Kultura

Rudno ma nową atrakcję. To obowiązkowy przystanek w drodze na Tenczyn

W lipcu pojawił się kolejny powód dla którego warto odwiedzić podkrzeszowickie Rudno. Na wulkanicznym wzgórzu, nieopodal zamku Tenczyn, powstała kolejna atrakcja dla mieszkańców i turystów.

Przyjezdnych wita ważąca ponad tonę bryła kalcytu. Jak informuje na swoich stronach muzeum – ten okaz został znaleziony w pobliżu a dotransportowano go na miejsce dźwigiem. W kilku salach wystawowych można podziwiać agaty z Rudna i Regulic, jurajskie skamieniałości sprzed 160 milionów lat czy kawałki skamieniałego drewna.

Muzeum Skarby tej Ziemi powstało dzięki mieszkańcowi Rudna. Witold Koprucha ma w swojej kolekcji kilka tysięcy okazów znalezionych na okolicznych polach uprawnych i rumowiskach skalnych nieczynnego kamieniołomu melafiru. Wcześniej, agaty z kolekcji pana Witolda, można było zobaczyć m.in. podczas Święta Kamieni organizowanego na zamku Tenczyn.

Muzeum trudno przeoczyć, obiekt znajduje się tuż przy drodze prowadzącej do średniowiecznej warowni. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 18:00. Bilet normalny kosztuje 9 złotych, ulgowy 6, a rodzinny 24 złote. Przy grupach zorganizowanych – powyżej 10 osób, koszt biletu wynosi 5 złotych, dzieci do lat 5 wejdą bez konieczności zakupu biletu. W muzeum, poza zwiedzeniem, można też zakupić biżuterię czy pamiątki.

Zobacz wnętrze Muzeum Skarby tej Ziemi >>

 

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. sowa

  13/09/2020 o 18:09

  Byłam, widziałam. Nie do wiary że na naszym terenie ziemia kryje takie skarby. Pięknie zorganizowane muzeum. Wymagało mnóstwa pracy.

 2. Tenczynianin

  14/09/2020 o 08:23

  Warto wpaść i zobaczyć jak Nasza ziemia jest bogata i jaka jest jej historia. A żeby Was dodatkowo zachęcić, powiem, że sam znalazłem z 15 lat temu kamień AGATU w Olszówce w centrum Tenczynka! podczas odmulania potoku.
  Pozdrowienia dla Pana Witolda.
  Do zobaczenia w Muzeum!

 3. ktoś

  17/09/2020 o 17:52

  właśnie umówiłam się na sobotę na zwiedzanie! Już nie mogę się doczekać. Namówiłam znajomych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

W górę