przy takim natężeniu ruchu i wyścigach samochodowych, to w pierwszej kolejności powinno być dokończone !!!Projekt chodnika pokryli mieszkańcy i jest on już od wielu lat zrobiony, a zakończenia budowy chodnika ” nie widać”. Jedna inwestycja nie dokończona, a za kolejne się państwo bierzecie. Panie sołtys ?!

 13. Rudnianin z wyboru

  18/08/2020 o 19:22

  Co za bzdura z tym dojazdem! W wielu tego typu obiektach wymaga się dość długiego dojścia pieszo. Choćby np. Lipowiec. A druga sprawa, to kto w Rudnie się na to zgodzi? Jedynie chyba Witek, bo ma w tym interes. Inni nie chcą wielkich autokarów przejeżdżających tuż pod oknami.

 14. ___

  20/08/2020 o 22:13

  Tak na marginesie to co Gmina ma z tego zamku? Bo mówi się atrakcja turystyczna. A czy ktoś policzył ile odwiedzający ten zamek zostawia pieniędzy w Krzeszowicach czy ogólnie gminie? Czy je tutaj obiad? Czy nocuje? Płaci za taksówkę, busa. W jakikolwiek sposób zostawia tutaj kasę? Bo jeśli np. kupi sobie napój w jakimś sklepiku gdzieś w Tenczynku i to ta miejscowość najbardziej korzysta z tego zamku, to remont drogi powinien być finansowany z budżetu tej miejscowości. Jak cała Gmina coś zyskuje to niech kasa idzie z gminnego czy państwowego budżetu.

 15. GRATULACJE

  22/08/2020 o 20:26

  dla osoby, która zajmuje się kwietnikiem vis a vis Samrat Kebab – fantastycznie! Brawo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę