Wydarzenia

Tenczyn z kolejną dotacją. Ponad milion na prace konserwatorskie

Prace konserwatorskie na zamku Tenczyn będą nadal kontynuowane. W lutym gminie po raz kolejny udało się pozyskać dotacje za zabezpieczanie murów średniowiecznej warowni.

Wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opiewał na kwotę 4.1 miliona złotych. W planach była m.in. naprawa ścian kaplicy, murów wschodniego skrzydła mieszkalnego, kurtyny czy zabezpieczenie attyki i utrwalenie zagrożonych ścian Baszty Grunwaldzkiej.

Ministerstwo przyznało gminie 1.23 miliona złotych z wnioskowanych ponad 4 milionów. Oznacza to, że urząd będzie musiał ograniczyć prace najprawdopodobniej do dalszego zabezpieczenia Baszty Grunwaldzkiej. Ostateczny zakres ma zostać ustalony po akceptacji przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – informuje urząd.

73 komentarze

73 Komentarzy

 1. tomaszmyszewski

  25/02/2021 o 19:08

  Dobre i to zważywszy że pieniążek unijny się powoli kończy.

 2. J

  25/02/2021 o 22:58

  Pieniądze z naszych podatków a właściciele postawią sobie osoby które będą pobierać kasę za wstęp Faktycznie jesteśmy bajeczne bogaci i stać nas na dofinansowanie szlachty hrabiów itp.

 3. Podatnik

  26/02/2021 o 07:40

  Mam kilka pytań:

  1. Z czyich pieniędzy pochodzi rzeczona kwota 1.23 mln PLN?
  2. Kto jest właścicielem zamku?
  3. Czyją kieszeń zasilają pieniądze ze sprzedaży biletów?
  4. Jakie policzalne korzyści ma gmina Krzeszowice z zamku Tenczyn w Rudnie?

  • what_ever

   28/02/2021 o 20:59

   Tak na szybko:
   1. ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, program „Ochrona zabytków”
   2. pan Jan Potocki
   3. Na podstawie umowy łączącej Fundację z Gminą wszystkie środki są przeznaczane na prowadzenie ruchu turystycznego i polepszanie stanu zabytku. Więc wszystkie licznie odbywające się na zamku wydarzenia, imprezy, dalsze zabezpieczenia, bieżące utrzymanie obiektu i jego otoczenia. Jeżeli pytasz o „kieszenie” – rodzina Potockich nie czerpie zadnych finansowych korzyści z udostępnienia obiektu.
   4. Produkt turystyczny, który ściąga do gminy dziesiątki tysięcy ludzi? Którzy wydają swoje pieniądze w tutejszych sklepach, lokalach etc.?
   Ośrodek kulturalny, który w ubiegłym roku gdy wszyscy wszystko poodwoływali działał prężnie, organizując w kazdym tygodniu jakiś event?
   Markę, która zwielokrotniła rozpoznawalność miejscowości Rudno czy samej gminy Krzeszowice, zwiększając m.in. ceny nieruchomości w Rudnie

   • Pamięć

    01/03/2021 o 09:21

    Funkcjonariusze fundacji- nadgorliwość jest gorsza od wiadomego ustroju.

   • Wow

    01/03/2021 o 18:03

    What ever, odpowiedź godna zamieszczenia w Wiadomościach.

    • what_ever

     01/03/2021 o 20:17

     @Pamięć – pojawiły się pytania, pojawiły się odpowiedzi.
     @Wow – wskaż mi proszę jakąś manipulację albo chociaż nieścisłość.

     • Wow

      02/03/2021 o 20:06

      Ad.1 tu interesujące są kryteria przyznawania. Minister kultury słynie z utajniania takowych(np.olbrzymie środki dla tzw.Fundacji Narodowej).Ugiął się ostatnio , acz bardzo niechętnie po głosowaniu w Sejmie i musiał wyjaśniać zasady przyznawania milionowych dotacji dla wybranych muzyków, które wcześniej utajnił. Ad.3 i 4 te odpowiedzi, powtarzam jeszcze raz godne są zamieszczenia w głównym wydaniu Wiadomości.

   • Podatnik

    02/03/2021 o 18:57

    @what_ever

    1. A skad sie wziely te srodki w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

    3. Skad mozemy miec taka pewnosc? Czy umowa miedzy Fundacja New Era Art a Gimina Krzeszowice jest objeta dostepem do informacji publicznej? Czy rozliczenia miedzy ww./ww. sa dostepne do informacji publicznej?

    4. To nie sa policzalne korzysci. Policzalne korzysci to sa wtedy, jakby w miejscowosci X przy zamku ceny nieruchomosci wzrosly o 5% powiedzmy rok do roku, a w porownywalnych do miejscowosci X miejscowosciach tylko o 3%, mielibysmy proste wybicie ponad trend, zeby nie uciekac sie do bardziej zlozonych modeli ekonometrycznych. Podobnie zyskami ze sklepow, lokali etc. Nie wiem, czy te eventy w czasie pandemii, to powod do zadowolenia…

   • Any-how

    02/03/2021 o 22:07

    Szybko o odpowiedziach.
    1. Środki MKiDN, czyli z naszych podatków.
    2. Zwrócono i słusznie.
    3. „wszystkie środki są przeznaczane na prowadzenie ruchu turystycznego i polepszanie stanu zabytku”, czyli ani Fundacja, ani Gmina z tego żadnych finansowych korzyści nie mają.
    4.Klasyczne bla-bla. Pytanie było precyzyjne i dotyczyło policzalnych korzyści. Rozumując w ten sposób okaże się, że korzysta na tym Orlen i prezes Obajtek, bo trzeba benzyny lub ropy, żeby czymś dojechać,może i Wołodia Putin, bo gaz do aut z Rosji, szejkowie od ropy naftowej a nawet Chińczycy, jeżeli sprzedaje się jakieś gadżety tam produkowane.
    Faktycznie zamek przyciąga turystów, ale jekiegoś wielkiego przyrostu kasy w lokalach i sklepach to nie ma. Można to zresztą zbadać. A nie tylko zamek jest w gminie.

    • what_ever

     03/03/2021 o 16:37

     @wow, @podatnik, @Any-how –
     ad 1 – kryteria przyznawania określa Ministerstwo, są one opisane w regulaminie. Czy są „interesujące”? nie wiem – może. dla mnie są wystarczająco czytelne. na stronie ministerstwa jest cała tabela zawierająca oceny poszczególnych wniosków, szczerze to nie widzę tu żadnego szwindla, ale też niespecjalnie się go na każdym kroku doszukuję, czego i wam życzę.
     Jasne, że pieniądze te pochodzą z naszych podatków. Tak zostały zadysponowane przez ludzi, którym powierzyliśmy w wyborach władzę. Mnie to cieszy bo 1) uważam, że to ważne by ocalać od zapomnienia zabytki 2) cieszę się, że dotowany jest obiekt znajdujący się na terenie gminy Krzeszowice. wiecznie utyskującym na „dotowanie prywatnego majątku” przypominam, że program ministerialny nie jest kierowany tylko do zabytków będących własnością publiczną, ale również do takich które znajdują się w rękach osób prywatnych czy np. związków wyznaniowych. Czy Tenczyn jest mniej wartościowym zabytkiem dlatego że jest prywatny? Był prywatny przez całą swoją siedemsetletnią historię.
     Dywagacje o tym, czy prywatne obiekty zabytkowe powinny być dotowane przez Państwo można wpleść w rozważania o tym, czy gmina powinna się dokładać do wymiany eternitowych dachów, kopciuchów, termomodernizacji prywatnych budynków. Przecież to podobna figura.

     Nie widzę sensu odpowiadania na zaczepki o „Wiadomościach” czy „funkcjonariuszach”. Jeśli nie możecie pojąć, że dla kogoś to czym się zajmuje jest ważne i stara się przekonać innych by cieszyli się z postępu zamiast na każdym kroku doszukiwać się spisku, to szczerzę współczuję. Chętnie podyskutuję, ale nie na anonimowym forum, gdzie z lekkością każdemu przychodzi obrzucanie innych błotem.

     ad 2. zwrot nieruchomości rodzinie Potockich wynikał z wyroku sądu, nie był niczyją fanaberią.
     niezależnie od statusu własnościowego obiekt służy ludziom, lepiej niż jakikolwiek gminny zabytek na terenie Krzeszowic.

     ad 3. umowa między gminą a fundacją jest jawna, nie ma w niej zresztą niczego nadzwyczajnego. Sprawozdania finansowe są regularnie przedkładane zgodnie z jej postanowieniami. Przenieśmy dyskusję w miejsce gdzie będziemy dla siebie kimś więcej niż anonimowymi loginami, a z chęcią podzielę się swoją wiedzą w tym zakresie 😉

     ad 4. korzyści – @Any-how – dla mnie to nie jest „bla-bla” – zapytałeś o plusy, więc postarałem się ich poszukać. Fakt, są dość abstrakcyjne i nikt nie tego pewnie nie weryfikował żadną metodą ekonometryczną, fakty są takie że wzrost ilości turystów przekłada się na na te składowe o których mówimy, nawet jeśli przyrost ten nie jest ogromny, to istnieje. zakładam, że w kolejnych latach będzie to wzrastało. przy zamku już powstało muzeum agatów, które w założeniu ma mieć także miejsca noclegowe, powstają parkingi, punkty gastronomiczne, lokalni przedsiębiorcy (m.in. Rudno, Tenczynek, Krzeszowice) produkują część gadżetów na zamku sprzedawanych, więc jakiś zysk to jest. Przejrzyj oferty sprzedaży nieruchomości w okolicy zamku (nawet w tej dalszej) jego bliskość wskazywana jest jako atut, kilka lat temu tak nie było. No ale najłatwiej wszystko deprecjonować, Smerfie Marudo 🙂
     Brak Twojego odniesienia do budowania marki traktuję jako uznanie argumentu. Co do wydarzeń organizowanych w pandemii – organizowaliśmy je w reżimi sanitarnym, wprowadziliśmy procedury i rozwiązania które zaowocowały przyznaniem nam certyfikatu „Małopolska Bezpieczna Turystyka” przez Krakowską Izbę Turystyki, także dramatu chyba nie było 😉

     obawiam się, że dyskutując pod anonimowymi pseudonimami możemy się zbliżyć niebezpiecznie blisko poziomu w którym dyskusja przestanie być merytoryczna a zacznie być przykra, toteż w przypadku chęci dalszej polemiki zapraszam do kontaktu na Messengerze: m.me/szczuka.robert

     pozdrawiam 😉

     • Any-how

      07/03/2021 o 23:25

      @what-ever Sorki, ale żadne pytanie nie zostało przeze mnie zadane. To były tylko komentarze do odpowiedzi nie na moje pytania. Stwierdzenie – dla mnie to nie jest „bla-bla” jest jak widać tylko subiektywną opinią. Brak konkretów i dużo słów.

     • Wow do @ what-ever

      09/03/2021 o 07:43

      Dalej podtrzymuję stwierdzenie o niejasnych kryteriach dotacji. Nigdzie nie kwestionuję faktu oddania własności i nie piszę o fanaberiach. Własność prywatna rzecz święta, ale pieniądze publiczne TEŻ. Fundacja, Gmina Krzeszowice nie ma korzyści. To kto ma? Podatnik dwukrotne płacący na prywatną własność? Nieruchomości podrożały (Nie wiadomo)? Zależy od punktu widzenia czy się sprzedaje czy kupuje. Jak się ktoś chce osiedlić na wsi, to szuka ciszy i spokoju. A Rudno, to wieś obok szumiacej dzień i noc autostrady. A teraz w wolne dni najazd turystów, którzy zostawiają śmieci, smród spalin i hałas. Ci którzy sprzedają lody czy gadżety,to raczej nie zarabiają, a dorabiają, a to różnica. Nie zauważam najazdu turystów na okoliczne sklepy. Turysta zjeżdża albo wjeżdża w Rudnie na autostradę i tyle. Kto jedzie do sklepu w Tenczynku, Grojcu. I po co, kupić sok? Zupełny odjazd dotyczy porównania majętnego właściciela zamków i pałaców, z niemajetnym obywatelem gminy. O ile mi wiadomo gmina dotuje ludzi o niskich dochodach (np.dopłaty do wymiany kopciuchow), jak ktoś przekracza limit wyznaczony przez gminę, dotacji na dostanie! Tu nawet chyba Wiadomości by Ci pozazdrościły argumentacji. Uważam, że posiadanie swojego zdania, nie jest obrzucaniem błotem. A porównanie do Wiadomości, to ironia, chyba jeszcze na tym forum dozwolona.

   • Gie

    03/03/2021 o 18:09

    „Produkt turystyczny, który ściąga do gminy dziesiątki tysięcy ludzi? Którzy wydają swoje pieniądze w tutejszych sklepach, lokalach etc.?”

    Czy Gmina lub ktokolwiek inny dysponuje jakimiś danymi jakiego rzędu są to kwoty? Te dziesiątki tysięcy ludzi to na jak długo przyjeżdżają do gminy? Jeden dzień czy dłużej? Bo jeśli na jeden dzień to za dużo pieniędzy tutaj nie zostawią. Czy są jakieś badania co ich przyciągania do Gminy? Zamek, Klasztor w Czernej, gospodarstwa agroturystyczne czy coś innego? To że turyści odwiedzają zamek to może być efekt „uboczny” a nie głównym magnes. Jeśli już teraz zamek aż tak przyciąga turystów to czy Gmina nie powinna bardziej się starać o pieniądze dla innych zabytków a nie dla zamku?

    • sowa

     08/03/2021 o 10:13

     Nikt nie ma wątpliwości że zwrot był słuszny, ale od tego momentu sami powinni zadbać o swoje. Teraz to oni powinni pozyskiwać pieniądze na rożne sposoby nie tylko z UE przecież mieszkają w różnych częściach świata. Tyle że do tego trzeba być Rodziną zwartą i gotową sobie pomagać…

 4. AK nigdy nie zapomina

  28/02/2021 o 20:00

  Grupa socjalistow ktorzy z zaleceniami partii PIS szczekaja tutaj na wlascicieli. A kto w latach 50 odbieral ludziom majatki w Np Krzeszowicach, mam wymienic z nazwiska?

  • Logika

   01/03/2021 o 13:46

   „Grupa socjalistów szczekajacych na właścicieli z polecenia PIS”? Czyżby pisowcy kazali szczekać na pisowskiego ministra kultury ??? Chyba AK, nie wiecie, co sami piszecie🙃

   • Do Logika

    01/03/2021 o 23:15

    Szczekacie PISowcy od dawna na wlascicieli kamienic wespol z lewizna zandberga i niejakiego pieszczocha PISu Śpiewaka wiec nie wciskaj tutaj swoich małokonkretnych nie odnoszacych sie do tekstu bazgroł. Boli cie ze komus zwrocono jego wlasnosc pieszczoszku. Anonimie czy jak ci tam?

   • Heniuś

    01/03/2021 o 23:17

    Towarzyszu logika nauczyli mówić w liczbie mnogiej?

 5. Adolf

  28/02/2021 o 20:03

  A ja np nie zycze sobie aby z moich podatkow było finansowane 500+. Zrozumiały rybionoki?

  • Ale heca ha ha dobre

   02/03/2021 o 20:31

   Śmiechu warte rybionoki

  • Anonim

   02/03/2021 o 22:45

   Możesz sobie nie życzyć. Należy otworzyć szufladę, znaleźć paszport i wyjechać z kraju. Po przyjeździe do kraju wymarzonego, należy zgłosić się po obywatelstwo tegoż kraju.
   I masz problem z głowy.

   • pasz...Wo

    03/03/2021 o 19:07

    Anonimku, ty sobie możesz takie porady kierować do wspołplemieńcow z PISu ew Konfederacji. Dobrze?

 6. Dorota

  01/03/2021 o 23:21

  Korzystało sie przez tyle dziesiecioleci za darmo z czyjejs własnosci a teraz PiSk ze jak to my dajemy My dajemy na bombelki „pińset plus” i sie to juz niedługo skonczy a co do PISku skoro byli wlascicielami i maja to udokumentowane to im nalezy zwrocic. Zyjemy ponoc w panstwie prawa i Sprawiedliwosci. Choc ta teza jest obecnie mocno watpliwa. Czyt kazus Obajtka

  • Prawda

   02/03/2021 o 15:51

   Najlepiej było nie remontować wp…. pieniędzy podatnika dziś byłyby ruiny mchem porośnięte za to byłby spokój
   500 nie każdy bierze ,jeżeli pracuje płaci podatki to dlaczego ma nie skorzystać ,tym bardziej że zarobki emerytury ,renty śmieszne niskie za to opłaty podatki ful wypas

  • Logika

   02/03/2021 o 19:32

   Dorota, Heniuś,Adolf i jak tam jeszcze się zwiesz-nie wymagam żebyś znał zasady składni, deklinacji czy ortografii, ale radzę tyle nie pić podczas hejtowania,

   • Dorota

    03/03/2021 o 21:37

    Logika vel Anonim masz jakieś problemy?

  • Anonim

   03/03/2021 o 20:09

   Dorotko, mniej telewizji. Obojętne jaką tam oglądasz.
   Mniej internetu, obojętne jakie portale czytasz.
   Mniej radia, obojętne co tam słuchasz.

   Przestań mówić o rzeczach, o których słychać wszędzie i są powtarzane jak mantra po to, żeby w nie uwierzyć.
   Zacznij oceniać sama, poprzez oglądanie świata ale własnymi oczami.
   To wiele zmienia, uwierz.

 7. Prawo

  01/03/2021 o 23:24

  Masz ktorys darmowe wejscie do jakiegos muzeum czy zamku np we Francji czy w Anglii? Ale jak sie ogora kisi na wiosce to sie g o zyciu wie. Własnosc prywatna sie nie podoba bo PRL zabral tak a ciagłosc panstwa to co?

  • Oj boli

   02/03/2021 o 16:26

   Trudno zrozumieć o co chodzi proszę wypowiadać się w języku polskim

   • Logika

    02/03/2021 o 20:24

    Oj boli, boli, bo edukacja jest bardzo trudna, a co najgorsze wymaga wysiłku, ale i mniej ktoś wie i rozumie, tym łatwiej nim manipulować.

  • Anonim

   02/03/2021 o 16:49

   W Londynie wszystkie muzea są za darmo

   • Nieanonimowy irlandczyk

    02/03/2021 o 17:23

    Anonimie turysto wikipediowy tylko stale wystawy w muzeach panstwowych, pozostale zdecydowanie atrakcyjniejsze wystawy sa płatne. Musisz wiecej doczytac.

    • Anonim

     02/03/2021 o 22:44

     Z Ciebie taki irlandczyk jak ze mnie wikipedia

    • jhyg

     17/03/2021 o 21:19

     byłem w Londynie w muzeum histori naturalnej w muzeum techniki , i w jeszcze paryu i wszystkie były za free, to było w 2013 roku, nie wiem jak teraz.

  • od lewa do prawa

   02/03/2021 o 19:30

   Mam 🙂 Chcesz listę? Ale info kosztuje. A gdzieżeś Ty bywał podwórkowy globtroterze? No, pochwal się!

   • Niezadowolona z socjalizmu

    03/03/2021 o 19:12

    O ciekawe określenie „wybrańcy”a to z jakiego poczytnego PISma? Może dzieł wybranych MARKSA I ENGELSA?

 8. Anonim

  02/03/2021 o 12:14

  Zawsze będzie źle.
  Czego by nie zrobili, albo co by zrobili to mieszkańcy jedyne co potrafią to ujadać.
  Szkoda, że podświadomie to raczej nad swoim nędznym losem.

  • Ginku

   02/03/2021 o 17:25

   Dokladnie ujadaja ze z ich pieniazkow ale to ze 4 miliardy juz wydano na propagande PISu w TVPIs oraz ze miliardy wydane sa na regionalne dzienniki w celu zagospodarowania wiekszej propagandy to to nie boli.

  • Opl

   03/03/2021 o 09:59

   Ten nędzny los to komu zawdzięczamy

   • Anonim

    03/03/2021 o 20:06

    Sobie i decyzjom, które podejmujemy.
    Obwinianie kogoś innego za to, że swój własny los jest nędzny jest samo w sobie nędzne.

 9. PRAWO

  02/03/2021 o 16:00

  Wydawane są pieniądze podatnika – ludzi którzy na to wszystko ciężko pracują wypadało by więc zapytać ich o zdanie Ciekawe czy swoją kasę i majątki tak chętnie darują pozostali

  • Marysia

   02/03/2021 o 17:27

   Wlasnie PRAWO wypadało by zapytac czy ktos zyczy sobie aby wydawano z jego podatkow na 500+ zwazywszy ze dzietnosc drastycznie spada?

 10. Bez komentarza

  02/03/2021 o 16:03

  Polskie przysłowiowe mówi; uderz w stół a nożyce się odezwą

 11. Historia którą każdy zna

  02/03/2021 o 16:41

  A tak na koniec kto na te majątki pracował panowie jeżdżąc na koniach o nic nie robiąc w chałupie

  • Błochin

   02/03/2021 o 17:16

   O odezwali sie potomkowie chłopow panszczyźnianych ciemiezonych przez tego niedobrego pana. A socjalizm rownosc i braterstwo tak sie brzydko zawsze konczy z czym mielismy do czynienia w 89 roku, po 40 latach dziadowstwa. No niestety ale socjalizm powinien byc stawiany na rowni z faszyzmem i stalinizmem.

   • Bandoska

    02/03/2021 o 20:12

    Niewolnictwo również skończyły się czasy gdy ludzie odrabiali panszczyznę gdyby nie Ci chłopi pańszczyzniani to bieda brud ……Nie obrażaj potomków chłopów panszczy… bo tak naprawdę nie wiadomo kogo się obrazi . NIE ma powrotu do tamtych czasów koniec kropka Bez odp. jaśnie panie

   • Marzy się

    02/03/2021 o 20:16

    Niewolników lokaji stajennych darmowych kucharzy panien do gospodarki potrzeba

   • Protazy

    02/03/2021 o 20:34

    Niewolnictwo z czym stawiane z rozkoszą

 12. Zawiedziona

  02/03/2021 o 19:39

  A, gdzie komentarz z cyklu-” ile to z Twoich podatków idzie…, no gdzie?

  • rozwiedziona

   03/03/2021 o 19:20

   Dużo mniej aniżeli na słynne „pińset plus”.

 13. Jan

  02/03/2021 o 20:29

  W okolicy stał kiedyś piękny dom niestety następni właściciele nie mieli pieniędzy na jego utrzymanie, wymianę dachu ,ogrzewanie po paru latach została ruina którą zwalono ile takich domów było w mieście i w gminie

 14. Refleksja

  02/03/2021 o 22:25

  Pańszczyznę zniesiono na ziemiach polskich w XIX i zrobili to zaborcy, a nie szlachta. Później arystokracja radziła sobie przestawiając gospodarkę na towarowo-przemysłową. I tu miała dochód z kopalń, browarów, cukrowni, tartaków etc. Właściciele ruin zamku Tenczyn nie zdecydowali się na jego odbudowę. Dzisiaj słusznie odzyskali swoją własność, ale jest jedno „ale”. Dlaczego podatnik ma łożyć na prywatne zamki, pałace, dwory (np.nieruchomość Obajtka). Za granicą taki obowiązek spoczywa na właścicielu, gdy go nie stać, to sprzedaje. U nas panstwo(podatnicy), to „dobry wujek”. Daleko mi do trybuna ludowego. Pracownicy Fundacji będą bronić dotacji, bo im płacą. A cała reszta chyba nie bardzo rozumie, co się dzieje. Przypowieść o „ciemnym ludzie”, ma się dobrze.

  • herod baba

   03/03/2021 o 19:31

   Tenze lud nazwanym został przypomnę przez prominentnego działacza PISu. Ale ów lud temu prominentnemu działaczowi wybaczył był.

   • Anonim

    06/03/2021 o 19:12

    Kurski to dla ciebie prominentny działacz pis-u? Chyba żartujesz?

    • 4 kolejne miliardy na TVPIS z podatkow

     07/03/2021 o 22:16

     Nie bede wyPISywal sie na temat czegos co sie zwie KURSKI?

 15. Do pracy

  02/03/2021 o 22:48

  Racja nie powinno być 500 tylko godny zarobek ,emerutura, renta taka jak w innych krajach UE bo podatki ceny opłaty to mamy od Nich większe Jałmużna nikomu nie jest potrzebna. Nie powinno się też inwestować nie swoich pieniędzy w majątki
  ” wybrańców „

 16. BARDZO BARDZO PROSTE

  03/03/2021 o 18:17

  Albo dotacja z budżetu Państwa i darmowy wstęp, albo Potoccy płacą za wszystko sami, odbudowują za swoje i sprzedają bilety.

  • what_ever

   09/03/2021 o 12:39

   Właśnie z tego powodu co roku zamek jest przez 42 dni w sezonie udostępniany zwiedzającym za darmo.

   • XF12

    10/03/2021 o 13:24

    Bardzo proszę o rozwinięcie tej informacji. Kiedy jest za darmo? Z góry dzięki.

 17. Błochin

  03/03/2021 o 19:18

  Widać mamy jeszcze tutaj kilku pieszczoszkow socjalizmu gdzie czy sie stało czy się lezało to sie nalezało. Opiekuńczość państwa to idea przewodnia aby się za bardzo nie stresować nauka, która to nauka może prowadzić do wielu osiągnięć. Osiągnięciem jest wszak państwowa posadka, nie wymagajmy zbyt wiele a wszystko co prywatne jest be, gdyż tak towarzysze PISowscy oznajmiają wszem i wobec do gawiedzi swoich propagandowych mediów.

 18. Mieszkaniec Krzeszowic

  03/03/2021 o 21:51

  Mamy ok 25% społeczeństwa, któremu urwał się socjalizm i nie potrafią się odnaleźć w rzeczywistości. To tzw SUWEREN. Obecnie tego SUWERENA zagospodarował PIS (czyli zbieranina kilku partyjek do kupy).SUWEREN był w partii, byl w związkach, nawet się do solidarności zapisał, ale ze był niedokształcony to chciał szybko na zasłużona emeryturę pod palmami przejść. Natomiast okazało się ze kasa po nieboszczyku socjalizmie pusta fabryki produkowały oczywiście ale produktów w sklepach nie było, paradox socjalizmu. Żeby podsumować skoro tak tęsknisz SUWERENIE za socjalizmem to udaj się w drogę jednokierunkowa do Koreii Połnocnej tam kraina mlekiem i miodem płynąca. Nie oczekuj SUWERENIE również szybkiego wzbogacenia się do poziomu krain Europy zachodniej bo tu ani wysokie podatki ani złoż owych nie ma, bo gdy były skutecznie zostały zgrabione przy użyciu PZPR przez naszego sąsiada ZSRR. A jak chcesz pod palmy to sobie zapracuj uskladaj zamów ALL INCLUSIVE i wal w dym na Majorkę czego tobie i o Tadeuszowi który już tam zapewne zwiedził niejedna plaże życzę. Pozdrawiam.

  • zdecyduj się

   06/03/2021 o 21:08

   Radę ochłonąć i spojrzeć na tę sprawę na zimno. Ten przez Ciebie znienawidzony socjalizm to właśnie to, co się odbywa w przypadku zamku i Potockich.

   „Cały Naród buduje swój zamek”.

   No – nie „swój”, ale to przecież detal.

   Czego właściwie chciałbyś? Żeby prywatną własność dofinansowywało Państwo tak?

   • Takie pytanie dosc proste

    07/03/2021 o 22:13

    Co owo panstwo ( socjalistyczne ) robiło przez lata w ktorych wspaniałomyslnie dysponowało zagrabionym włascicielom majatkom z tymi majarkami? Mowimy o okresie powojennym w ktorym rozpoczal sie socjalizm w Polsce.

    • Taka prosta dość odpowiedź

     09/03/2021 o 08:32

     Państwo socjalistyczne zrobiło z ruinami zamku to samo, co państwo Potoccy zrobili dla zamku od momentu przejecia(początek XIX w.)do momentu utraty.

   • Pytam

    07/03/2021 o 22:22

    Socjalizm sie sprawdza w Koreii Polnocnej i na Bialorosi jest tez czesciowo na Kubie w wersji schyłkowej. Szanujesz grosz podatnikow poprzez nie reagowanie na rozdawnictwo 500+? To cie nie boli?

    • Widzę to tak:

     08/03/2021 o 16:08

     1. Właściciel odzyskuje co jego.
     OK, chociaż do kiedy to ma sięgać? Potoccy mają tez być „właścicielami” kilkudziesięciu wsi? Ale załóżmy, że niech tak będzie w przypadku Tenczyna.
     2.
     OPCJA A: właściciel sam sobie wszystko remontuje, nie chce pieniędzy z zewnątrz, wpuszcza turystów za kasę do swojej własności.

     OPCJA B: właściciela nie stać, albo mu się nie chce samemu remontować i bierze kasę od Państwa. Państwo, czyli ludzie, mogą za darmo wchodzić i oglądać to, co de facto wyremontowali.

     OPCJA C: w przypadku obiektów bez dwóch zdań zabytkowych, kiedy właściciela nie stać na remont lub mu się nie chce, Państwo przejmuje obiekt i remontuje. Polska jest tak wyprana z cennej architektury, że trzeba to chronić. Vide: willa Eliza w Tenczynku. Właścicielowi odpala jednorazową kwotę. Jaką? Nie wiem. Ale jeśli właściciel nie rusza palcem przez całe dziesięciolecia, nie uważam, żeby miał mocne argumenty.

     PS

     Zamek nie stał się ruiną w 1945 roku.

     • what_ever

      09/03/2021 o 12:53

      1. tutaj chodzi o kilka aktów prawnych z lat 40 XX wieku, przede wszystkim dekret o przeprowadzeniu reformy rolnej. Przedmiotem postępowania było niepodpadanie pewnych kategorii nieruchomości pod nieruchomości rolne.
      2. a tutaj jest wariant w którym pieniądze są pozyskiwane wspólnie przez gminę i własćiciela. proces pozyskiwania tych środków rozpoczął się w czasie gdy kwestia własności nie była rozstrzygnięta, w związku z tym wszystkie dokumenty związane z procesem budowlanym wydane są na Gminę Krzeszowicę. Pieniądze z biletów wstępu na obiekt przeznaczane są na ten obiekt i wydarzenia które się na nim odbywają, właściciel nie ma z tego tytułu korzyści (no, poza polepszeniem stanu obiektu będącego przedmiotem prawa własności, ale to akurat powinno bardziej cieszyć, niż razić.
      Raz jeszcze powtarzam, że program z którego środki pozyskiwane są na prace zabezpieczające jest kierowany także do zabytków stanowiących prywatną własność.
      Czasem ma to wymiar patologiczny, i dotowane są nieruchomości prominentnych działaczy, pomimo niewielkiego znaczenia dla kultury.
      Ale w mojej ocenie – w tym przypadku tak nie jest.

   • Logika

    09/03/2021 o 18:19

    @proste, bardzo proste @zdecyduj się. Bardzo dobrze wytłumaczone, ale ignoranci pozostaną ignorantami, nic im nie pomoże. Te wszystkie-izmy w główkach się im pomieszały.

 19. Pytanie płatnika podatków

  04/03/2021 o 23:46

  Po odzyskaniu zamku(teraz pałacu) przez ród Potockich w Zatorze, powołana została fundacja Zamek w Zatorze,w celu modernizacji zniszczonego obiektu. Fundacja New Era Art odbudowuje między innymi zamek Tenczyn. Czy w najbliższym czasie powstanie jakaś kolejna fundacja np.dla restauracji pałacu w Krzeszowicach?

 20. Gie

  07/04/2021 o 11:54

  Niby taka atrakcja turystyczna, promocja gminy ( i niby dlatego te pieniądze po prostu im się należą) a w tych ankietach zamek jak i atrakcje turystyczne gminy Krzeszowice się nie znalazły.
  https://www.krakow.pl/start/248231,artykul,autobusem_w_plener__czyli_chodz_na_pole___wez_udzial_w_ankiecie_.html

  • tomaszmyszewski

   08/04/2021 o 21:24

   A w jaki sposób promuje się gminę Krzeszowice poza granicami gminy Krzeszowice ? Na to pytanie znają odpowiedź radni gminni zasiadający w odpowiednio precyzowanej komisji : kultury, sportu, turystyki i promocji 🙂 gminy miejskiej w Krzeszowicach. A zatem powtarzając się nagminnie – w jaki sposób promujecie szanowni radni – gminę w której radnymi jesteście zasiadając w komisji tak nazwanej ? Pani przewodnicząca może odpowie ? I proszę nie oponować że wzywam do tablicy bo przecież głosowałem na Panią – więc mi się należy 🙂

   • Potpowieć

    09/04/2021 o 19:55

    Najprawdopodobniej pompatycznym pomnikiem obciachu i wieśniactwa estetycznego w postaci napisu kamiennego I Love Krzeszowice. Z oświetleniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę