Wydarzenia

Oszust podał się za funkcjonariusza CBŚP. Mieszkanka gminy straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych

FOT. DRABIKPANY ON FOTER.COM / CC BY

W ciągu ostatniego tygodnia na terenie gminy Krzeszowice doszło do trzech prób wyłudzenia pieniędzy metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Jedna z mieszkanek uwierzyła oszustom, tracąc kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policja apeluje o ostrożność.

Mimo akcji profilaktycznych, komunikatów i apeli skierowanych do seniorów, oszustom wciąż udaje się wyłudzić oszczędności całego życia. W mijającym tygodniu aż trzykrotnie, podając się za funkcjonariusza CBŚP, próbowali oszukać starsze osoby. Jedna z nich straciła 20 tysięcy złotych.

Oszust dzwonił najpierw podając się za pracownika poczty, później za funkcjonariusza CBŚP. Swoje ofiary informował o liście do odbioru, wypytując przy okazji o ich adres zamieszkani. Po jakimś czasie dzwonił ponownie, tym razem przedstawiając się jako policjant z CBŚP, podając nazwisko oraz numer odznaki.

Ofiary informował, że prowadzi tajną akcje, w której rozmówca ma im pomóc, polecał wybrać z banku oszczędności. Gdy ofiara pobrała pieniądze oszust informował, że są one fałszywe i musi mu je jak najszybciej przekazać. Niestety jedna z seniorek dała się nabrać i straciła w ten sposób 20 tysięcy złotych. 

Należy pamiętać, że oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców dostosowują ją do informacji od nich uzyskanych. Dlatego tak ważne jest aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy, a co najważniejsze w żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób – apeluje policja.

7 komentarzy

7 Komentarzy

 1. tomaszmyszewski

  14/11/2020 o 17:25

  Centralne Biuro Śledcze Policji – nie miałem pojęcia że w takiej formie (CBŚ znane ogólnie ) i nazwie istnieje od 2014r. „.Ofiary informował, że prowadzi tajną akcje, w której rozmówca ma im pomóc, polecał wybrać z banku oszczędności. Gdy ofiara pobrała pieniądze oszust informował, że są one fałszywe i musi mu je jak najszybciej przekazać.” – Nic nie rozumiem – wiadomo dlaczego ktoś miał cokolwiek wypłacać ? Może warto napisać ku przestrodze.

  • krzeszowiceone.pl

   14/11/2020 o 18:07

   jest napisane powyżej, oszuści tłumaczyli, że prowadzą tajną akcję, w której seniorzy mieli pomóc

   • Anonimka

    15/01/2021 o 02:44

    Podał też, że policja jest na tropie szajki „bankowo-pocztowej” a w sprawę zamieszany jest skorumpowany pracownik banku w Krzeszowicach, który przeleje pieniądze tej osoby na konto złodziei. Rzekomy oficer CBŚ Policji uzasadnił, że dzwoni, żeby ostrzec potencjalną ofiarę przed „bankową” kradzieżą – dlatego po dłużej rozmowie, w której nastraszył te panią, zdołał ja namówić do wypłaty w celu ochrony oszczędności przed złodziejem z banku. Uwiarygodnił sie też tym pierwszym podejrzanym telefonem, informując, że policja jest już na tropie tej szajki i dzięki pomocy udzielonej przez seniorkę aresztują tych przestępców. To była naprawdę dobrze rozegrana manipulacja.

    Jedyne wyjście – nigdy nie podawać żadnych informacji o sobie przez telefon.

 2. Anonim

  14/11/2020 o 17:26

  cholera!!!! najprościej kończę…..nie jestem zainteresowana i odkładam słuchawkę nie czekając na nic więcej.

 3. Akogoto

  17/11/2020 o 20:08

  Gratuluje oszustom… naprawde trzeba byc mega dobrym zeby w czasie gdy kazdy juz o tym słyszał.. wciąż im sie udaje. Nie żal mi nic a nic.

  • Yyy

   21/11/2020 o 15:46

   A mnie żal,być może ta pani słucha tylko katolickie media, a tam z wiadomych przyczyn o manipulacjach nic się nie mówi.

  • VC

   21/11/2020 o 19:45

   Też będziesz kiedyś stary. Nie masz pojęcia jak będzie działał twój mózg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

W górę