Wydarzenia

UJ próbuje ustalić miejsce pochówku swojego profesora. Za zasługi podczas epidemii został odznaczony Złotym Krzyżem

Wspólnota Uniwersytetu Jagiellońskiego próbuje ustalić miejsce pochówku profesora Antoniego Sławikowskiego na krzeszowickim cmentarzu. Zmarły uczony był twórca polskiej okulistyki jako samodzielnej dyscypliny nauczania. Za swoje zasługi podczas trwania epidemii cholery azjatyckiej i egipskiego zapalenia spojówek, został odznaczony austriackim Złotym Krzyżem z Koroną.

Komitet ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ od lat dba o godne upamiętnienie uczonych krakowskiego uniwersytetu. Wciąż jednak są członkowie społeczności, których miejsca pochówku nie udało się ustalić. Tak jest z grobem profesor okulistyki Antoniego Sławikowskiego

Uczony w 1858 zorganizował w Krakowie mały oddział okulistyczny, a następnie odrębną klinikę. Był dziekanem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego i świetnym chirurgiem, wykonał ponad 4000 operacji zaćmy. Zmarł w 1870 roku podczas letniego pobytu w Krzeszowicach i tu został też pochowany. Niestety umiejscowienie jego grobu nie jest znane. Wspólnota uniwersytecka apeluje o przekazanie wszelkich informacji dotyczących miejsca pochówku profesora Sławikowskiego na adres mailowy: [email protected].

Rozpocznij dyskusję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę