Wydarzenia

Krzeszowice. Kiedy wraki samochodów znikną z ulicy Targowej?

Fot. nadesłane przez czytelniczkę

Na ulicy Targowej w Krzeszowicach co najmniej trzy miejsca postojowe zajęte są przez samochodowe wraki. Niektóre z nich mają powybijane szyby, z innych wyciekają płyny. Pojazdy nie tylko szpecą ale stwarzają też niebezpieczeństwo – pisze do nas jedna z mieszkanek.

Sprawą porzuconych wraków od dłuższego czasu zajmuje się krzeszowicka Straż Miejska. Do tej pory udało się usunąć dwa z pięciu pojazdów pozostawionych na okolicznych parkingach. Na ich odholowanie pozwalają przepisy, a dokładniej ustawa Prawo o ruchu drogowym, która jasno wskazuję, że „pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza”.

Tyle teorii. Jak pokazuje jednak praktyka, pozbycie się wraku blokującego miejsce postojowe wcale nie jest takie proste. Największym wyzwaniem staje się odnalezienie właściciela porzuconego pojazdu, który poniesie koszty odholowania, a później także postoju na strzeżonym parkingu. W niektórych przypadkach okazuje się, że jest nim najprawdopodobniej obcokrajowiec (biały opel kombi) lub osoba zmarła (VW golf). Trzeci z pojazdów które stoją dziś przy Targowej – mazda, według informacji strażników jest po awarii i ma trafić do naprawy.

 

W najbliższym czasie, po wytyczeniu odpowiedniego parkingu, wraki pojazdów i pojazdy których stan wskazuje na to, że nie są używane, w trybie art. 50a – Ustawy Prawo o ruchu drogowym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 czerwca 2011 roku, będą odholowywane – informuje komendant SM Janusz Mitka.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. tomaszmyszewski

  18/04/2021 o 20:06

  Jakie to wszystko jest beznadziejne – 10 latach od wprowadzenia ustawy i ciągle nie wytyczono parkingu/miejsca na śmieci/wraki – więc jak tu być konstruktywnym w ocenianiu samorządu i „władzy” – skoro po x latach po a następnie po „prawnych i sprawiedliwych” 7 latach pisu ciągle jesteśmy w d…. ?

 2. Zbyszek

  18/04/2021 o 20:41

  Jeszcze Opel Astra z urwanym zderzakiem przed blokiem AK 13.

  • Mieszkaniec

   18/12/2021 o 00:23

   Zgłoś do SM. Stoi na ulicy a nie parkingu, więc według „prawa” powinien zostać szybko odholowany lub właściciel odpowiednio poinformowany.

 3. Rychoo

  18/04/2021 o 22:30

  To nie golf a polo . I to całkiem ciekawa wersja

 4. Raf

  19/04/2021 o 07:57

  Jeszcze Bmw czarna kombi na Armii

 5. D3AM0N

  19/04/2021 o 13:01

  Ten Opel stał w pobliżu Szkoły Podstawowej nr. 2. Zaczął się tam remont i ktoś go przytransportował pod blok AK13, a po drugiej jego stronie od 2018 stoi nieużywane BMW, którego właściciel nie chce usunąć.

 6. Mieszkaniec

  19/04/2021 o 16:33

  Pisałem o tym przypadku do Magazynu Krzeszowickiego, Przełomu, policji i burmistrza. Odpowiedziała każda instytucja prócz Urzędu Gminy. Z tego co pamietam w gazecie MK nawet pojawił się list jednego z mieszkańców ulicy. Same samochody znajdują się na parkingu już od chyba 3 lat i nie ma na nie mocnych.

 7. nie wstydzą się

  20/04/2021 o 15:20

  A wrak reklamowy na PŁATNYM parkingu przy Kółku? Policja i SM niewidome? Czy wiadomo co…

  • Enihma

   21/04/2021 o 21:43

   Może abonament opłacony. Proponuje napisać do SM i wszystko będzie jasne.

   • SM

    22/04/2021 o 11:41

    Kartka z abonamentem nieaktualna od roku.

  • Ja

   25/04/2021 o 17:22

   Pytasz czy recenzujesz

 8. Majster

  29/04/2021 o 22:40

  Uwaga! Biały grat został wczoraj odholowany. Co było tego przyczyną – jeszcze nie wiem. Być może brak znaków identyfikacyjnych (naklejka na przedniej szybie i rejestracja). Niemniej jednak pozostają jeszcze dwa. Może Straż Miejska zdąży je odholować przed zamknięciem ostatniej kopalni węgla w Polsce.

 9. Maria

  28/07/2021 o 08:40

  Kolejny tekst pisany jakby mozna pomyslec przez „intelektualnego inwalide” ??? (tekst jak z komunizmu – przepisane z gazety z lat 70 – tych ??)..

  Jak piszesz o przepisach to naucz sie, ze obowiazuja wszystkie przepisy a nie tylko jeden, ktory ci akurat „ktos przeczytal” albo, ktory ci pasuje do twojego „tematu”..

  Konstytucja RP
  Art 32
  Konstytucja zakazuje dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. … Konstytucja zakazuje wprost wprowadzania nieuzasadnionych zróżnicowań. Zakaz dyskryminacji ma charakter uniwersalny podmiotowo („nikt”) i przedmiotowo (obejmuje „życie polityczne, społeczne lub gospodarcze”).

  Art 64
  Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia. Własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej. Własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności.

  Czyli kazdy wlasciciel ma takie samo parkowac i nie ma obowiazku „znikac” z samochodem, bo jakas pani sobie zyczy. Niby dlaczego wlasciciel ma byc dyskryminowany i niby dlaczego tych samochodow nie ma prawa tam parkowac lub ma niby mniejsze prawa tam parkowac lub niby musi jezdzic tym samochodem ?

  Ma takie samo prawo parkowac jak ta dziwna „bezmyslna” pani i ma prawo decydowac czy uzywa samochod czy nie. Prawo niby tej pani „jest” a tego wlasciciela tych samochodow „nie” ?? Co tej pani do tego ?

  Juz nie mowiac o tym, ze trzeba byc kompletnym tepakiem, by nie zdawac sobie sprawy, ze ktos mogl wyjechac do pracy za granica do Angli lub ktos zmarl i toczy sie przykladowo sprawa w sadzie o spadek (samochod jest wtedy pod ochrona sadu jako masa spadkowa)… i spadkobiercy nie moga nawet samochodu sprzedac..

  Co w takim przypadku ? Samochodu nie wstawi sie na polke ani nie schowa do kieszeni !!

  Co do wybitych szyb to kolejny przyklad komunistycznych tekstow z gazet. Tez przepisane z lat 70-tych.. Gdy ktos dewastuje samochody, to wtedy panowie w mundurkach mowia, ze to nie ich kompetencje albo zeby sobie zalozyc monitoring albo, ze nic nie wiedza albo ze nic nie moga.. Smiechu warte.. W Chrzanowie, w Trzebini, w Libiazu dawno zlikwidowali Straz Miejska, bo szkoda pieniedzy na ……..

  Takich tekstow tez tam nikt nie pisze, bo ludzie jakby „normalniejsi”..
  i kazdy rozumie, ze sa sytuacje zyciowe – wyjazd za granice, zmarl wlasciciel .. a samochod ma swoje gabaryty i musi gdzies parkowac..

 10. Szwagier

  10/12/2021 o 07:54

  I tak oto VW Polo odjechał w asyście SM w nieznanym kierunku. Zapewne na jakiś płatny parking na koszt podatnika w ramach zabezpieczenia mienia 😁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W górę