Wydarzenia

Krzeszowiccy radni poparli apel. Chcą by kotły na węgiel zniknęły z gminy do 2030 roku

Opublikowane

Fot. pixabay.com

Na czwartkowej sesji krzeszowiccy radni prawie jednogłośnie przyjęli apel do Zarządu Województwa Małopolskiego, w sprawie wprowadzenia na terenie gminy dodatkowych regulacji antysmogowych. Jeśli  Sejmik poprze uchwałę, do 2030 roku mieszkańcy będą musieli pozbyć się wszystkich kotłów na węgiel.

Projekt apelu, który trafił na czwartkową sesję, był już drugą próbą podejścia do tematu zaostrzenia antysmogowych regulacji na terenie gminy. Rok temu, głównie głosami radnych klubu Wspólna Gmina Krzeszowice, uchwała przepadła. Tym razem było inaczej. Na sesji, poza samym apelem, pojawiły się także projekty uchwał dotyczące programów osłonowych dla najuboższych mieszkańców gminy.

Czytaj: Radni nie wyszli przed szereg. Apel do zarządu województwa odrzucony

Z węglem tylko do 2030 roku

Sam apel jest uchwałą czysto intencyjną. By regulacje weszły w życie, muszę je przegłosować radni Sejmiku Województwa Małopolskiego. Krzeszowicka uchwała antysmogowa zakłada całkowitą eliminację urządzeń grzewczych wykorzystujących węgiel do 1 stycznia 2030 roku. Od 1 stycznia 2023 w użytku mają zostać tylko te  piece na biomasę, które spełniają co najmniej wymagania tzw. ekoprojektu. Wprowadza też zakazu instalacji nowych kotłów lub miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na węgiel od 1 stycznia 2022 roku. W mocy nadal pozostają przepisy Małopolskiej Uchwały Antysmogowej (wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku a kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku).

Razem z apelem radni przyjęli też pakiet trzech uchwał dotyczących: wprowadzenie lokalnego programu osłonowego, w sprawie regulaminu do programu Stop Smog, oraz ostatnia – regulująca sposób i warunki wnoszenia przez mieszkańców wkładu własnego do programu Stop Smog.

Pomoc dla najuboższych mieszkańców

Kto może skorzystać z gminnego programu osłonowego i kto będzie za niego płacił? Jak czytamy w uchwale – „pomoc udzielana w ramach programu realizowana będzie ze środków własnych Gminy Krzeszowice”. Skorzystają z niego ci mieszkańcy, którzy zdecydowali się na zmianę systemu ogrzewania na bardziej ekologiczne po 1 stycznia 2017 roku lub planują taką inwestycję.

Głównym kryterium objęcia programem będzie dochód liczony jako 200% kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej (w chwili obecnej programem byłyby objęte osoby samotne z dochodem 1 402 złotych, a w przypadku rodzin – jeśli kwota na osobę nie przekracza 1 056 złotych). Kolejne kryterium to powierzchnia budynku i wymiana systemu ogrzewania. Pomoc obejmie dofinansowanie zwiększonych kosztów ogrzewania w dwóch kwartałach grzewczych i będzie mogła być przyznana dwa razy w roku – nie więcej niż  tysiąc złotych na kwartał.

W czwartek radni przyjęli także uchwałę dotycząca regulaminu Stop Smog. Program jest dedykowany najmniej zamożnym mieszkańcom gminy. Obejmie 100 budynków jednorodzinnych dla których pozwolenia na budowę zostały wydane przed 1 stycznia 2009 roku. Dodatkowo, koszt inwestycji nieskoemisyjnej, bez udziału wkładu własnego nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych. Program ma być finansowany z Funduszu Termomodernizacji i Remontów  (70%) oraz środków gminy (30%). Wkład własny ma wynieść 10% kosztów inwestycji. By program mógł wejść w życie gmina musi najpierw zawrzeć porozumienie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Gmina może liczyć na benefity

O lokalnej wersji uchwały antysmogowej już od kilku miesięcy z wicemarszałkiem Tomaszem Urynowiczem rozmawiał burmistrz. Wiadomo, że gminy w których zaczną obowiązywać nowe regulacje, mogą liczyć na preferencyjne traktowanie przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027. Krzeszowice już od dłuższego czasu starają się o przywrócenie statusu uzdrowiska. Przyjęcie lokalnej uchwały antysmogowej niewątpliwie w tym pomoże. 

Po przyjęciu przez gminę apelu, Zarządu Województwa Małopolskiego przekaże uchwałę do konsultacji społecznych. Podobne projekty przyjęły już wcześniej Oświęcim, Nowy Targ i Skawina, odrzucili – radni w Chrzanowie. Na zaproponowanie radnym przyjęcia projektu uchwały kierunkowej nie zdecydował się burmistrz Libiąża.

Aktualizacja: 31.05.2021

41 komentarzy

Najpopularniejsze

Exit mobile version