Wydarzenia

Tną i namawiają do sadzenia. Krzeszowickie nadleśnictwo rozda mieszkańcom sadzonki

W najbliższy piątek w ramach ogólnopolskiej akcji sadziMY las, w 430 nadleśnictwach oraz 17 regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych w Polsce będzie można odebrać darmowe sadzonki.

Dla wszystkich chętnych przygotowano milion drzewek. W akcji bierze także udział Nadleśnictwo Krzeszowice. W jego siedzibie przy ulicy Leśnej 13 w Zabierzowie, już w najbliższy piątek, 18 września, między 9:00 a 15:00 będzie można odebrać sadzonki lipy i sosny.

– Sadzonki sosny są jednoroczne, do 20 cm wysokości i wymagają niewielkiego dołka do posadzenia. Lipa jest większa kilkuletnia i potrzebuje wykopania większego dołu. Sadzonki należy niezwłocznie posadzić lub tymczasowo „zadołować”. Koniecznie należy utrzymywać wilgotne podłoże, podlewanie pomoże im się „przyjąć”. O tej porze roku nie należy już stosować nawozów zawierających azot, aby nie opóźniać zdrewnienia pędów i nie zwiększać wrażliwości na przemarzanie – informuje na swoich stronach nadleśnictwo.

Wiadomo też ile metrów sześciennych drewna planuje w tym roku pozyskać nadleśnictwo z okolicznych lasów. Na 2020 zaplanowano sprzedaż 11 394 m3. Najwięcej od października do grudnia.

 
22 komentarze

22 Komentarzy

 1. Zubr

  16/09/2020 o 00:22

  Za chwile po puszczy zostana tylko wspomnienia taka siłe ma władza ludowa PISu

 2. Tomek

  16/09/2020 o 07:24

  Przecież Krzeszowickie lasy to nie lasy tylko plantacja drzew…

 3. sowa

  16/09/2020 o 15:36

  To pozorowane działania. Kiedy te sadzonki zaczną spełniać swoją rolę? Nie doczekają tego nawet wnuki sadzących. W sytuacji braku wody jaką mamy w Polsce to co za zgodą rządzących wyprawiają leśnicy to zbrodnia. Każdy mądry wie że lasy to podstawowe ekosystemy które regulują zasoby wody. W Polsce mamy ich coraz mniej. Każdy naocznie może się przekonać w najbliższej okolicy jak padają zdrowe potężne drzewa za sprawą leśników. Niech więc nie udają że coś robią. W tym wypadku lasy może uratować zaniechanie. To właśnie oni powinni się przeciwstawić tej rabunkowej gospodarce rządzących. Nie mam dla nich szacunku. Nie wzięłabym od nich żadnego drzewa. Chodząc po lesie widzę śmierć drzew i jest to bardzo przykry widok.

  • Anonim

   16/09/2020 o 22:58

   Lasów przybywa ciągle. Poczytaj. Co więcej ich wiek ciągle wzrasta a przez to także ilość zaapsorbowanego CO2. czerp wiedzę z książek a nie z tabloidów i blogów Kingi Rusin itp. pozdrawiam. A i jeszcze jedno. Zobacz co zostało z tej puszczy w Białowieży. Podziękuj tym ekologom. Świetna robota. Cały świerk uschnal…

   • sowa

    17/09/2020 o 09:58

    Jakbym słyszała przedstawicieli rządzących w tvp lub tv trwam. Tak samo tam robią ludziom z mózgu wodę. Za Białowieżę możemy podziękować Szyszce. W las pierwotny człowiek nie powinien ingerować on sobie poradzi. Ja czytam i słucham ludzi którzy badaniami zajmują się od lat. Kinga Rusin podobnie jak niedouczeni eksperci gadający to co na rękę będzie władzy w wyżej wymienionych telewizjach nie są dla mnie autorytetami. W naszym lesie jestem na codzień i widzę co się dzieje. Dodatkowo wkurza mnie stawianie tablic informujących że wchodzimy do Tęczynskiego Parku Krajobrazowego, bo te marne resztki lasu nijak się mają do tej informacji.

   • Mieszkaniec

    17/09/2020 o 10:35

    Ach świerk w Białowieży usechł bo zabił go… co zły oddech ekologów. Głodne gadki zostaw dla naiwnych może uwierzą. Jeżeli ty aninimie chcesz przeżyć to pozwól żyć roślinom szczególnie drzewom bo one są gwarantem twojego przeżycia. Stań po jasnej stronie mocy.

   • Mieszkaniec gminy

    17/09/2020 o 12:51

    Może postrzegamy rzeczywistość różnie, ja widzę,że lasów ubywa i to w zastraszającym tempie. Tna wszędzie – puszcza,lasy k.Bolecina, Płazy. Lasy zatrzymują wodę, której Polska ma niewiele. Nikt jakoś nie myśli o budowie zbiorników retencyjnych,tylko dokłada nowy podatek „od deszczu”. Prostata Puszcza Bialowieska radzi sobie z kornikiem od zawsze. Na obumarlych drzewach powstaje nowe życie. Ten proces toczy tysiąclecia i puszcza przetrwała. Teraz żeby uzasadnić rabunkową gospodarkę,podaje się takie bzdury.

   • xyz

    17/09/2020 o 15:20

    Szkoda, że Anonim, bo postawiłbym Ci piwo 🙂

    • Anonim

     18/09/2020 o 10:42

     Ciebie też ciężko zidentyfikować, więc z piwa nici.

   • Tak pytam

    18/09/2020 o 12:56

    Anonimowy czy ty musisz koniecznie zabierac głos w kazdej sprawie w ktorej nie masz nic do powiedzenia?

  • Gie

   17/09/2020 o 13:08

   Gdzie na tej animacji widzisz ubywanie lasów w okolicy Krzeszowic? Wszystkie pola kiedyś uprawne teraz zarosły drzewami.
   https://earthengine.google.com/timelapse#v=50.14191,19.6323,10,latLng&t=1.98&ps=50&bt=19840101&et=20181231&startDwell=0&endDwell=0

 4. Ludzie lasu

  16/09/2020 o 21:49

  Stadnina w Janowie rozwalona, Białowieza rozwalona Dulowska rozwalona Rozpuda rozwalona. Co PISowcy dotkna zamienia sie w tartak

  • Wiewióra

   17/09/2020 o 13:35

   Przeczytajcie książkę ” Nieznane więzi natury”. Tam znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań.

  • kalina

   17/09/2020 o 13:51

   Polecam książkę „Sekretne życie drzew”. Książka napisana przez leśnika. Prawdziwego leśnika a nie niszczyciela lasu. Świetnego obserwatora przyrody. Ta książka powinna być obowiązkową lekturą w podstawówce. Pozdrawiam.

  • rbt

   17/09/2020 o 14:47

   Stadnina w Janowie Podlaskim funkcjonuje nieustannie (nic nie wyburzono), Białowieża otoczona jest gęstą puszczą. Nasza „puszcza” nie jest parkiem narodowym lecz lasem gospodarczym i jak się ma każdy widzi – prowadzi się wycinkę, ale i drzew nie brakuje. Dolina Rozpudy cały czas jest piękną doliną. Tragizować nie trzeba – tylko odwiedzić te miejsca i się przekonać na własne oczy jak realnie to wszystko wygląda…a na pewno wygląda wszystko znacznie lepiej niż wynika z Twojego posta. Akcja Nadleśnictwa z udostępnianiem sadzonek sama w sobie jest OK.

   • Mieszkaniec

    18/09/2020 o 08:57

    Stadnina to przede wszystkim konie. Jakie przynosi dochody z aukcji? Ilu miała dyrektorów za rządów pis? Wszystko „leci na łeb na szyję”. Tylko dyrektorów miała w tym krótkim okresie co najmniej trzech. Jak rozwalą budynki to dla ciebie będzie koniec? Teraz kiedy ledwo przedzie a kiedyś przynosiła olbrzymie zyski nie mówiąc o splendorze. Byliśmy znani a nawet koń arabski z Janowa Podlaskiego był naszą narodową marką. Do czego doprowadziła go ta tzw patriotyczna partia? Szejkowie zostawiali w Polsce krocie byle mieć konie z tej stadniny. Co z tym zrobiono widać.

   • Koniuszy

    18/09/2020 o 12:59

    rbt aha budynki stadniny stoja no to macie sukces pISowce

  • krzysio

   18/09/2020 o 07:46

   Racja. U mnie szopa też rozwalona, basen też rozebrany. To wszystko przez PIS.

 5. Życzliwy

  17/09/2020 o 10:12

  Za to świetnie betonują. W Jatkach w pobliżu krajówki zamiast na powstałych skarpach zasadzić płożace krzewy, które trzymałyby brzegi i zdobiły np irgi, trzmieliny, jałowce, żarnowce czy berberysy, napierw kopara zrobiła stopnie, położono włókninę, przysypano ją tłuczniem na nim kładzie się beton a na beton ażury. Powstaje wstrętny wybetonowany kanion potężnym jak przypuszczam nakładem finansowym. Po co?

 6. malkontent

  17/09/2020 o 10:28

  Anonimie wymień gdzie przybywa lasów? Wiesz dobrze że nie przybywa bo choćbyśmy zasadzili teraz miliony drzew to lasem one się staną za dziesiątki lat jeżeli nie setkę. Poza tym w Polsce się teraz tnie na potęgę, w USA lasy płoną, tnie się największy obszar leśny Ameryki Południowej pod pastwiska, plantacje palmy olejowej, pozyskiwanie egzotycznego drewna. Giną lasy iglaste w Rosji ze względu na ocieplenie klimatu. Zanieczyszczenie mórz i oceanów powoduje że giną glony które są także dużymi producentami tlenu. Wymierają rafy koralowe i wiele gatunków zwierząt. Nas czeka ten sam los, bo swoją pazernością na niego zasłużyliśmy.

 7. Aaa

  17/09/2020 o 17:34

  Czy tylko mnie dziwi że siedziba krzeszowickiego nadleśnictwa jest poza gmina Krzeszowice?

 8. ktoś

  17/09/2020 o 17:50

  Hańba i porażka. Tak, to pozorowane działania. Lubię włączać się w takie akcje ale nie w tym wypadku. Zapraszam tych decydentów , którzy zlecili wycinki by sami w całej Polsce zaczęli naprawiać to co zniszczyli, chociaż pewnie to kwestia kilku pokoleń, by naprawić, o ile da się. Było dużo szumu o Puszczę Białowieską i słusznie oczywiście, wiec wymyślono by Puszczy dać spokój, bo Unia i kary, a wycinkę cichaczem przenieść do gmin. Sprytnie. Nikt nie widzi, nikt nie krzyczy. Ta wycinka trwa w całej Polsce. Porty polskie są załadowane drzewem na eksport, leży tego miliony! Jestem w Puszczy Dulowskiej i Lesie Tenczyńskim raz w tygodniu. Od ok. 4 lat dewastacja lasu jest totalna, zostaje goła ziemia, woda ucieka. Nigdy nie odbudujemy tego ekosystemu… Kto za to odpowiada i komu potrzebne i na co są potrzebne pieniądze ze sprzedaży drzew? Chyba logiczne. Hańba i porażka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę