11 listopada tysiące chryzantem ozdobiło centrum Nowej Góry
Żółte, różowe, fioletowe, białe i czerwone – jest ich aż cztery tysiące. W Narodowe Święto Niepodległości Nowa Góra „rozkwitła” chryzantemami, których ogrodnikom nie udało się sprzedać przez obostrzenia związane z pandemią.
Kwiaty trafiły do Nowej Góry z gospodarstwa ogrodniczego spod Wadowic, w ramach akcji małopolskiego ARiMRu. Po tym jak rząd, tuż przed świętem zmarłych, zdecydował o 3-dniowym zamknięciu cmentarzy, agencja ogłosiła program pomocowy dla ogrodników i sprzedawców chryzantem.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się złożyć wniosek i otrzymali pomoc finansową, zostali zobowiązani do bezpłatnego przekazania kwiatów organizacjom pozarządowym, samorządom i innym instytucją publicznym, które zgłoszą do ARiMRu chęć odbioru chryzantem.
Chryzantemami, których nie udało się sprzedać przed świętem zmarłych, dekorowane są miejsca pamięci, groby zasłużonych mieszkańców czy skwery. W akcję ARiMRu włączył się także NGOsy z terenu gminy Krzeszowice.
– Mamy nadzieję, że widok i zapach chryzantem będzie cieszył mieszkańców Nowej Góry, pozwoli pięknie, nawet jak na obecne warunki – uczcić Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę, a jednocześnie pomóc producentowi tych kwiatów – Gospodarstwu Ogrodniczemu Krzysztofa Gajosa z Wyźrału, k. Wadowic – który włożył wiele pracy, funduszy i wysiłku, by je wyhodować, a – ze względu na panującą pandemię i wynikające z niej obostrzenia – nie mógł sprzedać – podkreślają Barbara Kubina-Sobańska i Rafał Dudek z Fundacji Ósmy Dzień Tygodnia, która włączyła się w akcję ARMiRu.
Jacek
11/11/2020 o 16:49
Bitwa pod Grunwaldem tzw cud na Wisła a dalej to juz tylko socjalizm i kard Dziwisz.
Antysocjalizm
11/11/2020 o 18:03
Dobrze ze PISoscy radni nie zaprosili Bakiewicza?
tomaszmyszewski
11/11/2020 o 19:18
Nareszcie ktoś myśli rozsądnie – kwiatki kupione a miast na śmietnik pisu użyte zostały przyzwoicie wykorzystując okazję by w sposób godny za wiki cytując uczcić : ” Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj ..” chociaż tak naprawdę data 29.11. byłaby prawdopodobnie bardziej precyzyjna.
Rr
11/11/2020 o 21:02
TVN 24 o tym mówiły- reportaż z Nowej Góry w 1 min.
https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/swieto-niepodleglosci-w-dobie-pandemii-alternatywne-obchody,1037421.html